Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Vytápění rodinných domů
KACHNIK
Vytápění všeho druhu. Pochlubte se, sdílejte zkušenosti, recenzujte dodavatele...
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MEDDOG --- 13:13:39 24.7.2017
OGMIOS: Jo tak to je to samé jako s popelnikem. V krbových vlozkach se to proste děla takhle. Je to opruz ale jsem smirenej.
OGMIOS --- 13:08:34 24.7.2017
MEDDOG: jo litinova by mohla byt lepsi. Co mi osobne ale schazi ze vlozky nemaj rost kterym si zarostujes. Hledal jsem takovou dlouho a marne. Jaky duvod vede vyrobce tam nedavat takovou uzitecnou vec mi je zahadou.
MEDDOG --- 10:22:41 24.7.2017
OGMIOS: Sory málo jsem se rozepsal. Mam topení více méně kombinované. Na systém mam napichlej jak el. Kotel, tak i krbovou vlozku v budoucnu chci ještě kotel nebo výměník vzduch/voda. Nicméně mam krbovou vlozk Aqatick 85 od firmy BeF a ta mi prorezla a z vyměniku mi chčije voda, stěny jsou tak oslabené ze to asi opravit nepůjde. Navíc je to svarenec z tahokovu a ne z litiny.
Práce s dřevem a i úklid je náročnější. To vše vím, ale ten krb chci, každopádně dnes uz asi s litinovým vymenikem.
OGMIOS --- 5:24:33 24.7.2017
MEDDOG: mam vlozku a radsi bych sel dneska uz do krbovek z duvodu udrzby kdyz se ti tam neco vysere. Sice jsem si nechal servisni otvor ale pak do toho potrebujes nekdy hrabnout vic a budes to muset rozbourat. Navic 19kw tim chces topit jako hlavnim zdrojem? Budes mit doma hodne bordelu z dreva, tomu se nevyhnes. Pro me bylo topeni drevem jasnou volbou ale dneska uz bych radsi krbovky na obcasny zatopeni pro atmosferu a mit nekde bokem v kotelne normalni kotel. Leda ze bys mel tak dokonale zateplenej barak ze budes topit jen jednou za cas do akumulace.
CUKI --- 23:56:41 23.7.2017
STETKA: Dospěl jsem k podobným závěrům, i když nepřesnost čidel vlivem dlouhodobé nekalibrace nebyla nějak velký problém. Cena je asi největší zátěž. Nicméně já osobně VZT nikomu nikdy nenutil. Pokud někdo umí větrat zas tak moc mu to nepřinese. Já třeba u sebe mám systém VZT se zemním výměníkem, ale jednotku jsem ještě nezapojil z důvodu testování. Chtěl bych to pět let dát bez ni a pak pět let s ní a porovnat v reálu. Zatím sbírám data. Nicméně u mě budou VZT 2. Jedna na denní provoz a jedna na noční. Udělat to vše na jednou jednotku sice jde, ale postrádá to jednoduchost systému a nic to nepřinese. Elektronicky řízené klapky jsou dost drahé a zvyšuje to zbytečně tlakové ztráty.

STETKA:
Já nemluvím o tom, aby se nic nepočítalo, ale jen že výpočet na ZÚ je naprosto zavádějící. Já se naopak snažím vše počítat podle reálných potřeb lidí co tam budou bydlet a toho jak dům budou využívat. Podle toho se snažím vypočítat a najít nejvhodnější řešení. Každý je jiný a pro každého je vhodné něco jiného.
A věta že se to tak dělá a že on to tak dělá celý život, na to jsem přímo alergickej :-D
STETKA --- 23:32:54 23.7.2017
CUKI: já vzt beru hlavně jako zařízení na výměnu vzduchu. To, že něco šetří je příjemný bonus (ostatně tak beru pasivní dům jako celek - vždycky zákazníkům říkám, že jde hlavně o komfort bydlení a mimochodem je to také levné na provoz...). S CO2 čidly jsme dlouho experimentovali, ale nakonec se nám nejvíc osvědčila prostě dobře nastavená vzt bez čidel s případnou úpravou dle provozu (každý žije trochu jinak). CO2 čidla jsou poměrně drahá, nemají moc dlouhou životnost a navíc je potřeba je většinou ještě průběžně kalibrovat, což dává poměrně velké nároky na uživatele a podle mě dobře fungující vzduchotechnika je taková o které uživatel neví (nemá nikde průvan, nedělá to hluk a má čerstvý vzduch) - akorát si po nějakém čase uvědomí, že vlastně dlouho neotevřel okno, protože ho k tomu nic nenutilo...
STETKA --- 23:24:32 23.7.2017
CUKI: Taky mě dokáže vytočit do nepříčetnosti, když vidím co jsou "odborníci" schopní lidem napovídat, ale zkušenost mám spíš opačnou - většinou jsou to ti co to nepočítají nebo to počítají špatně a prostě těm lidem řeknou, že se to tak dělá a oni jim uvěří a zaplatí jim hrozné peníze a my to pak předěláváme.
Snažíme se také dělat domy co nejefektivněji - co nejkvalitnější (ať už co se týče použitých materiálů, provedení práce a kvality bydlení), ale nedokážu si představit, že bychom to neměli podložené výpočty, nejedeme primárně na dotace, ale všechny naše domy je neměli problém získat...
CUKI --- 23:24:01 23.7.2017
STETKA: To s těmi základy jsem se špatně vyjádřil. Prostě pultová střecha nepřenáší všechny síly ideálně kolmo dolu. Je fakt že ty sklony většinou nejsou velké, takže to není žádná trága, ale pak je zase větší požadavek na krytinu pod cca 15-16° sklonu už moc na výběr není. Pokud je zatravněná, tam je pultová střecha velká výhoda.

VZT se počítá v těch výpočtech globálně pro celý dům. To je velká chyba. Tvrdím, že je mnohem zajímavější použít alespoň 2 VZT i když třeba horší účinnosti na denní a noční prostory. Protože ve výpočtu je zavádějící úvaha, že větráním se ztratí 1/2 tepla, což je hloupost. A ta 1/2 se prachsprostě násobí papírovou účinností jednotky. Toho kdo tohle vymyslel bych pověsil za koule do průvanu.

Je jasné že ideální stav větrat dle složité regulace klapek jen ty místnosti kde CO čidla klesnou pod nějaký limit, je pěkné, ale finančně neprosaditelné.

CUKI --- 23:09:51 23.7.2017
STETKA: To že to shrábne ta firma je jedna věc to mě netrápí, ale problém je že tu rekonstrukci pak dělá podle toho aby to pěkně papírově vyšlo a nejde jim o reálnou ekologickou a ekonomickou hodnotu. A za to bych sekal ruce! Ani ne těm firmám, oni vlastně dělají přesně to co trh hledá. Ale problém je v tom, že laikovi člověk může nakukat všelicos, ale realita je jiná. A ty výpočty jsou prostě děsně zavádějící. Lepší žádné než tohle.
MEDDOG --- 22:55:37 23.7.2017
Caune, mate někdo zkušenosti s krbovymi vložky. Potereboval bych cca o výkonu 19KW