Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 10:46:14 29.10.2015
XCHAOS --- 10:11:13 29.10.2015
Copenhagen's morning traffic isn't what you'd imagine in a big city
http://mashable.com/2015/10/29/copenhagen-bike-traffic/
XCHAOS --- 13:00:28 25.10.2015
... a nebo města zrušit úplně, místo po nich jezdit na kole. a každý si můžeme zalézt do své eko-ulity
Slovenští architekti vymysleli přenosná nízkoenergetická obydlí "Ecocapsule" | cdr.cz
http://cdr.cz/clanek/slovensti-architekti-vymysleli-prenosna-nizkoenergeticka-obydli-ecocapsule
XCHAOS --- 18:31:05 19.10.2015
Náš vlastní utopický příspěvek vypadal takhle (za jízdy panel normálně uzavírá bednu)
[https://pbs.twimg.com/media/CRXAI7VUsAAJ-gf.jpg:large]
Moje 15 minutová prezentace (v LibreOffice Impress, místo PPT, drze :-) byla pro někoho "very technical", protože jsem tam použil jeden středoškolský vzoreček (a ověřil ho ale přibližně i měřením wattmeterem), zatímco moje parta (co mi tam vytáhla, já bych tam sám jel stěží) mi obvinila, že jsem ukazoval "fotky z dovolené" (no Sun Trip, že jo :-))

každopádně možná z toho vzejde jedno zesolárnění nákladního elektrokola v Manchesteru, tak bude sranda... lepší než sedět doma na prdeli.
XCHAOS --- 18:26:50 19.10.2015
KEIKIN: nákladní kolo v pohodě uveze 250 kg nákladu. kolik uneseš?
JAZZZ --- 12:16:57 16.10.2015
JIMIQ: to uz mu vyfoukla Lucka ;)
LUCIE BÍLÁ - Neposlušné tenisky
https://www.youtube.com/watch?v=c7dhwD4LhaI
JIMIQ --- 7:19:57 16.10.2015
že by XCHAOS vyrobil solární tenisky? :D
KEIKIN --- 22:14:50 15.10.2015
XCHAOS: A proč kola ? Není zdravější jít pěšky ? :-) Slovo do pranice.