Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 16:53:13 29.5.2014
KALICOR: v létě, samozřejmě :-) (ale to třeba zelenina samozřejmě taky)
KALICOR --- 16:23:10 29.5.2014
XCHAOS: presne, daj se bud nadstavit vys - takze vznika prostor pro pastvu atd. a dale by v klidu mohly byt zabudovany ve vsech sklenenych baracich v tech sklech, kde by pokryvaly cast spotreby baraku. to jen tak pro zacatek
XCHAOS --- 14:44:54 27.5.2014
SHEALA: tak auto už je jiná váhová kategorie, ale invalidní vozík se nebude tolik lišit od elektrokola, svým zapojením...
SHEALA --- 14:11:25 27.5.2014
XCHAOS: to chce elektrikáře :) Stejně jako přestavba auta pro postižený nechce inženýra, ale automechanika. Pokouším se infiltrovat svoji asistentku do společností co dělaj tyhle přestavby, aby jim ukázala, jak se dá s autem hýbat.
XCHAOS --- 10:11:17 27.5.2014
???: tohle právě vůbec nechápeš... podle mě solární panely patří jen na střechy či fasády domů, ideálně už těch stojících. můžu ti sice ukázat pár fotek, kde se i pod solárními panely pasou ovce, vše je zarostlé trávníkem a ani kousek krajiny vlastně nepřichází nazmar (srovnej s hnědouhelným dolem, například), ale stejně všichni cítíme, že to není to pravé.

popravdě, tenhle klub je o tom, jestli a jak by si města dokázala vystačit v maximální míře se zdroji, která mají. tedy ne, že kvůli městu na venkově pokryješ louku solárními panely: ale že město omezí svojí spotřebu energie a plýtvání zdroji, aniž by přestalo být městem a aniž by vlastně přestalo přitahovat a lákat své obyvatele (ne nutně "držet a nepouštět")

získal jsem v poslední době docela zvláštní úhel pohledu, shodou okolností a náhod, kromě toho do centra chodím čím dál víc zřídka a třeba zrovna včera jsem viděl úplně prázdný sál multikina a tak, takže vidím, že se fakt investuje do projektů, které jsou mimo zájem lidí... třeba klubová kina táhnou nesrovnatelně víc než multikina plná reklam ... a fakt to nevidím nutně nějak mimopeněžně, já se ptám, proč jsou investoři tak hloupí a investují do forem, které prostě netáhnou... (trochu podobné ptaní, jako se ptali lidé za éry normalizace ...)
XCHAOS --- 10:06:44 27.5.2014
SHEALA: zase já nechci, aby zůstalo jen u keců (ty my jdou nejlíp). co můžu nabídnout bezprostředně, je asi přestavba nějakého elektrického vozíku na solární dobíjení (na loňské cestě jsem si stejně uvědomoval, že nejblíž to má k tempu a zvuku invalidního vozíku... které v Bavorsku na cyklostezkách hojně jezdí tak jako tak, akorát ne solární). to je ale trochu offtopic a týká se to právě šance vyrazit mimo město, mimo ustálené trasy.
SHEALA --- 17:19:59 25.5.2014
XCHAOS: hele libí se mi tvůj způsob uvažování. Za mě je to co píšeš cajk :) Včetně exoskeletonů, kravat a kriplů. (Jediný upozornění, nepoužívat tohle slovo s K před MATKAMA a ředitelama neziskovek, my si tak sami říkáme, k nevoli MATEK a jednoho ředitele neziskovky :)
A ano, výtah + lezecká stěna je nádhernej koncept.
??? --- 12:26:27 25.5.2014
XCHAOS: desi me predstava krajiny zasrany solarnima panelama... kor tady v cechach, kdy sviti slunce par tejdnu v roce, jinak chcice, je zima a nebo je pod mrakem....
furt nechapu tyhle myty o slunecni energii. neni v soucasnosti technologie solarnich panelu, ktera by dokazala plne vyuzit slunecni svit v nasich oblastech.
ano, fotovoltaiku klidne, ale i clovek se zakladnim vzdelanim si dokaze uvedomit, ze tyto technologie patri spise k rovniku, kde je doba osvitu stala a konstantni vicecimene, a ne na sever...
XCHAOS --- 12:14:28 25.5.2014
SHEALA: ok, ale tad navrhuju nějak uvažovat bezbariérovost jednotně pro vozíčkáře, kočárky, jízdní kola a třeba inline bruslaře... první vlna bezbariérovosti, cílená čistě "charitativně", podle mě právě vedla k dalšímu dělení. pohybovat se po městě na městě na kolečkách je podle mě ok, nejde preferovat auta před cyklisty a vozíčkáři, apod. ale technologie taky mění ledacos... lithiové baterky umožňují invalidním vozíkům řítit se po silnicích rychlostí mopedu (nedávno jsem viděl na vlastní oči), a nevidím důvod, proč to nějak nespojit právě třeba s bezbariérovostí pro cyklisty.

s tím, jak jsou určitá místa "mentálně daleko" od sebe, rozhodně souhlasím, ale netýká se to jen tělesně postižených, ale lidi jsou vyloučení dle spousty různých klíčů. a ty karty mohou být ještě během našich životů rozdané zase trochu jinak... každý pokrok např. v akumulaci energie nás o kousek přibližuje např. průlomu v exoskeletonech, takže se může klidně stát, že vozíček bude časem pro postižené jen formální záležitost (něco jako sako a kravata), a že budou normálně pobíhat po schodech pomocí exoskeletonů (a ty budou dobíjet v nabíjecích stanicích pro elektrokola), apod.

každopádně nemám nic proti inkluzivním utopiím, spíš naopak... nikdo nechce "challanged" lidi nikam schovávat (nevím co je správné politicky korektní české slovo, nechci říkat postižení či handicapovaní, ale ono to jde ode zdi ke zdi a filmy typu "Kurz negativního myšlení" by velely na rovinu říkat kriplové... ale tam je zase háček, že tahle slova jsou vnímána jako ok jen když je někdo řekne sám o sebe.. a prostě se nikam nedoberem). současně to ale nejde ani nějak naplánovat... důležité je podle mě právě neoddělovat striktně režim charity od režimu zábavy, a nějak extra neodlišovat vozíčky od longboardů a kolečkových bruslí, ale řešit to nějak vždy společně. a nebo proč kombinovat schody vs. výtah? to je přece hrozné klišé, které nahlas křičí, který způsob přepravy to má jednodušší. zkombinoval bych výtah vs. žebřík nebo výtah vs. lezeckou stěnu... pak by poměr toho, kdo musí použít v městkém prostoru jaký modus přepravy, najednou vyšel úplně jinak...

XCHAOS --- 12:01:14 25.5.2014
???: to je mýtus šířený ekofoby... jediný problém jsou moje panely skladované ve sklepě (i když zase asi tolik nestárnou), ale panely umístěné normálně na střeše mají EROEI kolem 7 let (životnost je udávaná 20 let, ale ve skutečnosti může být klidně vyšší, spousta družic a sond funguje s FV panely starými desítky let,a to jsou vystaveny agresivnímu kosmickému záření). navíc uvažovat o tom v kategoriích peněz (v podmínkách monopolizované ekonomiky, ovládané propagandou/reklamou) není úplně optimální, EROEI je lepší číslo.

no a zejména mají smysl třeba solárně-termální panely... myslím, že dnes můžeme postavit město, které bude 6 měsíců v roce zcela energeticky soběstačné (nebo bude producentem energie) a pouze v topné sezóně bude závislé na externích zdrojích.