Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Recyklace
ZRADA
[https://s6.postimg.cc/vd5x0ov7l/recyklace.jpg]


Vadí vám všudypřítomné odpadky a nechcete k nim přidávat svoje? Máte něco, co už se vám nehodí, ale je vám líto to prostě vyhodit? Chcete zdánlivě nepotřebné věci co nejlépe využít? Rady, tipy, nápady.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MVEK --- 21:32:33 10.6.2019
TAMARIX: Určitě, co vím, tak se z pražské ZEVO - malešické spalovny seškrabují pravidelně různé kovy ze dna (říkal kamarád, který tam byl na exkurzi za studia). Ale tenkostěnné kovové věci spíš shoří/horké vyletí do komína a maximálně je chytí lapače a skončí to někde na skládce. Možná se to tedy týká jen toho hliníku, netuším, jaké tam jsou teploty, a co který kov při nich udělá. A nakolik teorie odpovídá praxi.
TAMARIX --- 20:11:35 10.6.2019
MVEK: Když se zmíněné věci dají normálně do šrotu, tak tam se to pak nabírá magnetama. Na ty se v pohodě chytí i plechovky, zátky od piva apod. Při zpracování pak všechen nežádoucí bordel (plasty, papíry, zbytky jídla nebo třeba i barev apod.) normálně shoří. Taky by mě zajímalo, co dělají s tím, co na té třídící lince vyřadí. Doufám, že to pak dají někam do toho šrotu, kde si to přeberou zase jinak a ne tak detailně. Pokud by to šlo do spalovny, tak tam je pak snad taky možnost vytahat kovový odpad z popela magnetama.
MVEK --- 9:49:37 2.6.2019
SCHIFFI: A zase polovičatý článek (videu samotnému bych to ani nevyčítal), ačkoliv něco přineslo nového i mně.

Buď je plast u tlakových sprejů zmíněn jen pro zdůraznění, proč je tam neházet, a hlavním důvodem je ten tlak a hořlavost, nebo pak mám pochybnost o dalších materiálech:
- zátky od piva a šroubovací víčka od lahví (podle etikety na kontejneru v Praze bych řekl, že tam ale patří), protože obsahují plast na vnitřní straně (u těch šroubovacích to někdy jde odseparovat, někdy ani náhodou)
- některé železné plechovky mají také plastovou vrstvu na vnitřní straně (zelenina Bonduelle pozdravuje).

Nemluvě tedy o tom, že by mě zajímalo, jestli ty vyřazené hliníkové tlakové nádoby posílají do spalovny/na skládku, nebo s nimi něco dál dělají. Tipuji ale to první.

Samozřejmě mi z toho vyplývá riziko lidského faktoru, a tedy že i když tam člověk poctivě vyhazuje občas tlakové nádoby zbavené vnitřku a vršku, nebo plata od léků, která jsou kompletně hliníková, tak je zaměstnanci v neznalosti a spěchu vyřadí též.
LINKOS --- 22:42:44 24.5.2019
Řeším teď takovou specialitku,kam s airbagy. Mám doma dva, zítra je nebezpečný odpad, můžou přijít tam?
SCHIFFI --- 17:58:54 23.5.2019
VIDEO: Má smysl třídit i plechovky? Toto se s nimi děje - iDNES.cz
https://www.idnes.cz/xman/styl/trideni-odpadu-plechovky-matej-smlsal.A190521_134144_xman-styl_fro
??? --- 15:25:24 16.4.2019
Nechtěl by někdo nová pouzdra na kontaktní čočky? Kolegyně v práci nakoupila 6 roztoků na čočky a ke každému bylo jedno. Pokud máte někdo zájem, mám jich 6 v centru Prahy, stačí napsat a stavit se. Samozřejmě zdarma.
MVEK --- 10:49:42 17.12.2018
Opakovaně přeplněné kontejnery na tříděný odpad jsou jen můj dojem, nebo realita posledního cca půl roku (Praha)? Mám na mysli papír, plast a kovový odpad.
U plastu to bylo nedávno dost extrémní, to jsem viděl třeba i čtyři kontejnery po cestě přeplněné, až jsem podezříval, že to souvisí s problémem s odbytem některých druhů plastů.
Ale teď je to spíš takové, že na jednom stanovišti je plný papír, na druhém prázdný, ale jsou plné plasty apod.

Docela mě to už unavuje, v létě a ze začátku podzimu jsem někdy i volal Pražským službám a na jejich záznamník nadiktoval čísla plných kontejnerů, a náhodou či jako důsledek třeba další den nebo druhý den byly kontejnery prázdné. Ale taky mě to nebaví pořád otravovat.

Jediná pozitivum je, že jsem se naučil nosit i malé množství často, a ne hromadu najednou (bohužel i přes částečný přechod k zero waste, je toho pořád moc). Ale myslím, že ho stírají negativa toho množství lidí, co to ve vzteku hodí do směsného odpadu (nebo vedle popelnic, a tam se třeba papír znehodnotí).
??? --- 10:46:39 23.9.2018
SCHIFFI: papierom fakt ne :)

jedina rozumna moznost zatial je balit do menej obalov
SCHIFFI --- 1:43:17 23.9.2018
???: viz pan xxx , nicmene si myslim, ze je to resitelne.. at uzn papirem u burgeru ci paratky (a papirem u peciva( a hlavne jsem za obaly spise nevytvaret nez resit do ceho jak zabalime..... imaginaci zdar ;ô
??? --- 19:32:34 21.9.2018
SCHIFFI: tusis jak moc je vyroba inych typov obalov vacsou zatazou pre zivotne prostredie ako klasicky plast?