Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Elektronické knihy - tvorba a příprava
JYRKA
Jak vytvořit elektronickou knihu, tipy / triky. Předávání zkušeností za účelem zlepšení kvality knih Ideální zdroj informací zde: http://www.digitalbookworld.com/resources-going-from-indesign-to-ebook/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JYRKA --- 10:33:13 9.3.2015
Celkem zajímavý plugin do Sigilu:
ePUB Optimizer - MobileRead Forums
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=252010
MJAK1329 --- 21:23:15 18.2.2015
JYRKA: Dovolím si nesouhlasit, Publero text zachovává, i umožňuje vyhledávat. Sice se musí zadat text s diakritikou, ale funguje. Podle mne je to PDF s redukovanou kvalitou obrázků. Také mám dojem, že doručují na různé platformy jiný obsah. na PC mají subjektivně šedé obrázky méně odstínů než na tabletu, ale není to nijak ověřeno, jen porovnáním obrázků.
MJAK1329 --- 21:16:02 18.2.2015
MA747: pro obrázek na maximální šířku používám toto:
<div class="fullwidth"><img alt="alt. text" src="../Images/img.gif" /></div>
a css styl:
div.fullwidth {
   margin-top:1em;
   margin-right:0em;
   margin-bottom:1em;
   margin-left:0em;
}

div.fullwidth img {
	width:100%; 
	height: auto;
}
alternativně je možno uvést do tagu img velikost obrázku v pixelech.
<div class="fullwidth"><img alt="alt. text" src="../Images/img.gif" height="1304" width="864" /></div>
Prý je to dobrá praxe, protože urychluje rendering stránky a kompatibilní se strými staré kindly (mobi7). Nemám bohužel žádný pro vyzkoušení, takže nedokážu ověřit.
Uvedené je otestováno na Kindlu Paperwhite, Kindlu pro Android s hd displejem 1600x2560, iBooks, Google Play.

Pokud chceš kompatibilitu i se starými Kindly (mobi7), pak je asi vhodnější nahradit div tagem p. Pak bychom měli:
<p class="fullwidth"><img alt="alt. text" src="../Images/img.png" height="1304" width="864" /></p>
a css
p.fullwidth {
   margin:1em 0 1em 0;
   text-indent: 0em !important; 
   text-align: center !important;
}
p.fullwidth img {
	width:100%; 
	height: auto;
} 
!important je důležité, pokud by jsi použil více tříd současně, v našem případě málo pravděpodobné.

Oba způsoby fungují, možná, když nad tím přemýšlím, tak p verze je asi spolehlivější, protože jednoznačně definuje indent.
MARTY63 --- 16:00:44 15.2.2015
MEMNON666: Hm, dík za poznatky. Takže asi kupovat nebudu. :-)
MEMNON666 --- 15:27:11 15.2.2015
MARTY63: tak ebook uz je na svete i s prvnimi reakcemi - ocituji:
"Asi nejsem cílová skupina, ale mne ta kniha zklamala a to to píšu s několikahodinovým odstupem, abych vychladl.

Informace ohledně použití obrázků jsou vyloženě zavádějící. Doporučení k maximální velikosti 600x800 pixelů na šířku (str. 22) je v roce 2015 s novou generací tabletů vyloženě trapné. Navíc s komentářem, že těchto zařízení je málo, tak na ne není třeba brát ohled. Ebook vyrobený podle jejich doporučení tady bude alespoň 5 let, a za 5 let budou tato rozlišení naprosto běžná."

"Limity pro velikost obrázků (také strana 22) pro mobi je sice 5M, ale už není uvedeno, že cokoliv co je nad 128kb Kindlegen znovu rekomprimuje a snaží se dostat pod 128kb. Ve struktuře má pak adresář HDimages, kam umístí obrázek v původní velikosti a zobrazí ho na HD displejích. Jenže, když chcete mít kvalitu pod kontrolou i na eink čtečkách, tak se musíte dostat do 128kb. Uvedený limit 300kb je vyloženě špatně, netuším odkud ho vzali, protože nejbližší, co se mu blíží je 256kb pro obrázky, které akceptuje Kindle fixed formát.
Triky a tipy ohledně chyb či vlastností implementace ADE a Kindle, kde je ignorován margin-top po stránkovém
zlomu, takže pokud chcete mít nadpis na nové straně odsazený od vrchu, tam MUSÍ být v novém souboru, tak to tam není vůbec a na toto narazíte hned u prvního ebooku. Hlavně že mají použití tagů dt a dd (strana 37).

Co musím pochválit je zdůraznění používání relativních jednotem em a %, místo absolutních px, pt. Ve vysokém rozlišení jsou absolutní jednotky buď příliš malé, nebo naopak na mobilech moc velké.

Chtěl jsem je pochválit za definici publisher fontu na úrovni body (str. 87), a ne na úrovni

, jak je to typické u českých ebooků. Definice na úrovni body umožní uživateli font změnit, definice na úrovni

nikoliv. A ještě jsem neměl v ebooku vložený font, který by se v nízkém rozlišení čtečky četl lépe než kterýkoliv z vestavěných.
Jenže v tom nejsou konzistentní, protože na straně 95 už mají font v definici odstavce.

Asi nejlepší trik, který jsem se dozvěděl byl divadelní text pomocí obtékání (str. 127), i když zrovna toto by dopadlo tragicky na starých kindlech, kterým se tolikrát snaží vyjít vstříc a řešil bych to spíše negativním indentem. Byť "staré kindly" jsou už dnes jen kindle 2, nebo kindle DX. Obojí abys pohledal.

