Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
JÓGA
FRANCIMOR
Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
KořenyPlody“ / Samyama
1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
3. ásány - cvičení jogových pozic
4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
6. dhárana - koncentrace mysli
7. dhjána - meditace
8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

aktualizace: 8.2.2012
(přidání na vyžádání)

30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
Praha
Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
Akasha NOVÉ
ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
Cocoon NOVÉ
Energy Studio - Václav Krejčík
Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
Lenka Nezvalová - vinyasa flow
Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
Milena Raková - iyengar
Pavel Hub - ashtanga vinyasa
Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
YogaMe NOVÉ
Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
Brno
Gitanandajoga.cz
MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
Ostrava
Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
Pranava Jóga Centrum NOVÉ
Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
Pardubice
Láďa Lebeda
Plzeň
Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
Prostějov
Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
Severní Čechy
Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
Petr Něměček - iyengar
Jižní Čechy
MUDr. Michaela Klos - vivékananda
Frýdek - Místek
Karakal - hatha
Celorepublikově
Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
Světoběžníci NOVÉ
Matej Jurenka
Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
AGRICULTEUR --- 17:59:30 23.9.2017
Orižinal Fenomenal

Taky diky moc všem disputace zučastněným pluska se mi jevi jaksi nedostatečná. tak dik moc fšem.
vubec si netroufam byť jen sluvko přizmínit, neb primárně nemam zkušenost vlastní rodiny a potomků.. a ani nevim co a jak a kam, jen že sem se v tom spoustukrát viděl... útěky do ticha severního polu, teče Ti do kůlny, jsi člověkem jsi muž či žena. lze nebýt člověkem ale pak nejsi člověkem... fakt dík moc, jaksi se tu v krátkosti a hutnosti vyjádřilo tolik věcí, který sem nikdy nebyl schopnej tak pěkně a srozumitelně formulovat (snad ani sobě)
až sem si to zkopíroval a uložil do wordu :)
HARI --- 9:24:42 23.9.2017
KUATO:
DARJEEL:
Děkuju Vám oběma, dali jste mi více podnětů než yoga žurnály a stránky.
Co se týče roviny těla, tak je mi to myslím jasné. Jógu cvičím denně, a dřív jsem dělal také bojové umění. Teď nemůžu ze zdravotních důvodů (místo toho chodím plavat), ale do budoucna bych to mohl obnovit. Tady mě také napadá, že vařím podle ajurvédy, a ajurvéda asi může ke groundingu taky přispět (údajně čím více dóši v rovnováze, tím více uzemnění).
V rovině vztahů je to u mne horší, vlivem různých událostí mám blízké vztahy narušené. Vůbec mě nenapadlo, že tohle je součást groundingu. Myslel jsem, že spíš stav peněz na kontě nebo jakou a jak práci dělám. To je asi také důležité, ale takový mnich nemá nic, a bude uzemněný právě asi přes vztahy. Tady je myslím i zodpovězená moje otázka po jamě. Ta asi předchází dobré vztahy. Tuhle oblast bych měl asi víc prozkoumat.

