Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Montessori - mimino, batole, školkáč i školák
YMLADRIS
“Pomoz mi, abych to dokázal sám – abych to dokázala sama.” "Tato prosba, s níž se malé dítě obrátilo k Marii Montessori, se stala hlavním krédem její pedagogiky. Úkolem dospělých není formovat dítě, odstraňovat mu z cesty překážky, nebo jím dokonce manipulovat, ale udělat vše pro to, aby vlastními silami a svým tempem získávalo nové vědomosti a dovednosti a vrůstalo do světa, který ho obklopuje." Diskuse pro všechny, které zajimá montessori přístup, ať už pro miminka, batolata, školkáče ši školáky. Sdílení tipů na tzv. připravené prostředí (děcko se inspiruje a něčím se zabývá), aktivity, co je kde zajímavého po netu, literatura... Lidi, kteří montessori rozumí, a mohou nás poučit, jsou zvláště vítáni!

[http://mommyandmemontessori.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/October12005-MommyandMeMontessori-closepin.jpg]

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
YMLADRIS --- 22:24:12 19.7.2014
hezke grafy do dvou a sesti let o vyvoji ditete a vhodnych hrackach/pomuckach
Voila Montessori Downloads » Voila Montessori
http://www.voilamontessori.com/en/resources/downloads/
CICHLASOMA --- 15:18:31 19.7.2014
Neznáte nějaké statistiky ohledně toho, čím se stávají v dospělosti děti, které jsou od značně útlého věku hodně vedené k vykonávání reálných praktických činností, resp. k účasti na nich, resp. jestli lze na to, čemu se věnují v dospělosti, vysledovat nějaký vliv?
YMLADRIS --- 0:07:39 19.7.2014
aktivity 12-18
Rastieme s montessori: Montessori aktivity 12 - 18 mesiacov
http://rastiemesmontessori.blogspot.sk/2013/01/montessori-aktivity-12-18-mesiacov.html
TAMARIX --- 9:39:26 17.7.2014
MAKU --- 18:30:57 16.7.2014
KOSMO: no - já asi to slovo "MOC" vnímám trochu jinak, než ty - vymezení pravidel v chodu rodiny a vytvoření podnětného prostředí pro dítě jako projev moci nevnímám :-)
KOSMO --- 15:03:34 16.7.2014
MAKU: však v pohodě... ano, nechci bojovat s vlastním klukem a hrubou sílu omezuji na nejmenší možné minimum... neb si uvědomuji rizika takového chování - rychlý výsledek a nepředvídatelný následek...
Z tvého postu zase cítím odpor k moci - jenže co naděláš - nějaká ti byla svěřena a zacházet s ní musíš :-) Když se budeš tobě svěřené moci vyhýbat - vyhýbáš se vlastní zodpovědnosti za jeho růst - necháš to na okolí - tak to z mého pohledu přináší také velmi nepředvídatelné následky... především na zdravém sebevědomí a soběstačnosti (častější postoj oběti situace)... viz třeba ty fotky od Ymladris... kde dítě dostává svůj prostor pro napodobování dospělých a učí se - má nad tím svým malým-velkým prostorem také moc :-) A to vše z moci rodičů, kteří to pro ní připravili :-)
MAKU --- 14:25:37 16.7.2014
KOSMO: ok, tvůj boj. Pokud má dítě důvod uznat tě jako přirozenou autoritu, tak ale k žádnému velkému boji docházet nemusí. Testovat hranice samozřejmě bude tak jako tak, to je jasné. Podle dotazu mi přišlo, že se ti boj s vlastním dítětem ale právě moc nezamlouvá a raději bys to bez něj. Není zase tak málo rodičů, co si moc a autoritu vynutí tresty a hrubou silou. Asi to přináší i relativně rychlý výsledek a dítě působí poslušně a vychovaně a rodič má tu svou MOC. Ovšem takoví zase předpokládám nechodí do této dikuze.
YMLADRIS --- 12:21:06 16.7.2014
KUATO: neni zjevny zda se na neco ptas... takze odpovedi :-)

1. v montessori se veri na to, ze usporadane prostredi je prehledne a vede na usporadanou a prehlednou mysl a ze v procesu uceni/rozvoje je absolutne zasadni skill soustredeni (napr. nikdy nerusit decko pokud se do neceho hluboce zabere) a delaji vsechno mozne pro to, aby soustredeni pozvali (bily tacky na kterych se vyrazne rysuje pomucka, klid v ucebne, ... ... ...). Takze v monte zarizenich pres to nejede vlak, musi se udrzovat poradek, personal decka donuti.

2. aldortova se shoduje s montessoriovou v nazoru ze kolem dvou let vrcholi v decku senzitivni faze na rad a poradek (davaji veci na misto samy z vlastniho puzeni a tak), ale aldortova si mysli ze to pak opadne a ona decka uklizet nenuti, neveri na vubec zadnou manipulaci ani v ramci emancipace, vsechno jenom nabizi a kdyz decko nechce, nemusi. Coz asi neadoptujeme :) (uvidime)
KUATO --- 12:01:37 16.7.2014
YMLADRIS: souhlas. hehe, koukam jak v tom odkazu ma ta holcicka uklizeno. devitileta dcera, ktera taky rada tvori a ma v pokoji kout, kde pro ruzne svoje hracky tvori/sije/lepi obleceni a domecky, tak ta je neporadna az hamba. krabici s nitema a knoflikama ma teda pekne v neporadku, o okoli ani nemluve. synator ji proto rika "hnojka", kdyz ji chce nahnevat, a pritom sam na tom neni o moc lip - ledaskde ma rosypane zrni, v koutech a za skrinema od krecku hnizda z rozhryzenych papirovych kapesniku (obcas mu utecou).., uklizi tak, ze ledaco kopne pod postel a zamaskuje dekou.. :o).
KOSMO --- 11:54:39 16.7.2014
YMLADRIS: nádherná inspirace! Díky... už s tím jdu pryč...