Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 21:35:56 28.9.2015
JAZZZ: problém je, že dnů, kdy to slunce fakt pere, je v mírném pásmu minimum (teda: není to problém, ale problém je, že v místech klimaticky přitažlivých pro život prostě při dnešních omezených možnostech akumulace tyhle triky nefungujou, proč se nepoužívají v místech, kde by fungovaly, to je složitější otázka)
JAZZZ --- 3:12:06 28.9.2015
XCHAOS: to je stary. ted uz na tu fasadu namontovali venkovni zaluzie a auta uz to nepali.
predstav si ale ze by se baraky vazne stavely tak, aby o sebe odrazely svetlo do solne slunenci elektrarny a nebo smerovaly vitr k turbinam. asi by se tam venku mezi domy blbe zilo, ale tou dobou to uz treba venku stejne nepujde ..
XCHAOS --- 21:40:24 27.9.2015
Skyscraper Literally Melts A Car In England
http://wonderfulengineering.com/skyscraper-literally-melts-a-car-in-england/
... pochybuje tu ještě někdo o potenciálu solární energie? :-)
XCHAOS --- 12:47:38 26.9.2015
mě přijde, že to spadá do kategorie venkovských "bukolických" utopických komunit, ne do kategorie městských utopií. jako nic proti, ale tenhle klub je o tom, co s městy, pokud z nich přeci jen na ten venkov neutečeme...
JAZZZ --- 14:59:11 25.9.2015
HOUMAN: myslis tenhle?
http://www.tloskov.eu/
moc o nem nevim, tak se klidne rozepis :)
HOUMAN --- 9:45:18 25.9.2015
Mate radi Tloskov ?
JAZZZ --- 18:24:18 23.9.2015
k tématu vertikálních zahrad, malá vychytávka, jak využít PVC trubky
http://practicalaquaponics.com/blog/gropockets-a-better-way-to-grow/
XCHAOS --- 0:06:20 22.9.2015
blufováním za lepší zítřky! (aneb, není vám cca v půlce seznamu vystupujících někdo povědomý? :-)
Speakers
http://eclfconference2015.bike/speakers.html

neptejte se mi, jak jsem se na seznamu řečníků ocitl, ale je to velmi utopické...
XCHAOS --- 11:21:24 19.9.2015