Jinak pokud bych měl přispět do debaty, tak Pjer La Shez tvrdí skoro opak - biologicky a po celý pravěk byla role ženy sběr jídla, vaření a čarování, zatímco muž se staral o bezpečnost blízkého okolí. Nedokážu si představit, že v takové roli by byl neuzemněný. Kdybych od rána do večera musel hlídat barák před mamuty, medvědy a jinými kmeny, asi bych tenhle problém vůbec neřešil.
YMLADRIS --- 21:16:15 22.9.2017
KUATO: já jsem tě pochopila. ale psal jsi, že ženy jsou ženy a muži muži (?) tj co je dle tebe ta pravá mužská esence? pokud ženy praktické a muži "mimo" tak to moc sexy nezní, čili nevím jak to minis s tím pravým mužem s koulemi. co ho dělá tím muzem
KUATO --- 19:03:49 22.9.2017
YMLADRIS: ja tu antarktidu uvadel jako ulet, ke kteremu inklinujou muzi podstatne casteji nez zeny. utek do antarktidy je utek, ke kteremu mame hrozne velkou tendenci. je to pro nas cas od casu hrozne lakave. nejaka forma pradavneho stesku po tichu a klidu, ktery muz u zeny tak casto jen tezko nachazi. jdes na lov a dva dny se jen tak toulas a koukas do krajiny a pak teda zabijes toho jelena a dotahnes ho domu, tam jsi den a pak uz si radsi sbalis fidlatka a zase vypadnes, protoze zena vymysli vymenit mechovou ucpavku v cele chatrci, i kdyz ta stara by jeste par let vydrzela.. vy jste tak prakticke, ze furt vidite neco, co by se melo udelat (a mate v tom v podstate pravdu, coz je na tom to nejhorsi). a my furt rikame, ze nam to kurva nemusite pripominat, ze vam kazdeho pul roku rikame, ze tu kapajici strechu opravime (coz se musim smat, ze jsem napsal, protoze mi kape od jara strecha na kolni a babka uz s tim je otravna jak ves a kazdy den me prca, ze na me nechce tlacit, ze to je moja kolna, ale... kurva, kdyz na me nechce tlacit, tak proc na me tlaci??!?). v tomhle "utek do antarktidy" je muz svym zpusobem sobecky, protoze "ona to zenska s deckama nejak zvladne, tucnaci zobaky jsou prece tak dulezite pro celou nasi civilizaci!!" to by jen velmi vzacne nejaka zena udelala. musela by byt pod obrovskym tlakem.. ja sam u sebe zasivaci tendenci vidim a snazim se s tim bojovat a to zenske "pindani" vnimat jako tvurci - spolupracovat s tim a integrovat to - dyt ony v tom maji mnohdy pravdu. akorat se to nesmi posunout do bodu, kdy zenska chlapa uplne sezere. coz se obcas vidi a neni to samozrejme hezky pohled, na vykastrovaneho chlapa :o).
YMLADRIS --- 14:39:01 22.9.2017
já ty polarity pohlaví řeším hodně, ale nechce se mi to vypisovat, takže jen pro kuata: čili ten správný chlap co má koule to je ten co mizi do Antarktidy za tucnakama? nebo co je ten esenciální mužský atribut mužnosti?

darjeel - neuzemnenych žen je stejně jak muzu - to asi ne, protože kulturní role nutí ženu být uzemnena, více než role nutí muze. v tom má kuato pravdu, že děcko tě vycvičí, ať už jsi byl zpěvačka, filosofka nebo víla. chlap se vyhne.

kuato - že jsi ještě neviděl ženu řešící uzemnění - asi pritahujes zemité typy, protože tvoje Antarktidy jim jakoby imponují (nějakou dobu).ale když bys byl mistr orby, budeš mít doma vílu.

KUATO --- 14:10:49 22.9.2017
TADEAS: v poslednich dvou trech letech bych rekl, ze ctu velmi malo, protoze pro to nemam moc casovou kapacitu. pres nepochybne koreny v zapadnich tradicich ale jako denni pravidelnou praxi delam tantricke praxe na vybrane indicke bozstva a snazim se jit smerem paramadvaity. z nejakeho rasismu me obvinovat nemusis, dekuji pekne. ale na druhou stranu, co si budem povidat, kosile blizsi nez kabat. kdyby na to prislo (a doufam, ze se tak nestane, ze to nebude nutne), budu bojovat s nejvetsi pravdepodobnosti na strane me krve. nemam problem si to priznat. dela to ze me rasistu? jsou situace, kdy vsechny dostupne volby jsou na picu, presto musis volit a nest dusledky. nicmene boj je az posledni volba po promrhani vsech ostatnich prostredku. prijde mi zajimave, ze pokud budu mit neco ne integrovaneho, ale potlaceneho (treba se budu povazovat za vysoce moralniho cloveka a budu odmitat jakykoliv fyzicky stret bez ohledu na okolnosti), tak toto mi vytvori stinovou oblast, ktera mi bude paradoxne do zivota mit tendenci vstupovat..
TADEAS --- 13:30:03 22.9.2017
TADEAS: ad tenhle esencialismus a jeho dusledky -- nejaky studie ukazaly, ze tyhle teorie vedou k lepsimu prijeti urcitejch nerovnosti muzi a zenami, a zaroven zvysuji -muzske- sebevedomi, takze je otazka, do jake miry je tohle prave nejaka muzska strategie nalezani sebehodnoty, statusu atd. Theorizing Gender in the Face of Social Change: Is There Anything Essential About Essentialism?

