Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Brutalismus - drsná poezie
GGG
Brutalismus, stejně jako modernismus, minimalismus a internacionalismus je architektonický styl bohatý na opakování a pravidelnost. Brutalismus ovšem tuto základní koncepci obohacuje autorskými prvky, zpravidla mohutně formovanými a často také nepravidelnými betonovými plochami. http://www.oldarchitecture.com/ http://fuckyeahbrutalism.tumblr.com/ http://rebrut.tumblr.com/ [http://41.media.tumblr.com/tumblr_ltagdrwh1J1qzglyyo1_1280.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NYKRUK --- 9:09:59 17.3.2017
rozhovor se spoluatorem Transgasu arch. Aulickým
Zbourat Transgas? Tragédie, kolega Loos by se upil žalem, říká architekt Aulický | Kultura
http://www.rozhlas.cz/...nsgas-tragedie-kolega-loos-by-se-upil-zalem-rika-architekt-aulicky--1708801
N_I --- 15:40:20 13.3.2017
GGG --- 9:24:29 10.3.2017
DAN_F --- 21:57:13 9.3.2017
BIRLIBAN: V mém vesmíru teda působí architekt pracující jako náměstek na Ministerstvu dálnic podstatně méně románově, než příběh ve kterém vláda ukradla a darovala "site-specific" studii na zástavbu Košíř do Gruzie, kde podle ní postavili konstrukčně, systémově, a v důsledku i tvarově, odlišný solitér. Zároveň neříkám že to není pravda — ale pojďme se na to podívat trochu v detailu.

Ti dva neznámí architekti, kteří stavbu navrhli, jsou Zurab Jalaghania a George Chakhava – to je z té dvojice ten známější a zároveň taky ten, který byl náměstkem na ministerstvu. Co si vzpomínám, tak Pragerovy modely Košíř jsou myslím datované 1974, plány už si nevzpomínám, ale předpokládám že to bude +/- podobné. Projekt v Tbilisi je tuším z roku 1973, 1974 se stavělo a 1975 budova byla v provozu. Pravdou je, že Prager na těch makrostrukturách údajně pracoval už v průběhu pozdních 60. let (66 je Federální shromáždění, které bylo do určité míry předobrazem Košíř), ale Chakhava už tou dobou (67) navrhoval na Yaltu hotel, který je Ministerstvu dálnic podobný podstatně víc. Respektive ten návrh vypadá jako jeho větší a ideálnější verze – a to včetně některých velice specifických detailů (např. oddělení posledního segmentu pásového okna na schodišťové šachtě):

[https://nulluslocussinegenio.files.wordpress.com/2016/09/1unrealizedyaltahotel1967-e1422659904745.jpg]

Vrátíme-li se ke spekulacím, spíš mi to připadá, že Chakhava "drobně" zneužil své pozice náměstka, a jako klient i dodavatel v jedné osobě, si realizoval svůj starý projekt. Ale možná to bylo úplně naopak a v rámci úspor / efektivity nabídl ministerstvu projekt co mu beztak jen ležel v šuplíku a zrovna přesně odpovídal jejich potřebám. Kdo ví :)

Vzhledem k těm datacím a konstrukčním i formálním odlišnostem se mi plagiátorství zdá nanejvýš nepravděpodobné, ale zrovna tohle jsme se Sedlákovou nikdy nerozebírali. Každopádně při první příležitosti se poptám a dám případně vědět co má v rukávu.
BIRLIBAN --- 16:34:19 9.3.2017
DAN_F: Dokumenty o tom, že někdo opajcoval návrh?) Dobrá, řekněme, že ostuda to není, nicméně nevidím nic závadného na uvedení informace, s poukazem na její spekulativnost. V případě veřejnoprávního média se něco takového přece nevylučuje, kór jedná-li se o neškodné rozšíření povědomí o české architektuře. Líbí se mi ale představa, že stavbu navrhli dva (neznámí?) architekti, z nichž jeden na ministerstvu působil jako náměstek.(což vůbec nepůsobí tak nějak románově..:)..

Domnívám se, že inspirace a plagiátorství není úplně totéž.

To otázka ohledně přátelství byla samozřejmě ironická.

Připouštím, že to být uvedeno mohlo, ale nemuselo..
DAN_F --- 15:47:41 9.3.2017
Jde to rychle:
VIDEO: Začala demolice „vesmírné“ budovy v Dejvicích - iDNES.cz
http://praha.idnes.cz/...na-dejvice-bourani-0hf-/praha-zpravy.aspx?c=A170309_130723_praha-zpravy_rsr
DAN_F --- 15:36:18 9.3.2017
BIRLIBAN: Já nevím, pokud by se to skutečně dostalo do Gruzie v rámci nějakého programu spřátelené spolupráce, nejspíš by k tomu existovaly nějaké dokumenty. Bez adekvátních zdrojů se pohybujeme pouze v rovině divokých spekulací a dojmů a v případě veřejnoprávního média je naprosto namístě nešířit informace, které nelze podložit ničím než "formální tvarovou příbuzností". To není ostuda, to je normální :)

Pokud bychom takhle přistupovali ke každému případu "formální tvarové příbuznosti", musel bys u zmínky o Federálním shromáždění uváděl Charles F. Murphy and Associates, v případě Strojimportu Ludwig Mies van der Rohe a takhle by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Konstrukčně, způsobem začlenění do zástavby, a já se obávám že ani měřítkem, to té Pragerově studii neodpovídá. My tady sice můžeme spekulovat do zblbnutí o tom, jestli se autoři Ministerstva dálnic Pragerem inspirovali nebo ne, ale to nic nezmění na tom, že to budou pořád jen spekulace. Nehledě na to, že i kdyby to byla sebevíc pravda a skutečně se Pragerovou studií v základu inspirovali, realizace je od těch jeho představ natolik odlišná, že by se to stejně nedalo označit za nic víc než inspiraci.

"Spřátelená spolupráce" právě že v socialismu existovala a to ve formě různých oficiálních programů (RVHP kupříkladu), a právě to si myslím, že dává základ těm legendám o stavbách postavených v ČR dle projektů pro přímořská letoviska a naopak. Já ani neříkám že se to u nějakého projektu opravdu nestalo, ale zároveň o tom nemám žádné seriózní informace a pokud bychom ty legendy brali vážně, tak by tímhle způsobem vznikla pomalu polovina staveb z období ČSSR :)
BIRLIBAN --- 14:30:24 9.3.2017
DAN_F: Existují ty zdroje, ze kterých vycházíme asi my všichni. Co konkrétně by mělo být tím legitimním zdrojem? V případě plagiátorství takové druhu se relevantní doklady hledají asi stěží, nicméně k obecnému konsensu, alespoň v té formální tvarové podobnosti, přece dochází..

To jako, že spřátelená spolupráce v ohledu budování socialismu prostřednictvím staveb.. neexistovala? Taky bychom si tohle slovní spojení mohli vyložit jako pohled na autorská práva, která byla od autorských děl, elektroniku až po automobilový průmysl pro Sovětský svaz něčím zcela nedotknutelným, že ano.

CORNHOLIO: Ano, a sama Sedláková zároveň razí teorii, že byl jeho návrh vykraden.