Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
DIY kosmetika --- navody, recepty
BERUNA
takovy only recetar
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TAMARIX --- 20:14:21 16.9.2014
Asi moc neporadím, ale pro zajímavost házím tenhle odkaz: http://moderna.alchymistka.eu/2014/09/elektricky-domaci-lis-na-oleje.html .
ZUSKA --- 9:31:56 16.9.2014
Aloha, nepatří to uplně do kosmetiky, ale třeba mi poradíte. Zkoušeli jste někdy někdo výrobu ostropestřecového oleje? Děkuju za rady
JUDIY --- 20:51:00 10.9.2014
BERUNA: naprosto souhlasím! Ajurvédská kosmetika, kterou můžeš dovést nemá tolik společného s principy samotnými, péče o tělo funguje hlvně pomocí vhodného výběru oleje, koření a bylin dle typu osoby. T vše a esence se pak používají právě pro harmonizaci. jakmile budu mít více času, tak zkusím pro začátek sesmolit malé info:)
BERUNA --- 19:47:41 10.9.2014
teoreticky je mzny si vyrobit vlastni kosmetiku, ktea mi bude pomahat i s naladou, emocionalnim vypetim a stresem v praci a zaroven se dobre vyspim, vzrusim a najim...???
BERUNA --- 19:45:59 10.9.2014
zajimam se obecne o cloveka o zdravi a pod...v ramci nejakeho meho badani sem nasla knihuo bylinach z roku 1968, kde bylo leceni prirodnimi rostlinami bezne a duchodkyne si tak bezne sberem bylin prividelavali s vnoucaty...no tady sou nektere tonizujici kytky a (ta kniha je vyborna) vcetne vyuziti... vetsina jich roste prave v asii

ARÁLIE
Z aktivních látek obsažených v kořenech (Radix araliae) a. mandžuské jsou zatím známy především triterpenoidní saponiny, nazvané aralosidy A, B, C, dále asi 0,12% silice, glykosidy, pryskyřice a cholin. Také listy
vykazují farmakologickou aktivitu, ale jsou toxičtější. A. Schmidtova obsahuje v kořenech 11,2-14,4% aralosidů, a. srdčitá má v kořenech asi 2% silice vhodné pro parfumérii a potravinářský průmysl.

Využití
Používá se především lihový extrakt z kořenů (poměr kořenů k 60-70% etylalkoholu je 1:5), kdy se podává 30-40 kapek 2 až 3 x denně. Slouží jako stimulátor centrálního nervového systému při léčbě neurastenie, při různých typech slabosti, psychických stavech, impotenci, hypotenzi a při fyzické a duševní únavě. Lékařská praxe v SNS používá preparát Saparal (Saparalum), který představuje množství 0,05 g čistých amonných solí aralosidů A, B a C v tabletě (užívá se 1 tableta 2-6x denně). Slouží pro stejnou skupinu chorob a zdravotních potíží. Poslední výzkumy ukazují, že preparáty z některých druhů arálií mají adaptogenní efekt. Podle Duke a Ayensu (1985) působí látky obsažené v některých aráliích jako antidiabetikum, diuretikum, antiseptikum a karminativum. Mají i účinek protizánětlivý, v Číně slouží k léčbě astmatu a tuberkulózy, v Japonsku rakoviny
zažívacího traktu.

V lidovém léčitelství se používalo lihového extraktu již dávno.
Platí za tonizující prostředek při celkové únavě, depresích a rekonvalescenci po těžkých chorobách. Snižuje obsah cukru v krvi při diabetu, zvyšuje svalovou sílu, potenci a vitální kapacitu plic. Používá se i při bolestech zubů a jako močopudný prostředek. Těchto extraktů nelze užívat při hypertenzi, epilepsii, nespavosti a zvýšené citlivosti nervové soustavy.


ELEUTEROKOK OSTNITÝ
Používá se při fyzickém a psychickém přetížení organismu, k léčbě neurastenie, diabetu a některých forem rakoviny. Je vhodný i jako lék při rekonvalescenci po infekčních chorobách a nemoci z ozáření, po operacích a tuberkulóze. Zlepšuje kondici a výkonnost, příznivě stimuluje funkci pohlavních žláz. Významný je jeho adaptogenní účinek, neboť zvyšuje odolnost organismu vůči nepříznivým činitelům prostředí, např. při práci ve velmi těžkých klimatických podmínkách, spojené s podchlazením nebo přehřátím organismu, při zacházení s toxickými nebo infekčními látkami.
Svůj význam má i v parfumérii.

