Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Praguewatch - mapa pražských kauz
MIKATCHOU
[https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/580617_499577770101830_1751897267_n.jpg] Praguewatch.cz je internetovým průvodcem po pražských kauzách, sporných případech městského plánování, ohrožených kulturních prostorech, parcích či třeba zahrádkářských koloniích. Je vhledem do nedávné historie a současnosti odvrácené tváře Prahy. Kritický pohled na rozvoj Prahy a městské politiky je založen na spolupráci akademiků, odbornic a občanských aktivistek a aktivistů. [http://praguewatch.cz/media/img/spacer.gif] Stoupající prosperita Prahy v posledních dvaceti letech s sebou přináší i řadu negativních stránek pro vývoj města a život jeho obyvatel. Příčin je více. Vládne tu stále stejná politická strana a značná moc developerů nenechává příliš prostoru pro alternativní scénáře rozvoje. Nezávislé poradní orgány radící městu byly zrušeny anebo podřízeny krátkodobějším politickým cílům. Politici a úředníci se o účast veřejnosti na rozhodování o městě a konkrétních místech spíše nestojí nebo svůj zájem pouze předstírají. Praguewatch.cz bude obyvatelům Prahy, voličům i nevoličům*, poskytovat základní přehled o nedávných a současných, známých i méně známých kauzách. Hodláme propagovat aktivity celé řady lokálních a celopražských občanských iniciativ a organizací, které se v těchto kauzách angažují. Na webu také zpřístupníme výběr důležitých a aktuálních informací z úředních desek. Web připravuje občanské sdružení PragueWatch ve spolupráci s Ateliérem pro životní prostředí. Praguewatch.cz podpořila Nadace Open Society Fund Praha. Projekt není spojen s žádnou politickou stranou.
http://praguewatch.cz
příbuzné kluby
[ Radikální a kritická geografie, kartografie, urbanismus a další vědy o prostorové dimenzi lidské společnosti ]
PETICE K PODEPSÁNÍ
AKTUÁLNÍ AKCE
[https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/561285_10150628575004220_676324219_9568800_1631892916_n.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 12:56:20 12.4.2015
Petice Maršmeloun versus Anežský klášter - Petice24.com
http://www.petice24.com/petice_marmeloun_versus_anesky_klater
HAMSTER --- 17:02:53 9.4.2015
Asi to sem úplně nepatří, ale pražská kauza to je už spoustu let a tenhle týpek mě dostal - to už si z toho fakt dělá srandu?

https://www.stream.cz/praha-vs-prachy/10005378-rozhovor-s-predsedou-zlodeju#nejnovejsi
DAHY --- 0:10:37 7.4.2015
DIZZYDENT: Odvazil jsem se podivat na Royal Triangle prezentaci a tenhle panel myslim celej projekt dokonale vystihuje. Ze je huba nepali.

Royal Triangle
http://www.royal-triangle.cz/cs#nasledujeme-vyjimecnou-architekturu
DIZZYDENT --- 2:19:01 6.4.2015
pěkný článek o smutné realitě
Kateřina Bečková - Názory Aktuálně
http://blog.aktualne.cz/blogy/katerina-beckova-.php?itemid=25010
YBUKO --- 9:15:05 5.1.2015
MARWIN: většinou je ze žaloby leda trestní oznámení a to potichu vyšumí, díky neschopnosti policie...
MARWIN --- 3:30:09 5.1.2015
YBUKO: diky, jsem zvedav jestli ty zaloby padnou, a pokud ano, jestli to bude nekde v novinach
YBUKO --- 8:18:28 2.1.2015
192 000 nemovitostí s neznámým vlastníkem, církevní restituce, soudy za miliardy... tenhle úřad musí na některé lidi působit jak hrnec medu :)
YBUKO --- 8:16:22 2.1.2015
MARWIN: tak holt archív google...

Úřad plný kostlivců aneb Čistka pokračuje

19.06.2014
Praha (Ekonom) - Prozatímní šéf čistí úřad, který má na starost správu nemovitostí, zabavené zboží, právní zastupování státu či miliardový majetek neznámých vlastníků.
​I když komplikovaný název od bližšího zkoumání odrazuje, podívat se pod pokličku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je plně na místě. Spravuje státní majetek v účetní hodnotě 16 miliard korun a vede za stát soudní spory, v nichž jde o další desítky miliard. Jde mimo jiné i o velké kauzy, jako je Diag Human, Mostecká uhelná či čerstvá žaloba na Lukoil Aviation Czech, v níž je jednatelem poradce prezidenta Martin Nejedlý. Tím kompetence úřadu zdaleka nekončí. V jeho skladech je zabavené zboží z trestné činnosti, padělky a majetek, jehož poslední majitelé zemřeli bez dědiců, takzvaná odúmrť. Na starost má i část probíhajících církevních restitucí a systém evidence státních budov, k jehož naplnění daty zatím marně vyzývají hned tři usnesení vlády.

