Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ukrajinská krize : Zimní dovolená
ECLECTICA
Vývoj událostí na Ukrajině


Události na Ukrajině se překotně vyvíjí. Tento klub má sloužit zejména k agregaci různých informací na jedno místo.

Co sem patří: Ověřené i neověřené zprávy z míst dění, novinky, tweety lidí na místě, odkazy na analýzy situace. Vždy z uvedením zdroje, pokud je to možné.
Co nevadí: Občasné názory k věci, kultivovaná polemika.
Co sem nepatří: Konspirační teorie, nepodložené úvahy, vypatlané žvatlání, provokace a trolling. Pokud si nejste jisti, jestli váš příspěvek spadá do některé z těchto kategorií, pak ho raději neodesílejte.
RO na týden za nářky nad mínusy/plusy a nepoužívání filtru
Pište k věci.

[http://www.exchange-rates.org/Chart.aspx?iso_code=RUB&base_iso_code=USD&mode=G&filter=30] [https://pbs.twimg.com/media/B9qhMd8IEAAGaHl.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 10:25:42 19.1.2018
Západní experti o zákonu o reintegraci Donbasu "Jsme překvapeni jak radikálně se změnilo jeho znění mezi a prvním a druhým čtením. Výrazně posiluje pravomoci prezidenta, v rozporu s ústavou Ukrajiny. Zříká se zodpovědnosti za škody způsobené UA stranou civilistům. Vidíme neustálé posilování pravomocí Porošenka, je to de facto obrat k prezidentské republice. Dokument také nezohledňuje práva vnitřně vysídlených osob."

http://www.dw.com/...%8B%D1%88%D0%B5-%D0%B0-%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B8/a-42211519?maca=rus-facebook-dw
??? --- 13:19:27 18.1.2018
Vrchní rada UA přijala zákon o"okupovaných územích Donbasu". Působení úřadů LNR a DNR se v něm prohlašuje jako nezákonné,veškeré jejich akty jako neplatné a prohlašuje Rusko jako zodpovědné za morální a materiální újmy způsobené Ukrajině.

Рада приняла закон об "оккупированных территориях" Донбасса
https://www.currenttime.tv/a/28982729.html

Zacharčenko z toho poněkud hysterčí "Oni rozvázali ruce válce. To co dříve dělat nemohli, teď už můžou na "právním základě".Ukrajina chce bojovat a vytváří pro to právní platformu."

https://thickpolicy.media/...ruki-vojne-zaharchenko-zaisteril-iz-za-zakona-o-reintegratsii-donbassa/
CYBERWOLF --- 10:46:02 18.1.2018
KECAM: na posílání sms nepotřebuješ mít pod kontrolou nic - stačí mít v síti sms bránu (koupit si SIM) a znát čísla :)

Vymahatelnost zákazu je jedna věc, jeho smysl druhá. A buď by si to ty lidi měli uvědomovat, nebo by jim to měl někdo vysvětlit. To je jak kdyby se před akcí převlíkli do růžovejch županů, protože je to pohodlnější a s rusákama za bukem tě přeci nikdo bude buzerovat, že nemáš v pořádku uniformu...
KECAM --- 19:34:19 17.1.2018
CYBERWOLF: V podstate s tebou souhlasim a mas pravdu. Tahat to z telefonu je blbost, bo jestlize mas moznost posilat sms jen cislum na urcitem uzemi, mas nejspis pod kontrolou btsky, nebo dokonce smscecka probideru, a tim i pristup k udajum o poslednich volanych cislech.
Nicmene i tak neni problem z telefonu takovou informaci vytahnout. Nedelal bych si iluze o aktualni infikovanosti androidich devicu, kdy qa na urovni ruznych androidich storu v podstate neexistuje a uzivatele po instalaci odklikavaji prava pro cokoli o co je apka pozada.
Mobily a jejich uziti byly napr. v UA army zakazany uz pred ruskym utokem. Nicmene vojak je predevsim clovek a tak je zakaz uzivani mobilu, minimalne na zacatku bojovych operaci, prakticky nevymahatelny.
CYBERWOLF --- 15:40:54 17.1.2018
DIVER: tohle mi přijde takové pochybné. Z těch telefonů vytáhneš poslední volaná čísla pouze tehdy, když je nějak infikuješ, což není zas tak samozřejmé ani pro husté ruské hackery. Třeba jak byl ten průser s dělostřeleckou appkou, co sice umožnila několikanásobně zrychlit palbu, ale zas posílala pozici rusákům, tak tam prostě k napsání tý apky použili něco, do čeho byl přibalený rootkit. Navíc tahat data o lidech kdoví jak z telefonu, je celkem hloupý způsob, když jsou snadno dostupná na webu.

