Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
XCHAOS
V tomhle klubu řešíme všechny aspekty solárního létání, i mezioborově (aerodynamika, statické a mechanické záležitosti, elektrotechnika, fotovoltaika, konstrukce letadel, ekonomika provozu...)
[ solar-flight.com | solarimpulse.com | solarship.com | Conceptual Design of Solar Powered Airplanes for continuous flight (pdf) ]

Témata podrobně: Pilotovaná i bezpilotní solární letadla. Významné zahraniční osobnosti aktivní na tomto poli. Politické, ekonomické a sociální souvislosti. Vše z historie tohoto oboru i zajímavé odkazy týkající se jeho budoucnosti. 2D i 3D vizualizace, fotografie, videa. Volné přesahy do spřízněných oblastí "úsporné aeronautiky" (obecně všechny vzducholodě, lidskou silou poháněné létající stroje, enviromentálně šetrné létající stroje, apod.). Elektrické létání (i na baterie), stratosférické létání (hlavně elektrické a solární, včetně bezpilotního). Související regulace v letectví (velmi pomalá letadla s velmi nízkým plošným zatížením křídla, pilotovaná i bezpilotní)

Offtopicy většinou díky benevolenci moderátora bohužel nejsou mazány (ale měly by být). Za osobní útoky a urážky většinou následuje ban na dobu určitou. Připomínky ke způsobu moderace klubu směřujte prosím do soukromé pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JIMIQ --- 13:12:27 27.4.2017
undefined: ad ta poznámka dole - to chce solární diskstation :D
LINKOS --- 10:40:00 27.4.2017
XCHAOS: JEN zesolarnit...
XCHAOS --- 9:58:57 27.4.2017
Ale nejvíc se mi stejně líbí tohle:
[http://elytron.aero/images/Elytron_AirTaxi_web.jpg]

BTW, už mi zase spadl disk, takže zase už jsem přišel o zdrojáky dosavadních nákresů. Budu muset přijít s nějakých schématem zálohování na svůj osobní server (kde mi ovšem taky padají disky, děs...)
XCHAOS --- 9:56:03 27.4.2017
S elektrickými letadly se roztrhl pytel. Tak teď už je jenom zesolárnit :-)
[http://www.discopter.com/wp-content/uploads/2016/06/joby.png]
XCHAOS --- 9:54:54 27.4.2017
Z kategorie šílenějších elektrických šíleností - Zee Aero:
[https://c.slashgear.com/wp-content/uploads/2013/11/6r363-on-Instagram-611x420.png]
XCHAOS --- 9:31:59 27.4.2017
???: myslím, že je to hybridní - že to má centrálně uložený motor a ty překlopné rotory jsou poháněné elektřinou. (Ale možná jsou poháněné prostě hřídelí - tu tam má tuším i Osprey, byť má rotory 2, protože je nutné je synchronizovat a zajistit redundanci pro případ výpadku motoru)

Ontopic je ale ta kombinace closed wing + VTOL překlopné rotory, i když moje uspořádání je poněkud jiné. Když se podíváš na pokusy o "elektrické létající taxíky" v Dubaji (fakticky přerostlé automatické drony, kde pasažér = náklad) tak je jasné, že přidání nějakého co nejlehčího křídla je logický další krok ... prostě různé přístupy konvergují (co sníží spotřebu paliva, to sníží i spotřebu elektřiny, že...)
??? --- 9:11:32 27.4.2017
XCHAOS: akorat ti to lita na normalni palivo, takze tady tezce offtopic... :D
XCHAOS --- 23:53:16 26.4.2017
... mi přijde, že jsem tohle uspořádání křídla už někde viděl :-)
[http://elytron.aero/images/gallery/7S_Perspective_View.png]
XCHAOS --- 23:51:53 26.4.2017
lehce nesouvisející.. (pokud byste už uzavřené křídlo třeba někdy předtím viděli...)
Vertical Takeoff and Landing Airplane (VTOL)
http://elytron.aero/