Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
XCHAOS
V tomhle klubu řešíme všechny aspekty solárního létání, i mezioborově (aerodynamika, statické a mechanické záležitosti, elektrotechnika, fotovoltaika, konstrukce letadel, ekonomika provozu...)
[ solar-flight.com | solarimpulse.com | solarship.com | Conceptual Design of Solar Powered Airplanes for continuous flight (pdf) ]

Témata podrobně: Pilotovaná i bezpilotní solární letadla. Významné zahraniční osobnosti aktivní na tomto poli. Politické, ekonomické a sociální souvislosti. Vše z historie tohoto oboru i zajímavé odkazy týkající se jeho budoucnosti. 2D i 3D vizualizace, fotografie, videa. Volné přesahy do spřízněných oblastí "úsporné aeronautiky" (obecně všechny vzducholodě, lidskou silou poháněné létající stroje, enviromentálně šetrné létající stroje, apod.). Elektrické létání (i na baterie), stratosférické létání (hlavně elektrické a solární, včetně bezpilotního). Související regulace v letectví (velmi pomalá letadla s velmi nízkým plošným zatížením křídla, pilotovaná i bezpilotní)

Offtopicy většinou díky benevolenci moderátora bohužel nejsou mazány (ale měly by být). Za osobní útoky a urážky většinou následuje ban na dobu určitou. Připomínky ke způsobu moderace klubu směřujte prosím do soukromé pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 22:04:29 12.6.2017
XCHAOS --- 9:13:09 4.6.2017
PER2: ptám se úplně stejně... nezbude než nechat se překvapit
PER2 --- 19:43:32 2.6.2017
XCHAOS: oblet zeme kde presne, kdyz vyrazej rano se sluncem, tak by to slo, nez je znova dozene ne, cim bliz polu , tim vic pohoda? :)
XCHAOS --- 22:43:29 31.5.2017
???: ano, nejblíž k mým představám má pořád https://www.solarstratos.com/en/

ale co se dílčích parametrů týče, tak mě přišlo podstatné, že někdo ohlásil nonstop solárně poháněný oblet Země průměrnou rychlostí asi 330 km/h... což teda převyšuje můj odhad, protože aby tu rychlost udrželi i v noci, musí sazmozřejmě vyrobit a uskladnit tolik elektřiny, že by s ní čistě jen přes den vydrželi letět ještě rychleji...
??? --- 0:56:07 30.5.2017
XCHAOS: Zkrátka je to něco úplně jiného, než jsi hlásal, ale přesto "předvídáš vývoj"...
XCHAOS --- 19:25:55 29.5.2017
???: rozdíl je jen v tom, že tentokrát jsem to neohlásil já :-) a navíc - já nikdy nemluvil o nonstop obletu Země, ale jen o celodenní výdrži... ne o celonoční...
??? --- 22:37:34 28.5.2017
XCHAOS: To se točíme pořád dokola. Ano, nad zemí je nižší odpor vzduchu než na zemi. Gratuluju. Nobelovku si vyzvedneš kdy? 20 lidí povezeš v tý vejšce za rok?
XCHAOS --- 21:37:42 28.5.2017
BETTER: to je trolling, sorry. (a mám ještě solární cargokolo s bednou, který je o dost praktičtější a možná ho ode mě koupí jeden pekař, kterej in real life potřebuje vozit chleba do kopce na tržiště...)
XCHAOS --- 21:31:55 28.5.2017
Z článku na Bloombergu:
Billionaire Ex-Oilman Plans 1st Nonstop World Solar Flight - Bloomberg
https://www.bloomberg.com/...-05-25/billionaire-ex-oilman-plans-1st-nonstop-round-world-solar-flight
Renova’s plane will use so-called supercapacitors, effectively extremely efficient batteries, to drive its propellers and store power generated from solar panels mounted on the top and underside of the craft. The panels will draw on both direct and diffuse light, allowing them to suck in energy zstraight from the sun and from rays reflected back up from the clouds.