Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 13:08:08 11.12.2016
Kolik městského prostoru jsme vyklidili autům:
[https://pbs.twimg.com/media/CzW2I_yXEAAHBi7.jpg:large]
XCHAOS --- 22:55:37 12.10.2016
[ JVMLOK @ Dobyvani vesmiru a kosmonautika ]
Chinese company 3D prints 10 houses in a day with construction waste
http://www.dezeen.com/2014/04/24/chinese-company-3d-prints-buildings-construction-waste/
Chinese company 3D prints 10 buildings in a day using construction waste
XCHAOS --- 10:56:39 11.10.2016
KEIKIN: no, co k tomu dodat :-) zrovna dnešní leteckou dopravu pokládám za dost dystopickou.. kdysi se očekávalo, že létání umožní právě větší decentralizaci, ale vlastně opak je pravdou... úspory z rozsahu se projevují na všech levelech, u všech typů dopravy.. :-/
KEIKIN --- 9:35:27 11.10.2016
Čína staví největší letiště na světě, podívejte se - iDNES.cz
http://cestovani.idnes.cz/...cine-v-roce-2019-f6c-/kolem-sveta.aspx?c=A161010_171816_kolem-sveta_hig

Letiště jako samostatné město, taková dopravní utopie :-) Takové město bez obyvatel, průchoďák, kudy lidé cestují nebo kam chodí do práce.
XCHAOS --- 17:01:15 2.10.2016
KEIKIN: zní to zajímavě, ale už jen věta Na těchto farmách pracuje 50 vesničanů a 300 jejich sousedů a vyprodukují 2 % rýže a obilovin, které město spotřebuje naznačuje, že nějaká ta ekonomika (směna) či politika (dotace, dary..) ve hře asi přeci jen bude...

Něco jsem o tom zaslechl, nebyl jsem tam, počítám, že místní to prostě tolerují jako jeden z mnoha Ášrámů (Indie je v zásadě nábožensky tolerantní, a tedy i absenci náboženství, pokud se neprojevuje konvertováním okolních obyvatel, prostě nejspíš pokládají za formu náboženství... ta tolerance je tam velmi specifická ... co je sere, je konverze, protože nižší hinduistické kasty pochopitelně mají sklony vzít roha skoro ke komukoliv :-))
KEIKIN --- 21:28:23 1.10.2016
Úžasné město bez politiků, náboženství a peněz - Energie života
http://www.energiezivota.com/energie-zivota/764-uzasne-mesto-bez-politiku-nabozenstvi-a-penez
XCHAOS --- 21:09:38 18.9.2016
Taky názor: V dějinách civilizací se města často ukázala být faktorem jejich zániku. Život v nich je pohodlnější a otupuje obranyschopnost. Nejsou soběstačná: potravinově, surovinově ani z hlediska energetických zdrojů. Domnělá větší svoboda života v nich je poutána neviditelnou závislostí na okolním světě. Města ho vysávají a je zpravidla otázkou času, kdy se s postupující klimatickou změnou stanou luxusními centry uprostřed pouští.
Matěj Stropnický: Nuda taková, až probudí aneb Principy neturistického rozvoje Prahy
http://www.euro.cz/...icky-nuda-takova-az-probudi-aneb-principy-neturistickeho-rozvoje-prahy-1304426

Jako s neudržitelností rostoucí individuální dopravdy souhlasím, ale ... ehm.. stát se radním, abych městský život v podstatě kritizoval? :-)
XCHAOS --- 22:54:16 8.9.2016
hehe :-) na to, že to má být libertariánský projekt, mi tam nějak chybí neregulovaná automobilová doprava :-))
[ LKA @ Věci Veřejné - jste takovej větší frajer s koulema a přitom nevypadáte jako hipster, ]
Liberland may be the world's first sovereign nation powered by algae | Inhabitat - Green Design, Innovation, Architecture, Green Building
http://inhabitat.com/liberland-may-be-the-worlds-first-sovereign-nation-powered-by-algae/
[http://assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2016/06/Algae-powered-Liberland-RAW-NYC-1.jpg]
XCHAOS --- 21:11:26 6.9.2016
CUKI: jako ale to je právě to: já fyzicky ty lidi ve městě ani tolik nepotkávám. debatuju s nima u netu, ten bych měl i na venkově. co mi tady vlastně drží? (no, mě konkrétně: dobrá možnost prodat net někomu, kdo ho zatím ještě nemá tak kvalitní.. ale i tohle dřív nebo později skončí, asi...)