Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Komunikace a porozumění
SETEC
Člověk je do té míry živý, do jaké je schopen komunikovat ...

Nakolik s tímhle heslem souhlasíte?

Tato diskuse je o vašich zkušenostech s komunikací. Jak zlepšit porozumění a vztahy. Jak si poradit s tím, když Vás někdo nechápe nebo nechce chápat. První pomoc při srážce s blbcem. Jak vyřešit nedorozumění. Jak nadchnout druhé pro Váš nápad nebo plán aj.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 17:07:24 19.1.2016
SETEC: Ale to já právě čekám, o tom to celé je, ne - o hledání míry ;-).
SETEC --- 16:53:43 19.1.2016
???: pak ovšem čekej v případě bodu 1) stejný přístup u druhých vůči tvému favorizovanému tématu. :)
??? --- 16:48:48 19.1.2016
SETEC: Díky.
Ad 1) já se o kamarádčiny psy zajímám v míře relevantní pro člověka, který nemá psy - tedy zajímá mě to, co pro mě nějakou vypovídající hodnotu ve vztahu k tomu, jak se má (jako že vyhrála soutěž, to uslyším ráda), ale už úplně nedocením detail (že z cviku A je novým zkušebním řádem udělaný cvik B, který se liší v tom, že pes se má zastavit za kuželem, ne před ním - příklad, ne realita). Můj mozek má omezené kapacity na informace, detaily oheldně toho, jak vypadá ten který cvik při závodění se psy, patří mezi informace postradatelné ;-).
Ad 2-4) to chvíli trvá, ale je to v procesu ;-)
SETEC --- 16:39:04 19.1.2016
???: Hmm ...
Variant je několik. 1) Zajímej se o její zájmy, třeba o kamarádčini psy.
2) musíš na tom co tě baví najít něco o čem si budeš jistá že zajímá ty druhé. A to komunikovat jako první, tím lidi zaujmeš a můžou chtít vědět víc
3) zvyknpout si že určitý rozsah je ještě ok a něco je fajn jen pro "zasvěcené"
4) rozšiř si okruh přátel o přátele které zajímá tohle téma, když o tom budeš mít potřebu mluvit, tak jim můžeš zavolat.

Ještě bych měl víc variant ale není to o tom napsat to jednou větou.
SUNNYRAIN --- 7:11:22 5.12.2015
???: Prvotní odpověď mě napadla totožná, jako napsal DANAKETH. Empatie. Vykašlat se na small-talk a místo toho zapracovat na dovednosti empatie. U sebe. Případně se pak následně i obklopit lidmi ovládajícími empatii, ale to už přinese život sám, když je čas.

Na to už se asi neptáš, ale napadlo mě, že v jádru jde o mnohem hlubší problém. Střet dvou paradigmat, ba dokonce "životních paradigmat", samotného žití, jehož odrazem je pak i objevení konkrétní činnosti, silový trénink, psí sporty, cokoli... Pokud zvolená činnost odráží "školu života", tedy slabiny životního paradigmatu, dané téma (ta činnost) člověka baví právě proto, že se dokolečka dokola učí o sobě, o svých slabinách, kontempluje rychlostí, která je pro něj užitečná a vhodná...
... za předpokladu, že druzí lidé (přátelé) tyto slabiny mít nemusí, pak se na situaci určitě lze podívat, jakože je "otravné" svůj koníček komunikovat. (Stále dokola, že?)

Aha! Tedy opravdu empatie! :) Soucítění s životem druhého člověka. Že se učí něco, co už ostatním může být jasné dávno. Ale všichni máme své slabiny. Všichni žijeme. Tedy empatie. Soucítění. Soucit.

Synergii nelze vynutit.
Ale napadá mě empatie zaměřená dovnitř. A tím dosažený určitý progres. Pak ten koníček nemusí stagnovat, sdílení pak nemusí být o omílání toho samého, co jsme slyšeli už před měsícem. Naopak každý den je pak nový, přestože se stále jedná o ten samý koníček. U psích sportů přibývají nové a nové termíny a dovednosti, nová témata. V takovém případě by pro mě osobně přestalo být "otravné" poslouchat o pejskách a dokonce by se i mohlo stát, že začnu uvažovat o mém zapojení do pejskaření.
Ale o to nejde, abych se stal pejskařem i já. Může se stát to, že se v komunikaci, v tom "sdílení", objeví prvky dialogu, a dokonce i určité synergie. To nebude "otravné".
DANAKETH --- 12:26:40 1.12.2015
???: zkusit můžeš samozřejmě cokoliv:-)
??? --- 11:42:47 1.12.2015
DANAKETH: Stejný ne, to je pravda. Ale zkusit to mohu...
DANAKETH --- 11:41:22 1.12.2015
???: Nic ti nebrání v tom to zkusit, ale já tomu moc nevěřím...
Mám za to, že chceš o tom, co ti dělá radost komunikovat právě se svými blízkými. Není to snaha pochlubit se nebo něco podobného... pouze touha o sdílení. Mám za to, že to externí skupinou nevyřešíš. Tam maximálně načerpáš informace, inspiraci atd atd ale ten sociální feedback nebude stejný.
??? --- 11:30:36 1.12.2015
DANAKETH: Jo, já to tak dělám, pochopitelně. Jen ještě zároveň uvažuju o tom, že by to celé mohlo fungovat ještě o něco lépe třeba když si na tento konkrétní okruh témat nenajdu cílovou skupinu s podobným zaměřením, které to budu moct říkat protože je to bude zajímat. Napš. nějakou skupinu o cvičení, do které to hodím a tím naplním svou potřebu se podělit o tu informaci...
DANAKETH --- 11:25:40 1.12.2015
???: Myslím, že jediná správná odpověď na takto vyslovenou "otázku," je empatie. Vnímat svůj protějšek a odhadovat, jestli se ještě baví.
Mě třeba mnohdy hodně baví poslouchat o věcech, kterým se nevěnuji, protože mi to otevírá obzory, ale má to svou hranici. Podobné to bude asi u většiny lidí.
Sledoval bych soustředění a náladu, pak se dle mého názoru jen těžko drasticky spleteš.