jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
1.Světová válka aneb naši pradědové
MRLAH
[http://mrlah.sweb.cz/607133_d8855df3c68dab128597.jpg] Počet českých vojáků se dá jenom odhadnout na 1,4milionu.Někteří mohou byt vaši dědové nebo pradědové.Přesná čísla, kolik padlo Čechů ve 1.světové válce, nejsou známa.Do konce války padlo podle nepřesných odhadů asi 138 000 českých vojáků.Češi bojovali na východní frontě a na italské. Bojovali v řadách Rakouska Uherska které někteří tolik nenáviděli. Boje na obou frontách byly velmi kruté a krvavé a ostatky mnoha mrtvých se nikdy nedostaly zpět do vlasti. Hřbitovy byly dělány v místech bojů a některé upadly v zapomnění a znázornují je památníky. Jedinou utěchou je to ,že válka vedla k rozpadu Rakouska Uherska a vzniku samostatného československého státu.
Několi odkazů na stránky, které Vám pomohou dohledat své předky:
Databáze legionářů - Možnost vyhledat legionáře podle jména a místa narození.
Spolek pro vojenská pietní místa - Vlevo zadat jméno a zobrazí všechny zmapované pomníky, na kterých je uvedené.
Seznam ztrát Rakousko-Uherské armády za 1.světové války, vydaný K. und k. Kriegsministerium - Nelze hledat podle jména. Nutno zvolit datum a prohledat seznam ztrát z daného dne. V první části jsou důstojnící, poté mužstvo.


Něco z televize
cesi-na-frontach-1-svetove-valky
Můj děda byl voják, válčil na Piavě — Česká televize
Velká válka z archivu ivysilani české televize
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DAYSIR --- 15:43:56 23.7.2014
RCROW: mělo to zásadní roli hned v několika ohledech.

a) demonstrovalo to, že Češi a Slováci dohromady dobrý (tohle je důležitý - čechoslovakismus jako program byl hodně novej)
b) specificky legie v Rusku měli asi největší úspěchy a hrdinský historky ze všech legionářů a jejich účast v občanské válce je zcela specifická
c) celkem se uvažovalo o našich legiích v Rusku jako jednom z možných pilířů protibolševické intervence: tím byl jejich kapitál pro Západ dost vysoký
d) je to součást národní legendy a étosu. Když se stali zakladateli státu Masaryk, Štefánik a (už ne tolik ikonický praktik) Beneš, tak bylo nutné k nim přidat "jejich zbraně". A to byli hned po vzniku jasně legionáři z nichž ti ruští tvořili také asi nejvíc kompaktní skupinu i po návratu a měli nejvíc specifik. Rekrutovala se tam taky velká část generality (Syrový, Prchala, Vojcechovský, Gajda...)

Ale je pravda, že i tak je ta pozornost k nim skutečně veliká, možná až přehnaná a ostatní legionáři jsou trochu ve stínu. Ale já si nemám zas tak co stěžovat, já o nich zase dělám s ČSOL hru :) (www.sibirskypribeh.cz)
MRLAH --- 7:40:42 23.7.2014
Monte Pasubio: s batohem přes jedno z nejhorších bojišť Velké války - iDNES.cz
http://cestovani.idnes.cz/...valecne-pevnosti-d4g-/kolem-sveta.aspx?c=A140718_153614_kolem-sveta_tom
ADAMIRA --- 20:56:29 22.7.2014
RCROW: Spolutvůrci jsou stejne jako ostatni legie potazmo domaci odboj. Proste kapital pro zapadni mocnosti - "stali jsme na Vasi strane, bojovali z Vas - chceme republiku".
RCROW --- 18:51:58 22.7.2014
Oprava "Sleepwalkers" omlouvám se.
RCROW --- 18:51:24 22.7.2014
Prosím o vysvětlení proč jsou naše Legie v Rusku oslavovány jako spolutvůrci, někdy i téměř hlavní činitelé při vzniku naší republiky? Nějak mi unikají ty souvislosti,není to jen uměle vytvořená legenda? Podle mě to byl president Wilson, který jediný měl tu moc měnit hranice států po vyhrané válce, ale nechápu co ty Legie vdálené od dění víc než půl světa.Rád si přečtu nějaké seriozní vysvětlení, myslím to naprosto vážně. Teď začínám číst "Sleelwalkers" od Christophera Clarka How Europe went to war in 1914, snad trošku odpověďi najdu i tam.
JON --- 23:59:55 21.7.2014
STOURAL: tak co vím, přípravy probíhají už několik let (ale samozřejmě ti lidé nedělají jen na tom, že). Pořád se získávaj nový a nový materiály. A cesta to bude dlouhá, to je jistý.
STOURAL --- 23:16:44 21.7.2014
JON: Už se píše pro ten film scénář? Vypadá to ale na dlouhou a nejistou cestu.
ADAMIRA --- 22:10:49 18.7.2014
Jinak jeste k diskuzi na tema "vesela realita - svejk" - priznam se ze jsem se ke knize dostal az ted, ale nevim kde autor vzal tohle blby prirovnani, jo jasne, ve svejkovi neni jmenovite 100 000 poprav ale teda reality popravovani (zen, deti), zavirani, sekani, hnani na smrt je tam teda tri pr*ele. Az me samotnyho prekvapilo, ze je to v podstate docela drastickej protivalecnej kousek, i kdyz podany "vtipnou" formou.
ADAMIRA --- 22:07:30 18.7.2014
JON: vypadá to pěkně, snad si najdu čas na to abych to prolistoval
RCROW --- 20:04:43 18.7.2014
JON: Je to super, velmi poučné, děkuji.