Rekordních 11 let úřad vedl Miloslav Vaněk, letos v dubnu ale skončil. Nový šéf má vzejít z právě probíhajícího výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 15 uchazečů.

V čele je nyní jako prozatímní generální ředitel náměstek ministra financí Ondřej Závodský. A jak říká, nestačí se divit. „Kostlivců jsou tu ne plné skříně, ale plná patra. Je to úplná kostnice. Pro mne je priorita posunout ten úřad z 19. do 21. století,“ říká Závodský.
Smlouvy za nic?
Předchozí vedení podle něho mělo papalášské manýry. Ilustruje to na detailech, jako je smlouva na „catering na porady generálního ředitele“ či vydržování tří řidičů pro potřeby vedení a leasing na luxusní limuzínu Audi ve chvíli, kdy úřad disponoval řadou jiných vozů.

„Máme tu také promlčené pohledávky za desítky milionů, které kupodivu vnitřní kontrola nereflektovala. Pak je tu oblast poradců a firem, v jejichž pozadí lze vysledovat jakési penězovody, protože ti lidé nedělali nic. Šlo přitom o sumy v řádu milionů ročně,“ říká Závodský, i když detaily zatím nechce sdělovat do doby, než získá všechny podklady pro chystaná trestní oznámení.

„Nechci, aby to bylo plácání do vody a musí to být dobře připraveno,“ podotýká Závodský, který podle svých slov za měsíc svého působení seškrtal výdaje o 10 až 15 milionů.
Mezi příjemci peněz za poradenství jsou podle Závodského i bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká či někdejší místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

ÚZSVM na základě žádosti podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím týdeníku Ekonom potvrdil, že Pavel Kučera měl uzavřenu smlouvu „o poskytování odborné a právní pomoci“ na 35 tisíc měsíčně od 15. 2. 2011 do 31. 1. 2014. Renata Vesecká stejnou smlouvu na stejnou částku, od 1. 10. 2011 také do konce ledna. Oběma tak kontrakt skončil jen dva dny po jmenování nové vlády.

„Žádné plnění z jejich strany se nám tu nepodařilo dohledat,“ říká Ondřej Závodský. Vyjádření bývalého ředitele Miloslava Vaňka se týdeníku Ekonom do uzávěrky tohoto vydání nepodařilo získat. Pavel Kučera ale odmítl, že by pobíral peníze „za nic“. „To byla poradenská činnost.
To se asi těžko dá dohledat. Já jsem si evidenci o plnění nevedl. Ale samozřejmě tam bylo,“ řekl médiím už dříve Kučera.

Obecně platí, že za externí právní služby česká ministerstva utrácejí vysoké sumy. V rozmezí let 2011 až 2013 za ně vyplatila bezmála 600 milionů (jde navíc o neúplný údaj, protože data nedodala všechna ministerstva). Řadu právních sporů by přitom mohl za zlomek této sumy dělat právě k tomu zřízený Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Proč by si ministerstva měla najímat advokátní kanceláře, když je tady instituce, která to umí a má na to kapacity?
Na tyto služby státní správa vydává stovky milionů. Odhaduji, že my bychom byli tak na desetině,“ upozorňuje dočasný šéf úřadu.

Právě zastupování státu ve sporech má být vedle správy majetku hlavní činností úřadu. „Chtěl bych, aby se úřad ještě více rozkročil v oblasti správy majetku i co do kvantity sporů, kde stát může ostatní složky státu zastupovat. Tak, aby se ostatní resorty mohly soustředit na to, co mají dělat, nemusely pečovat o budovy, nepotřebný státní majetek, ani o vlastní spory,“ říká. Ze zákona musejí ministerstva a státní úřady předat spory ÚZSVM u škod či pohledávek nad 50 milionů korun. V ostatních případech je součinnost dobrovolná.

