Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NEKROMANT --- 23:05:29 31.12.2015
XCHAOS: Jsme levičák a pokud se bude dát žít z NZP (NZP nebude příliš nízká a bude garantovaná nějakým způsobem její výše třeba i vzhledem k stavu ekonomiky) tak bych se dokázal bavit o zrušení minimální mzdy.. Možná že to NZP je jen takový mezikrok před nějákou větší změnou v konceptu práce-zaměstnání?.. Nevím. Moc mi to nemyslí.
Ale dnes jsem slyšel důchodce že by klidně pracovali, ale pár hodin, ale že je nikdo nezaměsntá. Tak že by si žaložili pdonik-firmu a vymýšleli jak obejít byrokracii a vyhnout se placení daní.. Prostě klasika..
Jsou ty články o tom jak lidi mají 3 práce a nebo že jiní lidé jsou bez práce. Možná by stálo vnímám víc problém práce, zaměstnání a platů víc jako sociální záležitost než ekonomickou.
??? --- 16:29:03 31.12.2015
PF 2016*
XCHAOS --- 0:35:28 31.12.2015
???: no, aspoň vidíš, že proponenty ZP nelze označit za "populisty" - jsme spíš sebevrazi, protože je to absolutně nepopulární koncept. lidi prostě chtějí vidět druhé pracovat - i kdyby to měla být práce naprosto nahovno. klidně si dokonce připlatí za to, aby viděli jiné radši dělat nějaký nesmysl, než aby jen "seděli doma u televize" - fskutečnosti dávno u internetu, ale to je asi fuk.
??? --- 12:41:08 30.12.2015
???: :D :D :D
„Museli jsme vymazat zmínky o základním příjmu ze všech dokumentů, aby bylo opatření schváleno radou,“ připustila pro britský list The Daily Telegraph radní za stranu zelených Lisa Westerveldová z nizozemského Nijmegenu. A podobně mluví i další.

„V Utrechtu to nenazýváme základním příjmem, protože o něm panují představy, že jsou to peníze zadarmo a ti lidé budou jen sedět doma a koukat se na televizi,“ obhajuje zásah do názvu Heleen de Boerová, sedící v místní radě města rovněž za zelené. Sama experiment bere jako šanci, jak ukázat skeptické části veřejnosti, že tomu tak nebude. „Myslím, že bychom měli mít důvěru v lidi,“ namítá. Zdali se nemýlí, vyhodnotí nizozemští ekonomové.sem zvedavej jak soudruzka od zelenych vyhodnoti situaci az zjisti, ze 24k z nejakyho zahadnyho duvodu nedonutili lidi zvednout prdele od televize, protoze za ty prachy bych si i ja uz rikal, jestli ma smysl vubec neco delat :D :D
JUNIPETRUS --- 23:29:12 29.12.2015
???: jen tak dal:-)
??? --- 22:45:15 29.12.2015
Nějak se to rozmáhá
Nizozemsko zkouší sociální experiment. Peníze dá pracujícím i nezaměstnaným | Svět | Lidovky.cz
http://www.lidovky.cz/...cim-i-nezamestnanym-1wj-/zpravy-svet.aspx?c=A151228_110412_ln_zahranici_ELE
??? --- 19:33:00 28.12.2015
XCHAOS: a kolik by sis tak predstavoval to rozumne zdaneni zisku? :) Cisla jsou vcelku dulezita na vyplatu ZP (a soucasne zajisteni dalsich funkci statu) nejaky balik penez potrebujes - a ne zrovna maly balik. Logicky se ZP ale i bude klesat ochota firem zaplatit pracujicim adekvatni mzdu za praci (kdyz jim to stat sebere jinde a beztak preposle pracovnikum). V krajnim pripade (vysoke zdaneni) si firma proste zbali fidlatka a rozvine svou vyrobu v zemi, kde nevymysli takove hovadiny ;-) Ostatne nadnarodni koncerny uz dnes "optimalizaci" provadi - samozrejme ze dane odvadi radeji tam, kde zaplati mene. A zavirani provozu a jeho presun jinam i u nas probehlo - a ne jednou. No, ale nekteri "vizionari" jsou zjevne nepoucitelni, a asi si to chteji zopakovat :D

Davat do umery ZP a pokles kriminality - to uz je vazne lolik. Lidi dnes vesmes nekradou a nevrazdi proto, ze by nemeli co do huby. Zvysuji si tim sve (jine) prijmy a pokryvaji obcas i nadprumerne vydaje (treba drogy... na ktere samozrejme stacit ZP nebude). A ze by dealeri kvuli almuzne v podobe ZP prestali dealovat? :D No to nemuzes myslet vazne :)

Jak chces prokazovat, ze nemas dvoji obcanstvi? Sezenes si 200+ potvrzeni, ze nejsi obcanem daneho statu a tim tu zadost o ZP dolozis? :D No, tak to chci videt v praxi. Uz jen shaneni tech razitek... :D Problem lukrativniho (stedreho) socialniho systemu maji prave v sousednich zemich - k nam se nikdo moc nehrne, spis to tu bere vetsina velkym obloukem...

