Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
XCHAOS
V tomhle klubu řešíme všechny aspekty solárního létání, i mezioborově (aerodynamika, statické a mechanické záležitosti, elektrotechnika, fotovoltaika, konstrukce letadel, ekonomika provozu...)
[ solar-flight.com | solarimpulse.com | solarship.com | Conceptual Design of Solar Powered Airplanes for continuous flight (pdf) ]

Témata podrobně: Pilotovaná i bezpilotní solární letadla. Významné zahraniční osobnosti aktivní na tomto poli. Politické, ekonomické a sociální souvislosti. Vše z historie tohoto oboru i zajímavé odkazy týkající se jeho budoucnosti. 2D i 3D vizualizace, fotografie, videa. Volné přesahy do spřízněných oblastí "úsporné aeronautiky" (obecně všechny vzducholodě, lidskou silou poháněné létající stroje, enviromentálně šetrné létající stroje, apod.). Elektrické létání (i na baterie), stratosférické létání (hlavně elektrické a solární, včetně bezpilotního). Související regulace v letectví (velmi pomalá letadla s velmi nízkým plošným zatížením křídla, pilotovaná i bezpilotní)

Offtopicy většinou díky benevolenci moderátora bohužel nejsou mazány (ale měly by být). Za osobní útoky a urážky většinou následuje ban na dobu určitou. Připomínky ke způsobu moderace klubu směřujte prosím do soukromé pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 13:59:56 17.9.2014
mírně offtopic: sice to zatím ještě nelétá, ale svézt se už můžete!
[ Solární taxi v rámci "Zažít město jinak" / sportsport / 20.9.2014 / CR - Praha - zóny "Zažít město jinak" ]
XCHAOS --- 20:41:22 20.8.2014
VTOL elektrické letadlo (asi si nepřečetli, že tiltwing je náchylnější k různým bočním nárazům větru, než tiltrotor, stejně jako já :-)
NASA’s electric vertical-takeoff airplane takes first flight, aims to eventually replace the helicopter | ExtremeTech
http://www.extremetech.com/...-airplane-takes-first-flight-aims-to-eventually-replace-the-helicopter
no, nedá mi to nepřipomenout náčrt
http://teckacz.arachne.cz/xchaos/files/stratospheric-solar-VTOL-0.1.gif
na kterém je toho sice hodně špatně, ale...
[http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2014/08/nasa-greased-lightning-10-foot-drone-640x480.jpg]
tak jo, s takovýmhle modýlkem už by mělo cenu si hrát :-) (základní myšlenka pro solární letadla: rozpětí křídla nemusí být ani tak problém, pokud se s ním nepotřebujete rozjíždět po žádné dráze...)
XCHAOS --- 21:28:02 19.8.2014
Vidím, že vývoj akceleruje tak, že to skoro nejde sledovat... solárně dobíjená elektrická letadla jsou na dosah :-)
Scienceworld | Konečně stabilní anoda z lithia
http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/konecne-stabilni-anoda-z-lithia/
Odhaduje se, že pokud se technologii podaří uvést do praxe, kapacita/výdrž současných baterií vzroste díky použití lithiové anody asi 4krát.
XCHAOS --- 17:05:43 19.8.2014
New lithium/sulfur battery doubles energy density of lithium-ion
http://www.gizmag.com/lithium-sulfur-battery-energy-density/29907/
Oxis Energy Lithium Sulfur Batteries | Custom Batteries | Steatite Batteries
http://www.steatite-batteries.co.uk/oxis-energy.html
[http://www.steatite.co.uk/assets/images/Batteries/tmp-lightweight.jpg]
XCHAOS --- 16:55:37 19.8.2014
Add salt to significantly extend the life of lithium-based batteries
http://www.gizmag.com/long-lasting-lithium-ion-battery/33402/
Lithium–sulfur battery - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium%E2%80%93sulfur_battery
Currently the best Li-S batteries offer energy densities on the order of 500 W·h/kg, significantly better than most lithium-ion batteries which are in the 150 to 200 range

Bohužel zatím na rozdíl od LiFEPO4 nejsou komerčně dostupné... jinak samozřejmě zdvojnásobení až ztrojnásobení energetické hustoty by na praktickou použitelnost elektrických (a tím i solárních) letadel mělo dost zásadní vliv (např. 3 hodiny letu místo dnešní 1 hodiny...)
XCHAOS --- 16:51:29 19.8.2014
JVCNC: no ale to právě nevíš, jak rychle to tisknout... zřejmě zatím tiskli tak malé vzorky, že se to co popisuješ neprojevilo, pokud by tiskli větší kusy, bude asi potřeba zapojit více tiskových hlav... to mi přijde popravdě všechno přijde jako řešitelný technický detail... ale jinak dík za připomínky.
JVCNC --- 15:15:24 19.8.2014
XCHAOS: ja mam hlavne obavy o ten samotny tiskovy material, jestli to je epoxyd vytvrzovan vzduchem tak u vetsich a slozitejsich struktur bude problem s nehomogenitou vlivem toho ze tam kde se zacne tisknout dalsi vrstva bude ta vrstva pod ni jiz vytvrzena nedojde tak k napojeni vrstev a pevnost struktury bude mnohem nizsi nez pevnost samotneho materialu vytvrzeneho najednou, stejne tak jako u klasickeho FDM tisku kde napr ABS vytisky pevnosti samotneho ABS nedosahuji.

pokud bude vytvrzovani pomalejsi nebo bude probihat jinak, bude problem s tim ze vetsi struktury se zacnou hroutit jeste driv nez k vytvrzeni dojde. Bude to porad technologicky problem vytisteni dilu dostatecne rychle aby byly jednotlive vrstvy homogenejsi, ale zase tak aby stihly tvrdnout driv nez se zacnou hroutit.
XCHAOS --- 15:03:17 19.8.2014
JVCNC: tak jeden z komentářů na gizmagu upozorňuje, že i když jde o 3D tisk, tak předvádí pouze 2D strukturu. s tím celkem souhlasím... jinak nejde asi o nic principiálně nového, ale o snížení nákladů a dostupnosti u něčeho, co dřív bylo považované za hi-tech postup. (já sám o tom uvažuju, ale prostě zatím nejsem moc kamarád s 3D kreslícím programy)
JVCNC --- 15:00:07 19.8.2014
XCHAOS: ten CZ clanek je koukam pouze prelozenej ten anglicky a jeste jak uz to tak byva, spatne prelozen, nicmene tez neobsahuje prakticky zadne dalsi informace nez jen jak by to uzasne byt mohlo, Podobnych pokusu bylo uz spousta a mnohem driv, jen tenhle je medializovanejsi, spousta jich jeste teprve probiha
XCHAOS --- 14:45:27 19.8.2014
JVCNC: anglický originál zde, komentáře pod ním jsou převážně nadšené:
3D-printed composite is lighter than wood and stiffer than concrete
http://www.gizmag.com/3d-printed-strong-composite/32738/
článek zde:
3D-Printing of Lightweight Cellular Composites - Compton - 2014 - Advanced Materials - Wiley Online Library
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adma.201401804/abstract