Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Elektronické knihy - tvorba a příprava
JYRKA
Jak vytvořit elektronickou knihu, tipy / triky. Předávání zkušeností za účelem zlepšení kvality knih Ideální zdroj informací zde: http://www.digitalbookworld.com/resources-going-from-indesign-to-ebook/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TOM --- 17:23:51 8.2.2018
Zkoušel jste někdo upravovat pdfka z nakladatelství Academia? (filtr mlčí) Koupil jsem teď dvě knihy, a prosté ořezání okrajů v Acrobatu nezabralo, pořád jsou na můj Pocketbook mini moc velké. Calibre bez šance, tak asi nezbyde než převod do docx, a úpravy ve Wordu (jsou tam často dva sloupce na stránce, a podobné legrácky).
Až nebudou hájené, tak se pak podělím, jestli bude zájem.
eknihy - Zamrzlá evoluce aneb je to jinak, pane Darwin
http://eknihy.academia.cz/zamrzla-evoluce.html
eknihy - Evoluční tání aneb O původu rodů
http://eknihy.academia.cz/evolucni-tani-aneb-o-puvodu-rodu.html
ERGOSUM --- 7:27:17 8.2.2018
FERRYH: Když při focení pozná foťák bílou jako bílou, je z poloviny vyhráno(pak vychází barvy, jasy i kontrast). Druhá polovina je geometrie (kolmost, úhly, rovina)

tohle je takový základ i když v praxi se snažím mít dokument i fotoaparát vodorovně
Jak fotografovat dokumenty a listiny | Fotografujeme Fotorádce.cz
https://www.fotoradce.cz/jak-fotografovat-dokumenty-a-listiny
http://svatos.net/Skola/Kurz/prednasky/08/14_kapitola83.htm
Mě vycházejí i barevné obrázky.

