Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 20:05:50 26.12.2014
KEIKIN: no ale to je prostě otázka národní povahy. vidím to všude kolem sebe: hrdinou je spíš ten, kdo krade (a případně se podělí, protože kdo by se tak asi dělil, kdyby to musel oddřít?), než ten,kdo je tak hloupej, že nekrade.

nejde o to, zda jsem něčeho takového byl třeba sám svědkem, nebo se toho účastnil (spíš neúčastnil, jsem si slušně jistý). podstatné je, jak lidé reagují na různé detaily, i v soukromém obchodním styku: prostě hrdinou rozhodně není ten, kdo dělá věci podle pravidel. kdo chce pravidla měnit, je za blázna: hrdinou je ten, kdo je umí obejít.

nevím, jestli tohle bylo podstatným rysem společnosti vždycky. chápal bych to v době válek, či autoritářských režimů. v současnosti je to ale zase asi dané tím, že lidi pro sebe v rámci stávajících pravidel nevidí žádnou budoucnost, švindlovat je jaksi samozřejmé...

(na druhou stranu, já spoustu věcí ve 20ti viděl a třeba i dělal také jinak.. podstatná je ale celková atmosféra, tzn. které individuální rozhodnutí vede k posunu na "stranu poražených" a jakémusi finálnímu vybočení z řady.. no nic... každopádně nejsem primárně moralista... svým zůsobem i vytunelovaný park pořád může sloužit městu líp, než zcela poctivě zafinancovaný a vysoutěžený betonový nesmysl :-)
KEIKIN --- 19:53:13 26.12.2014
XCHAOS: o domech sem se nebavil, myslel sem pozemky charakteru veřejných prostranství.
Ëvidentně si po roce 89 namastili kapsy ti, kdož rozprodávali městské a státní pozemky. Ovoce sklízíme třeba až dnes.
XCHAOS --- 16:02:08 26.12.2014
TRAVIX: to zrovna nikdo neříká... jinak betonová lobby fungovala spolehlivě i za socialismu, a co se vizí centrálních plánovačů týče, tak to v podstatě byla směs "haussmanizace" (bulváry v Paříži, necitlivě "vykácené" skrz starou zástavbu, v Praze pak Pařížská třída a celá oblast bývalého ghetta) s vizemi Le Corbusiéra (ten ovšem uvažoval spíš "stavět na zelené louce" - nevím, jestli šel tak daleko, že chtěl stará města celá bořit). výsledek je magistrála, zbořené těšnovské nádraží, a dva dlouhé dálniční mosty uprostřed města (ten pod Žižkovem u Bulhara není tak vysoko jako Nuselák, ale je delší) protože dálnice uprostřed města vypadá přece oh-so-much futuristicky a to socialismus kosmické éry přece nutně potřebuje, že...

kdyby socialismus trochu víc myslel na lidský rozměr a megalomanii omezil fakt na ty lety do kosmu, tak to třeba mohl být životaschopnější systém, ale to se dostáváme jen tam, kam všichni kritici nalevo i napravo už léta "kdyby ti komunisti nebyli tak blbí". o tom tenhle klub ale není...

spíš bych to shrnul takhle: západní intelektuálové, filosofové, a jiná sebranka se už nějaký čas domnívají, že západní systém není imunní vůči procesu "byrokratizace" a úpadku, podobné brežněvovské éře v SSSR (a někteří říkají, že možná se to už stalo). to, že byrokrat nepracuje pro Stranu ale pro korporaci, a že nepracuje na heslech o věčných časech, ale zdánlivě na nějakém firemním image nebo jiném pí-ár, to ho automaticky nezachraňuje před tím, že ta aktivita je vyprázdněná: zadlužená populace si už dávno nemůže daný produkt dovolit koupit (viz např. reklamy na byty, které nestačí k tomu, aby se všechny byty rozprodaly - část těch, kdo se nastěhují, jsou odměnění marketingoví praocvníci, co na té reklamně pracovali, jistě... ale co ten zbytek?)
TRAVIX --- 14:47:21 26.12.2014
KEIKIN: KEDRIGERN: Tak v letech 1948-1989 bylo taky všechno státní. A nikde žádní developeři! A jak to krásně fungovalo!
XCHAOS --- 21:47:50 22.12.2014
KEIKIN: definuj "původně".. soukromé vlastnictví pozemků ve městech sahá do středověku. netvrdím, že všechny městské pozemky se za každou cenu hned musí privatizovat, ale soukromně vlastněné domy jsou do značné míry podstatou měst, aspoň posledních 1000 let...
XCHAOS --- 21:46:30 22.12.2014
no, vlastně to ani není město, ale jen plovoucí ostrov (trochu jak z Verenovky? Standard Island! :-)). a nemám pocit, že zrovna přílišná regulace zbraní by byla problémem dnešních měst...
Atlas Shrugged: Silicon Valley billionaire reveals plan to launch floating 'start up country' off coast of San Francisco | Daily Mail Online
http://www.dailymail.co.uk/...re-reveals-plan-launch-floating-start-country-coast-San-Francisco.html
KEDRIGERN --- 19:56:03 22.12.2014
KEIKIN: Občané, kteří se tomu nebránili. Politici jsou odrazem jejich voličů. Stejně tak drzost developerů je úměrná schopnosti společnosti bránit se.

Ty chyby by asi udělali všichni. Ale neznamená to, že to nejsou chyby. Občas jsou čestní lidé nerozumní a nečestní naopak velmi vypočítaví.
KEIKIN --- 18:28:05 22.12.2014
XCHAOS: původně bylo všechno městské (rozuměj státní). Města ty pozemky rozprodala developerům, kdo jiný než města a stát jsou zodpovědný za dnešní marasmus ?
XCHAOS --- 17:21:41 22.12.2014
KEIKIN: tak staví se především na již soukromých pozemcích... různé proluky, pozemky po chátrajících budovách... někde město možná něco prodalo, jinde jsou to složitější spekulace (Masarykovo nádraží = drážní pozemky)

nicméně sám si odpovídáš, že to není o zákonu, ale o tom, jací konkrétní lidé s jakými záměry podle těch zákonů budou hospodařit. případně o čem město udělá referendum, apod.
KEIKIN --- 13:33:12 22.12.2014
XCHAOS: to není naopak. Developeři jsou zainteresováni přes politiky. S těma architektama v podstatě souhlas, jenže někdo musí dávat zadání. Někdo musí prodat pozemky města, aby na nich mohlo něco vyrůst.
Plkání nepodceňuje jen to prostě neumíme udělat tak, aby z nějakého chatu vyšel jasný názor, za který se postaví x tisíc lidí. Nebo budeme rozhodovat podle počtu lajků ?