Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 7:25:40 30.6.2014
KEIKIN: já teď zrovna přečetl něco krátkého sociologického :-) a podotkl bych, že touha po komunitě a ohánění se neziskovostí apod. je právě nostalgií po archaické, předmoderní společnosti.

na druhou stranu, důvěra v sousedy/spoluobčany je důležitý faktor, nejen ve městech. proto se tak chytám za hlavu, když si kolegové ve firmě chtějí přivydělávat prodejem zabezpečovacích systémů - což je právě snaha nějak profitovat na vzájemné nedůvěře.

faktem ale je, že velkoměsto, zvláště pak stotisícové až milionové, prostě nabízí určitou úroveň anonymity. i v menším městě může trvat léta, než se poznáte se sousedy, ve velkoměstě to spolehlivě nestihnete za celý život. takže je otázka, zda i ta anonymita a vyvázání se ze stálých a neměnných pozic v rámci sousedské komunity není vlastně "vývozní artikl" velkoměsta... sedět doma u TV samozřejmě můžete na samotě, na venkově i v maloměstě. ztratit se v davu cizích, neznámých lidí ale skutečně spolehlivě jde jen na místě, kde ten dav vůbec vznikne... je možné, že pro lidi z venkova je ten pocit stejně přitažlivý a lákavý, jako pro lidi z města např. život někde v přírodě na samotě, kde nebude celé kilometry okolo jediný další dům...
KEIKIN --- 22:38:41 29.6.2014

Něco k idejím městské komunity

Niektoré výskumy, hlavne z dielne analýzy sietí, ukazujú, že primárne vzťahy ľudí sa rozprestierajú naprieč mestom a regiónom a nie sú viazané na konkrétnu lokalitu . Ponúka sa tak otázka, či je ešte vhodné hovoriť o ohraničenom geografickom mestskom priestore ako o komunite. Pre takto lokálne viazané sociálne vzťahy sa vynára skôr označenie susedstvo .
Gottdiener 2005

V Baumanovom (2001) poňatí je túžba po komunite tiež istým typom nostalgie. Komunita predstavuje ďalšiu podobu strateného raja ako bezpečného miesta, kde sa ľudia navzájom poznajú, veria a pomáhajú si. Je to niečo, čo túžime mať a do čoho túžime patriť, ale v skutočnosti nám to nie je v dnešnom nevyspytateľnom svete dostupné .

Podle Katze 1993 sa v textoch Nového Urbanizmu vyskytujú narážky na nostalgiu po minulom, lepšom komunitnom spôsobe života, . Z úpadku komunity však nevinní žiadne procesy prebiehajúce v spoločnosti ale zlý design mestského prostredia. Nový Urbanizmus vychádza z predpokladu, že mnohé komunity sú za súčasného trendu mestského plánovania poškodené a sú im do cesty kladené prekážky. Dnešný stav uprednostňuje typ výstavby oddeľujúci jednotlivé funkcie mestského života ako práca, bývanie a zábava.

Niektorí architekti, plánovači a sociológovia zaoberajúci sa mestom, sú toho názoru, že charakter a podoba miesta ovplyvňuje istým spôsobom aj správanie ľudí.
---------------------------------------------------------------------+
Zajímavé, jen to dokladuje jak moc je důležité mít dobrého městského architekta pro zdravý rozvoj města.
XCHAOS --- 13:52:24 27.6.2014
JACQUES157: no, doporučuju ti v tom případě cestovat po Indii nebo zemích JV Asie.. to, že žijeme v relativně řídce zalidněném mírném pásu neznamená, že některé regiony nejsou fakt přelidněné nad rámec možností svých ekosystémů.

každopádně, lidi to táhne z venkova do měst a z měst do větších měst. to je prostě fakt.

KALICOR: faktem je, že společnost stojí na to, že někdo organizuje (=manipuluje) jiné lidi. tak to prostě je, nějaká decentralizovaná soběstačnost by byla krásná, ale fakticky většina života většiny lidí je dost striktně hierarchicky organizovaná a o místa na vyšších stupních hierarchie se dost tvrdě soutěží (ať už jde o hierarchii ekonomickou-soukromý sektor nebo byrokratickou-veřejný sektor). rozdíl mezi organizací a manipulací je snad v tom, že "organizovaný" člověk je plně informován a je tam prvek dobrovolnosti, zatímco manipulovaný si svojí manipulovanost ani neuvědomuje, budiž. popravdě je to ale sociologicky-politologická debata, která se může vést kdekoliv.