BTW Pokusy s integrovaným bleskem jsem vzdal a v případě nutnosti raději svítím kapesní baterkou :-)
FERRYH --- 23:17:05 7.2.2018
KRAMERIUS: pravda zas ale je, ze vetsina lidi ma doma skener - jen takovej ten v nejake multifunkci s tiskem apod.
A to jak zname (ebookari) je CIS skener a vysledky jsou priserne... tam uz je zas skoro lepsi fotit fotakem...
Mam z tim zkusenosti z digitalizaci veci z knihoven (napr. povidky z casopisu apod.) pokud tam maji takove ty obri kopirky co jsou zaroven tiskarny, tak je to vetsinou take CIS (a ne ty lepsi CCD) a uz se mi parkrat stalo, ze jsem musel ochotneho skenovace v nejake knihovne, kde ta urcita raritka byla (co jinde nebylo mozne dostat a pujcovalo se to jen na miste prezecne), pozadat a smutne poprosit at mi to prosim jeste znova nafoti a ty nafocene texty pak v OCR byly citelnejsi nez ty naskenovane... :O( ...
Tot zkusenosti z praxe - takze ani na text (beletrii) bych ty fotaky nezatracoval - ve srovnani s CIS skenerem co ma doma vetsina lidi je to furt jeste slusna OCR kvalita... na obrazky, ale fakt asi ne... :O(( tam pak je mozna lepsi i ten CIS jen se musi FAKT hodne pritiskount k desce ...
ERGOSUM --- 0:50:40 6.2.2018
Tak já to fotím kompaktem asi ze 60cm v režimu dokument. Ten režim mimo jiné zapne makro, posune EV a dá velkou hloubku ostrosti. Osvětlení asi jako na čtení. Buď denní, nebo svítím asi z 50cm. Sklo nepoužívám, možná do budoucna, až bude nějaké kvalitní a bude možné eliminovat odrazy.
MICKEY_MOUSE --- 21:46:45 5.2.2018
KRAMERIUS: S tím je ale potřeba počítat, že se kniha může zničit. Brožovaná pětisetstránkovka se obvykle zničí jedním přečtením, to holt brožované knihy dělají. Nicméně to asi nemá smysl dál rozebírat. Jen jsem chtěl napsat, jak postupuji a buď to někoho inspiruje, anebo ne.
KRAMERIUS --- 20:44:49 5.2.2018
MICKEY_MOUSE: Asi jsi ještě nezkoušel nějakou brožovanou beletrii s 500+ stránkami, kterou má i dospělý člověk problém otevřít tak, aby byl text u hřbetu čitelný. A když už ji rozevře pořádně, začne se u hřbetu rozpadat.
MICKEY_MOUSE --- 20:19:39 5.2.2018
KRAMERIUS: Píšu o beletrii, knihy s obrázky jsem nikdy nepřeváděl. Ale jak píšu - nefotítm to z ruky ani knihu nedržím v ruce. Foťák je na stativu a na podlaze leží kniha, sedí u ní malá a otáčí stránky. Fotky jsou naprosto ostré (stejnak je ale akcí v Photoshopu i přiostřím a jak jsem psal, upravím tím i úrovně tak, aby veškeré stíny z fotek zmizely, což není nic složitého). Na OCR používám už aspoň šest let starý Abbys Fine Reader, který jsem si kdysi k tomu účelu pořídil a nebyl důvod upgradovat, funguje mi skvěle. Celé to je úplně jednoduché workflow (pravda, i díky Photoshopu a jeho Akcím, netuším, jestli jde automatizovat hromadné ladění fotek i nějakým freewarem).
KRAMERIUS --- 18:32:49 5.2.2018
MICKEY_MOUSE: Pokud ti OCR program převádí v podstatě 100% spolehlivě nafocenou knihu drženou jen tak v ruce, tak ti docela závidím.
Zkoušel jsem skenovat foťákem jednou (sám) a bez krycího skla na zatížení otevřené knihy to nešlo. Text OCR program převedl vcelku dobře (i když číslem blízkým 100% bych to nenazval, nějaká chyba se našla na každé stránce), ale obrázky nestály skoro za nic - nerovnoměrně osvícené, zdeformované, občas odlesk skla, nedostatečně zaostřené.
Skener je kvalitou výsledku úplně někde jinde.
MICKEY_MOUSE --- 18:23:52 5.2.2018
ERGOSUM: Fotky "běžných" knih ani nijak extra nenasvěcuji, proženu to po nafocení dvojstran celé hromadně akcí v Photoshopu, aby se z toho staly v podstatě "černobílé" ostré fotky bez stínů. Ani nevadí, když se kniha trochu hýbe při obracení stránek (což se ale tím, že u ní jeden sedí a celou dobu knihu drží neděje), OCR program to i tak převede na text v podstatě 100% spolehlivě, až jsem čuměl. Za mě teda převod jako takový úplně jednoduchá a rychlá záležitost od A do Z. Skenery i cokoli speciálního mi přijde jako úplná zbytečnost. Jako jediný "rušivý a zdržující" moment celého workflow mi přišlo přehmatávat mezi knihou a spouští. Což se vyřešilo tím druhým člověkem a je to pak fofr.
ERGOSUM --- 21:34:13 4.2.2018
MICKEY_MOUSE: Já si knihy i předměty zvykl fotit na samospoušť. Foťák se ani nehne.

Ono dnes znamená skenování knih většinou fotografování(tj celý snímek najednou). Konstrukce jako zmíněná pak
1) zajistí stejnou polohu stránky vůči foťáku (stránky nejsou prohnuté, ani různě vysoko)
2) rovnoměrné osvětlení předlohy (nasvícení z boku, nebo čmouha uprostřed)
3) někdy obrací stránky

To co používají knihovny funguje stejně. Průběžné skenery jsou sice ďábelsky rychlé, ale na knihu nepoužitelné. Klasické stolní skenery pak nestíhají.