Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KEIKIN --- 15:30:03 25.9.2014
XCHAOS: ono nejde ani tak o soběstačnost města, jako spíš o jistotu toho, že když dojde k nějakému neštěstí, tak budou okamžitě k dispozici potraviny, voda, úkryty apod. Se podívej na USA, jak lidi začnou po nějakém neštěstí rabovat. Já tyhle základní věci beru jako nutný základ pro veškeré utopistické vize.
V současné době mám obavy hlavně o výpadky dodávek plynu, blackouty a povodně.
XCHAOS --- 15:06:42 25.9.2014
KEIKIN: s tou (relativní) zranitelností měst samozřejmě souhlasím. přesto většina lidí uvažuje z hlediska sázky na udržitelnost zásobování a fungování měst... resp. stěhují do domů na předměstí (která jsou na tom z hlediska absence soběstačnosti a současně i úspor z rozsahu vlastně nejůře) a využívaj z infrastruktury měst jen to, co se jim hodí (většinou hlavně pracovní příležitosti)

pokud někdo dává přednost venkovu před městem, tak musí přemýšlet, jak daleko by se vlastně soběstačnost venkova musela vrátit v čase, aby to ještě byla soběstačnost. zemědělství je hrozně industrializované. něco z toho je opravitelné, ale je tu závislost na pohonných hmotách, dotace do bionafty byly jasně cílené na udržení aspoň potravinové soběstačnosti v případě peak oil událostí (i když většina evropanů by asi radši potraviny dovezla, než aby opustili životní styl dojíždění autem...)

mě přijde, že kromě pastevectví, např. stáda ovcí nemají skoro energetický vstup, kromě elektrických ohradníků, které utáhne i solární energie, by se zemědělci měli víc zaměřit na sezónní solární energii. na polích je přece hrozně moc místa, a nevěřím, že by nešlo po strništích roztáhnout nějaké FV panely, ze kterých by se kombajny a traktory dobily: v zimě se po polích stejně nejezdí a většina polních prací se odehrává v době, kdy sluneční energie zak nějak z definice k dispozici je. ale to je tady offtopic: tady řeším právě ta města (a jestli někdy budou města potravinově soběstačná, tak spíš skrze příměstské zahrady, vertikální skleníky apod. - i když já myslím, že soběstačná nebudou a městský a venkovský životní styl splyne v nějaký nerozlišitelný mix)
KEIKIN --- 21:18:47 24.9.2014
???:
Mandát musí mít osvícení zastupitelé. Tedy občané města, kteří budou vzděláváni v rizicích, které tento svět může přinést. U nás máme protiatomový kryt, který slouží zároveň jako kino. Ovšem nevychytávka je, že se nachází v záplavové zóně Moravy při q100.
v době krize má starosta města absolutní moc. Stane se z něj vlastně diktátor, vrchní velitel, který rozhoduje o všem. V té době je možnéudělat zásadní věci. Ale to většinou bývá pozdě.

Kam tím směřuju ? Čím více jsme závislí na městě (na technologiiích, které přináší) tímé méně jsme odolní při výpadku toho soukolí.
??? --- 18:31:16 24.9.2014
KEIKIN:
KEIKIN:
a kde vezmes mandat to zrealizovat? Nikde. musel bys to delat bud tajne a nebo se vratit do doby studene valky kde byli vsichni nabreefovani jak je nebezpeci na kazdem rohu... :(

Chapu te ale je to UTOPIE... :)
KEIKIN --- 18:29:25 24.9.2014
???: A ještě bych začal budovat podzemní prostory, investoval bych do vývoje technologických linek na výrobu kyslíku a vody. A jakmile by se dostavěla tahle "záložní infrastruktura", tak bych teprve pak stavěl aquparky.
KEIKIN --- 18:26:06 24.9.2014
???: a to je právě ten problém. Málokdo umí předvídat do budoucna. Furt se jen řeší co je teď, reaguje se na aktuální potřeby, ale globální ohrožení nikdo nebere v potaz. Zatím je imho čas na budování, ale přijde doba, kdy tohle bude potřeba.
??? --- 17:10:26 24.9.2014
KEIKIN:
me se denodenne zadna sobestacnost nedotyka... ano mohu o ni utopisticky snit ale pro denni plouziti to nyni neni... :)
KEIKIN --- 15:02:00 24.9.2014
???: ale jo něco se řeší, hlavně tam, kde je trošku osvícenější vedení, které buduje město v delším horizontu na více než 4 roky funkce. Hajzlíky, které splachují pitnou vodou v Africe nenajdeš :-)

V záhlaví jsou otázky:
Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce?

A pro mně konkrétně by byla jedním z hlavních důvodů proč neodejít právě ta soběstatčnost.
??? --- 14:00:02 24.9.2014
KEIKIN:
nevim nakolik do toho vidis ale nektere veci se resi... nejake evakuacni plany, atd... kamos dokonce resil pro kazdou vesnici nejaky pristupovy bod pro vrtulniky, atd... je to myslim sirsi nez vidis... nebo z ceho jsi jen tak vycucal ty suroviny a doby pro ktere by se mely drzet? mesic na vodu? - hmm a vis kolik to je treba pro prahu/ostravu? jak chces zajistit ze s ni nebude nikdo splachovat? - leda to distribuovat v cisternach na pridel... neni to tak jednoduche jak se zda... :)
KEIKIN --- 13:56:39 24.9.2014
???: Dá se říci, ano město by mělo mít zásoby základních potravin, které by se ale točili. To znamená dejme tomu za 1 000 000 milon nakoupit a za 900 000 za rok prodat. Mezi základní věci patří dětská výživa potraviny, které mají dlouhou dobu trvanlivosti. Zásobník plynu ne, vody ano, prostě by ta voda co teče dnes tekla přes velké cisterny (taky tak na měsíc, ale jen na pití v případě nouze) Ropná zásoba ano, ale v menší míře na dieselagregáty, sanitky, policajty, hasiče. Tak zhruba na tři měsíce.
Mír je velmi relativní. Ale spíš bych čekal dříve kalamity, katastrofy a jiné výkyvy.

A také bych řešil bezpečnost, aktivní zálohy místních, kteří by v případě krize mohli být rychle vyzbrojeni a chránit majetky a zdraví lidí. Hladový dav je nebezpečný.
Dále města většinou nemají velíny, centra mimo intravilán, odkud by se řídili veškeré práce a koordinace.

Jako kamchceš cpát ty prachy z veřejných peněz ? Do oprav budov v záplavových zónách ?