Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DANCHEZ --- 15:11:09 22.2.2017
dva zajimave clanky
Fear Not the Robots - Jobs Aren't Scarce | Foundation for Economic Education
https://fee.org/articles/fear-not-the-robots-jobs-arent-scarce/
UBI Is Even Worse Than Welfare | Foundation for Economic Education
https://fee.org/articles/ubi-is-even-worse-than-welfare/
??? --- 11:45:48 20.2.2017
???: hrozne me bavi predstavy mestskych rozumbradu o venkove. ono postaci az zjisti, ze tam lidi vetsinou mezi patou a sestou hodinou ranni vstavaji, protoze se potrebuji nejak dostat do prace a vecer hospody v osm hodin jsou uz prazdny, paklize vubec takova vesnice hospodu ma.
??? --- 7:08:16 20.2.2017
XCHAOS: Zijes v nejvetsim meste CR s obrovskym infrastrukturnim zazemim. Odstehuj se na rok treba do Broumova, zkus tam skutecne zit a pracovat - a pak nam porederuj :) Do Prahy za nakupy asi dojizdet nebudes, zejo... :D
MANFRED --- 22:47:46 19.2.2017
_BENNY: Dycky mne zozesměje, když se někdo, kdo něco vyrábí, nechá nachytat na hloupou myšlenku, že bude vyrábět bez reklamy, balit do nebarevnýho papíru etc. (a tim si dělat reklamu) protože tim děsně zlevní výrobu a trochu výrobek a lidi mu urvou ruce u samý pr--le...a ono prd.

_BENNY: Většinou zustanou sedět doma u bedny nebo PC, čumí na věci co nemužou mít, protože na ně nedokážou vydělat (mimo jiný proto že čumí furt na bednu nebo do netu a jsou aktivní jak kámen) a mořej bednu, kdo by pro ně někoho kdo tak nečiní a peníze tedy má okradl (neboli odstranil sociální nerovnost třeba silně progresívním zdaněním) :-)
_BENNY --- 21:36:43 19.2.2017
OLDASADLO: racionalneji :) podle me nesmysl. s bohatstvim rostou prebytky, padaji vetsi drobky od jidla ze stolu na zem nebo do kose, tak to proste je. vetsina lidi si zacne kontrolovat svou spotrebu az v momente kdy zacnou nevychazet s penezmi, do te doby je mozne ztraty nezajimaji. a predstava, ze lidi po nejakem vnejsim tlaku prestanou travit nedeli v nakupaku, ale zacnou misto toho chodit do knihovny, do posilky nebo si udelaji vylet s detmi do prirody, mi pripadne dost naivni. nekteri se proste presunou z jednoho McDonalda do druhyho a nenadelas nic.
OLDASADLO --- 20:54:05 19.2.2017
_BENNY: není pravda že by nenakupoval nic, jen by pravděpodobně spotřebovával méně a nejspíš o něco racionálněji. což mi v každém případě vychází lépe než v současném stavu. Neoklasičtí ekonomové řeknou, že při každé dobrovolné výměně vydělávají obě strany. pokud ale ke spotřebě vede falešná potřeba vzniklá dezinformací a manipulací, výměna již není zcela dobrovolná a vzniká ojeb.

XCHAOS: tak jasně že algoritmy mohou pomáhat s rozhodnutími, ale nakonec je stejně učiní člověk. a myslím že je strašně špatný nápad do robotů programovat nějaké potřeby nebo jim dávat nějaká práva. už tak si lidé konkurují mezi sebou a nechat se dejme tomu zaměstnávat roboty je vyloženě materiál na noční můry.
_BENNY --- 15:32:19 19.2.2017
OLDASADLO: normalni stav podle me je, ze konzument nenakupuje nic. bud ty veci nepotrebuje, anebo nepotrebuje utracet, anebo je liny do toho nakupniho centra zajit atd. az kdyz neco potrebuje, tak se sebere a do nakupaku zajede. a proto vznikla protivaha "normalniho" stavu, coz je reklama a PR. a stejne neni zaruceno, ze i kdyz do reklamy hodim milion, tak se muj produkt fakt proda.
XCHAOS --- 13:27:44 19.2.2017
OLDASADLO: kapitál se se ale právě "nedistribuuje", ale naopak "akumuluje".

jinak myslím si, že i když "obecné blaho" dáno není schopen nikdo definovat, tak jsme historicky pozorovali situace, které byly "obecné zlo". takže jistý "negativně vymezený" socialismus uznávám - dokážeme říct, co by bylo "pro všechny špatné".

