Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Occupy Wall Street 99% Rusko 146%, Spanish indignados , Island constitution
SCHWEPZ

Vyhledávání ve zveřejněných dokumentech z Wikileaks "Cable Gate" : http://cablesearch.org/

[http://teckacz.arachne.cz/xchaos/filez/twaingle.jpg]

Původně založeno jako diskuze o WikiLeaks a obviněních proti Julianu Assangeovi - ale posléze jsme se dohodli zaměření debaty rozšířit i na volně související aktivity a hnutí, jejichž společným jmenovatelem je inovativní využití médií při vynucování větší transparentnosti globálních mocenských struktur různého druhu. Rozumné využívání internetu jako nového média je i zásada, kterou se v tomto klubu pokusíme uplatnovat - experimentujeme zde s demokratickou moderací.

V tomto klubu se prosím snažte dodržovat obecné zásady slušného chování známé jako Netiketa - samozřejmě s přihlédnutím ke specifikům platformy NYX (slovo "e-mail" zaměnte za "příspěvek do diskuze", apod.). Rozhodně platí, že diskuze se účastní lidi s různým světonázorem, (sub)kulturní příslušností, apod. a nikdo by neměl být předem vyloučen. Moderace pomocí palců nahoru či dolů je preferována před odpovědmi typu "meleš sračky", apod. - nevhodné příspěvky nicméně nebudou mazány, protože samy o sobě jsou nejlepším důkazním materiálem, dokazujícím, že jejich autor je idiot. Pravděpodobně bude následovat anketa, jak to uděláme s mazáním offtopiců.

Diskuze je "poloodoborná" - předpokládá se základní politický rozhled (typu že liberál není komunista, konzervativec není neonacista, apod.) a schopnost doložit svá tvrzení nějakým odkazem na alespoň trochu neutrální zdroj (Wikipedia.org je zde považována bez dalších debat za relevantní - zejména anglická nebo německá).

Platí zde zatím jediná regulace, a tou je omezení na 1 příspěvek od jediného přispěvatele během 24 po sobě jdoucích hodin. Toto se počítá počínaje 8.12.2011, 17:00h. Podezření na porušení tohoto pravidla prosím hlaste moderátorovi soukromým vzkazem. Za porušení tohoto pravidla bude následovat R/O přístup do klubu napoprvé na 24h, potom na 7 dnů. Pokud mě narušitel kontaktuje soukromou poštou, že šlo o omyl, dám mu příležitost smazat po sobě příspěvky a spojit jich více do jednoho - pokud mě včas nekontaktuje, tak námatkou smažu ten, který mě bude připadat nejvíc offtopic.

Děkujeme všem, kteří příspějí k tomu, že se tento klub stane místem nejkvalitnější, nejsvobodnější a nejneutrálnější politické diskuze a zpravodajství na celém NYXu !

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHWEPZ --- 10:04:05 19.12.2016
Goldman Sachs, ředitelé zeměkoule. Jen konspirační teorie? | Týden.cz
http://www.tyden.cz/...i/amerika/goldman-sachs-reditele-zemekoule-jen-konspiracni-teorie_410047.html
SCHWEPZ --- 20:35:47 30.10.2016
Why Is the Foreign Policy Establishment Spoiling for More War? Look at Their Donors.
https://www.thenation.com/...oreign-policy-establishment-spoiling-for-more-war-look-at-their-donors/

As a former member of the House of Representatives, I remember 16 years of congressional hearings where pedigreed experts came to advocate wars in testimony based on circular, rococo thinking devoid of depth, reality, and truth. I remember other hearings where the Pentagon was unable to reconcile over $1 trillion in accounts, lost track of $12 billion in cash sent to Iraq, and rigged a missile-defense test so that an interceptor could easily home in on a target. War is first and foremost a profitable racket.

