Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
NOZ - Nový občanský zákoník z. č. 89/2012 Sb. - teorie, praxe a diskuse k témuž
KIE
GHOSTSTALKER --- --- 19:35:54 26.3.2014:

 Me to svym zpusobem bavi, konecne se o tom pravu da diskutovat a neni to jen o tom, co rika komentar X a judikat Y. Navic ta radost, kdyz ti treba katastr nebo rejstrik poprve zapisi neco, co na prvni pohled vypada, ze zapsat nejde, a potvrdi ti tak (aspon docasne:) spravnost tveho vykladu (ktery je z tve hlavy a ne z komentare, judikatu ci predchozi praxe prislusneho organu)...

Plus je spoustu prace. A jeste se nam nastesti nestalo (tuk tuk), aby nam kvuli NOZ padla transakce.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Expresní výtah do pekla odjíždí 1. ledna 2014

Máte názor, nejlépe právní názor - tak sem s ním. Postřehy z teorie, praxe, komentářů a později snad i judikatury.


Schválené znění: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=362&CT1=0&v=PZ
Legislativní proces zde: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=362

Taktéž zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích
a zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém.

Komunitní portál o NOZ - https://www.obczan.cz/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GHOSTSTALKER --- 20:38:56 31.3.2012
???: Vitej :)). V zakone o korporacich jsou jen... korporace. Vse, co se tyce zavazku + obecna ustanoveni z ObchZ a ustanoveni o spolecnostech (zalozeni, vznik, rejstriky, likvidace...) jsou v NOZ.
??? --- 20:37:46 31.3.2012
No jasny. To mi mohlo dojit, kde by se vzalo tolik paragrafu.
??? --- 20:36:52 31.3.2012
Ou shit
To mi nejak uniklo :))))

Ted jsem se podivala teprve, co to vsechno rusi...
GHOSTSTALKER --- 20:23:56 31.3.2012
???: A kde myslis, ze budou upravene "obchodni" zavazky?:))
??? --- 20:04:32 31.3.2012
GHOSTSTALKER: zrovna podminky takovych fomrularovych smluv cte podle me i malo pravniku :)

ja souhlasim s kiem..

treba moje mama je manazerka, co ma na starost provoz nekolika admin a technickych budov a vse co s tim souvisi a pze firma nema inhouse pravnika, dela i vsechny smlouvy.. kdyz uz je fakt ztracena, zavola mi nebo kdyz je to neco vetsiho, maji externi advokatku.. ale proste 90% veci dela ona..
verim, ze az tohle uvidi, tak ji omeje.. VS nema, je to chytrej clovek, ale kdyz dela obtize mne to cist, verim, ze ona z toho bude na vetvi :(
(nastesti teda bude vic porad resit obchodni zavazky nez toto, ale i tak)

ale jak rikas.. uz se stalo.. je lepsi se asi bavit o tom, co tam je a jak to resit, nez plakat nad rozlitym mlikem :)
GHOSTSTALKER --- 19:05:03 31.3.2012
PLAGUEDIL: Ty jo klid, ja nedelam z lidi retardy, ale vidim, jak to chodi. Vzdelani s tim ma pramalo spolecneho. Kdyz si inzenyrka ekonomie nedokaze precist ani obchodni podminky ke smlouve o uveru, proc bych si mel myslet, ze bude otvirat obchodni zakonik a koukat na § 497 (nemluve o souvisejicich ustanovenich, o obcanskem zakoniku, o zakonu o spotrebitelskem uveru...)? A co se tyce jazyka, tak tam opravdu nevidim nic, cemu by vysokoskolak nemel rozumet. Dobre, mozna nejake ciste technicke obory...
PLAGUEDIL --- 18:45:43 31.3.2012
GHOSTSTALKER: nedělej z lidí retardy, většina populace dnes má středoškolské vzdělání a apousta z nich dokonce alespoň jednu vysokou školu. srozumitelný jazyk není slabikář. pokud se chceš bavit na úrovni pětiletého dítěte tak s tebou opravdu nebudu ztrácet čas.


