Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Elektronické knihy - tvorba a příprava
JYRKA
Jak vytvořit elektronickou knihu, tipy / triky. Předávání zkušeností za účelem zlepšení kvality knih Ideální zdroj informací zde: http://www.digitalbookworld.com/resources-going-from-indesign-to-ebook/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
FERRYH --- 14:43:59 11.5.2017
na druhou stranu je v podvedomi verejnosti tak nejak zapsane, ze profesionalne vysazene e-booky MUSI byt nezbytne lepsi nez ty "amaterske"... vetsinou ztrati iluze az kdyz si par tech "profi" ebooku koupi a prectou...
V zacatcich, kdyz jeste u nas byl prodej ebooku v plenkach, jsem to omlouval ... ale po tech rocich kdyz vidim neco jako je ebook "Temnota z Pressburgu - Janko Iša" se nestacim divit...
Misty naprosto nesmyslne uvozovky, i tam kde byt nemaji, o uzavreni uvozovek ani nemluve ... misty to zas pusobi skoro dojmem jako by kniha byla OCR z papiru bez vycisteni OCR artefaktu: casto se vyskytuje znak > uprostred odstavcu, slova rozdelene uprostred mezerou, oddelene posledni pismenko kdyz slovo konci "i" atd. atd... smutny pohled... ;O(
Kdyz jsem to pranyroval na jednom foru o e-knihach ozvali se jini e-ctenari a vyvedli me z omylu ze to je nejak vyjimecne.... opak je pravdou! pry je to naprosto bezne... a je jen malo nakladatelu kteri si to FAKT pohlidaji a nepusti takovej zmetek ven... a kdyz pusti tak alespon pozdeji vyjedou opraveny novy ebook... (tohle nechapu!! vzdyt v tom systemu distribuce ebooku je tak snadne nahodit fix a upozornit ctenare, co si ti jiz koupili, ze si mohou stahnou opravenou verzi!!)
ERGOSUM --- 20:50:19 9.5.2017
Tuhle nemám, ale nejspíš stojí zato.
Dotyk.cz - Návod, jak udělat vlastní e-knihu
http://www.dotyk.cz/publicistika/navod-jak-udelat-vlastni-e-knihu.html
ERGOSUM --- 18:45:35 9.5.2017
ZPC: Udělat si e-knihu zakázané není. Když bude mít všechny náležitosti, jako licenci a ISBN a odevzdáš povinné kopie, můžeš prodávat. Pokud se kniha skládá jen z jednoduchého textu, je to i celkem snadné. No a pak začnou radosti.
E-kniha nemá pevnou sazbu. Jak jsou dva sloupce, nebo tabulka, začnou se dít věci. Poznámka pod čarou nebude na konci stránky. Očekávat automaticky, že se obrázek zobrazí předpovězeným způsobem vzhledem k textu, který jej popisuje, není šťastný nápad. To že vložíš písmo, které obsahuje potřebné znaky ještě neznamená, že čtenář si nenastaví jiné, jinou velikost a formátování. Značnou část toho, co umí formáty epub a AZW, neumí mobi. Bohužel v tomto formátu se prodá zhruba polovina e-knih. Vnitřní strukturu textu je vhodné rozdělit na části, aby se stránky rychleji načítaly. To jen tak úvodem.

Samozřejmě, že to jde naučit. Nastuduješ typografii(rozsahem alespoň o trochu víc než na diplomku), obstaráš manuály k formátům, zkoušíš, prohlížíš kódy, jak to udělali jiní a jak to dělají programy z jiných zdrojů. A po pár letech si troufneš něco takového nabídnout lidem.
Má to ovšem výhodu. Zkusit to tě stojí jen čas a práci a posoudíš jak ti to jde a jaký je výsledek.
JYRKA --- 16:58:20 9.5.2017
ZPC: Palmknihy nejsou nakladatel, jsou prodejce.
To znamená, že očekávají knihu po korekturách, s ISBN a tak dále.
Pokud jsi eknihu nedělal, tak ji prostě na poprvé neuděláš správně a nebo na tom utavíš strašně času. Toho, co můžeš během přípravy zmršit, je mnoho a nemám čas to tady popisovat.
Takže spíš otázka je, zda si autor najde nakladatele a potom se nebude muset o nic starat, nebo si to bude dělat sám. V druhém případě bude mít problém se dostat do distribuce. Existují projekty pro selfpublishery, které to za ně zařídí, ale něco to stojí. Můžeš se kouknout například sem: http://eknihyjedou.cz/kniha_vydani
ZPC --- 16:50:32 9.5.2017
JYRKA / ERGOSUM:
OK, díky za rady. Budem to dělat v tom Google Docs.

