Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 18:13:25 28.11.2014
(zvlášť ten japonský návrh dole je v podstatě klasický "paternoster" - že by pražské budovy postavené v rozmezí 30. až 60. let 20. století obsahovaly pozapomenutou retro-futuristickou technologii? hmmm.... )
Paternoster - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Paternoster
The construction of new paternosters is no longer allowed in many countries...

ok, zakázaná technologie... tak je to.
XCHAOS --- 18:08:47 28.11.2014
no.. ne, že bych čekal, že zrovna výtahy jezdící i do stran města zachrání, ale každopádně skutečnost, že až 40% plochy mrakodrapů můžou tvořit výtahové šachty, je jistě úsměvná (fakt ekonomika potřebuje, aby lidi seděli na konkrétním místě u konkrétního stolu, když všechny počítače připojené k Internetu jsou si v podstatě rovny a připojují nás na stejné místo? :-)
Maglev elevators are coming that can go up, down, and sideways – Quartz
http://qz.com/303624/maglev-elevators-are-coming-that-can-go-up-down-and-sideways/
XCHAOS --- 0:03:20 26.11.2014
LOW-TECH MAGAZINE: Cargo cyclists replace truck drivers on European city streets
http://www.lowtechmagazine.com/2012/09/jobs-of-the-future-cargo-cyclist.html
XCHAOS --- 23:28:19 25.11.2014
Jo, ještě to tu nebylo.. můj skoro-sponzor v závodu solárních kol:
http://cargobikes.cz/in/index.php/en/
resp. česká verze
http://cargobikes.cz/in/index.php/cz/

Nákladní kola (stejně jako nákladní tramvaje, když jsme u toho) jsou samozřejmě důležitou součástí projektu fungování post-peak-oil měst (ať už budou utopická, nebo ne)
http://www.lowtechmagazine.com/2009/07/trolleytrucks-trolleybuses-cargotrams.html
v Drážďanech jezdí nákladní tramvaj:
http://www.railfaneurope.net/pix/de/trams/Dresden/CarGoTram/pix.html
XCHAOS --- 11:35:45 25.11.2014
Following New Urbanist principles, Poundbury was intended to reduce car dependency and encourage walking, cycling, and public transport.

Takže asi tak - ne náhodou má řada Toryů poměrně blízko k Zeleným (proč by si jejich služebnictvo mělo vozit tlusté zadky v autech, že .. ať se projde :-)
XCHAOS --- 11:34:41 25.11.2014
KEIKIN: myslím, že městské utopie se bez nějaké formy architektury neobejdou.. vždy, když něco postavíš, a zvlášť ve městě, je to architektura - max. může být dobrá nebo špatná.

zaznělo zde už hodně levicových/ekologických/anarchistických vizí, ale je třeba zmínit, že i konzervativci mají s modernitou problém. existuje např. tenhle projekt, pod záštitou prince Charlese (který je některými vnímán jako příklad "hodného" britského konzervativce, diskutabilně)

Poundbury
http://www.princeofwales.gov.uk/focus/poundbury
Poundbury - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Poundbury
KEIKIN --- 11:15:53 25.11.2014
XCHAOS: to je moc pěkné a inspirativní. Ovšem jedná se hlavně o architekturu než trend v plánování či strategickém rozvoji :-(
XCHAOS --- 0:19:31 25.11.2014
tady je o tom nějaké povídání:
Waldspirale - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Waldspirale
je příznačné, že to bylo dokončené v roce 2000: ano, takhle nějak jsme ve zkratce viděli budoucnost v 90tých letech.
XCHAOS --- 12:02:33 24.11.2014
taky via Niume - https://niume.com/pages/post/?postID=13528
The Forest Spiral Of Darmstadt · Projects · Architecture · Hundertwasser
http://www.hundertwasser.at/english/oeuvre/arch/arch_waldspirale.php
[http://primary.niume.com/pic/post/05d747d8-9698-4650-b79a-69c9fb328a87_post.jpeg]
mít na vybranou mezi výtahem, schody a procházkou po zalesněné střeše (teda, aspoň předpokládám, že je to souvisle průchozí park... jestli ne, já bych to tak udělal...). Takovej trochu současnej Gaudí, no :-)
XCHAOS --- 11:24:39 19.11.2014