Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Bosna a Hercegovina - historie, současnost, tipy a triky na cestování
SHM8
BOSNA A HERCEGOVINA

[http://www.turisimo.cz/assets/clanky/2009-09/clanek00872/upload/photo/mapa.gif]

Bosna a Hercegovina (BiH, BaH) (bosensky/srbsky/chorvatsky Bosna i Hercegovina, cyrilicí bosensky/srbsky Босна и Херцеговина) je federativní přímořská republika na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Sousedí s Chorvatskem, Srbskem a Černou Horou. Do roku 1992 byla součástí bývalé Jugoslávie. S mořem je spojena úzkým koridorem k přístavu Neum.

Bosňáci a Chorvati vyhlásili 3. března 1992 nezávislost Bosny a Hercegoviny na základě vůle bosenského a chorvatského obyvatelstva vyjádřené v referendu dne 1. března 1992. Srbové referendum bojkotovali a 7. dubna 1992 vyhlásili vlastní republiku. Politický konflikt přerostl v ozbrojené srážky, kterým padlo za oběť mnoho obyvatel Bosny a Hercegoviny (mj. v tzv. etnických čistkách) a které velmi posílily vzájemnou nevraživost mezi národnostmi země. V této válce bojoval prakticky každý proti každému. OSN vyslala do Bosny a Hercegoviny jednotky, které rozdělily bojující strany. Po 42 měsících bojů byla pod tlakem USA 21. listopadu v Daytonu uzavřena mírová dohoda, která byla slavnostně ratifikována všemi bojujícími stranami v Paříži 14. prosince 1995.

Bosna a Hercegovina se skládá ze dvou geografických a historických oblastí: větší Bosny (okolo 42 000 km²) a menší Hercegoviny na jihu. Bosna je velice hornatá země, totéž platí i o Hercegovině (okolo 9 000 km²). Na severu se horské oblasti přeměňují v nížinatou Posavinu, respektive v Panonskou nížinu. Dinárské části Bosny se táhnou od západu na východ. Hercegovina se skládá ze dvou částí: horské (vysoké) a jadranské (nízké) Hercegoviny, která se dotýká Jadranského moře v oblastech od Neumu po poloostrov Klek. Významná jsou také tzv. polje, rozsáhlejší horská údolí, která se objevují při povodí bosenských řek (Uny, Vrbasu, Bosny, Driny), od jihu k severu, resp. na Neretvě od severu k jihu.

Hlavní město státu je Sarajevo (zhruba 400 000 obyvatel), dalšími velkými městy jsou: Banja Luka (přes 100 000), Zenica, Tuzla, Mostar , Bihać, Prijedor, Brčko, Travnik, Trebinje a Livno.

Nejvyšším vrcholem je Maglić (2 386 m), který se nachází v jihovýchodní části federace. Klima je mírné kontinentální; léta jsou teplá a zimy naopak chladné.

Bosna u nás
Mapa Bosny a Hercegoviny
Památky a přírodní krásy
Rady na cestu
Sarajevo
Bosenské války
Demografické, geografické, ekonomické a politické údaje
Zprávy z Balkánu v AJ
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ALEN13 --- 16:43:17 21.4.2017
SHM8: Netušíš, jestli se to dá někde stáhnout? Nebo klidně podívat online, ale celý v kuse.
KRTINKA --- 13:54:04 21.4.2017
JAMES23: hehe :)
jen pozor, pozoriště je divadlo
jednotne cislo od hodiny je jedan sat
a co se čte ch, píše se s h. např. hiljada - tisíc.

jinak super a určitě poslouží! :)
SHM8 --- 17:21:09 20.2.2017
Ženy od vedle - dokumentární film, ukázka
https://www.youtube.com/watch?v=VFnDdB1ziUQ

Čtyři ženy, čtyři životní osudy, které ovlivnila válka. Film zachycuje výpovědi migrantek, které v 90. letech utekly z válkou rozvrácené Jugoslávie do České republiky. Skrze osobní vzpomínky a vyprávění zprostředkovává jejich životní příběhy, od útěku z Bosny a Hercegoviny, přes těžké hledání práce a boj o přežití v cizí zemi, po bilancování toho, jak nový život proměňoval jejich rodiny i sociální postavení. Na hlubší rovině, z perspektivy dvaceti let života v novém domově, film vypovídá o tom, jaké zásadní, často nenávratné změny přináší uprchlictví.
GILLIATT --- 19:40:45 20.12.2016
Vánoční strom v Tuzle :)
[http://www.dnevno.hr/wp-content/uploads/2016/12/jelka-2.jpg]
U TUZLI ISMIJALI BOŽIĆ! Kršćanima na dar: Evo kakav su bor okitili u centru grada! | Dnevno.hr
http://www.dnevno.hr/...scanima-na-dar-evo-kakav-su-bor-okitili-u-centru-grada-984260/#axzz4TP9yLZEt
JAMES23 --- 4:56:10 28.10.2016
ZUZANKOVA: doufam se si vzpomenu i na zbytek, jazyk je to jednoduchej a pro nas slovany / cechy i dosti zabavny ;) Nejake foto a report dodam, ikdyz letos bosna jen naskok....
ZUZANKOVA --- 8:00:21 20.10.2016
JAMES23: Srbsky doma, snadno a rychle, aneb nezbytne fraze a pojmy k cestovani po Balkanu:)
SHM8 --- 10:32:13 27.9.2016
btw. miny na pohoří Prenj

Uklanjanje mine na pješačkoj stazi na planini Prenj.
https://www.youtube.com/watch?v=gQmjM6T-g1Q
SHM8 --- 14:12:02 23.9.2016
Bosnia and Herzegovina after the Submission of the EU Membership Application: The Main Challenges Ahead

27.09.2016
Čas: 15:00
Místo:Institute of International Relations Prague, Nerudova 3


Jan Kovář, Research Fellow, Institute of International Relations Prague
Recent developments within Bosnia and Herzegovina’s accession process in terms of justice and home affairs policy, as the policy area for which the EU allocates most of its funds and efforts pertaining to the reform process

The development in the field of internal security, in particular, organised crime and terrorist threats, and the role of cooperation with the EU

The potential impact of the migration crisis on Bosnia and Herzegovina and its relations with the EU in the field of migration and asylum policy

http://www.iir.cz/...after-the-submission-of-the-eu-membership-application-the-main-challenges-ahead