Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Autorské právo v 21. století
BOUCHI
Hledání konsensu o možné nové podobě autorského zákona držícího krok s realitou 21. století
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KAERO --- 19:54:14 8.6.2013
BORGDOG: imho tyhle strategie navrhuji lidi, kteri se na internetove scene nevyznaji. problem je, ze ji ani nechteji pochopit.
BORGDOG --- 12:57:53 5.6.2013
MUM: Hlavně mě fascinuje idiotství DILIA z taktického hlediska. Útočit a soustavně rejpat do X-Trance, které je dělané bez výdělku a jedná s nakladateli. Když ho zničí a knížky půjdou den po vydání na war-něco fóra, jejíž provozovatelé žijí z reklam a nikdo na ně nemůže, natož aby s někým jednali - to bude fakt vítězství jak u Slavkova. Anebo uložto - ano, chtít po nich cenzuru obsahu nebo tam začít řádit jak Černá ruka, mazat co mě napadne a pak se divit, že mi to zatrhnou (protože na DILII se majitelé těch souborů hojit nepůjdou...). Ale přitlačit na ně, aby z webu dali pryč to vyhledávání v souborech, což je jednoznačně služba pro nelegální stahování a debily k tomu - kdepak, to je v pohodě, to vůbec nevadí.
MUM --- 19:05:08 4.6.2013
BORGDOG: Jako aktivni autor jsem se u smlouvy s Dilii zarazil v okamziku, kdy po mne chteji adresu "placene" casti webu, kde publikuji. Nemam takovou. Autorsky zakon v soucasne podobe nerozlisuje placene a neplacene autory - narok na podil z "vypalneho" podle nej maji vsichni autori (protoze kdokoli si muze stahnout, vypalit ci vytisknout jakoukoli cast Netu a tohle je kompenzace za "benevolenci" tiskarskeho monopolu). Ze je takovy pristup v dobe Internetu nesmyslny, je myslim nasnade. Cekam jen, kdy skvele pravnicke mozky Srstkova typu prijdou s povinnosti platit desatek za uverejneni obsahu. Stejne jako OSA chce po kapelach, aby platily za vlastni autorska vystoupeni. Pak bude cas jim cely AZ omlatit o hlavu - jakkoli je u nas vlastne (kvuli historickym souvislostem, zejmena samizdatu, brano uz od Bile Hory) mirny a dobry.
BORGDOG --- 17:38:28 3.6.2013
MUM: Určitě je. Já sám se jako autor stavím k pirátům také kriticky. Jsem příznivcem elektronického čtení, akceptuji, že za určitých okolností je stahování omluvitelné, ale nehodlám být "rukojmím lidu," jehož jedinou nadějí na výdělek je žebrota. Na druhou stranu, když čtu Jiřího Srstku, jak v rozhovoru zcela nepokrytě, otevřeně lže a ještě si u toho hraje na "tragického bojovníka," svědí mě jazyk a kudla v kapse.
MUM --- 17:33:22 3.6.2013
BORGDOG: Coz mi ovsem pripomina, ze uvaha na tema "Proc nemohu byt ceskym Piratem" je stale na miste...
BORGDOG --- 17:23:48 3.6.2013
MUM: Jakým způsobem zareaguje? Sebere "režijní náklady" a svede to na piráty. :-)
MUM --- 16:31:06 3.6.2013
Pardon, bylo to pro MATEEJ:
MUM --- 16:29:51 3.6.2013
Tohle je pokracovani z jednoho prispevku na [ Wittgensteinovy lyrické denunciace z nakladatelského podsvětí ] pro MATEEEJ: V okamziku, kdy autorsky zakon nerozlisuje (zcela spravne) dobrou a spatnou literaturu a Dilia rozdeluje sve zisky - samozrejme po odecteni vlastnich nakldau - pouze podle toho, zda jsou autori prihlaeni do systemu prerozdelovani, jde IMHO o jasne hodovani na mrtvolach (neboli tech, kteri system nevyuzivaji z jakehokoli duvodu.) Pokud se prihlasi vsichi autori, vcetne maminek na FB a mimibazaru (maji na to plne pravo) bude zisk jednotlivcu minimalni. Jakym zpusobem zareaguje Dilia je ve hvezdach....
OTAKAR_KUBIN --- 12:05:15 6.4.2013
Ahoj, na thesis.cz jsem narazil na několik zajímavých diplomek, které se týkají autorského práva v digitálním prostředí/na internetu. Nejde mi o copyright a pirátství, spíše o licence jednotlivých služeb a jejich fungování v kontextu českého/evropského AZ (Youtube, Google Books apod.). Nakonec třeba i o „terms of agreement“ s ohledem na duševní vlastnictví jednotlivých uživatelů, tedy o tu situaci koncového uživatele, který se nahráním svého „obsahu“ částečně zříká určitých práv/poskytuje je těm kterým službám (sem patří samozřejmě i FB).

Bohužel – jak už to u thesis.cz bývá – drtivá prací je z Brna (mám tam pouze jednou VŠE), hledám raději někoho v Praze, protože bych ho rád pozval na přednášku na FAMU. Ideálně doktoranda, tipy na profesory/docenty se samozřejmě vítají také. Konečně můžu snad někoho i mimopražského dovézt, ale i termínově to pak bývá trochu zamotané. Tedy: dejte, prosím, vědět, jestli víte o někom, kdo se věnuje právě těm výše zmíněným licencím ve spojení s AZ. Snad jsem srozumitelný, děkuju a pozdravuju...
LIBORO --- 10:48:32 13.3.2013
BONDA: Děkuji, super:)