Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CUKI --- 11:16:31 11.4.2017
LINKOS: Přepálený to zas nijak není. Ale rozdíl mezi cenou nemovitosti a případným pronájmem je v Praze prostě špatnej v neprospěch koupě.
"Ale stejne mit svoje bydleni je nesporne plus. Duchodci co musi platit najem jsou chudaci. "
Srovnáváš dvě rozdílný věci. Pokud nemáš ani peníze ani nemovitost tak je to vždy horší, ale ty si vybíráš jestli mít nemovitost a nebo peníze!

Tvrdím prostě to že když máš kupříkladu 5M v kapse a rozhoduješ se jestli chceš v Praze bydlet:
1) v podnájmu a ty peníze někam investovat a z toho platit nájem
a nebo
2) koupíš identický byt za těch 5M a jediný užitek těch je to že nemusíš zaplatit nájem

Já tvrdím že varianta 1) je v Praze výhodnější protože ty peníze dokážeš jinde zúročit lépe, takže ti ještě něco zbude.
LINKOS --- 11:06:52 11.4.2017
CUKI: dneska jsou ceny dost prepalene,zvlaste v Praze. Ale stejne mit svoje bydleni je nesporne plus. Duchodci co musi platit najem jsou chudaci.
CUKI --- 10:04:55 11.4.2017
LINKOS: To je jasný, ale málokdo si uvědomuje, že když koupí třeba byt v Praze tak návratnost v podobě kupní ceny je přes 40let!!! A to nepočítám že to musíš zdanit, že tam budou nějaké prodlevy, problémy, nutná údržba. Ta částka se ti za ten život prostě ani nevrátí. Tomu neříkám investice.
No a pokud budeš místo toho v nájmu tak ty peníze můžeš investovat lépe někde jinde kde se ti zhodnotěj třeba cca 5ti a víc%.
Tedy investice mizivá. No a pokud by ta nemovitost stála ladem, dak musíš platit navíc ty poplatky a údržbu. To by ta cena nemovitosti musela růst k 10ti % za rok aby se to vyplatilo.
LINKOS --- 9:53:34 11.4.2017
CUKI: vtip je v tom,ze kdyz to je tvoje,jednou to doplatis a treba z duchodu uz nemusis platit najem
CUKI --- 8:55:41 11.4.2017
KEIKIN: Kolik takovejch investičních bytů vlastníš? U náš, doufám že píšeme o stejné zemi (ta s tou ZOO ve vládě čuník a ovečka), když koupíš byt tak se ti ve většině lokalit investice nevrátí ani když ho budeš pronajímat.

Například v Praze je to zhola nemožné. Tam se dokonce vyplatí bydlet v pronájmu i když máš prostředky na koupi bytu. To že všude píšou jak je to výhodné bydlet ve vlastním, je jen proto, že se realitky a banky snaží rozhýbat trh. Nicméně ty informace jsou zavádějící a nikdy ty peníze nezhodnotíš.

Zhodnotit takovou nemovitost bez toho, aby ti někdo platil alespoň nájem je směsice SCI-FI a fantasy.
KEIKIN --- 15:36:21 10.4.2017
LINKOS: Jj, ale přece firma, když chce investovat do nemovitostí, tak si zajistí odhadce, technika a taky si mužou koupit informace o záměrech v dané lokalitě. Nebavím se o situaci, kdy si Franta Vopršálek koupí byt v OStravě.
Třeba u nás ve městě je developer, kerej má prachy ulité v bytových domech. Dycky až prodá všechny byty a vrátí se mu investice, tak postaví nový dům atd. Jak už jsem psal, nový byt v novém domě, když bude dejme tomu 5 let netknutý, tak jeho reálná cena se neztrácí. Majitel klidně těch 5 let může čekat na nejvyšší nabídku.
LINKOS --- 15:07:52 10.4.2017
KEIKIN: v detroitu je napriklad taky spousta vybydlenych bytu, u nas aktualne to hrozi treba v ostrave. V nemecku napriklad pristoupil k tomu,ze opustene panelaky zbouraly.
Ona ta vyloucena lokalita muze byt taky dobra investice. Samozrejme pokud to neni jen cikanov,ale je tam jen nedostatek prace a treba se da ocekavat nejaky rozvoj.
Nove vybudovany bytecek muze mit taky skryte vady a koupit ho muzes za penize ktere az se to rozkrikne uz nedostanes.
KEIKIN --- 14:41:49 10.4.2017
CUKI: tak jinak. Řekni mi případ, kdy koupíš byt a jeho cena se sníží. Přepočítáno na paritu kupní síly v daném okamžiku. To by lidi nekupovali byty, kdyby věděli že jejich bytů jde dolů. U nás je to spíše tak, že koupíš byt a prodáš ho za minimálně stejnou cenu ne ? Ano můžeš bejt vůl a koupit si byt ve vyloučené lokalitě nebo se skrytými vadami, ale já myslím nově vybudovaný byteček v novém domě.

A teď si to představ, seš v novém a co může tu cenu bytu snížit ?

1. Zkurvení sousedi
2. Tvoje necitlivé úpravy interiéru
3. Nemožnost parkování poblíž

Nedívej se pohledem spekulanta v mrtvém městě, protože to je extrém, který je snad jen je v jednom městě v Číně.
CUKI --- 13:26:07 10.4.2017
KEIKIN: To je jasný, pokud víš něco co ostatní neví, ale to prostě není ten případ. Hlavně ne u novostaveb, proč by to developer prodával takto levně? Někdy se tím řeší daně či jiný tok peněz, ale v drtivé většině případů to tak markantní úspora není, aby byt ležel ladem... To je to co nechápu.
KEIKIN --- 13:09:45 10.4.2017
CUKI: no i prázdnej byt defacto muže generovat zisk. Pokud koupíš nemovitost v lukrativní zóně, která e obydlí, kde budou pracovní místa, tak můžeš čekat, že se cena bytu časem zvýší. A jak píšu, ta firma ´má moc dobré informace a bere to jako investici. Taky si mužeš koupit akcie firmy (která je defacto jen prázdná skořápka) za korunu, když víš, že ta firma se rozjede třeba až za tři roky...