Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Elektronické knihy - tvorba a příprava
JYRKA
Jak vytvořit elektronickou knihu, tipy / triky. Předávání zkušeností za účelem zlepšení kvality knih Ideální zdroj informací zde: http://www.digitalbookworld.com/resources-going-from-indesign-to-ebook/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MARTY63 --- 16:56:51 3.10.2017
Díky moc za reakci...
ERGOSUM --- 0:21:39 3.10.2017
Když jsme u skenerů. Tohle mi připadá inspirativní. Už proto, že foťák mi fotí tisk velmi dobře.
非破壊 自炊 (Non-destructive Book Scanner)
https://www.youtube.com/watch?v=Atn5EcSPoLw
ERGOSUM --- 0:03:35 3.10.2017
MARTY63: 4800 je rychlejší, má LED místo CCFL(dřív nastartuje a šance, že déle vydrží) a novější soft.
K 3600 jsem našel
Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?
https://pctuning.tyden.cz/...6-ostatni/9257-skener_plustek_opticbook_3600-knizni_specialista?start=1
MARTY63 --- 21:30:21 2.10.2017
Ahoj, dal jsem to na ebookforum, zkusím to i sem:
Zvažuju koupi knižního skeneru. Rozhoduju se mezi těmito následujícími. Který byste mi doporučili?

https://www.alza.cz/plustek-opticbook-3900-d2665804.htm
https://www.alza.cz/plustek-opticbook-4800-d254065.htm

Vylatí se si připlatit? Připadá mi rozdíl akorát v rychlosti.
Předem díky.
ERGOSUM --- 12:30:42 5.9.2017
Málem bych zapomněl. Opět jsem prošlapal jednu slepou cestu. Nechal jsem "vytisknout" itinerář z Googlu na 6xprodlouženou A4(obsah na 1.5stránky). Kdo by si řekl(stejně jako já), že na prázdném místě nezáleží, ten by se pletl. Ač na data malé, ve čtečce se to zobrazuje nesnesitelně dlouho.
ERGOSUM --- 21:43:26 29.8.2017
SYKES: Zjednodušeně: Pokud je publikace veřejná, povinné výtisky. Když máš ISBN, máš vydání v účetnictví, nějaké zprávě o činnosti, nebo veřejně prodáváš, tak se práskáš sám. U nákladných publikací v malých nákladech je počet povinných výtisků omezen.
KRAMERIUS --- 20:32:30 29.8.2017
FERRYH: Zákon 37/1995 se odkazuje na pojmy "vydané" a "literární dílo" a to je obojí asi nejlépe definované v autorském zákoně (§2, §4).
§2
(1) Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo"). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické.
§4
(2) Zahájením oprávněného veřejného rozšiřování rozmnoženin je dílo vydáno.
FERRYH --- 20:09:40 29.8.2017
SYKES: u tech papirovych knih a povinnosti dat vytisky knihovnam - to asi nema zadnou souvislost s ISBN - bych rekl... a na definici, co je kniha podlehajici zakonu o povinnem vytisku, to se priznam - na to si netroufnu... bude to asi pekne siroka skala a mozna vse cos uvedl tam skutecne patri - kazdopadne nekde jsem videl dotaz na Narodni knihovnu ve spojitosti z Self-publish knihama (papir!) a tam Knihovna odpovida, ze ano, ze i u techto knih vydanych "svepomoci - tzv. vydanim vlastnim" je povinnost jim dodat vytisky...
Kdo to sleduje netusim - obavam se, ze jen samotne knihovny, nikdo jiny...
Vim sam osobne, ze jsem v jednom dvou pripadech u knihovny "bonzacky" a ze sobeckych duvodu urgoval, ze nemaji tu a tu knihu ac jsou tzv. instituci povinneho vytisku a opravdu - oni to pak u nakladatele urgovali a skutecne za par tejdnu jsem si mohl tu knizku uz zapujcit... i kdyz nikde jinde uz nebyla k sehnani... :))) jak rikam, bylo to ze sobeckych duvodu... ;o) takze asi to kontroluji jen "bonzaci" z rad ctenaru... :)))
SYKES --- 19:35:08 29.8.2017
Díky přátelé za osvětlení jak to tak trochu chodí. Nic jsem o tom nevěděl, teď jsem o kousek dál. A fakt to není tak zlé, jak se mi dříve zdálo :)
ERGOSUM: dík za rozbor, máš naprostou pravdu, není to žádné velké drama. U toho odkazu mě tvůj vhled překvapil, protože třeba u Kosmasu je mezi názvem a doménou jakési číslo, ale funguje to i bez něj. Zajímavé.
FERRYH: jen upřesnění: kdy vzniká povinnost odevzdávat povinné výtisky - s vydanou knihou s ISBN? Samodomo příručky netřeba odevzdávat, že :) Mimochodem kdo sleduje/vymáhá tuto aktivitu, tušíš?
FERRYH --- 17:51:38 29.8.2017
SYKES: nerad bych opakoval neco co uz tu nekdo napsal, ale letmo jsem zaregistroval, ze k tomu povinnemu vytisku u e-knih tu nebylo tak docela vse recene (a jasne), takze:
ZATIM NENI v nasich zakonech o knihovnach (a zakonech s tim spojenych) JASNE recene, ze je nutne u e-knih davat knihovnam tzv. "povinne vytisky" - pokud jsem spravne informovan, tak by se to melo objevit az pri pristi novelizaci autorskeho a knihovniho zakona a zakonech s timto spojenych...
a co do tech poctu vytisku ( u papirovych knih), tak je to takto:

2 ks Národní knihovně České republiky,
1 ks Moravské zemské knihovně v Brně,
1 ks Vědecké knihovně v Olomouci,
1 ks místně příslušné krajské knihovně podle sídla vydavatele.
+ je tu jeste povinnost nabidnout ke koupi asi cca 30 nejvetsim knihovnam u nas - seznam je tady:
Příjemci povinného výtisku neperiodických publikací — Národní knihovna České republiky
https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/doplnovani-fondu/adresy-odberatelu-pv