Jinak si (už opakovaně) říkám, jestli je vůbec dobrý nápad, aby vojáci nosili zapnuté telefony. Jedna věc je, že si dělají selfíčka s tankama na dovolené, druhá věc je, že na sebe můžou zbytečně upozorňovat (svítí, dělá zvuky), třetí věc je, že kdo má kontrolu nad vysílačema, může triangulací zjistit, kde se zhruba v oblasti jaký telefon nachází - což sice zahrnuje i civiisty, ale i tak je to informace, kterou nepříteli nechceš dávat...
DIVER --- 15:10:33 17.1.2018
Jak probíhá bitva v hybridní válce?

První útok nezahájí dělostřelectvo, ale esemesková palba. Na telefony nacházející se na cílovém území přijde sms: „Vzdejte se, jste v obklíčení,“ nebo „Váš velitel byl zajat, další boj nemá smysl.“ To je jedna metoda, jak destabilizovat morálku vojáků. Zároveň jsou i technické možnosti, jak z těch telefonů vytáhnout například poslední volaná čísla a na ně zase posílají sms s textem: „Právě jsme zabili vašeho manžela.“ A někdy jsou tam i konkrétní jména nebo údaje, což se zase kombinuje s informacemi z ukradených vojenských archivů v Doněcku, na Krymu atd. Čím je ta zpráva konkrétnější, tím hůř pro příjemce, protože začíná být nervózní. Sms „zabili jsme vašeho manžela“ může napsat každý, ale když je tam jméno a osobní údaje, tak to člověka dost znervózní.

K čemu to slouží?

Je to součást kyberválky. Válka dnes nemá jasné hranice a nelze ji omezovat jen na příhraniční oblasti, kde probíhá boj tak jak ho známe z 20. století: ostřelování, minomety, rozvědné skupiny. Propaganda a kyberválka jsou další rozměry hybridní války. Ukrajinští odborníci říkají, že klasická válka jako tanky a zbraně tvoří 30–40 %, zbytek probíhá v kybersféře a v rámci propagandy.

Takže bitvy dnes probíhají online?

Spíš je to předvoj. Poté, co jsou poslány sms, začne skutečné ostřelování a do toho na mobily vojáků volají příbuzní, respektive z kybernetického pohledu jsou ukrajinští vojáci masově atakováni hovory a sms z domova typu „co se děje“ a „jsi v pořádku“, což opět toho vojáka rozhodí, a když se to děje takhle masivně, tak už probíhá narušení soustředěnosti a tím bojeschopnosti celého vojska. Navíc jsou sms využívané jako způsob průniku do přístrojů. Sms se tváří, že vám nějaký kamarád nebo banka posílá odkaz a pokud na něj kliknete, stáhnete si malwere. Často je velmi těžké rozeznat, že se jedná o podvrh. Tohle je tam na denním pořádku. Nejdůležitější pro člověka, který není kyberodborník, je chápat, že je to všechno zkoordinované.

Jaké škody může napáchat kyberútok?

Když byl 27. června 2017 na Ukrajině proveden útok virem Péťa, tak byly zašifrovány přístroje celé řady firem, byla zasažena letiště, supermarkety, všechno. A v ten samý den ráno byl v Kyjevě při výbuchu automobilu zabit vysoce postavený velitel ukrajinské vojenské rozvědky. Člověk si ráno zapne zprávy a vidí tohle, teď se nemůže přihlásit do banky, nefunguje mu kreditka, a do toho některým chodí tyhle sms. Je to obrovský nátlak na společnost a má za cíl ji morálně rozložit. Podle všeho útok virem Péťa byla finální tečka, ale ten vir se pohyboval u v infrastruktuře systémů již celou řadu týdnů předtím a neví se, co v těch zařízeních vlastně dělal, jelikož se spolu s virem smazaly i všechny informace. Péťa se snažil tvářit jako vir, který vymáhá peníze za odšifrování vašich údajů, ale ukázalo se, že z účtů obětí nebyly staženy žádné peníze a dešifrování systému nakonec zajišťovali místní Ukrajinci. Takhle dnes vypadá válka.

Musíme si uvědomit, že v Evropě probíhá otevřená válka, říká bezpečnostní analytik – Forum24
http://forum24.cz/musime-si-uvedomit-ze-v-evrope-probiha-otevrena-valka-rika-bezpecnostni-analytik/
ZCR --- 11:21:33 17.1.2018
SARF: a jsou tak velkorysí, že část té suverénní hranice dokonce Ukrajině i hlídají!
SARF --- 10:53:13 15.1.2018
CYBERWOLF: ono to moc vynutit nejde, aniž by tam vlítly nějaký modrý přilby, což se nikomu nechce.
CYBERWOLF --- 10:48:57 15.1.2018
Mě přijde jako větší olol, že kdyby západ furt nedržkoval a zajistil respektování minských dohod, tak je dávno po krizi. To je takovej Sergej...
??? --- 10:43:50 15.1.2018
SARF: jj, olol po rusku