Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Europa Universalis IV a jine "paradoxni" hry
DO_IT
Strategie od Paradox Interactive. Pojďme společně ovládnout svět jako Dubrovník v EU IV, přemoci Hitlera/Stalina v Hearts of Iron a porodit ditě od manželky svého syna v Crusader Kings II.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
D1RABBIT --- 15:15:34 2.2.2016
HAREMHEB: Polandball approves!
HAREMHEB --- 14:58:13 2.2.2016
JULIAN: Zpočátku máš za Polsko problém s častými rebeliemi a nízkou manpower, takže prvních pár desítek let jen udržuješ status quo, ničíš Teutony, krmíš své vazaly a bráníš zesílení Moskvy a jiných velkých států. Výhodou je, že můžeš být silný diplomaticky a díky elektivní monarchii můžeš dostat na trůn zajímavou dynastii (Habsburkové jsou velmi pravděpodobní), která ti otevře dveře pro pozdější personální unie, až se elektivní monarchie zbavíš. Někdy kolem 1550 tě čeká rebelie, kdy se státní zřízení může změnit na absolutismus a v tu chvíli si můžeš dělat co chceš. Krása Commonwealthu je v univerzálnosti, kdy se dá expandovat všemi směry, hrát millitary hru, nebo diplomatickou, obchodní a dokonce i kolonizační. Jediný problém je, že časem budeš postrádat relevantní soupeře, takže to začne být trochu nuda. Při silné reformaci se může stát, že ovládneš i HRE, pokud zůstaneš katolický a trochu tomu pomůžeš rozbitím Rakouska a aliancí s některými elektory. Poland can to space:-)
MICHIGAN --- 14:24:24 2.2.2016
tak to vypada, ze ten CK Conclave po delsi dobe docela zmeni nektery zakladni koncepty hry (i kdyz zatim tezko odhadovat, jestli to bude k lepsimu):

Crusader Kings 2: Conclave - Developer Diary
https://www.youtube.com/watch?v=ws6kunXT1K8
D1RABBIT --- 7:19:07 2.2.2016
JULIAN: je to tak, někdy je třeba vyčkávat, než se vrhat po hlavě do bitev :)
Ale Teutonic+Livonian Order ti dají nějakej čas na zábavu a pak už máš díky tomu kontakt s Novgorodem, nebo Moskvevskou Rusí. Případně jsem ještě šikanoval Dány s jejich ostrovy v Baltském moři...
JULIAN --- 13:17:45 1.2.2016
D1RABBIT: myslel jsem to tak ze tehda byl docela problem vyhlasit nekomu valku, s ruskem jsi dlouho soused nebyl, musel jsi pozrat ty pobaltske staty a hopsat tam vrchem, chvili to trvalo.
D1RABBIT --- 12:43:18 1.2.2016
JULIAN: no s Litvou a Mazovií válčit nechceš kvůli pozdější integraci, to je jasný. Je to taková chvíli čekací hra, upevňuješ stát a rubeš řády u Baltského moře,jak píšeš. Pak máčkneš insta win button "form Commonwealth" a jdeš na východ a jih a kamkoliv se ti zachce, protože na tebe už nikdo nemá. Rusové se daj šikanovat už v unii s Litvou, protože ti válčí za tebe a Rusové maj své problémy s hordama. Já udělal na začátku alianci se Švédskem a využil je k rubání rusů, jejichž provincie jsem feedoval Litvě (jde to od Art of War DLC). Ale nesmíš feedovat přes limit, pak nejde Litva integrovat. No a pak jsem Švédy zradil, protože přešli na protestanství :)

Do říše se za Poláky vůbec nemíchám, tam mám spíš spojence.
JULIAN --- 12:03:07 1.2.2016
D1RABBIT: ja kdyz to zkousel za polaky, tak jsem mel docela problem s tim, ze neslo s nikym valcit. Doprava te blokovala litva, dolu mazovia, vlevo HRE... mohl jsi mrdat jen ty ordery nahore, nez jsi neco zaintegroval. Hungary v te dobe zasadne alianci s rakouskem, to tez nebylo uplne super. ale to bylo par patchu zpet.
D1RABBIT --- 10:39:39 1.2.2016
Jinak když jsme u těch Poláků, konečně jsem si rozjel pořádnej run s nima a kolem roku 1590 už mám zformovanej Commonwealth a ovládám území od Baltu až po Černý moře a na západě mi to hlídá můj spojenec císař český, na východ se rozkládá Commonwealth až za Moskvu, rusové se třesou strachy ve svých dvou zbývajících provinciích a další na řadě je Švédsko a Turci.

Holt spojenectví Commonwealth-císařské Čechy-Francie je jaksi nerozbitné. S Francií dohromady máme cca srovnatelné vojsko se zbytkem top10 v počtu vojáků :D

Polsko-Litevskej svazek je hroznej válec, dost easy hra
D1RABBIT --- 10:23:55 1.2.2016
Navíc jakou jinou hru tak často překopávají patche a DLC že...
D1RABBIT --- 10:22:44 1.2.2016
TOMAS3333: national ideas+idea groups+policies, takže zejména Polsko a další východní státy + hordy. Polsko je masakr, dá se to dotáhnout na nějaký +93% combat cavarly bonus :)

Jinde razím stacky cca 10/4/6, vždycky je fajn mít o trochu víc pěšáků, ti umírají první. A třeba mít záložní infantry armádu, kterou to v průběhu boje doplníš.

A používat infantry žoldákym, když jsou na to prostředky. Tam zase hrají prim třeba Švédi a super je na tom admin ideas grupa.


TOMAS3333: to víš, EU není žádná sranda, člověk se pořád učí :D