OPLOPANAX ELATUS
Extrakty z listu nebo kořenů vykazují ionizující účinek, zlepšují duševní i fyzickou kondici a pracovní nasazení. Používají se při astenii, depresivních stavech, hypotonii apod. Zmenšují bolesti hlavy a srdce, nepříjemné pocity v různých částech těla, snižují únavu a zlepšují spánek.Příznivé výsledky byly získány i při léčbě některých typů schizofrenie doprovázené depresemi, při použití jako prostředku k rekonvalescenci po těžkých porodech i v klimaktériu.

POLYSCIAS FRUTICOSA
Celá rostlina má tonizující účinky, zvyšuje fyzickou i duševní aktivitu člověka. Podle zkušeností tradiční vietnamské medicíny má však i značné léčivé účinky, a to proti malárii, horečnatým nemocem, léčí kašel a úplavici, zlepšuje činnost vyměšovacího ústrojí, zvyšuje laktaci u kojících žen apod.

LEUZEA SAFLOROVÁ
Dnes je již vědecky prokázáno, že extrakty z kořenů této rostliny snižují únavu a zvyšují fyzickou i duševní odolnost organismu. Působí velmi dobře při astenii, depresích, nadměrné dráždivosti organismu, bolestech hlavy, podporují trávení a odstraňují nechutenství.

SAUSSUREA LAPPA
V tradiční čínské medicíně je tento druh zařazen mezi padesát Wongových základních léčivých rostlin. Nazývá se mu xiang a je obecně považován za náhradu ženšenu. Látky získané z kořenů slouží při léčení astmatu, rakoviny, cholery, revmatismu, poruch trávení aj. Obecně působí jako stimulující prostředek a tonikum.

SCHIZANDRA ČÍNSKÁ
Plody Fructus schizandrae, ale především semena „Semen schizandrae“ mají povzbudivé účinky na centrální nervovou soustavu, stimulují srdeční a cévní systém a dýchání, ale také zvyšují krevní tlak a zlepšují ostrost zraku. Používají se při léčení astenie, depresivních stavů, hypotonie a mají i antinarkotický efekt; nevhodné jsou při hypertonii a epilepsii.

Ve vietnamské tradiční medicíně se používá lihového extraktu nebo prášku ze semen k léčení impotence, poruch dýchání a také při některých ledvinových nemocech i jako posilující lék po těžkých porodech.

ROZCHODNICE RŮŽOVÁ
místní obyvatelstvo v některých oblastech rozšíření používalo tohoto druhu jako prostředku k obnovení fyzických a duševních sil již dávno. Sloužil i k léčení některých neuróz a k zlepšení chuti, při nízkém krevním tlaku a poruchách sluchu. Dále se uvádí jeho proti horečnatý účinek, léčení žaludečních a některých gynekologických chorob.

Extrakt z rozchodnice růžové reguluje úroveň hladiny glukózy v krvi; zmenšuje hyperglykemickou reakci po podání adrenalinu a omezuje hypoglykémii jako možnou reakci na aplikaci inzulínu. Dále aktivuje funkci štítné žlázy a výsledky pokusů potvrzují i pozitivní vliv na zvýšení počtu folikulů a zvětšení velikosti tvořících se vajíček ve vaječnících.

Má pozitivní vliv na léčení astenických stavů po infekčních nemocech, intoxikacích, fyzických a duševních traumatech, při hypotonii, depresivních stavech a některých nervových chorobách.

SECURINEGA SUFFRUTICOSA
Mají využití při astenicko-neurologických stavech, cévní nedostatečnosti, hypotenzi a pohlavní slabosti. Výsledky klinických zkoušek ukazují, že preparáty rovněž snižují dráždivost organismu, pozitivně působí na svalovou slabost, bolesti hlavy, zlepšují spánek a chuť k jídlu. Ovlivňují funkci nadledvinek a používají se také při léčbě některých kožních onemocnění, např. psoriázy a ekzémů.

CNIDIUM MONNIERI
Slouží jako tonizující a protizánětlivý prostředek. Vyrobené preparáty se používají vnitřně při impotenci, ale také při hypertonii, nemocech ledvin, revmatismu a některých zánětech. Zevně slouží především při léčení trichomoniázy

CODONOPSIS
Uvádí se úspěšnost použití výtažku z kořene tohoto druhu, spolu s drogami jiných léčivých rostlin, např. proti astmatu, rakovině, horečce, impotenci, nespavosti, diabetu, hypertenzi, chudokrevnosti, střevním potížím a zánětu ledvin. V tradiční čínské medicíně se používá i nať k zlepšení trávení a odolnosti organismu, povzbuzení
krevního oběhu a zvýšení celkové vitality.

