Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
XCHAOS
V tomhle klubu řešíme všechny aspekty solárního létání, i mezioborově (aerodynamika, statické a mechanické záležitosti, elektrotechnika, fotovoltaika, konstrukce letadel, ekonomika provozu...)
[ solar-flight.com | solarimpulse.com | solarship.com | Conceptual Design of Solar Powered Airplanes for continuous flight (pdf) ]

Témata podrobně: Pilotovaná i bezpilotní solární letadla. Významné zahraniční osobnosti aktivní na tomto poli. Politické, ekonomické a sociální souvislosti. Vše z historie tohoto oboru i zajímavé odkazy týkající se jeho budoucnosti. 2D i 3D vizualizace, fotografie, videa. Volné přesahy do spřízněných oblastí "úsporné aeronautiky" (obecně všechny vzducholodě, lidskou silou poháněné létající stroje, enviromentálně šetrné létající stroje, apod.). Elektrické létání (i na baterie), stratosférické létání (hlavně elektrické a solární, včetně bezpilotního). Související regulace v letectví (velmi pomalá letadla s velmi nízkým plošným zatížením křídla, pilotovaná i bezpilotní)

Offtopicy většinou díky benevolenci moderátora bohužel nejsou mazány (ale měly by být). Za osobní útoky a urážky většinou následuje ban na dobu určitou. Připomínky ke způsobu moderace klubu směřujte prosím do soukromé pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 16:16:38 26.12.2014
starší koncept, z roku 2008
See-Though Planes: Oriens Motorglider Concept
http://www.trendhunter.com/trends/see-though-planes-oriens-motorglider-concept
(líbí se mi, jak odpadní teplo motoru vyhřívá cockpit :-)
XCHAOS --- 13:33:31 23.12.2014
sice nesolární, ale s tématem úzce související - hezký stroj s přetlakovou kabinou, váží jen 1,420 kg _celý_ (tedy nejen ta kabina ...podle wiki jen ten motor váží kolem 100 kg, křídla většinou představují kolem 20%... )... dostup 25 000 stop není nic extra, pravda, ale je přeci jen se tam létá už trochu rychleji,než při zemi...
Extra EA-500 - FlightGear wiki
http://wiki.flightgear.org/Extra_EA-500
pěkné je, že si ho lze downloadnout :-)

This is a cross-country airplane with many exclusive features including carbon fiber construction, pressurized cabin, high strut-less wing, and a seating for six.

takže dobrá inspirace, odkud případně okopírovat lehkou šestímístnou přetlakovou kabinu pro šestimístné solární letadlo :)
XCHAOS --- 23:55:57 14.12.2014
Eric Raymond reveals plans for high altitude solar flyer
http://www.gizmag.com/solar-flight-sunstar/34551/
The airplane ... is reported to have more performance potential than any other projects currently under development, with greater flight speeds in a turbulence-tolerant design.
XCHAOS --- 23:53:18 14.12.2014
Sunstar Solar-Powered Planes To Replace Expensive Satellites? [Video] - autoevolution
http://www.autoevolution.com/...olar-powered-planes-to-replace-expensive-satellites-video-88631.html
Solar Flight Announces Modular SunStar | Flying Magazine
http://www.flyingmag.com/news/solar-flight-announces-modular-sunstar
... a spousta dalších míst, kde o tom píšou. no, konečně něco nového...
XCHAOS --- 23:44:39 14.12.2014
a tohle je taky super three motor configuration was chosen for maximum reliability. The front mounted motors and propellers are optimized for lower altitudes, for take off and climb. After the SUNSTAR reaches its operational altitude, these motors are shut down, and the propellers fold back, out of the airstream. Station holding is done with the single pusher motor, centrally mounted with a large diameter propeller, optimal for high altitudes. (tuším jsem o výhodách větších vrtulí ve větších výškách tady na NYXu někde před časem flejmoval?)
XCHAOS --- 23:41:33 14.12.2014
wow, hmm! The designers have taken a modular approach to Sunstar’s design with an interchangeable central pod for instruments or pressurized pilot cabin
XCHAOS --- 23:39:51 14.12.2014
wow, tak tenhle designe se mi fakt líbí
Gas 2 | Bridging the gap between green heads and gear heads.
http://gas2.org/2014/11/06/sunstar-high-altitude-solar-plane-set-to-replace-satellites/
Eric Raymond has been designing, building and flying solar-powered airplanes for almost 30 years. Recently, his company, Solar Flight, released details for Sunstar, a new high altitude, solar powered, unmanned aircraft capable of staying aloft for months at a time.

bohužel je to bezpilotní, ale ty 3 motory! :-)
SunStar
http://vimeo.com/110144052
JAZZZ --- 22:18:57 13.12.2014
tak prej ze to na baterky lita
All-electric plane heralds future of green aviation - tech - 01 May 2014 - New Scientist
http://www.newscientist.com/...-allelectric-plane-heralds-future-of-green-aviation.html#.VIytAhwX7ac
XCHAOS --- 11:58:37 11.12.2014
(retweetoval Charles Stross - známý postcyberpunkový scifi autor)
New 'high-entropy' alloy is as light as aluminum, as strong as titanium alloys
http://phys.org/news/2014-12-high-entropy-alloy-aluminum-strong-titanium.html

The NC State research team combined lithium, magnesium, titanium, aluminum and scandium to make a nanocrystalline high-entropy alloy that has low density, but very high strength.
ovšem, tohle je problém jak ze scifi z 50tých let:
At this point, the primary problem with the alloy is that it is made of 20 percent scandium, which is extremely expensive.

tím pádem si to nejde jen tak ověřit na koleni :) ale co se týče materiálů, tak jsme se k solárním letadlům zase o něco posunuli (nedávné průlomy v solárních panelech a bateriích nezmiňuju)