Ze ZP nahradi i duchody? :-) Myslis tu vec, kde uz dnes je problem vybrat tolik, kolik se vyplaci (neb duchodovy system je uz dlouho v minusu)? :D A kde duchody jsou casto nizsi nez minimalni mzda (tzn. vydaje na duchodce jeste vzrostou, dostanou-li stejny ZP)? ;-) No, tak tim spis jsem zvedav, kde na celou tu srandu chces vzit prachy :D
XCHAOS --- 18:23:38 28.12.2015
aby to nebylo tak tldr: - základní teze "liberálního ZP", který má hlavu a patu, a se kterými bude mít problém jak velká část pravice, tak i levice:

- zisk je dobře: zisk znamená, že někdo zaplatil dobrovolně tržní cenu za zboží a službu, a subjektu, kdo jí poskytl (přičemž ve hře mohl být téměř samý "capital", a jen mizivý podíl "labour") se podařilo snížit náklady - to znamená menší spotřebu vzácných zdrojů (energie, neobnovitelné zdroje...), menší drancování životního prostředí... (s tezí, že zisk je správný má problém jak levice, tak sociálně konzervativní pravice, pro kterou je pojem práce úzce spojený se smyslem života, a levice je pak navíc často posedlá ohodnocením práce na hodinové bázi a právem dělat práci v předvídatelné, jasně definované pracovní době, bez ohledu na to, jaká je po ní reálná poptávka)

- minimální mzda je špatně: z ekonomického hlediska je minimální mzda špatně, protože zkresluje tržní cenu práce. vyšší minimální mzda taky zvyšuje nezaměstnanost: ekvivalent ZP tedy stejně v systému s minimální mzdou představují vyplácené podpory v nezaměstnanosti

- zdanění zisku je dobře: zisk vznikající v rámci dobrovolné směny je možný pouze v rámci infrastruktury občanské společnosti a právního státu, jejíž provoz prostě má nějaké náklady. zatímco dnes jsou daně chápány jako něco, za co si veřejný sektor určitou část služeb společně nakupuje, tak ve skutečnosti skutečným smyslem daní by mělo být "zisk je ok, ale má něm participovat celá společnost" (o poměru mezi tou částí zisku, která má motivovat soukromý sektor, aby vůbec podnikal a tedy mu zůstat - a tou, která má být zdaněna a přerozdělena, se dá donekonečna diskutovat - ale jisté je, že dnes panuje ohledně smyslu zdanění nepochopení, protože opravdu - soukromý sektor nakonec většinu služeb dokáže díky konkurenci nabídnout lépe, než sektor veřejný....)

- vynucování pravidel má taky svoje náklady: stejně jako v řadě jiných oblastí, prevence může být lepší, než represe. pokud součástí trestu odnětí svobody bude i odnětí ZP, tak minimálně u části drobné a nepříliš lukrativní (ale neméně obtěžující z hlediska obětí) kriminality to může mít preventivní efekt (společnost by pak platila daně na ZP jako jakési "pojištění proti drobné kriminalitě", což může zahrnovat krádeže, ale třeba i prodej drog, apod.). (ovšem problém je, že i pravidlo výběru daní má svoje další náklady - v podstatě se je třeba shodnout s libertariány, že společnost, ve které platba daní není dobrovolná, prostě nemůže doopravdy hladce fungovat...)

základní reálné problémy ZP:

- vymezení cílové skupiny: není všeobecnost jako všeobecnost: pokud bude ZP vyplácen na občanské bázi, vyvstává problém dvojího občanství (jedna z možností je vyplácet ho pouze těm, kteří prokáží, že nemají dvojí občanství). ZP dále může být na rezidentní bázi, a vyplácen i neobčanům - to sice řeší problém s přílivem přistěhovalců se zájmem o nekvalifikovaná pracovní místa (tento problém ale vzniká už i v dnešním sociálním systému), ale vzniká tím nový problém s přistěhovalecvím právě kvůli ZP.

- kolize s existujícími dávkami a důchody: u značné části _sociálních dávek_ je jasné, že je ZP má nahrazovat/offsetovat. není ale zřejmý jeho souběh s existujícím systémem starobních a zdravotních _důchodů_. Z tohoto důvodu mají ze ZP strach ti, kdo se v dnešním systému naučili nějak chodit a jsou jím zajištěni (ať už s dílčími případy souhlasíme, či nikoliv)

no, stejně je to dost tldr :-)
XCHAOS --- 18:02:48 28.12.2015
???: to je úplně jedno - v tomhle klubu je to offtopic, protože ZP se v té knize moc neřeší (autor má spíš konzervativní názor na roli zaměstnanosti ve společnosti - asi jako ty) a celkem je k EU i kritický (ne ve smyslu "zrušte ji a oploťte se v národních státečcích, stísněných na titěrném území" - ale spíš vysvětluje, proč řada věcí, které se ukázaly, že nebudou fungovat, ani nefungují)

podívej, já vedu polemiku na mnoha frontách, jak sis jistě všiml. i s těmi, kdo ZP obhajují, se často neshodnu za celé řadě jiných témat. nicméně bych ZP nezavrhoval jen proto, že někteří jeho stoupenci jsou buď magoři, nebo trollové, a mají v bundlu se ZP i nějakou píčovinu.