jestli vnímáš města jen jako nástroj manipulace lidí, dobře. já ale vidím, že příležitosti odejít z větších měst do menších a třeba i na samotu či do komunity existují. aspoň pro mě. já je ale nevyužívám a držím se města a zejména Internetu: to není jen o "manipulaci", když se podíváš na cenovou strukturu, tak je vidět, že město by se takových jako já rádo zbavilo, a já se tam stejně nějak držím za chlupy a za uši. takže nás tam něco táhne.. možná množství dostupných podnětů? (ale teoreticky, na ten Internet se připojím i na samotě, ale stejně jsem na přítomnosti těch lidí kolem sebe nějak závislý... i malé město je v tomto ohledu lepší, než samota... mimochodem, tenhle příspěvek píšu z nejmenovaného malého města, kde jsem na návštěvě :-)
KALICOR --- 8:23:17 24.6.2014
JACQUES157: za soucasneho stavu vedomi lidi je nas az prilis, staci se kouknout kolem ;) naprosta vetsina je manipulovatelna jako loutky, pak je tady dost lidi kteri mysli jen na sebe a cast z nich vi jak manipulovat lidma... a tahle kombinace je tak vrazedna, ze nebudu tady pridavat do kotle, o tom me nepresvedcis zadnou vedeckou studii, mozna az zacnou lidi, kazdy clovek jednotlive premyslet o dusledcich svych cinu atd. tak timhle se necham presvedcit snaz nez timhle, sorac...
JACQUES157 --- 22:48:06 23.6.2014
KALICOR: ze je na zemi hodne lidi je iluze, lidi je fakt malo, jen to mnozstvi a rozlozeni neumime dobre managovat :)

If you put all humans on a pile, they would take a really small space
http://sploid.gizmodo.com/if-you-put-every-living-human-on-a-pile-it-would-only-1569188500
M4JKL05 --- 13:06:34 23.6.2014
znate? jste zapojeny? nejaky zkusenosti?
Paralelni polisweb
http://www.slideshare.net/nethemba/paralelni-polisweb
XCHAOS --- 12:08:36 17.6.2014
KEIKIN: tak v Praze je problém především tzv. "turistland"... popravdě, když jsem viděl, že ještě relativně romantický a malebný dvoumístný upoutaný balón na Malé Straně u Karlova mostu letos nahradil jeřáb s jakousi šílenou závěsnou budkou pro asi 20 lidí, tak jsem už fakt vyděsil (nevím, jestli to tam ještě je - podle mě mohli snadno uhrát porušení bezpečnostních předpisů)

s tím klidem je to asi asné... ve všech městech budou některé čtvrti klidnější, rodinější a jiné bohémštější, žijící víc nočním životem. v tomhle problém nevidím. lidé, co do měst přicházejí, někdy ani netuší, že mají mířit do té či oné čtvrti a pak se diví: to je část problému. lidi ve městech ale často mají potřebu buď "úniku na venkov", tedy úplně před městem, a nebo wonderlust (potřebu toulat se po světě po jiných městech). přitom logickým krokem by byla "touha přestěhovat se do jiné čtvrti", takhle jsem se na to třeba já nekoukal nikdy (přitom to možná bylo to, co to chtělo... kdysi... nevím)
KEIKIN --- 9:17:29 17.6.2014
XCHAOS: vylidŇování center měst (rozuměj odliv trvale bydlících do klidnějších částí) je problém, který se řešil hlavně v USA. V Evropě už to ale podle mého začíná taky. Je to i přílivem imigrantů a větší kriminalitou. Lidi ve finále když mají rodiny, chtějí větší klid.
XCHAOS --- 21:11:57 16.6.2014
KALICOR: no vidíš, mě naopak děti přijdou jako jediný trochu samozřejmý smysl života... a nenarazil jsem naopak v priměřeném věku na protějšek, který by to viděl stejně... není to o růstu populace, spíš o jejím udržení (nebo i přiměřeném poklesu). a není to ani o genomu (i když pocit "vlastního" dítěte je složitá věc, a počítá se asi i to, čemu se posledních 100 říká geny).

... jenže ouha, s tímhle jsme tady skoro úplně offtopic. uznávám, že záhlaví klubu je zmatené a zmiňuje i tyhle věci. asi jsem to pojal moc ze široka. každopádně myslím, že většinu lidí táhne do měst (aspoň instinktivně, podvědomě) právě ta vysoká koncentrace lidí. tak paradoxně neusnadňuje setkávání se s jinými lidmi, ale spíše vede k tomu, že se ztratíte, v davu, máte najednou anonymitu, individualitu... a to je to, já jsem z města, a tou osamělostí v davu jsem odmalička předávkován a neumím s tím vůbec pracovat.

lidi, kteří si stěžují na přelidněná města a přesto z nich neodejdou, moc nechápu: na venkově je prázdno, a často i levno: tedy, myšleno: rozhodně spíše se vzmůžete na dům na venkově, než na byt v centru Prahy. kdo rád samotu uprostřed přírody, má obrovské množství šancí, podle mě: proč vylidňovat města?
KALICOR --- 14:25:54 16.6.2014
KEIKIN: nechci tu prilis rozpoutavat diskuzi na toto tema, ale pripadam si cely zivot jako jeden z mala, co fakt nema potrebu pri soucasnem mnozstvi lidi na planete hodit tu take ten svuj genom. nemam tu potrebu, spis mi prijde smesna, a vlastne dobrovolne jsem se o ni pripravil. ex pritelkyni jsem se jednou s timhle sveril, a od te doby to uz slo z kopce :) po asi 6 letech, kdy jsme se videli, uz jaksi dosla k podobnemu nazoru :D logicky mi proste vychazi, ze cim nas tady bude vic, tim se budem mit kazdej hur (min prostoru - vsude baraky, jidla atd. - cista teorie).