Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
XCHAOS
V tomhle klubu řešíme všechny aspekty solárního létání, i mezioborově (aerodynamika, statické a mechanické záležitosti, elektrotechnika, fotovoltaika, konstrukce letadel, ekonomika provozu...)
[ solar-flight.com | solarimpulse.com | solarship.com | Conceptual Design of Solar Powered Airplanes for continuous flight (pdf) ]

Témata podrobně: Pilotovaná i bezpilotní solární letadla. Významné zahraniční osobnosti aktivní na tomto poli. Politické, ekonomické a sociální souvislosti. Vše z historie tohoto oboru i zajímavé odkazy týkající se jeho budoucnosti. 2D i 3D vizualizace, fotografie, videa. Volné přesahy do spřízněných oblastí "úsporné aeronautiky" (obecně všechny vzducholodě, lidskou silou poháněné létající stroje, enviromentálně šetrné létající stroje, apod.). Elektrické létání (i na baterie), stratosférické létání (hlavně elektrické a solární, včetně bezpilotního). Související regulace v letectví (velmi pomalá letadla s velmi nízkým plošným zatížením křídla, pilotovaná i bezpilotní)

Offtopicy většinou díky benevolenci moderátora bohužel nejsou mazány (ale měly by být). Za osobní útoky a urážky většinou následuje ban na dobu určitou. Připomínky ke způsobu moderace klubu směřujte prosím do soukromé pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 23:28:19 27.3.2013
Solar-Powered Planes In Russia -- Solar Being Considered As Replacement For Jet Fuel - CleanTechnica
http://cleantechnica.com/2013/02/20/solar-powered-planes-in-russia-solar-being-considered-as-replacement-for-jet-fuel/
Russia’s Ministry of Industry and Trade (Minpromtorg) seeks to answer these questions by ordering several new studies into possible fuel alternatives for its civilian aircraft industry. Among the most prominent of those alternatives is solar energy. A considerable amount of money has been allocated for this research, RUB628 million ($21 million).

XCHAOS --- 17:52:40 19.3.2013
IR radiation solar panel uses tiny antennas, has 80% efficiency
IR radiation solar panel uses tiny antennas, has 80% efficiency « ElectronRun
http://electronrun.wordpress.com/2008/02/05/ir-radiation-solar-panel-uses-tiny-antennas-has-80-efficiency/
Zní to docela nadějně: It is hoped that with nanotechnology manufacturing progress IR panels will be incredibly cheap, and as the substrate is flexible they will be installed practically everywhere. Due to intense packing of the small spirals and the fact that everything is tiny and undetectable by eye, special software will tune and arrange the pattern in ways that will not cause material damage. Panels could even be double-sided with the second face collecting the IR radiated from the earth
XCHAOS --- 11:03:16 11.3.2013
XCHAOS: poznámka k [ XCHAOS @ Solární letadla a vzducholodi ] - v roce 2006, když by emDrive ohlášen (a nikdo - ani já - tomu nevěřil) se mluvilo o poměru tah/hmotnost blízkém spíše iontovým motorům u kosmických sond (jedinou výhodou mělo být, že se nespotřebovává pracovní látka). na Západě tomu ale nikdo nevěřil, a pouze u té větve výzkumu nadále financované Číňany se letos mluví o škálování těch efektů. jestli tomu věřit nebo ne... to samozřejmě dobrá otázka, a v tomhle klubu je to spíš offtopic, to uznávám.
XCHAOS --- 10:59:29 11.3.2013
Plasmonic nanoparticles increase solar-cell output for near-infrared region | KurzweilAI
http://www.kurzweilai.net/plasmonic-nanoparticles-increase-solar-cell-output-for-near-infrared-region

Sice jsem z toho nevyčetl, jaká bude nakonec celková účinnost těch "kvantových teček", ale bude o 11% vyšší, než dnes - a to je už slovo do pranice :-) Navíc "plasmon" je zmiňován v seznamu kvazičástic.... na wiki jsem našel toto: http://en.wikipedia.org/wiki/Plasmonic_Nanoparticles resp. http://en.wikipedia.org/wiki/Plasmon ... is a quasiparticle resulting from the quantization of plasma oscillations just as photons and phonons are quantizations of electromagnetic and mechanical vibrations, respectively (although the photon is an elementary particle, not a quasiparticle). což tedy současně odkazuje k mému klubu [ Kvazičástice: největší revoluce ve fyzice od vynálezu kvasarů, kvarků a kvasnic? ]

Quantum-dot photovoltaics offers the potential for low-cost, large-area solar power. However, these devices are not yet highly efficient in the infrared portion of the sun’s spectrum, which is responsible for half of the sun’s power that reaches the Earth.

The solution? Spectrally tuned, solution-processed plasmonic nanoparticles. These particles, the researchers say, provide unprecedented control over light’s propagation and absorption. It would yield a possible 35 per cent increase in the technology’s efficiency in the near-infrared spectral region, says co-author Dr. Susanna Thon.

Overall, this could translate to an 11 per cent solar power conversion efficiency increase, she says, making quantum dot photovoltaics even more attractive as an alternative to current solar cell technologies.
XCHAOS --- 20:11:20 10.3.2013
Sice bezpilotní - ale zato s pěknou šestilistou vrtulí...
Silent Falcon Solar-powered UAS - wordlessTech
http://wordlesstech.com/2012/08/13/silent-falcon-solar-powered-uas/
Silent-Falcon sUAS
http://www.silentfalconuas.com/Silent-Falcon.html
XCHAOS --- 9:47:09 15.2.2013
Dolet 2500 km by byl, teď se ještě pustit do solární verze :-)
Airbus by se měl bát naší HELENY, říká šéf leteckého výzkumu v Česku | byznys.ihned.cz - Zpravodajství
http://byznys.ihned.cz/c1-59311350-airbus-by-se-mel-bat-nasi-heleny-rika-sef-leteckeho-vyzkumu-v-cesku
XCHAOS --- 23:47:40 7.2.2013
Pokud by to nebyla chiméra, možná by to bylo účinější než vrtule. A každopádně to bude levné čínské...
EmDrive: China's radical new space drive (Wired UK)
http://www.wired.co.uk/news/archive/2013-02/06/emdrive-and-cold-fusion
By using superconducting apparatus, Shawyer says that the Q value, and hence thrust, can be boosted by a factor of several thousand -- producing perhaps a tonne of thrust per kilowatt of power.
XCHAOS --- 19:34:31 3.2.2013
XCHAOS: ještě další info k tomuto
A new world record for solar cell efficiency
http://www.solardaily.com/reports/A_new_world_record_for_solar_cell_efficiency_999.html
Over the years the laboratory has boosted the photovoltaic conversion efficiency of flexible CIGS solar cells time and again, from 12.8% in 1999 - the group's first world record - to 14.1% in 2005, 17.6% in 2010 and 18.7% in 2011.
...
What's more, Empa's new record efficiency for flexible solar cells now even exceeds the record value of 20.3% for CIGS solar cells on glass substrates - and equals the highest efficiencies for polycrystalline silicon wafer-based solar cells.
XCHAOS --- 21:50:20 21.1.2013
bude solární stratosférické cestování o tolik dobrodružnější a nepředvídatelnější, než to dnešní? :-)
Cestující museli vyplatit pasažéry, kteří opustí příliš těžké letadlo - iDNES.cz
http://cestovani.idnes.cz/tezke-letadlo-easyjet-a-sbirka-mezi-pasazery-f3o-/kolem-sveta.aspx?c=A130121_113031_kolem-sveta_tom