Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Europa Universalis IV a jine "paradoxni" hry
DO_IT
Strategie od Paradox Interactive. Pojďme společně ovládnout svět jako Dubrovník v EU IV, přemoci Hitlera/Stalina v Hearts of Iron a porodit ditě od manželky svého syna v Crusader Kings II.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DO_IT --- 16:57:14 23.10.2013
DO_IT --- 11:33:04 23.10.2013
D1RABBIT: hehe diky za plachtu, zkusim to uplatnit u italie. Cesi zatim byli usetreni abych mohl rozpustit HRE kterou vedli :)) Sejv file muzu poskytnout
D1RABBIT --- 8:44:41 23.10.2013
DO_IT: A vidím zprávně, žes tam nechal dejchat Čechy? Že by vazal? :D
D1RABBIT --- 8:15:20 23.10.2013
DO_IT: Jakej máš patch? Jestli 1.2, tak to tam trochu zkrouhli,ale princip je pořád stejnej: čím delší cesta kterou trade probíhá až do města kde collectuješ, tím víc se to násobí. Kupec ten modifier na násobení ještě zvětšuje. Logicky kupec je potřeba jen tam,kde collectuješ (taky ne nutně,ale lepší bonus) a tam, kde z trade node jde více cest a ty si chceš vybrat tu, kam to budeš steerovat.

Nejdůležitější je mít maximální trade power právě v "domácím" uzlu,kde sbíráš, aby ti to někdo neodváděl dál, nebo nesbíral víc než ty. No a trade power určuje:
a) počet light shipů a ty se dají krásně spamovat až do nebeských výšin, klidně i přes force limit, protože ti to může vydělat víc, než kolik platíš navíc
b)trade value provincií,které vlastníš v té dané obchodní oblasti. to se dá samozřejmě zvyšovat budovama (doporučuju postavit maximum trade budov v provinciích spadajících do domácího nodu,kde sbíráš
c)bonusy/postihy za technologie,embarga atd. Embargo se ti vyplatí uvalit jen na rivala,jinak přicházíš i ty o trade power. Velikej postih je za to, když sbíráš mimo home node, takže sbírat jen tam a všude jinde steer!

Všechno je to krásně vidět a vypsaný u každýho trade nodu, když si na něj klikneš, i ty koláče jsou docela vypovídající.

Takže největší vražda je, když třeba za Portugalsko táhneš trade z Indie až do Sevilly,příčemž podastatný je kontrolovat Sevillu,abys bral víc než Španělé (kteří ti vlastně pomáhají,protože třeba taky steerujou trade z novýho světa,ale ty jim většinu "ukradneš" v Seville díky větší trade power) a pak mít kupce v těch nodech,kde se to dělí na víc směrů - v tomhle případě západoafrický Ivory Coast a arabský Guld of Aden. Ve zbytku nejsou kupci potřeba, protože je tam jen jeden směr proudu zboží a plyne automaticky.

Zkus si to Portugalsko nebo Španělsko (to je zase super, když kontroluje Karibik a okolní nody jako Panama, Mexico a posíláš to všechno rovnou do Sevilly).Akorát znovu bacha na ovládnutí Sevilly,aby ti to nekradli dál Holanďani, Angláni,Francouzi, jinak bys jim spíš "pomáhal". Na těhle státech se to dá pěkně pochopit.

Samozřejmě u státu jako Rusko je to dost jiný a výdělky nejsou takový,ale princip je stejnej=dostat všechno z Astrachaně/Kazaně/Sibiře/whatever do Novgorodu a tam komplet kontrolovat trade power pomocí staveb a lehkejch lodí. Já jak teď hraju za ty Moskvany, tak sbírám v Novgorodu a steeruju z Kazaně. Aź budu mít dalšího kupce, přidám steer z Astrachaně, až tam taky ovládnu nějaký provincie.

Tak jsem napsal pěknou plachtu koukám :)))

Jinka Ragusa hustá, teď v patchi 1.2 dostala vlastní národníí ideje,takže to za ní bude zase legrace, vypadají na potencionální krále obchodu právě, zejména když ovládnou Benátky, které mnají spolu s Antwerpama nejlepší polohu ze všech nodů na světě, protože jsou jediný dva konečný a jakmile je ovládáš,nikdo ti neveme ani hovno :)
DO_IT --- 18:15:17 22.10.2013
a kdyz mi nekdo vysvetli jak vydelavat obchodem, budu rad
DO_IT --- 18:10:46 22.10.2013
D1RABBIT: Braniborsko? Je treba zopakovat Ragusu z EUIII :D

[http://img716.imageshack.us/img716/5929/65wf.png]

Samosebou nejtezsi uroven
D1RABBIT --- 11:46:57 22.10.2013
DO_IT: Taky dávám random. A samozřejmě to Frantíci musí chytit i na random :)

Já taky ještě nedojel nic,ale to je u mě klasika:D

Za Francii jsem moc válcoval, za Španělsko jak jsem psal, za Portugalsko jsem jen testoval trade a kolonizaci a teď jedu tu Moskevskou Rus.
Hodně dobře taky vypadá tradičně Braniborsko, to může bejt pěkná hra, kousek jsem zkoušel a přes Prusko se dostat k vytvoření Německa zní zajímavě. Akorát v HRE to chce hlídat rychlost expanze.
DO_IT --- 11:37:02 22.10.2013
D1RABBIT: :)) ja zase zboznoval D&T, tak jsem to zkousel, ale je to jeste celkem zasekany, cas jde pomalu.Na druhou stranu je to jenom mod kterej vysel tri dny zpatky, nemuze to jit jak po masle.

Hrajes s historickymi lucky narody? Ja Historical lucky nation nesnasim, davam radeji random.

Jinac jsem zatim nedohral ani jednu hru do konce :D Rusko z Moskevske rusi a Italie z Florencie, ted zkousim Pomoransko v tom MEIOU & Taxes, bohuzel to pada.
D1RABBIT --- 8:31:18 21.10.2013
DO_IT: Pecka! Zkoušel jste už někdo? Ale MEIOU bylo vždycky dobrý,takže asi jasná volba...
Jinak mi ztroskotala hra za Kastilii/Španělsko. Zase kvůli merde Frantíkům. Když je člověk neřeže od začátku, tak z nich pokaždý vyroste neporazitelnej Big Blue Blob. Mně nezbylo než kvůli jejich tlaku (navíc měli krásnou alianci s Ruskem) opustit Evropu a přestěhovat hlavní msto do Novýho světa, což mě ale moc nebralo, tak jsem tu hru kolem 1680 opustil a jdu teď na Moskvu/Rusko, to byla vždycky legrace.