Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 16:40:43 17.9.2017
Když máte tu smůlu, že na projektech vaší rodiny prostě už druhou generaci pracují (více či méně) nuceně nasazení a umírají při tom... (vysvětleno pouze v prvním odkazu)
Dotyk.cz - Zemřel Speer mladší. Syn dvorního Hitlerova architekta fandil ekologii
http://www.dotyk.cz/udalosti/zemrel-ar.html
Zemřel syn Hitlerova architekta Speera, v Číně postavil město duchů - iDNES.cz
http://zpravy.idnes.cz/...mladsi-architekt-cina-d55-/zahranicni.aspx?c=A170917_095032_zahranicni_aha
inu, stadiony, no...
XCHAOS --- 12:06:22 9.9.2017
JAZZZ: (BTW přesně přes tyhle rýžové terasy povede trasa Sun Tripu 2018, kam se snažím nacpat :-) synchronicitka...)
XCHAOS --- 12:05:40 9.9.2017
JAZZZ: já vím, ale já narážím na další vývoj příběhu - když nedostanou dotace na zeleň, sáhnou si na povinná 2% z rozpočtu na obranu:
Český vynález: květináče proti teroru. Běžnou zábranu útočící kamion odsune, tato ho zastaví | Firmy a trhy | Lidovky.cz
http://byznys.lidovky.cz/...sune-tato-ho-znici-1t7-/firmy-trhy.aspx?c=A170817_114330_firmy-trhy_pave
aneb evoluce ŘOPíku směrem ke květináči! když se na to podíváš z tohoto úhlu pohledu, rázem je vše jinak :-) v podstatě kombinace protitankového zátarasu (taky český vynález, BTW), bunkru a obřího květináče je evolučně nebezpečně životaschopný :-) představ si dystopickou budoucnost, která je směsicí syrské občanské války a městské postindustriální zelené džungle...
JAZZZ --- 14:07:04 8.9.2017
XCHAOS: myslim tu smutnou betonovu alej na smichove, kterou musi jezdit zalevat dodavka, protoze jinak by to brzo chciplo a samozrejme to taky chcipne, jakmile skonci doba po kterou je treb aplnit podminky dotace

OMNIHASH: v hloubce sirce pestebni plochy. v tom kolik vody dokaze udrzet a jak slozity a tim padem i udrzitelny ekosystem tam muze vniknout. ty nevidis rozdil mezi truhlikem a zahradou?
XCHAOS --- 13:55:43 8.9.2017
JAZZZ: myslíš ty protiteroristické truhlíky, které zastaví i kamion, a ještě za ně může zalehnout automatickými zbraněmi vyzbrojená domobrana a opětovat palbu? :)
OMNIHASH --- 13:54:15 8.9.2017
JAZZZ: a v čem tyvole? Jakože postavit strom na jednostraně upnutou konzoli nejde, kdežto na oboustraně kotvenou jo?
JAZZZ --- 13:37:40 8.9.2017
OMNIHASH: mezi zelenou strechou a pestovanim stromu na balkone je urcity rozdil. v tomhle smeru se asi nejdal lidstvo dostalo tady, ale tma pestujou ryzi:
[https://i.pinimg.com/originals/aa/75/c7/aa75c787361a90c193c2a490fec59a5e.jpg]
OMNIHASH --- 12:54:00 8.9.2017
JAZZZ: objevuješ Ameriku, milý příteli. Toto jsou otázky, které lidstvo úspěšně a uspokojivě vyřešilo již minulé tisíciletí, jak by ti vysvětlit třeba pan Stovoda.

[http://2.bp.blogspot.com/_L9fL0_Tgfz8/TNA1E6jWL0I/AAAAAAAACgw/8k4hq6sb23I/s1600/Hundertwasser_Haus_Wien_House_Vienna_Spaetsommer_Late_Summer_BH274_g.jpg]
JAZZZ --- 12:44:24 8.9.2017
OMNIHASH: nezavisle na zpusobu zavlazovani v 30cm hlubokem kvetinaci neni mozne pestovat 3m vysoky strom, aby odolal vetru, ktery kolem vyskove budovy obcas fouka pomerne silne.

me se ty vartikalni zahrady libi, ale zatim jsem videl pouze vykresy a ani jednu co by vydrzela 10 let