Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Mýty, Legendy a Pověsti
FOSSY
O legendách, pověstech a mýtech minulosti, ze všech koutů světa. Od Hercula po Sun Wu Kunga. Od Draků po Čachtickou paní.
Nikoliv UL!

- Legendy o stvoření světa
- Mýtičtí tvorové
- Bájní hrdinové

Slyšeli jste střípek nějaké legendy, a chcete ji znát celou?
Znáte nějaký pěkný mýtus, který Vás oslovil, a chcete se o něj podělit?
Zajímá Vás, kdo byl Belerofontes, Tyr, nebo Hannibal?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BRENMCGUIRE --- 10:09:52 15.12.2014
FOSSY: To je pravda, a proto já bych rád když by šlo nějak odhalit skutečnost jak to ve skutečnosti bylo. Jen přijít na to které části se zakládají na pravdě. Ale chápu že to zůstane jen u přání pokud někdo nevylanezne a nesestrojí časovou sondu.
FOSSY --- 9:39:58 15.12.2014
BRENMCGUIRE: Nicméně nehledáš pravdivý základ legendy nebo mýtu, ale konkrétního eposu, tedy konkrétního literárního díla, kde "zrnko pravdy" může končit tím, že existoval Karel Veliký a že bojoval o Zaragozu. Vyprávění o činech jednoho rytíře (idealizované a prodchnuté "nadpřirozenými" jevy), který žil před cca dvěma sty let bych asi nepovažoval za "přikrášlenou realitu". Epos (je to možnost, netvrdím, že pravda) mohl klidně napsat básník, který zjevně neměl šajn o historii, na objednávku církve (možná papeže?), aby povzbudil lidi správným směrem (a došlo ke křížové výpravě).
BRENMCGUIRE --- 17:55:13 14.12.2014
FJERTIL: O tom jak si koupil o to vůbec nerozporuji, jen je zajímavé zamyšlení nad tím jestli bylo upáleno více žen nebo mužů. Kacířství je asi něco jiného že?
Ty jo tak to je pekný masakr o těch loupežích, to jsem také nevěděl.

Předpokládad že se něco zakládá na nějaké či částečné skutečnosti přeci neznamená nemít fantazii? Vždyt stačí i taková slovní pošta. Kdo ví jestli Shakespeare existoval jestli to není jen pseudonym. Tolkien se inspiroval především v severských bájích a protože byl jazykověděc tak využil jazyky a vytvořil vlastní. Tedy vycházel z mýtů a legend. Verne se přece také opíral o základy pokroků - využití děla pro cestu na měsíc.
I dneska lidé aby vzbudili pozornost si realnou zkušenost často přikrášlují aby byla zajímavější.
FJERTIL --- 15:48:20 14.12.2014
ALDARION:
BRENMCGUIRE: Ad muži a ženy: jak jsem koupil, tak prodávám a bavím se o Zemích koruny české a možná je to přepočet na procesy, než na sumu v něm obviněných či odsouzených čarodějnic a čarodějů (tedy masculinum existuje). Vychází to hodně z toho, že hodně obviněných čarodějů byli koňáci (kradení hostií pro zvířata - ostatně je zajímavé že v současné době už hostie nekradou, ale za to koním dávají homeopatika) nebo rasové (házení mršin do studní, aby měli více práce).
S tím hanobením ostatků nešlo ani tak o počátky lékařství, jako o pověry: např. prst oběšence zavěšený v sudu měl přilákat zákazníky do hospody.
Podobně i s tím mordem: zloději věřili, že když vsunou do domu ručičku z nenarozeného dítěte, tak zajistí, že se během lupu nikdo neprobudí. Jak se pořizuje ručička nenarozeného dítěte je myslím nasnadě.

BRENMCGUIRE: Vtip ti bohužel nevysvětlím. Ten musíš pochopit sám.
Předpokládat ale, že každá legenda, báj, mýtus je založen na pravdě, znamená předpokládat, že naši předci neměli fantasii a nedokázali fabulovat. To je jako tvrdit, že Shakespeare musel mluvit s Oberonem, Tolkien s hobity a Verne se musel plavit v ponorce hlubinami oceánu. To není příliš skeptický přístup.
Neříkám, že tam nemůžeš vyhrabat střípek pravdy, ale jaké? Něco může být básnický opis nějaké historické události, něco vykradení jiného mýtu, něco bude odkaz na dobu vzniku / sepsání báje a něco bude prostě jen vycházet z toho, že zajímavé příběhy prostě musejí mít nějakou konstrukci.
BRENMCGUIRE --- 15:22:39 14.12.2014
FJERTIL: Netroufám si soudit poměr muži ženy. I když je možné že asi spíše muži. Ale zase když to vezmu v užitnosti slova tak slovo čarodějnice mi přijde mnohem vžitější spojení než čaroděj, ďáblův sluha apod.? Hádal bych že kromě zkoumání chemie by k tomu mohlo i patřit počátky lékařství ne? Kdy se chodily vykrádat čerstvě pohřbení pro pitvu. Ale to si asi vlastně popsal tím hanobením ostatků.
BRENMCGUIRE --- 15:16:37 14.12.2014
FOSSY: Díky pročtu tvé starší příspěvky.
Amerika a drak jsem zkoušel hledat a nenašel. Jen tu jedinou zmínku o opeřeném duhovél hadovi co létal a byl to i nějaký šedovlasý stařec.

