Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GORG --- 18:14:00 30.4.2014
Swiss Plan to Pay Basic Income – Regardless of Job
http://www.trueactivist.com/swiss-plan-to-pay-basic-income-regardless-of-job/

Daniel Straub, co-founder of Basic Income Initiative, shares why the change is so needed: “Imagine you are being born and society tells you, “Welcome, you will be cared for, and asks you what you want to do with your life, what is your calling? Imagine that feeling, that’s a whole different atmosphere.”

Currently, this country has 8.02 million people living within its borders. 100 thousand of these signed a petition which was presented to parliament with the proposal: to afford every citizen, regardless if they are working or not, a monthly paycheck of 2,500 Swiss francs.

// Ta otazka myslim presahuje ekonomicke aspekty zeme ale je provokativne filozoficka. Totiz ne nutne bylo NZP vymysleno, aby byl novy zpusob, jak okradat lidi, aby se na tom nahradalo par zakladatelu, ale ze jsou prinejhorsim prilis naivni, ze takove otazky nachazeji. Totiz je obtizne se vzit do role tehle otazky, protoze tu je zvykem si ji pokladat, az kdyz mas clovek a) dost volneho casu, b) vyresil zdroje financi.
Proto neni divu, ze leckkoho cynicky napadne : "Budu pobirat NZP davku a odjedu ji travit na Bahamy na plazi". To je myslim odpoved ale nekoho, kdo neni v te situaci bez strachu o preziti. Nebyt toho strachu mozna takove ojebavaci odpovedi nebudou :-)

Jinak 100 tisic podpisu, jestli je clanek aktualni, je zatim docela malo z 8 milionu
NEKROMANT --- 23:30:49 17.4.2014
Našel by tu někdo tenhle film na internetu? http://www.csfd.cz/film/341430-s-chuti-do-toho/
LUBOB --- 19:03:09 17.4.2014
prakticke vyhrady se neberou. nekteri musi byt justynami, protoze ostatni maji zakladni lidske pravo justynou nebyt.
SEAMON --- 11:25:41 17.4.2014
Myslim, ze tento experiment v velmi pekne a v skratke sumarizuje prakticke vyhrady k NZP.
:: OSEL.CZ :: - Prokletí Justýny
http://www.osel.cz/index.php?clanek=7562
??? --- 7:22:10 15.4.2014
PETER_PAN: Město Kiruna na severu země ho před lety také velmi krátce zkoušelo – a z finančních důvodů, bez vědeckého dobrozdání, zrušilo.

Nepřekvapuje mě to... vlastně očekávám obdobný výsledek, protože to silně narušuje konkurenceschopnost firmy, která to zavede. Ty dvě hodiny odpočinku navíc totiž nekompenzují ty chybějící dvě hodiny produktivity (ať už by byla jakkoliv snížená vlivem únavy).
na podobné fiškuntále musí být ekonomika sakra pevná v kramflecích (imho si to může dovolit třeba firma Google, jako zaměstnanecký benefit, ale plošně to je neudržitelné)
PETER_PAN --- 6:18:55 15.4.2014
Ne ze bych souhlasil s NZP, ale nektere idee o kterych pise GORG nejsou ve svete nove -
Švédský Göteborg zavádí šestihodinový pracovní den – Novinky.cz
http://www.novinky.cz/...nicni/evropa/333493-svedsky-goteborg-zavadi-sestihodinovy-pracovni-den.html
NEKROMANT --- 10:36:24 13.4.2014
BLOODRAT --- 22:07:33 8.4.2014
GORG: Mluvit o spravedlnosti je tanec na hraně nože. Málokdo z těch skutečně moudrých si troufne veřejně soudit, co je spravedlivé a co ne, protože si je vědom vlivu a následků, která jeho rozhodnutí ponesou. (posuď sám, kolik politiků stál jeden neuvážený výrok kariéru).

