Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Recyklace
ZRADA
[https://s6.postimg.org/vd5x0ov7l/recyklace.jpg]


Vadí vám všudypřítomné odpadky a nechcete k nim přidávat svoje? Máte něco, co už se vám nehodí, ale je vám líto to prostě vyhodit? Chcete zdánlivě nepotřebné věci co nejlépe využít? Rady, tipy, nápady.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LINKOS --- 11:48:25 20.6.2018
MVEK: je to takova maličkost,ze by me to nijak netrapilo. To me vic vadi spousta velkych pozustatku po predchozich generacích co jsem musel vyhodit... Nebo,ze spousta lidi ani netridi plast,nebo pali igelity v kotli...
VO_D_KOLEK --- 9:49:16 20.6.2018
MVEK: Přesně tak!
MVEK --- 16:03:24 19.6.2018
Taky vás naštve, když se vám do ruky dostane třeba lahvička od parfému (u tohohle druhu drogerie je to bohužel časté), kde nejde separovat skleněnou lahvičku od sprejové části a případně dalších druhů odpadů bez sklenářského náčiní...?
MVEK --- 17:53:23 8.6.2018
LINKOS: Nechci dezinterpretovat výsledky, protože jim můžu i sám blbě rozumět. Takže bych doporučil se podívat do toho PDF. Biobavlnu jsem četl zatím taky jen interpretovanou a to jsem upřímně nepochopil (cosi o hnojení a skleníkových plynech), ale taky to bylo o údajné výnosnosti na obdělávanou plochu.

A papír zatím taky netuším, jen tam vycházelo, že tašku musíš víckrát použít před likvidací, aby se to vyrovnalo tomu LDPE. Zřejmě to bude o procesu zpracování.
LINKOS --- 17:51:13 8.6.2018
MVEK: proc je lespi plastova taska nez papirova?
Cim to je, ze by mela byt bavlna lepsi nez biobavlna?
MVEK --- 16:40:17 8.6.2018
Na FB ZW skupině byla odkazována studie dánského ministerstva ohledně nákupních tašek z obchodů.
Je to zajímavé počtení (v angličtině a asi i dánštině): https://www2.mst.dk/Udgiv/publications/2018/02/978-87-93614-73-4.pdf

Probírali výrobu, distribuci, zpracování odpadu, a to z různých hledisek, jak CO2, tak vliv na ozónovou díru, produkce toxických látek ohrožujících zdraví, spotřeba vody atd.

Jestli jsem si interpretoval některé tabulky a texty správně, tak vyplývá např. pár zajímavostí:
1) Pokud musíme vyhazovat odpad v pytlích (někdo říkal, že to domovní řád třeba vyžaduje), je lepší LDPE běžnou lehkou nákupní tašku použít na odpad, a ne recyklovat!
Samozřejmě recyklace je lepší než spálení přímo ve směsném odpadu, takže pokud máme málo odpadu, bude to trochu jinak (nebo se tak hodí využít jen pár pytlíků/tašek).

2) LDPE tašky vycházejí ve všech sledovaných hlediscích jako favoriti (v některých kategoriích s dalšími materiály a už na trochu horším místě, ale někde jako jediní)

3) LDPE tašky jsou lepší než papírové tašky...

4) Bio bavlna je prý horší než klasická. Mimo jiné započítávali i to, že unese méně atd. Ale to chce si přečíst detaily.


Samozřejmě pořád je lepší v některých případech mít dlouhodobě používané tašky a produkovat minimum odpadu. Bylo by zajímavé ještě mít studii, jestli je lepší mít v koši odpadový papír (do spalovny), nebo ho recyklovat. Na skládce to bude jasné, že papír vede před LDPE.

A je jasné, že je lepší vyrobi si pytlík z nějakého prostěradla atp., které se už nevyužije, než si koupit novou látku, zejména z té biobavlny...
MVEK --- 16:09:18 21.5.2018
Nepotěší...
V evropských přístavech se kumuluje odpad, ve hře jsou i plastové doly - iDNES.cz
https://zpravy.idnes.cz/...yklace-spalovny-doly-fbt-/zahranicni.aspx?c=A180515_142600_zahranicni_ksu
MVEK --- 8:44:59 18.5.2018
Praha má problém s prodejem plastového odpadu, odbytiště hledá v Malajsii - iDNES.cz
https://praha.idnes.cz/...cina-prodej-odbyt-f5a-/praha-zpravy.aspx?c=A180517_401926_praha-zpravy_nuc

Mno, jednak se ukázalo, že minimálně v případě Prahy měl pravdu ten, kdo říkal, že nás to taky ovlivní, viz MVEK. Protože Praha moc plastu roztříděného na dílčí složky nemá.


Na druhou stranu v článku zazněla důležitá informace:
Menší část odpadu společnost třídí na dvou linkách. Například na lahve (PET), fólie a igelitové tašky (LDPE) nebo šustivé sáčky, do kterých se balí třeba pečivo (HDPE). Ty pak prodává za vyšší cenu.

Tzn. že sáčky na pečivo se recyklují, alespoň někde. Tolik k někde se vyskytujícím informacím, že se nerecyklují.
??? --- 10:32:45 15.5.2018
Gary Dean Anderson, winner of the "design a recycling logo" contest, 1973. : OldSchoolCool
https://www.reddit.com/r/OldSchoolCool/comments/8j9pk6/gary_dean_anderson_winner_of_the_design_a/
MVEK --- 18:38:08 5.4.2018
Electrolux má zajímavé instrukce k likvidaci spotřebiče. Pominu-li to, že část se dozvím na začátku návodu a tu podstatnou část o recyklaci obalů a odevzdání spotřebiče, tak uvádějí, že mám odříznout kabel a vyhodit ho.
To je zajímavé, přece kabely se také separují jako elektroodpad, ne?