Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
XCHAOS
V tomhle klubu řešíme všechny aspekty solárního létání, i mezioborově (aerodynamika, statické a mechanické záležitosti, elektrotechnika, fotovoltaika, konstrukce letadel, ekonomika provozu...)
[ solar-flight.com | solarimpulse.com | solarship.com | Conceptual Design of Solar Powered Airplanes for continuous flight (pdf) ]

Témata podrobně: Pilotovaná i bezpilotní solární letadla. Významné zahraniční osobnosti aktivní na tomto poli. Politické, ekonomické a sociální souvislosti. Vše z historie tohoto oboru i zajímavé odkazy týkající se jeho budoucnosti. 2D i 3D vizualizace, fotografie, videa. Volné přesahy do spřízněných oblastí "úsporné aeronautiky" (obecně všechny vzducholodě, lidskou silou poháněné létající stroje, enviromentálně šetrné létající stroje, apod.). Elektrické létání (i na baterie), stratosférické létání (hlavně elektrické a solární, včetně bezpilotního). Související regulace v letectví (velmi pomalá letadla s velmi nízkým plošným zatížením křídla, pilotovaná i bezpilotní)

Offtopicy většinou díky benevolenci moderátora bohužel nejsou mazány (ale měly by být). Za osobní útoky a urážky většinou následuje ban na dobu určitou. Připomínky ke způsobu moderace klubu směřujte prosím do soukromé pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 11:31:01 6.2.2018
Z webu SolarStratos:

The SolarStratos project is faithful to Switzerland’s pioneering past in the field of renewable energies. For instance, the first solar car race (the Tour de Sol), the first solar boat race (the Course des Trois Lacs, 1988), the first Atlantic crossing (Sun21, 2006-2007), the first solar-powered circumnavigation (PlanetSolar, 2010-2012) and the first solar-powered flight (Solar Impulse 2015-2016) all represented Switzerland.

Pro informaci... závod The Sun Trip, kterého se budu od června účastnit (viz https://twitter.com/ArachneLabs feed) je přímým nástupcem právě původního závodu "Tour de Sol" (víceméně: solární auta později začala závodit v Austrálii, zatímco solární kola jakožto varianta "pro socky" se vydala vlastní cestou...)
XCHAOS --- 11:24:58 6.2.2018
9.1.2018 jsem v tomhle klubu zrušil ban pro id REDGUY a pro inspiraci posílám...
https://twitter.com/JeffBezos/status/960521086298238976
XCHAOS --- 12:32:52 20.1.2018
Solárně-elektrické letadlo by při troše snahy mohlo přistávat s dobitýma baterkama....
Kinetic Energy Recovery in a Descending Electric Airplane – Flight of the Century | Flight of the Century
http://www.flightofthecentury.com/kinetic-energy-recovery-in-a-descending-electric-airplane/
XCHAOS --- 11:45:14 20.1.2018
Norway Will Make All Short-Haul Flights Electric By 2040 - Slashdot
https://tech.slashdot.org/.../01/19/2325212/norway-will-make-all-short-haul-flights-electric-by-2040
XCHAOS --- 10:59:44 18.1.2018
DZODZO: v tom případě jsou ale v debatě solárních kol a letadel s teleporty solární přibližovadla jednoznačně Stranou mírného pokroku v mezích přírodních zákonů :-))

(když už singularita, tak pravděpodobnější je, že tě celého resimulují v nějakém cloudu a tam ti budou simulovat i ty teleporty.. pokud si tedy vybereš zrovna takové UX, místo třeba steampunkového nebo sword'n'sorcery :-) jistě sis všiml, že můj přístup se solárními letadly je v podstatě konzervativní, ne-singularitní - ať se technologická singularita odehraje někde jinde a jindy, nejlépe co nejdál od Země, a Zemi nechá na pokoj jako rezervaci "starých" forem vědomí, která se budou na dovolenou přesouvat solárními letadly... )
DZODZO --- 22:05:06 17.1.2018
XCHAOS: v nahrade dopravy upinam zrak na teleport co sa v sucasnej dobe javi ako ciste scifi, ale kopu veci sa nam len par rokov dozadu zdali ako scifi (dotykovy displej?) a dnes su bezna sucast zivota, spolieham sa na to, ze chytre mozky sveta vyvinu laskavu AI, ktora nas neznici hned v prvych par sekundach svojej existencie, ale pomoze nam vyriesit problemy za hranicami nasej predstavivosti
XCHAOS --- 20:15:33 17.1.2018
JAZZZ: jsou to snad říční lodě (tam zase uznej, že emise trochu obtěžují.. na otevřeném moři se snad spíš ztratí...)

začínáme být offtopic.. v tomhle klubu věřím na dopravní prostředky, které si s sebou vezou zdroj energie (typicky obnovitelný zdroj - komplexita lodí s jaderným reaktorem byla obrovská a pro civilní provoz se to prostě nehodí). Letadla jsem si vybral, protože mají nahoře celkem dost místa - víz než tady na zemi.

že by lodě mohly prostě zkusit znovu plachtit - pomůže to ve velkém procentu případů - to naprosto souhlasím. že by se toho nemuselo vozit tolik (=civilizace vystavěná na něčem jiném, než obřích kontejnerových lodích), to souhlasím taky. Pořád ale nějaká spotřeba a nějaká přeprava zbude - i kdybych byli všichni osvíceni ze na den a nekoupili si už ani jeden čínský smartphone (nebo objemnější zboží, dovážené dnes po vodě)
JAZZZ --- 19:47:38 17.1.2018
MICKK: to je fakt, že píšou Wilhelmina canal. nějak jsem z té fotky automaticky odvodil, že cílí i na širá moře.

XCHAOS: přesně tak. ty obří baterie budou potřeba na souši. kdyby ta loď jezdila na elektřinu z vodíku, tak mi to řpijde daleko vhodnější, ale třeba to na ty kratičké plavby stačí a při dlouhé vykládce a nakládce nabíjecí časy nehrají roli.
XCHAOS --- 19:41:39 17.1.2018
JAZZZ: nevím, popravdě. ale přebytky z OZE, když zrovna jsou, je potřeba někam uložit (a v Německu jsou za to velkoobchodní odběratelé, což takový přístav jistě je, dokonce placeni). Uložit přebytky do obří plovoucí baterie mě nepřijde jako nejhorší možnost...
MICKK --- 16:24:46 17.1.2018
JAZZZ: jsem z toho chápal, že jsou určené pro vnitrozemskou plavbu