Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KEIKIN --- 8:23:49 31.7.2014
Četl někdo tuhle knihu ?

Prostor, moc a utopie - Ideální město a jeho společnost - Barbora Vacková » Levné učebnice
http://www.levneucebnice.cz/p/prostor-moc-a-utopie-idealni-mesto-a-jeho-spolecnost/
KEIKIN --- 11:58:23 30.7.2014
XCHAOS: ok já myslel spíše příměstské oblasti, které jsou rozsáhlé, dejme tomu + - 50 km od hranice města na všechny strany. Vem si situaci, kdy bude ropná krize nebo nepůjde proud či dojde k nějaké lkaztastrofě. Myslíš si, že se do měst bude vozit česnek s číny, brambory z čile apod ? Houby. Až pak si lidé uvědomí, že pro harmonický rozvoj města je nutné mít vytvořené vazby na příměstké zemědělství.
XCHAOS --- 11:52:53 30.7.2014
KEIKIN: olovo se do benzínu nepřidává už 20 let :-) a obávám se, že v příměstských oblastech je znečištění prostředí dneska často větší, než v centrech měst: tam funguje MHD, pěší zóny, kanceláře, restaurace. nejvíc zatížená jsou dnes předměstí, kde je auto často jediný dopravní prostředek, jsou tam supermarket, apod... skleníky a zahrady na předměstích většinou chátrají, vše se vyplácí dovážet ze specializovaých zemědělských regionů (opět: protože úspory z rozsahu, ty jsou dost mor, ostatně i u té japonské hi-tech zeleniny hrají zřejmě roli úspory z rozsahu - tedy že šlo o obrovskou nevyužitou plochu továrních hal, a že tam toho zřejmě pod těma zářivkama pěstují tuny...)
KEIKIN --- 11:47:43 30.7.2014
XCHAOS: ok, jenže zase. Chtěl bys jíst zeleninu s olovem ? Ve městě je dost velké znečištění a cokoli pěstovat na jídlo je dost rikantní. Jedl bys třešně, co rostou u dálnice ? Chyba je samozřejmě v globalizaci, kdy velké supermarkety dováží velké dodávky z velké dálky..Navíc tohle cestování potravin taky není zcela zdravé, měli bychom jíst to, co se jí v našem podnebném pásu.

Takže místo investic do hight tech hamburgerů, které si vypěstuješ sám, by mělo město finančně podporovat místní příměstské zemědělce, kteří by pokryli spotřebu městských obyvatel.
XCHAOS --- 10:11:25 30.7.2014
KEIKIN: no ale v tom je právě háček: města jsou dnes zcela závislá na zásobování zvenčí a zelenina z příměstských oblastí (díky úsporám z rozsahu při dálkové velkokapacitní dopravě) není vždy schopná konkurovat zelenině přepravované přes půl kontinentu.

pěstování pod zářivkama už je trochu moc úlet (typicky japonské...), ale je v tom nějaký zárodek toho, co by mohlo fungovat a není to omezené na letní sezónu... v new yorku je zase už nějaký čas v módě zemědělství na střechách mrakodrapů, o tom se pokusím taky něco vyhrabat...
KEIKIN --- 10:03:02 30.7.2014
XCHAOS: tj, ale rozumně. Radši si koupím čerstvou zeleninu z trhu, na který do města dojedou zemědělci z příměstské oblasti, než kupovat nějakou high tech zeleninu z velkopěstírny.
XCHAOS --- 8:56:41 30.7.2014
KEIKIN: tak konkrétně mám info z jednoho menšího horského/příhraničního města, že mají problém, že pronajali ladem ležící továrnu s pozemky, ale bylo to zneužité jen na čerpání solárních dotací (navíc ani ne na střeše objektů) a ne k vytvoření pracovních míst. takže je to složité... čerstvá zelenina je asi jedna z mála věcí, které se ještě nevyplatí dovážet z Číny, hmm...
KEIKIN --- 8:01:39 30.7.2014
XCHAOS: v Japonsku je možné všechno. Je tam problém s místem. U nás e klidně nechají celé plochy budovy ležet ladem a majiteli to nevadí. :-(
XCHAOS --- 7:53:50 30.7.2014
Asi typický příklad o čem je tenhle klub: ani komunita na venkově, ani squat ve městě, ani rozklad typu Detroit: trochu znepokojivé, trochu postmoderní, trochu nezařaditelné.
Co s opuštěnou továrnou? Zasadíme tam salát, aneb zemědělství budoucnosti | 100+1 zahraniční zajímavost
http://www.stoplusjednicka.cz/...-opustenou-tovarnou-zasadime-tam-salat-aneb-zemedelstvi-budoucnosti
XCHAOS --- 7:25:40 30.6.2014
KEIKIN: já teď zrovna přečetl něco krátkého sociologického :-) a podotkl bych, že touha po komunitě a ohánění se neziskovostí apod. je právě nostalgií po archaické, předmoderní společnosti.

na druhou stranu, důvěra v sousedy/spoluobčany je důležitý faktor, nejen ve městech. proto se tak chytám za hlavu, když si kolegové ve firmě chtějí přivydělávat prodejem zabezpečovacích systémů - což je právě snaha nějak profitovat na vzájemné nedůvěře.

faktem ale je, že velkoměsto, zvláště pak stotisícové až milionové, prostě nabízí určitou úroveň anonymity. i v menším městě může trvat léta, než se poznáte se sousedy, ve velkoměstě to spolehlivě nestihnete za celý život. takže je otázka, zda i ta anonymita a vyvázání se ze stálých a neměnných pozic v rámci sousedské komunity není vlastně "vývozní artikl" velkoměsta... sedět doma u TV samozřejmě můžete na samotě, na venkově i v maloměstě. ztratit se v davu cizích, neznámých lidí ale skutečně spolehlivě jde jen na místě, kde ten dav vůbec vznikne... je možné, že pro lidi z venkova je ten pocit stejně přitažlivý a lákavý, jako pro lidi z města např. život někde v přírodě na samotě, kde nebude celé kilometry okolo jediný další dům...