O Rolandovi jsem našel že byl asi původně správcem Bretaně nebo tak něco, ale kdo ví. Ale každý takový mýtus, legenda, báje bych řekl že vychází z něčeho skutečného.

FJERTIL: Bohužel tomu vtipu nerozumím.
ALDARION --- 15:09:15 14.12.2014
FJERTIL: Všechno jasný až na ty muže - myslíš to nějak obecně, během středověku, nebo během čarodějnických procesů raného novověku? Měl jsem pocit, že jsem někde zahlédl výčty z nichž vyplývalo, že během těch klasických novověkých procesů skutečně vedou ženy, ale už si ani nevybavím, zda se to týkalo Čech nebo obecně Evropy... :(
FJERTIL --- 13:38:04 14.12.2014
Jinak jak tu byla ta zmínka o "zbavování se pokrokových žen coby čarodějnic," tak velmi doporučuji Čarodějnické příběhy J. Francka.
Člověk se dočte, že minimálně v našich zemích je tento obraz spíše výsledek pozdější (proticírkevní a snad i profeministické) propagandy: z čarodějnictví byli častěji obviňováni muži, dost často se to opravdu pojilo s jinou trestnou činností (hanobení ostatků, travičství, lup, mord), a daleko více odsouzených bylo až v době, kdy rozhodování o čarodějnictví přešlo z církevního práva na právo světské a v době, kterou hrdě označujeme "novověk." Do této doby spadají i velké procesy včetně těch losinských.
FOSSY --- 3:40:14 14.12.2014
BRENMCGUIRE: Templáři i Ilumináti zde již proběhli - FOSSY: a FOSSY: stejně jako Fafnir a několik různých zmínek o dracích - FOSSY: ; FOSSY: ; FOSSY: ; FOSSY: a další. Dokonce i kováře jsme tu probírali. Vyhledávání je docela šikovná věc.

Spojení Templářů s dalšími "řády"? Celkem často se považují za jejich pokračovatele, nebo se traduje, že byly založeny templáři/potomky templářů. Spojení templářů s Bafometem je celkem dobře možné považovat za konstrukci vzniklou z potřeby mocný a bohatý řád zničit, z nutnosti obrátit proti němu veřejnost a církev.

Co se draků a jejich odlišností v legendách týče, nediv se zlým drakům u křesťanů - dopadl stejně, jako většina pohanských mýtů. I když pro Evropu bývali zpravidla (ne vždy) zlí i před křesťany :) A jinak i Asie a Amerika mají své zlé draky. Spojení draků s ohněm je sice nejčastější, ale draky dohledáš u všech elementů, draky všech barev, druhů a velikostí.

BRENMCGUIRE: Meč v podobě kříže... Troufám si tvrdit, že meč má nejpraktičtější možný tvar. Využití meče coby kříže vydím jako využití tvaru, nikoliv jako záměr při výrobě meče. U řádových bojovníků bývaly obvyklé meče s křížem v hlavici meče.

Durendal. Podobně jako u jiných legendárních zbraní si můžeš vybrat z mnoha verzí. Podle někoho to byl meč Hektora z Tróje, podle někoho ho přinesl anděl přímo pro Rolanda (a v rukověti byl hotový relikviář se zubem sv. Petra, krví sv. Basila atd.), nejostřejší meč všech dob (což je titul, který si nenárokuje zdaleka sám). Při pokusu ho zničit, aby nepadl do rukou nepřátel, Roland stvořil uderem do skály La Brèche de Roland, ale meč byl nezničitelný. I se svým rohem ho ukryl pod své tělo.

Nevím, kde se vzal Roland, nevím, jestli má vůbec hostorický podklad.
Jak už jsem psal, historické události Písni neodpovídají - Karel Veliký v tu dobu bojoval za saracény, ne proti nim, Zaragozu nedobyl, a bitvu kdesi v Pyrenejích svedl s Basky (křesťany). Epos byl formou i obsahem "propaganda" pravého rytíře božího a pěkně se hodil jako jedna z opor pro vyhlášení další křížové výpravy.
FJERTIL --- 2:55:02 14.12.2014
BRENMCGUIRE: No v Číně těžko mohli spojovat draka s krokodýlem, jelikož tam krokodýly znaly - původně byli snad až u Pekingu. Čínský drak je prostě heraldické zvíře, tj. složenina.
Evropský je něco podobného, taková alegorie.
A pochopitelně velký krokodýl mohl být jednou z inspirací, nebo naopak promítnutím našich představ o drakovi.
Jinak se domnívám, že v našich končinách spíše než krokodýl, tak had - viz též zmije / zmej.

A pokud jde o tvou zásadní otázku:
[https://c2.staticflickr.com/8/7075/7348416858_4910aacd5e.jpg]