opakuji, že naprostá většina práce, kterou dělám, mi přijde nesmyslná: např. klienti si pořád přejmenovávají firmy a mění IČO, někdo to musí pak opravovat, apod. - tady je jasné, že ať už Babišovy plány na elektronickou evidenci tržeb dopadnou jakkoliv, tak dnešní archaická byrokracie bude v budoucnu nahrazena nějakou zjednodušenou nadstavbou, a kdo bude trvat na archaických byrokratických postupech, tak si za ně příslušně připlatí. tzn. je zde prostor pro flexibilitu "mimobyrokratického typu", kdy ovšem bude stále diskutabilnější, jakou přidanou hodnotu ty byrokratické layery nad tou samotnou službou opravdu představují (je třeba absurdní, aby si lidi stěhovaly firmy na papírové adresy, kde mají menší šanci, že je berňák zkontroluje - není to sice to samé, jako "daňové ráje", jsou to jen útěky před místní šikanou - nicméně krásně to ukazuje absurditu obrovského množství práce, která je dnes považována za "poctivou" - takhle dospějeme k tomu, že kapesní krádeže jsou vlastně také jistá forma umění a úsilí a že je to lepší, než když povaleči sedí doma...)

Naopak dovedu vidět smysl v tom, že například zatopím dřevem v krbu místo abych si prostě pustil termostat na topení (je tam smysl ekonomický, protože to dřevo je pořád levnější, než jiné energie - ale hlavně vidím i hluboký smysl v tom, že např. vynesu další krabici s poleny do schodů, místo abych tajtrlíkoval v posilovně, apod.), nebo jsem dělal akci typu přivést sud piva na narozeniny přímo z pivovaru k sobě domů do Prahy na nákladním kole. striktně vzato, tyto aktivity jsou ekonomicky opodstatněné, ale nejsou škálovatelné (stěží budu takto zásobovat např. hospodu, navíc každý den - dávají ale smysl v případě nějakého druhu "nové organizace práce", typu ten Uber - protože spousta lidí je ochotná takovou práci udělat občas, namátkově - pouze nehodlají nádeničinou strávit zbytek života, každý den)

Je to tedy o tom, že nějaká práce se někde vždycky musí udělat, a naopak já sám jsem si sem vědom relativně nízké konkurenceschopnosti ("vysoké substituovatelnosti" na trhu práce) u řady svých dovedností - větší budoucnost má u mě občasný záskok za nejrůznější nekvalifikované či středně kvalifikované profese, pokud se nechci nafukovat v roli manažera (spíš, než abych bojoval s jinými, tak věřím, že v podstatě management je přesně jedna z věcí, které počítačové systémy v budoucnu zvládnou lépe, než lidi - budoucnost je v tom, že budou tickety v CRM systémech označovat jako uzavřené přímo zákazníci, místo nějakých managerů a middle managerů, tzn. nakonec zvítězí systémy, ve kterých nebudou mezi těmi, kdo dělají skutečně užitečnou práci - zvláště pak tu substituovatelnou - a jejich zákazníky stát žádní zbyteční middlemeni, a proces industrializace automatizace zasáhne i ty, kdo byli dosud v privilegovaném postavení...)

abych to nějak uzavřel - odpůrci ZP většinou nedokážou zareagovat na připomínku, že ti ekonomové, co ne přímo za ZP, ale přeci jen dostávají Nobelovy ceny, ho současně většinou představují jako náhradu za koncept minimální mzdy (který je ekonomicky likvidační, zvláště v podmínkách volného globálního pohybu zboží a poslední dobou i služeb). (většinou, pokud jsou pravičáci, by minimální mzdu zrušili bez náhrady).

řada levicových stoupenců ZP je zase překvapena, když se o souvislosti ZP se zrušením minimální mzdy někdo zmíní. přitom je to prosté: celé je to myšlenku, že odpovědnost za dorovnávání příjmů občanů do předepsané výše minimální mzdy nese stát, nikoliv zaměstnavatel (ale ten zase nese odpovědnost za to, že zaplatí poctivě daně). Minimální mzda je pak ovšem "dorovnávána" i těm, kdo nepracují - a toto je právě ZP.
??? --- 12:01:54 28.12.2015
XCHAOS: ale titulek je pekne bestsellerovej... ohrozena evropa se prodava urcite mnohem lepe, nez kdyby se dilo jmenovalo "komentovane zpravodajstvi z let 2005-2015" ... ;0)