k těm umělým inteligencím a strojům - už dnes lidé z masa a kostí často jen vykonávají rozhodnutí, která jim jsou navrhována algoritmy (ostatně, třeba jen vždy, když ti na smartphonu vyskočí nějaká nabídka, týkající se aktuální lokace... nemluvě o nástrojích, které používají např. hráči na burze, apod.). Stejně tak vůbec nejsi schopen nic říct o "puzení" strojů - pokud budou inteligentní, tak jedním z definicí inteligence je maximalizovat vývoj počtu stupňů volnosti svého rozhodování v budoucnosti (tedy schopnost vyhodnotit, které bezprostřední rozhodnutí počet stupňů volnosti sníž, nebo naopak zvýší). V tomto stroje logicky pouze svou hrubou silou výpočetního výkonu vlastně už dnes jsou lepší, než lidé. Kdy nás doženou ekonomické důsledky tohoto, to je jen otázka času (v podstatě se to nejspíš už stalo...)
OLDASADLO --- 12:50:57 19.2.2017
_BENNY: je to soukromý názor, rádoby srandovní glosa. nicméně si stojím za tím, že některé formy spotřeby nevedou ke spokojenějšímu životu konzumenta. vlastně už jenom koncept informovaného spotřebitele (v evropské unii je legislativní směr, který požaduje, aby byl spotřebitel dobře informován o produktech, teoreticky pak činí lepší rozhodnutí) vznikl jako protiváha "normálního" stavu, kdy se celý reklamní průmysl prostřednictvím de facto dezinformace snaží přesvědčit konzumenta k iracionální volbě.

XCHAOS: pro mne v podstatě ten rozdíl mezi roboty a trubkou s vodou také neexistuje, analogicky roboti a ai v podstatě jedno jsou. problém, či spíše novum je právě ve staronové situaci, ve které se ocitáme, tedy že nové technologie (přímo) vedou k obzvláště nerovnoměrné distribuci kapitálu. posledně byl takto koncentrován před první světovou válkou a to právě důsledkem prakticky nebržděného kapitalismu v kombinaci s technologickým boomem.

já taky nejsem komunista a s existencí soukromého kapitálu vlastně nemám problém, nevím co je obecné blaho, nicméně se domnívám, že neomezené bohatnutí menšiny za účelem bohatnutí je jeho opakem a myslím si, že připustit takový úkaz by bylo hrubým nepoučením se z historie. pokud je pro tebe přímá daň znárodňováním, tak se ptám, jestli existuje forma danění, která podle tebe znárodněním není.


XCHAOS: "ten velký" není algoritmus. algoritmus je produkt, který prodávají lidé z masa a kostí. podobně umělá inteligence může asistovat při decision makingu nebo obchodovat komodity, ale nikdy nebude hromadit kapitál, protože jí k tomu chybí schopnost intence, tj. vždy, nebo aspoň za našich životů, bude jen nástrojem. analogicky, protože stroje nemají puzení konzumovat a popravdě řečeno není důvod je k tomu programovat, bude se ekonomika stále týkat převážně lidí.
XCHAOS --- 12:49:59 19.2.2017
???: pokud za "zpohodlnění" pokládáš to, že si přitám v krbu dřevem (zatímco na venkově se s tím spousta lidí nenamáhá, i když by to pro ně bylo daleko snažší...). nebo je "pohodlný" životní styl, že lezu po střechách s anténama, ač jako programátor bych býval mohl sedět celé dny v nějakém openspacu... trochu si protiřečíš.

žil jsem před lety s přítelkyní původem z venkova, a i pak jsem měl nějaké určité kontakty jinde... takže o životě mimo města vím svoje. dnes je život na venkově do značné míry "předměstský", tzn. pokud se nebavíme o nějakých chudých důchodcích, tak jsou rodiny naprosto fixované na svoje auta - není to jako ve městech, kde ještě někam třeba zajdeš kombincí pěšky + MHD.

_BENNY: jo a ne. trh je toho času tak jako tak regulovaný.. některé typy zboží (např. nájemnou vraždu) si stejně legálně objednat nemůžeš. stejně tak časová regulace, kdy je směna možná a kdy ne, není úplně mimo mísu. (stejně by si toto diktovali silnější hráči na trhu, kdyby si to nediktoval stát).

Otázka samozřejmě je, proč je podle tebe správné, že si silný hráč (viz předchozí článek) má mít nárok vybírat "daň" za vstup na segment trhu, který ovládl - a proč ti ta samá regulace vadí v případě státu.

Obecně, moje pojetí ZP samozřejmě směřuje k tomu, že by nahradil spoustu regulací na trhu práce, kromě minimální mzdy třeba právě i regulace otevírací doby v neděli a o svátcích, apod. - ZP má nahrazovat ochrany pracovní síly (ještě asi spolu se sníženým podílem veřejné sféry na vymáhání soukromých pohledávek). Důležité je, aby nikdo nebyl nucen k otrocké práci - což dnes prostě není zcela zaručeno.

Pokud chceš svět, ve kterém bude méně regulací, tak jednou z možností je samozřejmě zredukovat regulaci na jedinou - a to bude výběr nějaké vhodně nastavené daně od silných hráčů. A tato daň bude použita k vyplácení ZP, který nahradí spoustu dnešních složitých byrokrtických regulací a omezí potřebu byrokratů.

Byrokraty (ve veřejné i soukromé sféře) můžeš pokládat za vrstvu, která na nějakou fromu ZP dosahuje už po staletí, ale vzhledem k nedostatečnému výkonu ekonomiky potřebovala pořád udržovat určité minimální množství otrocké pracovní síly. Ovšem tím, jak se rozsah střední třídy i automatizace během staletí zvětšoval, tak se blíží okamžik, kdy můžeš vyplácet ZP odměnou za to, že ty lidi nebudou do ničeho kafrat (třeba do otevírací doby supermarketů o svátcích - protože supermarkety evidentně budou jedny z prvních provozů, které budou plně automatizované a robotizované...)