Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Autorské právo v 21. století
BOUCHI
Hledání konsensu o možné nové podobě autorského zákona držícího krok s realitou 21. století
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
_MIG_ --- 21:50:44 12.8.2014
BINARY_PARANOIC --- 18:55:30 12.8.2014
FERRYH: novelizace tohoto odstavce spočívala pouze v upřesnění znění, bez věcných změn :)
BINARY_PARANOIC --- 18:53:45 12.8.2014
_MIG_: pokud se nemýlím, tak měl. Viz § 58 odst. 1 AutZ v aktuálním znění:

Není-li sjednáno jinak, zaměstnavatel vykonává svým jménem a na svůj účet autorova majetková práva k dílu, které autor vytvořil ke splnění svých povinností vyplývajících z pracovněprávního či služebního vztahu k zaměstnavateli nebo z pracovního vztahu mezi družstvem a jeho členem (zaměstnanecké dílo). Zaměstnavatel může právo výkonu podle tohoto odstavce postoupit třetí osobě pouze se svolením autora, ledaže se tak děje při prodeji podniku nebo jeho části.
FERRYH --- 23:38:18 10.8.2014
ajajaj! to bude skoro pravnicka lahudka...
myslim ze v nasem zakonu doslo v tohle k nejake novelizaci pred casem a ze to bylo spis ke strane zamestnavatelu ...ale kdybys me zabil nevim presne kde to hledat tak to ber jen jako muj dojem... nic vic...
_MIG_ --- 19:46:54 10.8.2014
Potřeboval bych prosím radu, můj zaměstnavatel chce předat můj zdrojový kód i výsledný počítačový software (zaměstnanecké dílo) třetí straně. Nemám v pracovní smlouvě žádnou doložku o tom, že předávám autorská práva zaměstnavateli. Chápu že můj zaměstnavatel má majetková práva k mému zdrojovému kódu i výslednému počítačovému programu. Neměl by i přesto můj zaměstnavatel mít moje povolení k předání třetí straně ?
BINARY_PARANOIC --- 11:12:44 5.5.2014
BUCHVI: otázkou je, co přesně znamená ono „svaté právo“. Mimo výjimek uvedených v autorském zákoně (k nim více dále) máš vždy právo rozhodovat o užití svého díla, tzn. musíš udělit souhlas s užitím díla (v tomto případě publikování textu). Takovýto souhlas může být udělen klidně i jen ústně, ovšem pouze v případě nevýhradní licence (tzn. mají oprávnění dílo užít, ale ty můžeš další licence bez omezení udělovat dalším osobám). Výhradní licenci (jinak též exkluzivní, tj. mají — jako jediní — oprávnění dílo užít a nikomu dalšímu toto oprávnění nemůžeš udělit) lze uzavřít pouze písemně.

A nyní k oněm výjimkám — tou je například školní či zaměstnanecké dílo. A právě v případě zaměstnaneckého díla ze zákona vykonává majetková autorská práva k dílu zaměstnavatel (nikoliv zaměstnanec), nedohodnou-li se strany jinak. Osobnostní práva samozřejmě vždy a za všech okolností náleží autorovi a nemůže se jich nijak vzdát (je to trochu obdobné jako s dítětem — může být svěřeno někomu do adoptivní péče, ale vlastního rodičovství se z podstaty věci prostě nelze vzdát). Je pak otázkou, zda tvůj vztah s oním vydavatelstvím není poměrem zaměstnaneckým (ale to se mi z tebou uvedených informací nezdá). Doplňme jen, že v případě kartografických děl a počítačových programů se za zaměstnanecké dílo považuje i dílo vytvořené na objednávku mimo zaměstnanecký poměr, ale to se tě netýká :)

Co se týče souhlasu s podmínkami pomocí vyskakovacího okna — je to sice „smlouva“, nicméně forma uzavření není brána jako písemná. Písemnou formu sice lze v dnešní době „sepsat“ i elektronicky, ale kromě dalších podmínek musí být připojena i obdoba vlastnoručního podpisu, v elektronické podobě tedy elektronický podpis (alespoň podle dvou rozhodnutí Nejvyššího soudu). Dokážu si tedy představit, že touto formou souhlasíš s jakýmsi licenčním ujednáním (otázka jeho podoby je věcí druhou, konkrétní znění neznám a tebou uvedená formulace je značně vágní), ale pouze nevýhradním.

Stručně — osobně bych se tedy nebál dílo publikovat i jinde, neboť nebyla sepsána písemná smlouva o užití díla (a tedy tím je vyloučena exkluzivita licence).

Na závěr jen dodám, že nejsem právník, třebaže otázkou autorského práva (především tedy ve vztahu k výtvarným dílům) se dlouhodobě a intenzivně zabývám :)
MUM --- 21:20:50 27.3.2014
BUCHVI: AZ ma dve urovne: rovinu priznani autorstvi (tedy nikdo ti nemuze uprit autorstvi textu a vydat jej pod cizim jmenem) a rovinu publikacni (kde muzes souhlasit s tim, ze vyhradni pravo na neomezenou publikaci ma firma XYZ, dokud jim smlouvu nevypovis, coz muze zahrnovat naklady na jeji zruseno, ale samozrejme podle smluvnich podminek, ktere jsi odsouhlasil.) Neexistuje zpusob, jak se zbavit autorstvi prveho typu - ani v okamziku, kdy vydas sve texty jako Public Domain. Nas AZ je nezna.
BOUCHI --- 9:08:19 27.3.2014
BUCHVI: I kdyby se to za odsouhlasení považovat dalo, tak je ta "dohoda" IMHO neplatná, neb nesplňuje náležitosti podle zákona. (Majetkových práv není možné se podle našeho AZ vzdát, je pouze možné je licenční smlouvou poskytnout třetí osobě, přičemž samozřejmě existuje možnost od smlouvy odstoupit.)

To by stálo za zpranýřování.
BUCHVI --- 7:55:52 27.3.2014
FERRYH: Díky, tak nějak jsem si to myslel. Žádnou smlouvu jsem nikdy nepodepsal, nemám za to žádnou finanční odměnu, všechno to funguje ústní (resp. internetovou) dohodou. Mohli by za "podpis smlouvy", resp. za odsouhlasení dohody považovat můj klik na OK u vyskakovacího okna s tímhle textem?
("Vložením jakéhokoliv článku do systému (...) souhlasíte s tím, že tento materiál automaticky spadá do vlastnictví portálu (...), který si na něj tímto vyhrazuje veškerá práva.")
FERRYH --- 20:36:22 26.3.2014
laicky - v logice AZ pokrocilejsiho laika - bych rekl, ze pravo nemaji ani nahodou! jak to pak maji ovsem osetreno smluvne na tom dost zalezi ...
Cili pokud je ve smlouve nejaka licencni dohoda na pravo vydani jako to je bezne mezi nakladatelem a autorem u knih pak je treba na urcitou dobu tu licenci na vydavani "propujcujes". V zadnem pripade to ale nemuzes prodat navzdy. To podle mejch znalosti ani jako autor podle AZ nemuzes ... proste to nejde a nemuzou to po tobe ani vyzadovat smluvne...