jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
1.Světová válka aneb naši pradědové
MRLAH
[http://mrlah.sweb.cz/607133_d8855df3c68dab128597.jpg] Počet českých vojáků se dá jenom odhadnout na 1,4milionu.Někteří mohou byt vaši dědové nebo pradědové.Přesná čísla, kolik padlo Čechů ve 1.světové válce, nejsou známa.Do konce války padlo podle nepřesných odhadů asi 138 000 českých vojáků.Češi bojovali na východní frontě a na italské. Bojovali v řadách Rakouska Uherska které někteří tolik nenáviděli. Boje na obou frontách byly velmi kruté a krvavé a ostatky mnoha mrtvých se nikdy nedostaly zpět do vlasti. Hřbitovy byly dělány v místech bojů a některé upadly v zapomnění a znázornují je památníky. Jedinou utěchou je to ,že válka vedla k rozpadu Rakouska Uherska a vzniku samostatného československého státu.
Několi odkazů na stránky, které Vám pomohou dohledat své předky:
Databáze legionářů - Možnost vyhledat legionáře podle jména a místa narození.
Spolek pro vojenská pietní místa - Vlevo zadat jméno a zobrazí všechny zmapované pomníky, na kterých je uvedené.
Seznam ztrát Rakousko-Uherské armády za 1.světové války, vydaný K. und k. Kriegsministerium - Nelze hledat podle jména. Nutno zvolit datum a prohledat seznam ztrát z daného dne. V první části jsou důstojnící, poté mužstvo.


Něco z televize
cesi-na-frontach-1-svetove-valky
Můj děda byl voják, válčil na Piavě — Česká televize
Velká válka z archivu ivysilani české televize
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DAYSIR --- 12:39:02 28.7.2014
"Pour mettre fin aux menées subversives partant de Belgrade et dirigées contre I'integrité térritoriale de la Monarchie austro-hongroise, le Gouvernement Imperial et Royal a fait parvenir à la date périal du 23 juillet, 1914, au Gouvernement Royal de Serbie une note dans laquelle se trouvait formulée une série de demandes pour I'acceptation desquelles un delai de quarante-huit heures a été accordé au Gouvernement Royal.

Le Gouvernement Royal de Serbie n'ayant pas repondu à ment celle note d'une manière satisfaisante, le Gouvernement Imperial et Royal se trouve dans la nécessité de pourvoir lui-même à la sauvegarde de ses droits et intérêts et de recourir a cet effet à la force des armes.
L'Autriche-Hongrie, qui vient d'adresser à la Serbie une déclaration formelle conformement a l'article 1' de la convention du 18 octobre, 1907, rélative à rouverture des hostilités, se considère des lors en état de guerre avec la Serbie.

En portant ce qui precède à la connaissance de l'Ambassade Royale de Grande-Bretagne lo Ministère des Affaires Etrangères à I'honneur de déclarer que l'Autriche-Hongrie se conformera au cours des hostilités, sous la réserve d'un precède analogue de la part de la Serbie, aux stipulations des conventions de La Haye du 18 octobre, 1907, ainsi qu'à colies de la Declaration de Londres du 20 février, 1909.

L'Ambassade prie de vouloir bien communiquer, d'urgence, la présente notification a son Gouvernement."

- signé Le comte Leopold Anton Johann Sigismund Josef Korsinus Ferdinand Berchtold von und zu Ungarschitz, Frättling und Püllütz, ministre des affaires étrangères de l'empire d'Autriche-Hongrie

Před sto lety začala válka.
ADAMIRA --- 6:36:36 28.7.2014
Jinak IMHO samozdřejmě nešlo jenom o nasazení legií, ono vražení v té době poměrně velkého československa jako klínu do střední evropy mělo přinést nějákou rovnováhu.

Jedno s druhym
ADAMIRA --- 6:34:32 28.7.2014
OBRAZEM: Zákopy, ruiny katedrál a krvavá bojiště. Tak vypadala Velká válka - iDNES.cz
http://zpravy.idnes.cz/...-vypadala-velka-valka-do0-/zahranicni.aspx?c=A140725_153046_zahranicni_vez
MELOP --- 18:29:41 24.7.2014
RCROW: A je tu ještě jedna věc - Brest-litevský mír (mimochodem, vedle jeho podmínek vypadá Versailleský mír jako vysoce férová dohoda).
V důsledku této smlouvy se měli vrátit Cenrálním mocnostem zajatci z Ruska (gen. štáby najisto počítaly s jejich nasazením jinde) - čs. legie jejich repatriaci dílem zpomalily, dílem znemožnily (zablokováním Transsibiřské magistrály), to byla další věc, která udělala na Dohodu dojem.
KORKMAZ --- 16:18:45 24.7.2014
Je docela vtipné, že v práci máme nového italského kolegu co sedí vedle mě...říkal, že jeho praděda bojoval na piavě a můj taky...každý ale na druhé straně...
DAYSIR --- 15:43:56 23.7.2014
RCROW: mělo to zásadní roli hned v několika ohledech.

a) demonstrovalo to, že Češi a Slováci dohromady dobrý (tohle je důležitý - čechoslovakismus jako program byl hodně novej)
b) specificky legie v Rusku měli asi největší úspěchy a hrdinský historky ze všech legionářů a jejich účast v občanské válce je zcela specifická
c) celkem se uvažovalo o našich legiích v Rusku jako jednom z možných pilířů protibolševické intervence: tím byl jejich kapitál pro Západ dost vysoký
d) je to součást národní legendy a étosu. Když se stali zakladateli státu Masaryk, Štefánik a (už ne tolik ikonický praktik) Beneš, tak bylo nutné k nim přidat "jejich zbraně". A to byli hned po vzniku jasně legionáři z nichž ti ruští tvořili také asi nejvíc kompaktní skupinu i po návratu a měli nejvíc specifik. Rekrutovala se tam taky velká část generality (Syrový, Prchala, Vojcechovský, Gajda...)

Ale je pravda, že i tak je ta pozornost k nim skutečně veliká, možná až přehnaná a ostatní legionáři jsou trochu ve stínu. Ale já si nemám zas tak co stěžovat, já o nich zase dělám s ČSOL hru :) (www.sibirskypribeh.cz)
MRLAH --- 7:40:42 23.7.2014
Monte Pasubio: s batohem přes jedno z nejhorších bojišť Velké války - iDNES.cz
http://cestovani.idnes.cz/...valecne-pevnosti-d4g-/kolem-sveta.aspx?c=A140718_153614_kolem-sveta_tom
ADAMIRA --- 20:56:29 22.7.2014
RCROW: Spolutvůrci jsou stejne jako ostatni legie potazmo domaci odboj. Proste kapital pro zapadni mocnosti - "stali jsme na Vasi strane, bojovali z Vas - chceme republiku".
RCROW --- 18:51:58 22.7.2014
Oprava "Sleepwalkers" omlouvám se.
RCROW --- 18:51:24 22.7.2014
Prosím o vysvětlení proč jsou naše Legie v Rusku oslavovány jako spolutvůrci, někdy i téměř hlavní činitelé při vzniku naší republiky? Nějak mi unikají ty souvislosti,není to jen uměle vytvořená legenda? Podle mě to byl president Wilson, který jediný měl tu moc měnit hranice států po vyhrané válce, ale nechápu co ty Legie vdálené od dění víc než půl světa.Rád si přečtu nějaké seriozní vysvětlení, myslím to naprosto vážně. Teď začínám číst "Sleelwalkers" od Christophera Clarka How Europe went to war in 1914, snad trošku odpověďi najdu i tam.