TALINUM PANICULATUM
Léčivé působení tohoto druhu se zdá být nesporné, i když je zatím jen v rámci lidové zkušenosti. Ve Vietnamu a v Číně se používá ve formě odvaru z kořene jako lék proti četným nemocem lehčího rázu, např. proti kašli. Jinak se zde doporučuje jako náhražka pravého ženšenu, tzn. jako posilující a povzbuzující lék, který upravuje některé narušené funkce organismu. Často se uvádějí účinky diuretické, které se připisují obsahu draselných solí. Čerstvý kořen, ale hlavně dužnaté listy se často a s oblibou používají jako zdravá zelenina, hlavně do polévek.

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ
Léčivé a tonizující účinky mají plody, listy i větve rakytníku. Baktericidní vliv byl zjištěn u plodů a listů, fytoncidní u celé rostliny. Rakytník se využíval již v tibetské, mongolské i indické medicíně, ale také ve starém Řecku a Římě. Z písemných záznamů je zřejmé, že vojáci Alexandra Makedonského používali k obnovení sil odvarů z různých částí této rostliny. U zvířat se po použití leskla srst a odtud je i jeho latinský název: hippos = kůň, phaes = lesk.

Pro chuť a vůni plodů nazývá obyvatelstvo východní a západní Sibiře rakytník sibiřským ananasem; stimulujících účinků jeho plodů se zde využívalo již v minulosti. Peckovice se pojídají jak v čerstvém stavu, tak i po přemrznutí, nebo se zpracovávají na šťávy a různé lihoviny, ale také džusy, džemy a marmelády.

Rakytníkový olej se používá při termických i chemických spáleninách kůže, ale i jejím poškození radioaktivním zářením. V dermatologii však slouží i k posílení růstu vlasů a při léčbě kožních chorob, např. ekzémů, tuberkulózy kůže apod. Využití má i při léčení hemoroidů, laryngitidy, očních, ušních a krčních chorob. Při žaludečních a dvanáctníkových vředech, rakovině a nemoci z ozáření
BERUNA --- 19:21:57 10.9.2014
JUDIY: jestli sis s tim dala zalezet, tak rozhodne...:) a navody na ajurvedskou kosmetiku...neco takoveho jde sehnat? znami jezdi do asie cely roky, ale zensky s nimi mluvi jen vyjimecne...zadny neprivezl z cest vice nez jiz hotovou kosmetiku bo medicinu a k tomu naramek.... urcite koluje spousta receptu...jina kultura = jiny vztah k bylinam = jiny uhel pohledu na totez...:) z toho co sem zatim vycetla, tak v evrope se v kosmetice pouziva mensi mozstvi tonizujicich bylin...typu zensen, aralky apod...

JUDIY --- 18:50:56 10.9.2014
BERUNA: To zní velmi zajímavě! je to pro mě trochu těžko uchopitelné - je to na mě abstraktní. Koukla jsem na tvé odkazy. Mohu přispět něco málo, co se týká "kosmetiky", živlů a Ájurvédy, kterou jsem lehce studovala.
Je to to co máš na mysli?
BERUNA --- 6:38:56 10.9.2014
sem rada ze se tu probralo spousta veci kolem nakupovani a michani indegrienci a ze se i osobne zadarilo udelat si "jmeno" s krze tento klubik...me opravdu tesi...:) diky jeste jednou JUDIY a spol.

Nicmene bych tema posunula rada opet otrochu dale bo hloubeji k podstate kosmetiky....ktera ma byt (patrne tak byla) ochranna a slouzi k zjemnovani hrubsich rysu lidskych povah a vzahu k sobe same a i uleve od namahani tela pri praci, dnes jiz vice pri sportu ci zabave.

tezko rict jak tohle pojmout...mozna s prihlednutim nejen patlani na sebe neceho co je prirodni a sama sem si namichala, ale take s prihlednutim jakou kosmetiku, pro koho nebo za jakym ucelem neco takoveho vubec potrebovat.

pravdepodobne se nepodari zadnou diskusi vytvorit...je to asi teprve pocatkem internetovych diskusi, nicmene bych alespon rada inspirovala k zamysleni nad skutecnym ucelem kosmetiky a tim neprimo vam pomohla se pecliveji rozhodovat cim se osetrovat.

vypsala sem si kdysi z knizky v knihovne par babskych rad z lidove magie, ktera nam byvala znama a jeste vcera....(magie Zeme)...mozna trochu pomuze pochopit ze vazit si ma clovek nejen svych rodicu a predku, ale take prirodnich sil, ktere zivot a existenci primo provazeji...:)

--- [ BERUNA @ Země, kameny a stromy ]
--- [ BERUNA @ Vzduch; větru, mlhy a bouře ]