„Je to ale jen v desítkách případů ročně. Rád bych pro začátek nastartoval hlubší propojení ministerstva financí a úřadu, aby to, co nesouvisí s financemi a jeho výkonem státní moci, už řešil tento úřad. To nemusí být za půl roku, za rok, to může být za měsíc,“ říká Závodský.
Nic na tři pětiletky ÚZSVM aktuálně zaměstnává na všech svých pracovištích 1800 lidí, z toho 77 právníků. „Mám pocit, že si na tu roli advokáta státu už úřad zvykl. Zpočátku panovaly pochybnosti o kvalitě plynoucí z nedostatku zkušeností, ale myslím, že procesní i právní zkušenost už mají. Právní zastupování státu lze řešit různě a tohle je jeden ze způsobů, jemuž nelze nic vytknout,“ říká advokát Tomáš Sokol.

„Ideální by bylo úřad posílit tak, aby mohl převzít i spory, které si teď organizační složky státu řeší samy,“ navrhuje ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris, který s ÚZSVM úzce spolupracuje na kauze Diag Human. „Právní erudici určitě má, může suplovat velkou právní kancelář, kvalita tam je, ale chybí jazyková vybavenost. To vnímám jako problém. Vidíme to i na kauze Diag Human, kde si pro spory v zahraničí musíme najímat externí právníky,“ dodává Kotris.

„Diag Human a Mostecká uhelná jsou specifické tím, že je tam mezinárodní prvek,“ připouští Závodský, ale soudní spory nechce blíže komentovat.

Pozici ÚZSVM ve státním aparátu vláda plánuje posílit. Připravena je novela zákona o státním majetku. Ta vůbec poprvé zanese Centrální registr administrativních budov v majetku státu, takzvaný CRAB, ze zákona právě pod pravomoc úřadu.

„Fakticky by to tak mělo být už teď, ale nemáme pro to legislativní zakotvení, takže řada resortů na nás dělá dlouhý nos,“ komentuje Závodský fakt, že ani po několika letech od spuštění systému stát stále de facto neví, kolik budov skutečně má a jak drahý je jejich provoz.

„Pokud by CRAB fungoval, v podstatě by si stát nemusel nic pronajímat,“ říká Závodský (více viz Proč je CRAB...
na str. 22).

Chystaná novela zákona o majetku státu má také hospodaření s takzvaným nepotřebným majetkem státu přenést z jednotlivých resortů a úřadů právě na ÚZSVM.

„Ministerstva jsou plná nepotřebného majetku, s nímž se více či méně šmelí.
Nepotřebné budovy se pronajímají, pohledávky z nájmu se promlčují. Naše představa je: veškerý nepotřebný majetek státu sem a tady se rozhodne, jestli náhodou jiný resort budovu nepotřebuje a zda je v daný moment nejefektivnější budovu pronajmout, nebo ji transparentně prodat, ideálně formou elektronické dražby,“ vysvětluje Závodský. Toho zajímá i to, jaké náklady má stát například na vytápění budov.

„Na ministerstvu životního prostředí proto řešíme, jak nastartovat program zateplování státních budov. To není nic na tři pětiletky. To se může rozběhnout v řádech měsíců,“ věří Závodský. Podobně má v plánu centralizovat i veškeré hospodaření s budovami, mimo jiné i se skladovými prostory. „Jen pod ministerstvo financí spadají sklady úřadu, celní správy a finanční správy. Budeme se snažit je sloučit pod jednu složku,“ říká Závodský. Čí je majetek za miliardy Už nyní je přitom záběr úřadu dosti široký. Jen za uplynulý měsíc vydal v rámci zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi rotundu sv. Longina u kostela sv. Štěpána v Praze na Novém Městě, předal policii zabavené předměty z pěstírny konopí na Českobudějovicku, prodal v Hostivicích rodinný dům za 2,6 milionu korun a zoologické zahradě v Brně věnoval zabavený exemplář ohrožené želvy paprsčité. Muzeum v Přerově pak z úřadu získalo cennou sbírku krojů po muži, který zemřel bez dědiců, a nedávno též úřad oznámil, že odešel vítězně od soudu v Londýně ve zmíněném sporu s firmou Diag Human.

