Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Brutalismus - drsná poezie
GGG
Brutalismus, stejně jako modernismus, minimalismus a internacionalismus je architektonický styl bohatý na opakování a pravidelnost. Brutalismus ovšem tuto základní koncepci obohacuje autorskými prvky, zpravidla mohutně formovanými a často také nepravidelnými betonovými plochami. http://www.oldarchitecture.com/ http://fuckyeahbrutalism.tumblr.com/ http://rebrut.tumblr.com/ [http://41.media.tumblr.com/tumblr_ltagdrwh1J1qzglyyo1_1280.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DAN_F --- 19:46:34 17.1.2017
ERVIN: S tím českým "brutalismem" bych byl asi zdrženlivější. Člověk má ze všech těch titulků a komentářů pomalu pocit, že všechno co tu vzniklo v rozmezí konec 2. světové – 2. polovina 80. let je automaticky brutalismus, přitom tu definici v poválečné Československé architektuře zas tak moc staveb nenaplňuje :) Jinak rozhodně nemůžu souhlasit s tím že by se architektura normalizace ještě nedostala do hledáčku kunsthistoriků. Kunsthistorici jsou myslím ti první kterým se dostala do hledáčku a to ještě dávno před tím než se rozjela ta celosvětová brutalistická mánie. Problém je, že ne na všechno se dá uvalit památková ochrana, zejména co se týče těžko udržovatelných, větších staveb v soukromém vlastnictví a ne moc dobrém stavu. Tohle výjimečně není problém místního prostředí a zaostalosti. V Japonsku je to v podstatě součást kultury, pořád bořit a stavět místo toho něco nového, díky čemuž už spousty let hrozí demolice třeba Nakagin Capsule Tower (přestože zrovna tam by s rekonstrukcí neměl být problém). V US se ikonická poválečná architektura bourá úplně běžně a v podstatě bez většího zájmu veřejnosti (zdravím Ambassador College). V GB to sice nějaké emoce vyvolává (viz OMA — Bloody fools, bloody fools), ale investoři se s tím taky nepářou (Pimlico School down, část Thamesmeadu down, Robin Hood Gardens a Preston Bus station mají na kahánku).
OD Ještěd byl, i navzdory tomu jak mám rád jeho vzhled, uživatelsky vlastně dost hrozná stavba. Uvalení památkové ochrany by v tomto případě bohužel nic nevyřešilo, protože najít pro takovou stavbu využití a finance ve městě velikosti Liberce, není dost dobře možné. A to říkám z pozice člověka, který si během demolice šel nakrást některé části (koukám na terasové dlaždice v rohu studia), protože z hlediska designu jsem to měl fakt rád. Barák co je tam teď je sice taky problém, ale kupodivu se využívá, což o Ještědu už pak moc neplatilo. Udržovat Automatickou telefonní ústřednu v Dejvicích, navzdory tomu jak mi přijde super, je taky nereálné – vzhledem k tomu že už aspoň 9 let je hádám z 80 % neobsazená. Jediná naděje pro tyhle stavby je, že někdo z nás tu odporně zbohatne, koupí je a přes všechny jejich nedostatky v nich bude provozovat vlastní kancly :) Památková ochrana může pomoct u staveb typu Havířovské nádraží, Kotva, restaurant Expo, Thermal apod., které se dají i dle dnešních standardů vcelku normálně využívat. Bohužel ale nelze ochránit všechno a ani to vlastně nedává smysl.
77WHITE --- 19:41:52 17.1.2017
EDGAR_SCHWARZ: Asi nejses architekt, ze mas tyhle idealisticky proslovy. Kez by sis mohl v tyhle branzi vybirat klienty podle presvedceni. Plati dvojnasob pro firmy ciglerova formatu.
EDGAR_SCHWARZ --- 19:36:38 17.1.2017
77WHITE: Asi ti jde víc o prachy a mamon než kvalitu a hodnoty. Život není o vydělávání peněz. Pro mě konec diskuze.
77WHITE --- 17:54:38 17.1.2017
EDGAR_SCHWARZ: špatně, když ztratíš firmu v hodnotě desítek/stovek milionů korun tak seš hovno a zbude ti akorát tak kecání na nyxu;) Cígler nemusí nikomu nic dokazovat a pochybuju že vůbec takovou ambici má. Staví pro lidi/firmy který si těžko dovedeme představit.
Jestli je quadrio kompromis tak by mě zajímalo jak hodnotíš transgas vs veřejnej prostor. Kolosální průser možná?

Mimo diskuzi, nechci se o tom tady a teď nějak dohadovat :stejně si nemyslim že je quadrio taková prohra jak lidi rádi remcali, holt to má o dvě patra víc. Což ale popravdě parter/ veřejnej prostor zas tolik neovlivňuje, národka je sama o sobě vysoká dost. Ta vnitřní piazeta je taky fajn. Jak řikal Gebrián, problém imho spočívá v samotnym prodeji pozemku městem jedinýmu investorovi bez adekvátní regulace města. Architektura baráku mě osobně neuráží, standard západní architektury.
EDGAR_SCHWARZ --- 17:21:04 17.1.2017
77WHITE: Když ztratíš čest, tak co seš? Hovno. Takže tohle moc neberu. Quadrio je dost neštastnej počin bez jakéhokoliv výrazu, je to kompromis a to je ve veřejném prostoru vždy špatně, účel budovy nevyjímaje.
ERVIN --- 9:46:43 17.1.2017
Podobně svýho času dopadl OD Ještěd v Liberci, krásná ukázka čeké hi-tech architektury. Dneska tam je TAK blbej barák. Ale je to dobrá investice a dobře uložený a zhodnocený prachy, mi tuhle kamarád ekonom vysvětloval...
ERVIN --- 9:44:52 17.1.2017
Zkrátka českej brutalismus se ještě nedostal do hledáčku kunsthistoriků a má tu smůlu, že s sebou nese pachuť normalizace kdy vznikal. Že to je jeden z mála záchvěvů architektury na světové úrovni, ke všemu v době, která tomu ideologicky nepřála ví hrstka poučených. Když na idnesu čtete články s titulkem "Ostuda Prahy" dost lidí na tenhle předžvejkanej kus informace dá... Chjo.
77WHITE --- 20:12:53 16.1.2017
CY_TR0N: hele sorry, mě prostě většina českýho brutalismu spíš nasírá než dojímá:)
Bourat dům co se chová k městu/místu debilně mi nevadí, vztah/význam k městu je pro mě nadřazenej samotnýmu architektonickýmu znázornění.
CY_TR0N --- 20:01:14 16.1.2017
77WHITE: to je jasny ze i architekt je nahraditelny, nekdo to nakonec vzdycky vezme. vyroste tam pravdepodobne taky "docela dobrej barak"/průmerna prosklena vec jako vsude... uvazovat jak moc je to blby muzem, coz ruku na srdce to okoli ja fakt spatny, spis uvazuji, ze bourat obecne neco co z prumeru vybocuje je spatny najisto.