Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 17:30:47 29.4.2015
LINKOS: ok, ale mě ten krb funguje už asi 5 let, takže věřím, že je celkem prověřený praxí :-) (ale asi je to nechám předělat... je to vpodstatě hlavně o obrácení směru navazování trubek po místě průchodu zdí, ale rozhodně to není tak, že by stávající řešení bylo skutečně něčím nebezpečné: těsní a drží to fest a táhne super, pouze prostě norma s mojí situací nepočítala :-)
LINKOS --- 11:04:16 29.4.2015
XCHAOS: hezké že jsi zmínil zrovna tyto dva případy. Ono totiž špatný komín a vadná elektroinstalace jsou nejčastější příčiny požáru. Tady amatérská práce v těchto případech je velmi nebezpečná. To skutečně není o nějakém odstraňování konkurence. Operovat by si se taky určitě nenechal od řezníka :)
XCHAOS: údajně tyto satelity vznikly v Detroitu, městě automobilů aby každý potřeboval svoje auto. Ve městečku mích rodičů taky před pár lety vybudovali novou čtvrť. Zajímavé na tom je zjištění, že mnohé domy jsou podstatně menší než ve čtvrti co se stavěla před deseti lety. I spousta těch pozemků je malá. Možná snažit se města upravit víc k životu je lepší než zastavovat zemědělskou půdu takovými domečky.
XCHAOS --- 9:30:42 10.4.2015
???: ten "americký" předměstský dojížděcí styl je právě podle mě v rozporu s tím, o čem měla být evropská města (v první řadě: původně to nebyly betonové králíkárny... z původní městské zástavby ale dnes zbyla jen předražená městská centra.. předražená proto, protože trh roste...)
XCHAOS --- 9:29:01 10.4.2015
???: ano, takhle města fungujou. co si ale lidi neuvědomujou, že za tím je nějaký management rizika - že je tam šance, že ty peníze taky nevydělaj, pak to sami nebudou umět, nebo nebudou umět zásadnější dovednost, kterou trh poptává..

v podstatě to celé funguje, dokud města rostou (protože trh ve městech roste). ale donekonečna růst nemůžou...
??? --- 7:26:49 10.4.2015
XCHAOS: Da se naucit ale proc bych to delal? Leda pro zabavu. Z ciste praktickeho hlediska si radeji efektivne vydelam penize timv cem jsem dobry a tu sluzbu si koupim zase u nekoho kdo todokaze efektivne. Je to levnejsi...
??? --- 7:25:25 10.4.2015
KEIKIN: Myslim ze to prilis komplikujes :)
Princip uteku je spise opacny... V jiste fazi zivota zjisti ze nechteji bydlet v betonove kralikarne a uz cas se prestava pocitat na to kolik party jeste za odpoledne stihnes a jelikoz uz si vydelali na baracek a auto tak dojizdeni neni problem a tak se radeji vyklidnuji na mestske periferii nebo v blizke vesnici nez v centru mesta :) A sluzby? I ve meste je vzdy nekdo kdo na zavolani prijede. Jasne ze sveho casu jsem neznal zadneho obuvnika ale kdyz jsem to potreboval resit tak ver ze i v tom centru mesta jsem nasel hned tri... Prave proto ze je poptavka...
XCHAOS --- 21:39:00 8.4.2015
KEIKIN: k tomu bych jen dodal, že ale spousta profesí se konkurenci brání cechovními výsadami... elektrikáři mají nějaký ten paragraf padesát, a jak jsem už psal, můj byt přepadl gang kominíků, který prohlásili, že moje (pravda, poněkud unikátně řešená) roura od krbových kamen nesplňuje předpisy platné už od doby kamenné.

představa moderního města podle mě obecně byla, že je to příliš sofistikovaný stroj, než aby mohlo být povoleno opravovat ho nekvalifikovanému řemeslníku či dokonce nádeníkovi: s výsadou na něco smět sáhnout je spojená ekonomická moc, byly tendence zorganizovat péči do město do podoby nějakých "komunálních služeb"... dokonce i metař v parku si nevystačí s koštětem či hráběmi, ale musí mít motorový fukar na zádech, apod.

jaké max. procento populace se může uživit čistě jen manipulací se symboly a ne reálnou prací (příklady profesí zmiňuješ ty), to fakt netuším. nicméně, předokládám, že to dělají proto, že se tím uživí...
KEIKIN --- 15:53:16 8.4.2015
XCHAOS: jde, ale proč by to dělali, když si zaplatí outsourcing. A tohle může být důvod, proč chtějí lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo do předměstského satelitního hypotékové bydlení. Prostě chybějící služby v city. Je sice hezké, že bydlíš ve městě v centru, ale když potřebuješ nějakou službu poblíž bydliště, tak zjistíš, že všude kolem bydlí doktoři, právnící, vědci a akcionáři.