Jinak část rad kolem "předávání" nakladateli mi není jasná. Proč bych si tu eknihu neměl udělat sám. Předpokládám, že existuje určitá sada rad/kroků, které je třeba udělat k vytvoření optimálního ebooku (něco jako pravidla pro psaní diplomky - nadpisy, kapitoly, citace, obrázky, grafy, atp.).
Máte nějakou takovou sadu pravidel/kroků/rad?

Co se týče korektury, to je něco jiného...

Kolik si jinak takový nakladatel řekne za provedení korektur a vytvoření ebooku? Tedy bude to vůbec dělat, když to nebude sám prodávat?
JYRKA --- 16:26:49 9.5.2017
ZPC: Pokud to není Kotleta, Kulhánek nebo někdo podobně věhlasný, tak ať na zisk z ebooků zapomene. Existují bílé vrány, kteří si jako selfpublisheři vydělali nějakou korunu na eknihách, ale jejich počet je zanedbatelný - vím o jednom dvou. A předpokládám, že vzhledem k věku to nebude miláček hipsterské generace.
ERGOSUM --- 13:28:35 9.5.2017
ZPC:
A) Mám rád LibreOffice. Zdarma. Kontrola překlepů, verzování. Callibre podporuje při exportu do e-knihy.
B) Pokud to nedělá pro sebe, ať odevzdá knihu v ODT, DOC, nebo docx. Nakladatel bude ještě dělat korektury a dávat své údaje a raději to převede komplet, než by opravoval něčí e-knihu. Autor jistě není typograf se zkušeností v e-publikování, aby všechno včetně prodeje zvládl sám. Pro vlastní potřebu převádím v Callibe, který je zdarma.

Důležitá rada. Ať si nehraje s obrázky, číslováním stran a ozdobami. Jednoduchý text s minimem formátování. Neukončovat řádky entrem. Nedělit ručně slova. (Ideálně jeden "řádek" na odstavec.) Pokud někde musí být obrázek, přiložit ho a do textu dát popisek a odkaz. Ta kniha bude ve čtečce vypadat jinak než v textovém editoru. Ano. Jistěže máme nástroje, které si s tím poradí, ale je to zbytečná práce.
ZPC --- 10:54:04 9.5.2017
JYRKA: díky. Jak je to s výnosností ebooků? Kolik korun co stojí, příp. jak je to s procenty?
JYRKA --- 10:33:37 9.5.2017
ZPC: 1. Je to jedno, v čem to bude psát. Nicméně google má aspoň verzování, tak by to mohlo být užitečné.
2. Kvalitní eknihu radši nech někomu, kdo to umí - například prodejci. (tím nechci říct, že to dělají 100% dobře, ale aspoň nebudou prskat
3. Na Palmknihy napíšeš, na Amazon to nedostaneš, protože je kniha česky.
ZPC --- 9:59:12 9.5.2017
Hi folks, beginners dotaz:
A) začínající autor (kdysi pred 30 lety napsal jednu knihu, tužkou) by rád napsal knihu, tak aby se mu nic napsaného neztratilo (občas se mu to děje, předpokládám chybné kl.zkratky). Nemá peněz na zbyt, je důchodce. A je už vždy online. V čem to nejlépe psát? Mě napadlo akorát Google Docs?
B) jak je to potom s vytvořením el.knihy, je na to nějaký odzkouseny editor? Free?
C) vydání samotné el.knihy - jak ji pak dostat např. na Amazon či Palmknihy?