Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
NOZ - Nový občanský zákoník z. č. 89/2012 Sb. - teorie, praxe a diskuse k témuž
KIE
GHOSTSTALKER --- --- 19:35:54 26.3.2014:

 Me to svym zpusobem bavi, konecne se o tom pravu da diskutovat a neni to jen o tom, co rika komentar X a judikat Y. Navic ta radost, kdyz ti treba katastr nebo rejstrik poprve zapisi neco, co na prvni pohled vypada, ze zapsat nejde, a potvrdi ti tak (aspon docasne:) spravnost tveho vykladu (ktery je z tve hlavy a ne z komentare, judikatu ci predchozi praxe prislusneho organu)...

Plus je spoustu prace. A jeste se nam nastesti nestalo (tuk tuk), aby nam kvuli NOZ padla transakce.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Expresní výtah do pekla odjíždí 1. ledna 2014

Máte názor, nejlépe právní názor - tak sem s ním. Postřehy z teorie, praxe, komentářů a později snad i judikatury.


Schválené znění: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=362&CT1=0&v=PZ
Legislativní proces zde: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=362

Taktéž zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích
a zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém.

Komunitní portál o NOZ - https://www.obczan.cz/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
E42 --- 14:23:58 25.6.2014
GHOSTSTALKER: S tím zápisem bez návrhu jsem tak taky uvažoval, ale počet zapsaných jednatelů nemusí vždy odpovídat počtu jednatelů podle zakladatelských dokumentů, museli by kouknout do nich. Jinak souhlas.
GHOSTSTALKER --- 13:26:53 25.6.2014
E42: J, ale stezi te nekdo bude pokutovat za to, ze rejstrikovy soud ten pocet na zaklade tveho navrhu vcas nezapise... Plus je otazka, zda by to nemel soud zapsat sam i bez navrhu, vzhledem k tomu, ze pocet jednatelu je zrejmy ze zapisu v OR. A ani kvuli tomu imho ve vetsine pripadu neni treba nijak menit SS, vzhledem k tomu, ze pocet jednatelu spolecnosti v SS uvedeny mely i drive (i kdyz jsou pripady typu "Spolecnost ma alespon 2 jednatele.").
E42 --- 12:54:35 25.6.2014
GHOSTSTALKER: Zápis ale bude potřeba k uvedení zápisu v OR do souladu s § 25 (1) g) zák. o veřejných rejstřících, pokud jde o počet členů statutárního orgánu, ne?

V podstatě mi to vychází tak, že u běžných "starých" SRO bez zvláštních vymožeností v zakladatelských dokumentech by většinou nebylo co přizpůsobovat (ani podle ZOKu, ani podle ZoVR), kdyby nebylo téhle drobnosti, která bohužel dopadá úplně na všechny (a mchm nemají ji splněnou ani některé "nové" společnosti). Nebo se mýlím? Ještě tedy připadá v úvahu § 48 (1) j) ZoVR, pokud jde o druh podílu a kmenový list, ale tam by asi šlo argumentovat, že i ZOK uvedení těchto skutečností v zakladatelských dokumentech v § 146 (1) d) podmiňuje možností vzniku různých druhů podílů.
WYMA --- 11:32:33 25.6.2014
???: Dovolujeme si Vás upozornit, že v rámci plánované údržby a rozvoje systému veřejných rejstříků může ve dnech čtvrtek 26. až neděle 29. 6. 2014 docházet k výpadkům této aplikace. Děkujeme za pochopení.
WYMA --- 9:00:34 24.6.2014
???: systém OR = inteligentní formuláře? že to nejelo včera sem zachytil, takže ještě zítra říkáš?
TRAVIX --- 19:27:16 23.6.2014
Jasně, já to chápu, mě jen překvapuje ta forma, jakou se to provedlo. Místo novelizací zákonů teď budeme posílat oběžníky soudcům.

Ale Pelikán taky mluvil o těch svěřenských fondech. Prý už je pevně rozhodnutý je zrušit. Ty, co už náhodou existují, chce přeměnit na nadace.
Prý se tak rozhodl po domluvě z Nejvyšším státním zastupitelstvím. I tohle je zajímavé. Pelikán zásadně odmítá, aby se NSZ podílelo na novém zákoně o státním zastupitelství, ale jinak nemá žádné problémy s tím, aby se podílelo na přepracování občanského zákoníku.
??? --- 16:56:59 22.6.2014
GHOSTSTALKER: podavali jsme si to sami primo na soud (zmena udaju tykajici se spolku - sidlo atd). U tech spolku to je jeste veselejsi, nejdriv se muselo cekat, az preklopi databazi od MVCR - aby vubec slo nejakou zmenu podat (formular pracuje s IC - a pokud IC nenasel, smula...). Na stanovy ted cilene kaslem, na ty je casu dost...
GHOSTSTALKER --- 16:37:26 22.6.2014
Plus ty zapisy teoreticky mohou provadet i notari (ktere stejne pro podrizeni ZOKu u kapitalovych spolecnosti potrebujes), nicmene pry to zatim nedelaji, protoze za to nemaji upravenou odmenu v tarifu (chudaci:).
GHOSTSTALKER --- 16:32:44 22.6.2014
???: No k prizpusobeni se nove uprave afaik nepotrebujes zapis - jen do SL nechas zalozit upravene uplne zneni stanov.

Pouze pokud by ses chtel podrizovat ZOKu jako celku, tak potrebujes zapis (a jeho zverejneni). Na rozhodnuti o zapisu maji 5 PrcDnu, pokud to nestihnou, tak plati, ze navrhu bylo vyhoveno (paradoxne je lepsi, kdyz nestihnou rozhodnout, ptz pak neni treba cekat na pravni moc). Technicke provedeni zapisu do OR (ktere funguje zaroven jako zverejneni) by pak melo byt provedeno teoreticky pres noc, vzhledem k tomu, ze staci, aby VSU zmackl nejaky cudlik...
??? --- 16:21:21 22.6.2014
TRAVIX: vsak ono ani soudy misty nestihaji plnit v zakonnych lhutach... ktere maji urcene pro provedeni zapisu, kdyz to vyhrotis a zmenu posles.