Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+rychlostní rekordy solárních aut)
XCHAOS
V tomhle klubu řešíme všechny aspekty solárního létání, i mezioborově (aerodynamika, statické a mechanické záležitosti, elektrotechnika, fotovoltaika, konstrukce letadel, ekonomika provozu...)
[ solar-flight.com | solarimpulse.com | solarship.com | Conceptual Design of Solar Powered Airplanes for continuous flight (pdf) ]

Témata podrobně: Pilotovaná i bezpilotní solární letadla. Významné zahraniční osobnosti aktivní na tomto poli. Politické, ekonomické a sociální souvislosti. Vše z historie tohoto oboru i zajímavé odkazy týkající se jeho budoucnosti. 2D i 3D vizualizace, fotografie, videa. Volné přesahy do spřízněných oblastí "úsporné aeronautiky" (obecně všechny vzducholodě, lidskou silou poháněné létající stroje, enviromentálně šetrné létající stroje, apod.). Elektrické létání (i na baterie), stratosférické létání (hlavně elektrické a solární, včetně bezpilotního). Související regulace v letectví (velmi pomalá letadla s velmi nízkým plošným zatížením křídla, pilotovaná i bezpilotní)

Offtopicy většinou díky benevolenci moderátora bohužel nejsou mazány (ale měly by být). Za osobní útoky a urážky většinou následuje ban na dobu určitou. Připomínky ke způsobu moderace klubu směřujte prosím do soukromé pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 22:10:37 6.10.2016
tak stavitelé prvního solárního letadla, které bude vozit platící cestující do stratosféry, mají aspoň na hangár
SolarStratos is establishing its operational base at the Payerne Aeropole in Switzerland – SolarStratos
http://www.solarstratos.com/...blishing-its-operational-base-at-the-payerne-aeropole-in-switzerland/
XCHAOS --- 13:28:22 5.10.2016
(Ukradnuto z kosmo.cz, debaty o Muskově MCT/IST, kde tomu někteří nechtějí uvěřit. S tématem škálovatelnosti letadel (včetně solární letadel) to souvisí docela zajímavě)

Mega humpolácké porovnání - Škoda 120 vs Karosa B 731:

Škoda 120 - 880 kg / 4 pasažéři = 220 kg/pasažér
Karosa 731 B - 10500 kg / 94 pasažérů = 112 kg/pasažér
XCHAOS --- 18:24:52 6.9.2016
OMNIHASH: taky jsem o tom přemýšlel :-) jak by sis to představoval ty? (teda když opomineme trapnou možnost, že je to třeba "nemožné"...)

jinak jsem rád, že si se ozval, protože jen tak mimochodem, je to výborná příležitost pro "omnivzducholoď" - pokud se bude v té výšce 25 km držet trvale, nemělo by vadit, že bude např. obří, vyrobená energie by stačila pro provoz (luxus pro ubytované, motorické udržování +/- na místě...)
OMNIHASH --- 15:38:42 6.9.2016
XCHAOS: cwe a jak si představuješ takový přistání letadla na vzducholodi ve stratoféře?
XCHAOS --- 12:34:09 6.9.2016
Launches of @Aerocene at White Sands Dunes, 2015
[https://pbs.twimg.com/media/CYhipn5WcAAXz1g.jpg:large]
XCHAOS --- 12:27:22 6.9.2016
Taky forma solárního lítání, jen trochu jinak :-) (než někdo začne trollovat, doporučuju povšimnout si, že je to prezentované jako umělecký projekt... říkám si, že kdybych svoje vlastní snahy taky označil za umění, tak si ušetřím spoustu starostí s debatováním...)
Aerocene (@aerocene) | Twitter
https://twitter.com/aerocene
Aerocene
http://www.aerocene.com/
[https://pbs.twimg.com/media/CrH7Q1hXgAAUp_d.jpg:large]
XCHAOS --- 13:09:53 5.9.2016
Nápad: přestupní stanice v podobě stratosférických hotelů, které nemusí nikam cestovat. Letadlo druhý den plachtí na cíl, a nabíjí cestou baterie, takže přistane zase s nabitými.

Dolet se tím zvyšuje na 6000 km za dva dny (ovšem s pohodlným noclehem na půli cesty). Obří, nemobilní stratosférická vzducholoď by měla být ve výšce kolem 25 km už nad hranicí jetstreamu a pro případné držení pozice by se solární energie použila taky (rychlost do 70 km/h by snad pro udržení na místě měla stačit).

Tenhle kompromis by snad mohl uspokojit fanoušky vzducholodí, včetně solárních: stratosféra je obecně zajímavé místo (pozorovatelné zakřivení země, temná obloha v dne, v noci možnost astronomických pozorávní...), dvoudenní mezikontinentální přesuny by eliminovaly jet-lag (ten není nezbytně nutný, pokud člověk cestuje jako turista a nespěchá např. na služební cestu...). Takováhle stratosférická základna by byla atraktivní turistickou destinací sama o sobě. A čirou náhodou - solární letadlo je nejpohodlnější způsob, jak jí dosáhnout (stíhačka by měla problém s tím letět dostatečně pomalu, balón zase není manévrovatelný vůbec a je v téhle výšce v podstatě jednorázově použitelný...)
XCHAOS --- 13:14:38 29.8.2016
JAZZZ: zase je dobrý, že jak je ten čumák pružnej, tak to nejsou crashe, ale spíš takový bumpy. celkem bezpečný :-)
JAZZZ --- 22:18:46 28.8.2016
XCHAOS: airlander has landed
XCHAOS --- 20:42:32 25.8.2016
tahle vzducholoď sice není solární, ale jistě potěší všechny příznivce, ehm... částečně říditelných vzducholodí :-)
Airlander 10 crashing into the ground cardington shed airship
https://www.youtube.com/watch?v=oOtG_57qm_U