Asi nejhorší rada, kterou tam mají je postup konverze z docx (html) do epub, kde jeden z prvních kroků je odstranění stylů - nahrazení p (.*) za p . To už to mohli rovnou exportovat do txt.

Určitě si to své čtenáře najde a já jsem hned šel po těchto věcech, o kterých vím, že jsou problematické.

Osobně mi mnohem více užitečných informací daly knihy od zahraničních autorů, kde jsou právě popsané typické pasti a jak je obejít. Obecně o epubech a konverzích do kindlu mi přišla hodně dobrá kniha (i když u obrázků radí také ty směšné velikosti - protože u Amazonu se u nejvýhodnější sazby 75% ceny autorovi spoplatňují odeslané megabajty)
The eBook Design and Development Guide - Kindle edition by Paul Salvette. Arts & Photography Kindle eBooks @ Amazon.com.
http://www.amazon.com/eBook-Design-Development-Guide-ebook/dp/B009G2JMRK/

Na zpracování obrázků - je to pro Kindle, ale použitelné i pro epub je vynikající kniha za 0,99USD
Pictures on Kindle: Publishing Your Kindle Book with Photos, Paintings, and Other Graphics, or Tips on Formatting Images So Your Ebook Doesn't Look Horrible (Like Everyone Else's) (Kindle Tech 2) - Kindle edition by Aaron Shepard. Arts & Photography Kindle eBooks @ Amazon.com.
http://www.amazon.com/Pictures-Kindle-Publishing-Paintings-Formatting-ebook/dp/B00CYPKEN2

Pro self-publishery je taktéž výborná kniha za 0,99USD
http://www.amazon.com/From-Word-Kindle-Publishing-Formatting-ebook/dp/B005FG163Y "

ERGOSUM --- 13:52:55 12.2.2015
FERRYH: Díky za info a varování. Nejspíš by to trvalo delší dobu, co bych po takovém zážitku kombinaci Id + epub použil.
FERRYH --- 12:15:56 12.2.2015
jeden poznatek z exportu z Indesignu do epub:
kdyz exportujete do epub radim NEzatrhavat jinak dost logickou volbu - :Všeobecné: - "Volby textu" - "Odstranit vynucená zalomení řádků"
Dela to velkou neplechu. Nejen ze to vetsinu rozdelenych slov nespoji a zustane uprostred slova spojovnik, ale jeste pokud je to slovo na konci stranky, tak to udela jeste vetsi maglajz... uz jsme videl i kurzivu jen napul slova pod...

lepsi je to vyexportovat jen tak bez tehle volby a "najit a nahradit" spojovniky manualne nebo najdi&nahrad klikanim...

to jen drobnej poznatek z praxe ... asi to vite z vlastni zkusenosti, ale mozna to pomuze tem co teprve zacinaj s Indesignem a epubem...
FERRYH --- 19:47:45 2.2.2015
JYRKA: no ano, ja vim a take jsme to zminil.. jak u pdf tak u djvu.
kdyz jsme u toho djvu ... tam je moznost velice kvalitni komprese kde se nic nerozmazava a je to na urovni hodne male ztratu kvality u jpg...
Je to "mod photo" - JENZE! vetsina nastroju na vyrobu djvu neumoznuje u tohodle modu dodat tu OCR vrstvu pod obrazkem na fulltext ... coz je velka zrada... pritom to ale jde! neni to nejak systemove nemozne...
Na EBF me jeden sikula na ukazku takove jedno me archivni "full kvalita" "Photo mode" djvu skenu knizky opatril bez vetsich problemu tou ocr vrstvou pod obrazky a popsal metodu... problem je, ze na to clovek musi pouzit celou radu toolsu a jak OCR vrstvu, tak djvu vyrobit nekde jinde, a pak to teprve nejakou jinym tools spojit do jednoho celku ... a to je fakt uz otrava!
Nechapu programatory tech djvu SW ze na tohle nepamatovali... je to velka skoda a djvu tim ztraci jedno cele odvetvi, kde by mohlo dobre nahradit PDF ... :O(( - teda komix, kucharky, naucne knizky s kvantem kvalitnich obrazku a fotek a pod. ...
ERGOSUM --- 13:51:04 2.2.2015
FERRYH: No alespoň v jednom souboru bez dalších potřebných programů. Editovat to jde.
Občas se vyplatí obrázek vektorizovat / vykřivkovat. Je možné doplnit popisky a obsah, ale stále to zůstává SkenBook.
Jinak samozřejmě že těch možností, jak to dát na disk bylo dost. Od html, pdf, epub (mám v něm i testy a nevypadá to zle), po řešení jako bývala v ComputerWorldu a PCworldu. Takže způsob, jakým to udělali je jen smutnou vizitkou.
JYRKA --- 11:01:58 2.2.2015
FERRYH: Jenomže v PDF se dá aspoň fultextově hledat.
Problém je, že většina nástrojů na tvorbu časopisů vezme PDF a udělá z toho obrázek - a zahodí textovou vrstvu. Tohle dělá u nás třba Floowie nebo Publero.
Ze zahraničních vím, že Zinio to dělá solidně - pak totiž jde číst časopis v textovém režimu třeba na mobilu.
No a pak jsou vysázené časopisy od nuly, jako je třeba Respekt - ale to je jiná pohádka.