Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 17:03:25 30.10.2014
KEIKIN: ...tak v Kaspickém moři mají právě jistotu, že hladina spíš setrvale klesá, než stoupá :-) jinak ale vesměs souhlas.
KEIKIN --- 11:56:56 30.10.2014
XCHAOS: Tak to vypadá na druhý dubaj. V půlce projektu jim dojdou prachy a pak zůstanou jen nedokončené části. Bohužel tohle není utopie. ale demence. Při předpokládaném zvýšení hladiny mořské vody, dále při narůstajících klimatických odchylkách (bouře, zemětřasy apod.) budou ostrovy vystavovány čas od času přírodním silám. Dokážete si představit ty pálky za údržbu. Tfuj, do tho bych nevrazil ani pětník. Za pár let tam dorazí revoluce jak na Ukrajně a bude vše jinak. Bože tohle by neprošlo EIA procesem ani náhodou. Ta voda nebude nikdy tak modrá jak na snímcích, kam s odpadní vodou a odpadky ? Rovnou do moře ? Hnus
??? --- 10:17:08 30.10.2014
XCHAOS: tak to nezbejva nic jinyho nez firme pogratulovat k ziskani pekne zakazky. myslim, ze asi nejspis nasyti dost lidi.
XCHAOS --- 10:12:36 30.10.2014
jak si ažerbájdžánská ropná mafie představuje budoucnost :-) (resp. co jim dokážeme nabídnout za ropu)
Češi postaví město-ostrov. Firma PSJ se bude podílet na projektu za 100 miliard dolarů | HN.IHNED.CZ
http://archiv.ihned.cz/...i-mesto-ostrov-firma-psj-se-bude-podilet-na-projektu-za-100-miliard-dolaru
XCHAOS --- 10:04:29 30.10.2014
tak hloupé městské utopie jsou třeba tyhle:
Azerbaijan Tower - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Azerbaijan_Tower
(dostal jsem se k tomu náhodou, přes článek o tom,že se na stavbě Khazar Islands bude podílet česká firma)

na druhou stranu, do jisté míry dobrým znamením je, že megalomani si plánují budoucnost tak, aby byli obklopeni miliónovým "služebnictvem" - tzn. necítí se rozhodně soběstační. takže je otázka, zda větší riziko pro lidstvo znamenají vize, které se pokud možno chtějí závislosti na ostatních vyhnout... nebo které s touhle závislostí počítají (svým způsobem: pro lidi je uklidňující pocit, že je někdo potřebuje, že nejsou zbyteční...).

(to nic nemění na tom, že v mé utopii by mrakodrapy byly dřevěné a poněkud menší :-)
PAVEL_BRODSKY --- 10:01:12 27.10.2014
XCHAOS --- 7:20:07 27.10.2014
MASOO: Googlí se to těžko, protože je to velmi běžný název filmu :-)

vzhledem k vývoji situace by měl takový plán (ehm) udělat pirátskou projekci filmu Plán v Pirátském centru (tedy ideálně pirátskou se souhlasem autorů)
MASOO --- 19:58:11 26.10.2014
XCHAOS: to jsem zapomnela, poslu az to zjistim
XCHAOS --- 19:57:56 26.10.2014
MASOO: aha.. a kde?
MASOO --- 16:21:12 26.10.2014
XCHAOS: da se videt online