V současném systému pravda vládne pravidlo vlčí smečky - chceš-li být alfa, poper se o to. Dnešní systém však nabízí dostatek možností, aby uspěl v podstatě každý, kdo se snaží, nežijeme ve Spartě a i ratichický nerd může brát statisícový plat jako špičkový programátor. O lidi, kteří jsou znevýhodněni oproti ostatním z důvodu nemoci je postaráno - pravda, mohlo by to být lepší, ale nejsme holt arabové a například v Indii takoví umírají denně na ulici a náš zdravotnický medián je pro ně zlatou nebeskou branou (Kde je kurva spravedlnost?)
A kdo nám tu zbývá? Lidé vykonávající "podřadné" práce, mizerně platově ohodnocené. V kolbence u pásů, u Tesca za kasou. A víš, co ti lidé dělají, aby nemuseli ty podřadné práce dělat? Piču dělají. Koukají po večerech na bednu, nemají tucha kdy bylo národní obrození ale odcitují ti zpaměti děj posledních sta dílů Ordinace v růžové zahradě. Neumí základní matematiku, ale jebou dvakrát týdně do kulatého nesmyslu dvě hodiny v kuse a pak to spláchnou deseti kousky. Mají na baráku hypo za mega (na čtyřicet let, takže zaplatí ve finále čtyři a budou zadlužení ještě pod žulovou deskou), protože kurva neumí základní matematiku, ale koupí si Passata aby ohromili sousedy a do něj audio za padesát klacků. Na splátky. Nevím jak tobě, mě těhle lidí líto není, protože se mezi nimi pohybuji a kdybych byl dostal za každé zaskuhrání co slyším korunu, tak jsem milionář i kdybych to prodal do sběrny na váhu. Jsou to líní idioti a to málo, co mají si zaslouží, protože nikdy nebyli schopni udělat víc proto, aby měli víc. Když jsem cestoval, viděl jsem chlapa od rodiny, kterému spláchla tsunami barák i s rodinou. Běhal po magistrále zničeného města a prodával v kolonách hajzlpapír, aby měl na jídlo. Tvrdil mi, že když to bude dělat ještě rok, přežije a možná si i vydělá dost na to, aby mohl uvažovat nad přesunem někam, kde by se mohl uživit rybařením. Když mluvíš s takovými lidmi, naprosto ztratíš soucit s naší bandou skuhrálistů - tak jako ho nějak nemám s místní bandou zastánců NZP, kteří sedí pod střechou (na kterou mají narozdíl od 80% populace nárok), v teple (na které mají narozdíl od 80% populace nárok), mají co žrát (z podpory na kterou mají narozdíl od 80% populace nárok) a ŘVOU ŽE MAJÍ NÁROK NA TO MÍT SE KURVA LÍP!
GORG --- 20:59:53 8.4.2014
A nemyslím rozdíl mezi řeknmě těmi, co vydělávají průměrný plat (což většina lidí tvrdí, že ani nemá.. v ČR) a těmi z nejnižším platem nebo dokonce žádným platem, ale spíš že ta škála jde hodně nahoru ještě dál.

Spravedlnost se v tomhle může měnit i podle daného zřízení... stalinismus by možná spíš odměňoval fyzickou práci, kdy si chlapi "vyhrnou rukávy" a jdou hrdě pracovat pro vlast, a ten současný zas té intelektuální práce.. a jiný režim zas může intelektuální práci potírat a ty lidi moc chytrý zavírat do vězení. Agrární postprůmyslná společnost si zas může víc vážit farmářů nebo zemědělců.. těch, kteří se starají o základní lidské potřeby. A zcela ostře přehlížet veškeré kancelářské a jiné intelektuální (nebo administrativní) profese.
GORG --- 20:55:04 8.4.2014
Já nevim, jestli to jde nějak definovat.
Úsilí se taky obtížně prokazuje. Je tak usilovnej dříč nebo jen blbej provokatér? :) Jak tu naznačil kolega vlk.
Porovnat úsilí odborných zaměstnání vůči těm manuálním do toho se neodvažuju.

Možná není žádný spravedlivý systém hodnocení práce (nějaký explicitně definovaný nějakou hodnotou, cenností...), a přesto se mi často v životě zdálo, že to bylo nevyvážené... na prodej v obchodě nebo uklízení sice není potřeba odbornost, ale někdo se neubrání dojmu, že něco sakra porte nehraje.