Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Elektronické knihy - tvorba a příprava
JYRKA
Jak vytvořit elektronickou knihu, tipy / triky. Předávání zkušeností za účelem zlepšení kvality knih Ideální zdroj informací zde: http://www.digitalbookworld.com/resources-going-from-indesign-to-ebook/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ERGOSUM --- 20:40:53 5.4.2018
SKOT: Že by se nechtěli bránit proti patentovým trolům a podobné verbeži mi přijde divné, ale pátrat už po tom teď nebudu.
SKOT --- 14:55:28 5.4.2018
ERGOSUM: díky, ty požadavky na systém jsou dobrý postřeh
ERGOSUM: tohle jsou ale spíše interní předpisy organizace, nic k licencování formátu jsem v nich na první pohled nenašel, ostatně co co popisuje JYRKA u Wooky je dost běžný model u mnoha podobných platforem, první kdo si takto EPUB 3 přivlastnil byl Apple se svými iBooks
ERGOSUM --- 0:52:48 5.4.2018
JYRKA: "Zadna licence na epub neni." Pokud myslíš, že epub není uzavřený formát a že se za použití neplatí, souhlasím. Pokud myslíš, že si s tím může každý dělat co chce, není tomu tak.
Corporate Documents | International Digital Publishing Forum
http://idpf.org/about-us/corporate-documents
"Epub je normalni html zazipovane. "
zjednodušeně řečeno. Ve skutečnosti to tak prosté není.
JYRKA --- 23:12:43 4.4.2018
ERGOSUM: Zadna licence na epub neni.
Epub je normalni html zazipovane.
Interne napriklad wooky je epub take.
ERGOSUM --- 21:06:08 4.4.2018
SKOT: Nevím, ale pochybuji. To by nejspíš neprošlo přes licenci epub.
neodpovídají tomu ani požadavky na systém.
SQL Native Client (32 bit) / SQL Native Client (64 bit)
Microsoft Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013
.NET Framework 4.6.2
epub něco takového nepotřebuje.
Je to nějaký DRM blob. I s ohledem na licence bych si o to neotřel nohy.
SKOT --- 13:38:15 4.4.2018
Nevěděl by někdo prosím od jakého standardu je odvozen proprietární formát využívaný pro interaktivní e-knihy na flexibooks? Epub 3?
MICKEY_MOUSE --- 17:06:04 25.3.2018
MA747: Vyhnout se PDFku je přesně ten důvod, proč použít ebook. Změnu parametrů textu vzhledem k různým velikostem displejů i kvalitě zraku vítám. Jen mě zaskočil stav, v jakém ten obor je, předpokládal jsem, že v dnešní době (po zkušenostech s webovými prohlížeči) to je vyladěné = postavené na striktním dodržování standardu. A jsem rád, že jsem po prvotním rozčarování objevil ten Sigil na výrobu a Moon+ Reader, který s tím pracuje přesně tak, jak jsem očekával, že to bude fungovat všude. Tím je to pro mě vyřešeno, umím ebook vyrobit i vím, v čem jej mohou lidé číst, ať už v původním vzhledu, nebo si jej podle potřeby upraví.
MA747 --- 15:55:47 25.3.2018
MICKEY_MOUSE: někteří řeší ten SW zmatek tím, že si La/TeXem vysází PDF na míru. Sice se ochudí o možnost změny velikosti písma, ale...
ERGOSUM --- 15:36:45 25.3.2018
KRAMERIUS: MICKEY_MOUSE: Tohle má dvě roviny.
1) Neimplementované funkce - Ano něco je kvůli HW, ale ty rozdíly jsou i v softwarových čtečkách na PC. A to i v případech kdy jde o svobodné licence a "konkurenční", nebo dokonce produkt stejného autora funkce umí. Náklady na vývoj jsou pak minimální. Tam je to často otázkou priorit. Když chci prolétnout knihu během pár minut, zvolím na stejném stroji ten nejrychlejší soft optimalizovaný na rychlost. Jindy bude prioritou vizuál. Na své HW čtečce mám dva čtecí softwary. Ono přeformátování za běhu není snadné ani pro PC. Následující stránku můžeš začít číst během mžiknutí oka, ale když roluješ stránky posuvníkem, tak se časy prodlužují. Jsou funkce které podporuje pár čteček, ale základ používaný v běžné beletrii zvládá každá.

2) U čteček si uživatel nastaví jakou knihu bude číst. Je to jiný přístup než na papíru, kde je vše jak chtěl autor a čtenář si musí vzít lupu nebo jeřáb. Prostě když já jako čtenář chci, aby kniha vypadala takhle, tak já jako autor, který ji chtěl jinak, si mohu jen trhnout nohou. Vezmi to i tak, že si mohu nastavit i to, na co autor kašlal a výsledek může být typograficky lepší(nebo mě víc vyhovovat).

On to většinou zmatek není. Máš dáno standardem, jak se má zobrazit to, co napíšeš do kódu. Pokud to čtečka podporuje (a uživatel nezmění), zobrazí se to právě tak. Situace kdy nevíš jaký kód napsat tedy nenastane. Pro programátory čtecího softu jsou k dipozici i testovací knihy.
Dá se čekat, že čtečky začnou podporovat víc uživatelských profilů a možnost uživatelský profil vypnout.
MICKEY_MOUSE --- 11:58:28 25.3.2018
KRAMERIUS: Přesně tak, a to je přece v principu i ve výsledku totéž. Autor udělá A a čtenář díky čtečce vidí B.