pokud pak nekdo napr. praktikuje nebo uci jogu, otevira lidi, mluvi s lidma, pak je otazka, jestli prave tohle je neco, co je hodny podpory. -- je? neni? minimalne je to otazka a tou by to melo nadale zustat, protoze jsme si museli vydobit, aby se ji to stalo.
TADEAS --- 13:03:58 22.9.2017
KUATO: ta tvoje magicka praxe ale vychazi urcite take z toho, ze ctes autory urcite doby, treba ranny novovek az pocatek 20. stol., nemecka linka, pak tam mas tenhle biologicky determinismus nebo esencialismus [1] [2] co tu predvadis, a to te nakonec dovede az k rasismu. tohle je urcite v nejake casti nasi kultury pritomne a pak na to nasedaji ruzne jevy jako zakorenena netolerance vuci jinym, atd. muzeme to ted videt nazivo okolo nas v tehle zemi. konzervace stareho dobreho. ale i konzervy se po case zkazi, i kdyz jim to trva dyl :)

a tohle komentovat rozhodne neni OT. pokud ma byt joga prave o te esenci, tak je velmi dulezite, jak tu esenci chapeme :)
KUATO --- 11:46:54 22.9.2017
TADEAS: jasne, chapu. mi je jasne, ze muzi i zeny maji oba jak muzskou, tak zenskou slozku. presto jsem ze svych zkusenosti v ramci rekneme magicke praxe presvedcen, ze biologicka dannost je v urcitych urovnich neochcatelna. pro kolektivni egregory jsi jako jedinec nic. figura na sachovnici, ktera muze udelat nejakou praci. treba prenest geny. to nemusi byt malo. determinace muzstvi/zenstvi je tak hluboka, ze aby ses z ni dostal, tak musis prestat byt clovekem. ne, ze by to neslo. za urcitych okolnosti to zda se jde. ale uz nejsi clovek. dokud jsi clovek, tak jsi bud muz nebo zena. tahle hra ma svuj ramec, sve paradigma. archetypy z tohohle ranku, se kterymi jsem mel prilezitost se setkat, tak patrily bud do jednoho tabora nebo do druheho. podle toho se prislusnym zpusobem ke me chovaly. vyjednaval jsem s nimi ze sve pozice. mel jsem zivotni etapu, kdy jsem mel dve zeny najednou. videl jsem v primem prenosu, jak vypada valceni na archetypalni urovni, jak se ke me stavely zenske archetypy/entity a jak muzske. jak se lisi jejich hodnoty a potreby, zajmy. videl jsem, jak jedni i druzi hodnoti situace, moje rozhodnuti. jak mi pribyvaji a ubyvaji "spojenci", kdyz jsem se zachoval "spravne" nebo "nespravne" videno optikou ten konkretnich archetypalnich sil.. vidim jak se daji zavolat v urcitych situacich jedni i druzi podle toho o jakou situaci se jedna, co je vyhodnejsi, ale proste ja jako muz nikdy nebudu patrit mezi ty se suknemi, ty ktere mohou nest v sobe zivot.. videl jsem to i u porodu meho tretiho ditete par mesicu zpatky..co na tom, ze jsem ho spolu-porodil, stejne jsem byl jen trpenym "hostem u slavnosti zenstvi"..

nejaka "nova doba" s tim, ze chlap uz neni chlap, protoze trpi z duvodu zmrveneho detstvi krizi identity, tak si necha ufiknout koule.. co jako s tim. je mi to fuk. z pohledu lidstva, jeho preziti, preneseni krve, tohle jsou minoritni zalezitosti, slepe vetve (toto neni pejorativni, ale funkcni oznaceni) v urcite oblasti. v jine mohou byt velmi plodne.. muze byt, ze se mimo zakladni polaritu rozviji neco tretiho, existujiciho na pomezi, nepodmineneho biologicky.. neco prilis "merkurovskeho" nez aby to bylo solarni nebo lunarni.. v kazdem pripade tohle tema je hranicni - ma presahy do spousty oblasti a daly by se diskuzema stravit hodiny. je nemozne zachytit vsechny jemnosti a aplikace tohohle v par vetach nekde na diskuzaku. vzhledem k tomu, ze uz jsme OT dlouho, tak bych to uzavrel.
TADEAS --- 10:25:37 22.9.2017
KUATO: promin, nemel bych trollit, ale rikat to primo. utahuju si z tech tvejch esencializaci (esence muze, esence zeny, zena=matka, atd.), ktery se prolinaj jinak smysluplnejma prispevkama. ale nijak neprispivam puvodnimu dulezitejsimu dotazu, nicmene muzes zvazit, jestli na tom neco neni a jestli tohle jsou odpovidajici schemata pro tu sirokou skalu dnesnich situaci a roli.