Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Novinky v legislativě
WYMA
O tom, co nového na nás zákonodárci přichystali, nebo teprve chystají.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 16:24:59 18.11.2019
teprve to prijde..

zas jedna radost..


Evropská Unie v nedávné době přijala Směrnici o ochraně osob oznamujících porušení práva Evropské unie – tzv. „oznamovatelů“ neboli „whistleblowerů“. Směrnice se vztahuje na případy, kdy zaměstnanec nahlásí porušení určitého unijního předpisu, ke kterému došlo u jeho zaměstnavatele, přičemž není důležité, zda se jedná o zaměstnavatele současného nebo minulého.

Do října 2021 by členské státy měly tuto směrnici převést do národních právních řádů. Již nyní se ve vládě projednává návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který by měl být do konce tohoto roku postoupen do Poslanecké sněmovny.

Každý zaměstnavatel s více než 50 zaměstnanci nebo s ročním obratem přes 10 mil. eur bude muset zřídit tzv. vnitřní oznamovací systém. Přijatá oznámení bude mít povinnost do 30 dnů prošetřit a přijmout nezbytná opatření k nápravě. Alternativou pro whistleblowery bude obrátit se přímo na orgány činné v trestním řízení nebo také na Agenturu na ochranu oznamovatelů. Agentura bude zákonem zřízena jako nový organizační útvar Ministerstva spravedlnosti, který by měl oznamovatelům poskytovat také poradenskou a informativní činnost v oblasti podávání oznámení

Jakýkoliv postih ze strany zaměstnavatele vůči oznamovateli je zakázán. Zejména nesmí být propuštěn z pracovního poměru nebo odvolán z výkonu služby, nesmí mu být snížen plat či mzda či jinak diskriminován nebo znevýhodňován.

V případě soudního sporu pak platí obrácené důkazní břemeno. Skutečnost, že
k diskriminaci nedošlo, tedy bude prokazovat zaměstnavatel
??? --- 15:53:37 9.4.2019
https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=90691

ZÁKON
o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací a o změně zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
??? --- 16:17:18 14.3.2019
Navrh zakona o hromadnych zalobach
Materiál - Portál Aplikace ODok
https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBA9EXSST

??? --- 22:55:03 5.3.2019
to jsem zvedava, jak bude tohle vypadat v konecnem vysledku.. ale byt zalobce, aniz by o tom clovek vedel a mel res iudicata.. mno...
https://archiv.ihned.cz/...hum-se-vyplati-soudit-i-o-stovky-korun-budou-moci-podavat-hromadne-zaloby
PHAILO --- 16:08:18 8.1.2018
Je nová doba, nevím, jak jste to mohli nezaregistrovat. Ruku v ruce s tím bude nový trestní řád, který ořeže práva obviněným. Časem v obou procesech přibude ještě laický prvek - přísedící z místního výboru Agrofertu, který dohlédne na národní zájmy. Pak je ještě nutno zrušit advokátní tajemství, na tom už se ostatně taky pracuje. Bez toho tu novou republiku nevybudujeme!
??? --- 16:34:49 4.1.2018
100k pokuta.. to se posrali v kine
a advokatovi, kterej jedna z pokynu klienta...
jako... coze?
??? --- 16:31:57 4.1.2018
GHOSTSTALKER: no super..
GHOSTSTALKER --- 16:30:00 4.1.2018
???: "Bude-li dovolání podáno svévolně nebo za účelem průtahu věci, může dovolací soud dovolateli nebo advokátovi dovolatele uložit trest pro svévoli."

Tak hlavně aby byl novelizován i zákon o advokacii a bylo nám umožněno odmítnout pokyn klienta, pokud půjde o svévoli.
??? --- 16:28:46 4.1.2018
haha, to je vtipny :D
GHOSTSTALKER --- 16:21:37 4.1.2018
Tady se dá lajkovat věcný záměr nového OSŘ... i když jak vidím advokátský proces, dovolání jako řádný opravný prostředek a povinnost jednat před soudem poctivě a mluvit pravdu, tak tam toho k lajkování asi moc nebude :-).

https://crs.justice.cz/