???: já si spoustu věcí teda raději přečtu sám když něco potřebuji vědět, třebas znalost matričního zákonu souvisí s mým povoláním a přijde mi samozřekmé vědět co je v tom zákoně psáno.


???: imho argument:To, aby na "vysvětlování" zákonů resp. teď už dokonce samotné "čtení" zákonů měli monopol advokáti a soudy, to prostě není v 21. stol. myslitelné. Nejsme ve středověku, kdy číst uměl pán na zámku, farář a pár lepších měšťanů.
je asi to nejlepší co tady teď padlo.
ELEANOR --- 18:11:07 31.3.2012
GHOSTSTALKER: Nevím, co dělník, ale zákony určitě čtou (nebo se o ně minimálně zajímají) i lidi, co nejsou právníky. Znám takových celkem dost. Proto snahu o "polidštění" normy v zásadě chápu. Na druhou stranu mi zůstává utajeno, proč autoři NOZ zvolili češtinu 20. let, které pořádně nerozumí nikdo. Snad, že tak byla inspirace ABGB jednodušší nebo se bude lépe hledat ve sbírkách Vážného??:)
GHOSTSTALKER --- 18:08:25 31.3.2012
???: Co se tyce pravni (a stejne tak financni) gramotnosti, tak ve stredoveku bohuzel jsme a obecnou cestinou psany obcansky zakonik na tom nic nezmeni.

Ale osobne bych se tu radeji venoval tomu, jaky NOZ je, bez neustaleho omilani toho, jak by mel nebo mohl byt, protoze s tim tezko neco udelame.
??? --- 17:58:42 31.3.2012
GHOSTSTALKER: z druhe strany pokud delame novy kodex, ktery by mel neketere zlozvyky odstranovat, tak mi prijde naprosto nelogicke soucasnou nesrozumitelnost pravnich predpisu jeste prohlubovat, misto toho, aby byl predpis, co nejjednodussi a s co nejmensim mnozstvi ruznych vykladu (viz. debata bezduvodne/neduvodne).

A jinak si myslim, ze zrovna OZ lidi celkem ctou - ne treba ve stylu 1-880, ale vybiraji si to co potrebujou (kupni smlouva, najem bytu, spotrebitelske smlouvy, dedeni....). IMHO ma byt cilem zejm. zakladniho kodexu jako je NOZ, aby byl co nejsrozumitelnejsi co nejvetsimu poctu i pravnich laiku. A to se nebavime jen o srouzumitelnosti na urovni pouzitych jazykovych prostredku (tj. aby byla v predpise pouzita soucasna slovni zasoba, bezne pouzivana beznym obcanem), ale i stylistky, tj. aby vety byly jednoduche, bez slozitych souveti, vsuvek ap., ktere zneprehlednuji a omezuji "čtivost" i srozumitelnost textu.

To bych si představoval, že bude splňovat "základní" kodex nové generace, kterým se fakticky každý den musí řídit každý občan.


Argumentace "to je jedno že se to nedá číst, on vám to advokát vysvětlí" neberu a prostě to považuji z pohledu vymahatelnosti zákona jako velké mínus.


GHOSTSTALKER: ne nevytáhne si sbírku zákonů, to v dnešní době neudělá snad nikdo, ale hodí to do googlu a vyběhne mu odkaz jako třeba tohle : http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcanzak/cast8h7.aspx

a je v zájmu všech, aby byl schopen si i ten dělník, zedník ap. přečíst, jaká práva a povinnosti má třeba jako nájemce bytu.

To, aby na "vysvětlování" zákonů resp. teď už dokonce samotné "čtení" zákonů měli monopol advokáti a soudy, to prostě není v 21. stol. myslitelné.

Nejsme ve středověku, kdy číst uměl pán na zámku, farář a pár lepších měšťanů !!!!!!! a lidi se podepisovali křížkem, což je přesně to, k čemu NOZ směřuje.