Závodský ale odmítá, že by byl úřad „příliš rozkročen“. Naopak požaduje více agendy. „Současný stav je takový, že stovky organizačních složek státu mají ve své příslušnosti majetek a pečují o něj velmi různorodým způsobem. Jsem přesvědčen, že centralizací hospodaření s nemovitým majetkem, částečně i s movitým, je možné dosáhnout úspor v řádu 10 miliard korun,“ říká Závodský, který prý ale neplánuje, že by měl kvůli tomu úřad jakkoli bujet, a po svém nástupu se zhruba s dvacítkou zaměstnanců naopak rozloučil. „Není to tak, že bychom si chtěli uzurpovat více moci. Pod pokličku nechám nahlédnout kohokoli, kdo o to požádá,“ konstatuje Závodský.

Významnou část agendy ÚZSVM zaujímají i takzvané odúmrtě, majetek lidí, kteří zemřou bez dědice. Ať už jde o zmíněnou sbírku krojů, staré obrazy, bezcenné vybavení bytu, nebo celé domy, byty, rekreační objety a pozemky. „Myslím, že by se častěji měly byty z odúmrtě využívat jako služební. Když ale nemovitost nepotřebujeme, stát ji transparentně odprodá,“ říká Závodský.

Jako zájemce se může přihlásit každý. Na webu ÚZSVM je možné se přihlásit i k odběru novinek, kdy nabídky na prodej majetku z odúmrtí ve zvoleném kraji či okrese automaticky chodí zájemcům do e-mailové schránky.

S odúmrtěmi souvisí i případ, který v poslední době úřad a jeho územní pracoviště značně zahltil. V březnu totiž ÚZSVM zveřejnil seznam 192 tisíc nemovitostí vedených v katastru nemovitostí, jejichž vlastník je neznámý. Nový katastrální zákon úřadu uložil povinnost pokusit se tyto neznámé vlastníky, respektive jejich dědice, ve spolupráci s obcemi vyhledat. Pokud se majitele nepodaří zjistit do 10 let, má se za to, že nemovitost je opuštěná, a stává se vlastnictvím státu.

„Do toho se chceme aktivněji vložit. Jsou to majetky v řádu miliard. Je to příležitost pro spekulanty a my se chceme zajímat, zda náhodou poslední známý majitel nezemřel bez dědiců a jestli to už dávno nenáleží státu právě jako odúmrť,“ říká Závodský.
Obecně prospěšní vězni S odúmrtěmi souvisí i novinka, kterou Závodský spouští v těchto dnech. Do vyklízení bytů a údržby majetku státu hodlá zapojit lidi odsouzené na obecně prospěšné práce. „Na údržbu majetku, vyklízení, sekání trávy, křoví a kdo ví co ještě najímáme firmy. Nechápu, proč by tam nemohli nastoupit lidé, kteří spáchali nějakou dopravní nehodu a mají trest obecně prospěšných prací.
Máme tu tisíce odsouzených k tomuto trestu a jediný, kdo je nevyužívá, je stát,“ upozorňuje Závodský.

Dosud obecně prospěšné práce využívaly jen obce. Úspory jsou přitom zjevné, protože takto odsouzení lidé pracují zdarma a ve svém volném čase. Projekt již pilotně spustil na územním pracovišti v jižních Čechách, kde akci dostal na starost ředitel tamní pobočky a donedávna ředitel Finančního analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer. Jak říká Závodský, v řádu měsíců by se měli „obecně prospěšní údržbáři“ využívat už ve všech krajích.

„Trest ukládá soud, drtivou většinu jeho naplnění má na starost Probační a mediační služba. S využitím lidí odsouzených na obecně prospěšné práce žádný problém nebude. Je to v zájmu všech zúčastněných,“ říká i náměstek ministryně spravedlnosti Pavel Štern.

Ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti a Vězeňskou správou by do práce pro stát Závodský rád zapojil i vězně. Ti by mohli pomáhat například se správou budov, opravami, výrobou nábytku či s odstraňováním značek z padělku známých značek. „Nechci samozřejmě nikam vypouštět Kajínky. Ale chceme ten obrovský lidský potenciál ve věznicích využít ve prospěch státu. Nejprve to chci vyzkoušet tady přes úřad, aby mi nikdo nevysvětloval, že to neumí a že to nejde,“ říká Závodský.

Záměr potvrzuje i náměstek ministryně spravedlnosti Pavel Štern: „Už to řešíme s generálním ředitelem Vězeňské služby. V tomto případě to bude sice složitější, ale považuji to za žádoucí a vhodné.“ Nejpravděpodobněji se jeví využití vězňů k likvidaci zboží, respektive k odstraňování padělaných značek na zboží zabavených celní správou.
„Třeba věznice v Heřmanicích je k tomu už zařízena,“ podotýká Štern.