Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Advokátky, advokáti, advokátní koncipientky a koncipienti na Nyxu - výkon praxe a související otázky
KIE
Advokátní praxe má svá specifika. A o tom to je :-)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 17:02:19 18.2.2017
GHOSTSTALKER: to už by dávalo spíše větší smysl parcelovat to podle oboru tj. třeba trest, občan, správko, korporace atd., aby to nebylo tak, že všichni dělají "generální praxi" = cokoliv se dá vyfakturovat. Ale (za sebe) nejsem příznivcem tohodle "vrchnostenského"dělení - ať si to rozhodne trh/klienti.

Ono je spíš vůbec problém ta prostupnost mezi práv. profesemi - např. z advokacie dostat se k soudu, do SZ není jednoduché, o exekutorské komoře / notářích nemluvě , takže lidi tečou (jen) opačným (jedním) směrem. Druhá věc je, že třeba "podnikový" právník nemá možnost si vlastně nějak udělat praxi, aby měl možnost se do nějaké profese následně dostat, část lidí začíná v advokacii "just in case" i když fakticky fungují jen jako "in house counsel" pro jednoho klienta, v životě nebyli u soudu a řeší jen uzavřený okruh problémů, tj. v zásadě by s advokacií nemuseli mít nic společného, jenže je jim jasné, že bez praxe/zkoušek se jim část trhu nenávratně uzavírá a že advokátní komora je jediná (reálná) možnost jak si praxi udělat.
GHOSTSTALKER --- 16:50:27 18.2.2017
???: Ten článek Vlka je mimo. Ale v obecné rovině si dělení na 'back-office' (psaní smluv, podání a právních rozborů atd.) a 'front-office' (vyjednávání, zastupování před soudy atd.) advokáty dokáží představit. Každá kategorie vyžaduje specifickou sadu dovedností, a i když je člověk výborný právník, nemusí vynikat v obou. Samozřejmě, lze na to říct, že advokát má právě umět obojí (a pokud neumí, má dělat jinou právní profesi). Ale to je podle mě podobná iluze, jako že advokát má ovládat všechny oblasti práva. Když se lze specializovat podle oblastí, proč by to nemohlo jít i podle činností (a uzpůsobit tomu systém).
??? --- 16:36:00 18.2.2017
PHAILO: jj, ale ze mezitim jsem to smazal a pak pridal , coz vypada blbe

???: ???: jinak jeste k tomu a koncipientum mrknul jsem na tu novelu http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=853&CT1=0 - koukam, ze se mj. uvolnil i limit poplatku za adv. zkousku - ten byl dosud nastaven na 10000 max (zakonem) - v realu byl mene , ted uz bude upraven jen stavovskym predpisem bez omezeni hranice - z meho pohledu moznost zneuziti k "uzavreni" trhu dost velka (kdyz bude poplatek za zkousku treba 50k).


GHOSTSTALKER: nevim zda chceme aby se to tady zacalo delit na barristery a solicitory, nehlede na to ze v UK to imho neni o kvalite tech dvou skupin (coz chce Vlk - tj elita x standard) , ale o rozdeleni na to co bych nazval "trial law" a ten zbytek.
??? --- 16:31:21 18.2.2017
???: A přitom jen blbec by v tom nedokázal přečíst skutečný vyznam, kdy "vysoký standard" ve skutečnosti znamená "ti s pořádnou reklamou a mastnými cenami".

K blití.
GHOSTSTALKER --- 16:31:06 18.2.2017
???: Tak tohle zase takový nesmysl není. Ve Velke Británii to hodně dlouho hodně dobře funguje.
PHAILO --- 16:26:48 18.2.2017
???: Vsak citace je Vlkova
??? --- 16:22:46 18.2.2017
PHAILO: sorry ja tam pridal tu citaci.

Proste snaha udelat advokacii pro hornich 1000 advokatu (elitni nadstandardni sluzby) а pak neco jako advokacii pro ten zbytek (standard) ... Numerus clausus by asi neprosel, takze se to udela takto a bude advokat a "licencovany pravnik", tim se podari cast trhu odizolovat a zabetonovat pro "elitni advokaty", pripadne skoncime u nejake trojkolejne "elitni advokat" , advokat a licencovany pravnik.
PHAILO --- 16:16:56 18.2.2017
KIE: Moc se mi libi, kdyz nekdo, kdo si hraje na elitu, mluvi o standartnich sluzbach (sic!). Presne to vystihuje tu zatuchlost stavu.

Podle me je zapotrebi otevrene si rict, ze advokacie je remeslo a neni to (obvykle) zadna jaderna fyzika.

Ten obor je nutno naopak otevrit, protoze jen v dusledku nedokonale trzniho prostredi ekonomicky prezivaji advokatni zombie, kteri svym klientum obvykle vic uskodi nez pomuzou.
??? --- 16:09:17 18.2.2017
???: http://www.ceska-justice.cz/blog/mcdonaldizace-meni-advokacii-je-nutne-reagovat/Nebo se vydáme jinou cestou, v rámci komory nebo samostatně připustíme existenci dvou kategorií osob poskytujících právních služby. Na jedné straně těch špičkových odborníků, nebo osob, které mají zájem o práci s vysokou přidanou hodnotou a velkou zodpovědností a s vysokými etickými standarty, na straně druhé na ty, kteří chtějí být jen dobrými běžnými právníky a zde, podotýkám nejde vůbec nic pejorativního. Kdybych to měl vyjádřit jednoduše, něco jako advokát jako jedna profese a licencovaný právník jako profese druhá....

Jediná rozumná cesta je rozdělit stávající stav a umožnit výlučnost těm, kteří chtějí vysoké kvalifikační podmínky plnit. Těm co chtějí standart umožnit jít jinou cestou. Nebo takovéto rozdělování stavu nepřipustit a tvrdě stav zregulovat a to i ekonomickou cestou, aby pozice advokáta byla znamením výlučnosti a kvality a ekonomické nezávislosti, která je schopna klientům zprostředkovaně garantovat nezávislou odbornou radu. Nedomnívám se, že by byla nalezena v tomto směru politická opora při zavádění advokátského procesu či skutečného monopolu na poskytování právních služeb do rukou advokátů v rozsahu mnohonásobně převyšujícím dosavadní monopol, který je jenom v trestní obhajobě. A samozřejmě, ať po jednom či druhém kroku, nechat svobodně působit trh
??? --- 16:02:38 18.2.2017
PHAILO: no tak ono to není tak daleko od (možné) reality - teď jsem četl nějaký článek od JUDr, Vlka (tuším snad v BA? nebo na České justici ? fakt nevím) a jak předtím pořád tlačil proti koncipientům (praxe, zkoušky atd). tak teď přišel s novým nápadem, že by byli jako advokáti a pak "lepší advokáti".
Co jsem pochopil jeho úvahu, tak třeba ti lepší by mohli k soudu atd. a ti druzí ne. Prostě by se vytvořila nějaká dvojkolejná advokacie... asi něco jako předtím byli "advokáti" a "komerční právnici", tak aby "lepší advokáti" měli svoje jisté (hádám, že lepší = Vlk a další zasloužilí).