How else to explain that in the past 15 years this city’s so called bipartisan foreign policy elite has promoted wars in Iraq and Libya, and interventions in Syria and Yemen, which have opened Pandora’s box to a trusting world, to the tune of trillions of dollars, a windfall for military contractors. DC’s think “tanks” should rightly be included in the taxonomy of armored war vehicles and not as gathering places for refugees from academia.
SCHWEPZ --- 10:02:54 21.10.2016
Když neprojde TTIP budou americké korporace využívat své dceřiné pobočky v Kanadě

Na zablokování jedné z největších dohod o volném obchodu stačí jen 46 lidí. Přesně tolik poslanců valonského parlamentu, tedy jednoho z regionálních parlamentů v Belgii, hlasovalo proti smlouvě CETA.
Tato dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou nemůže být podepsána, pokud to neschválí všechny země unie. Jenže federální Belgie k tomu potřebuje souhlas frankofonních Valonů, který stále nemá.

Velkou dohodu mezi EU a Kanadou zablokovalo 46 lidí. Belgické Valonsko dál odolává tlaku Evropy |
http://zahranicni.ihned.cz/...kanadou-zablokovalo-46-lidi-belgicke-valonsko-dal-odolava-tlaku-evropy
UFOSSS --- 15:59:36 20.10.2016
[ USA – prezidentské volby mezi oslem a slonem / kinomovie / 1.11.2016 / CR - Praha - kavárna klubu Cross ]

Dokumentární film Clinton Cash mapuje působení nadačního fondu manželů Clintonových a sleduje, jak se darované prostředky mění v politickou moc a konečně v ekonomický profit pro samotné dárce. To co je tak pro jedny nutná pomoc v nouzi, může být pro jiné lukrativním zdrojem příjmu.

[https://i.nyx.cz/files/00/00/16/20/1620106_924a5471b4804551d943.png]
SCHWEPZ --- 10:58:11 17.10.2016
(...) jak v americe dostavaj korporace zpet zisky naakumulovany v offshore spolecnostech, ted se mi to ujasnuje, dostanou danovy prazdniny a hura je to doma, naposledy se to odehralo 2004, ted se pripravuje neco podobneho s pribehem, jak cast techle lehce zdanenejch penez jde do infrastrukturnich fondu na opravu degradujici US infrastruktury.

"American multinational corporations are currently holding $2.4 trillion in profits overseas. (...)

D.C. Hivemind Mulls How Clinton Can Pass Huge Corporate Tax Cut
https://theintercept.com/...s-how-clinton-can-pass-huge-corporate-tax-cut/?comments=1#comment-296707
SCHWEPZ --- 8:41:24 20.9.2016
It’s time to junk the flawed economic models that make the world a dangerous place | Opinion | The Guardian
https://www.theguardian.com/...junk-the-flawed-economic-models-that-make-the-world-a-dangerous-place
Mainstreamová ekonomie konečně přiznala, že kapitalismus je nestabilní v důsledku své interní struktury a iracionálních faktorů | 20. 9. 2016 | Britské listy
http://www.blisty.cz/art/83735.html
SCHWEPZ --- 14:38:05 13.9.2016
Proč řekli ‚YES‘ brexitu? Británii trápí obří majetková nerovnost mezi lidmi | Moje peníze | Lidovky.cz
http://byznys.lidovky.cz/...vnost-mezi-lidmi-1tl-/moje-penize.aspx?c=A160913_104615_moje-penize_pave

Nejbohatších deset procent Britů vlastní přes polovinu majetku v zemi. Uvedla to podle serveru BBC charitativní organizace Oxfam. Upozornila rovněž, že nejbohatší jedno procento Britů má více než dvacetkrát tolik majetku jako nejchudších 20 procent.
SCHWEPZ --- 19:24:39 4.9.2016
Jedna z největších korporací planety si založila v Irsku "fake" ústředí kam převáděla peníze - aby se "ulili" z placení daní - miliardy dolarů (biliony korun - ČR má rozpočet na rok něco přes bilion) danili sazbou 0,005 procenta

Irish government to appeal against Apple's €13bn tax bill | Business | The Guardian
https://www.theguardian.com/...ish-government-appeal-against-apple-13bn-tax-bill-european-commission
Těžký úkol Jobsova nástupce Cooka: jak zachránit ulité stamiliardy dolarů - iDNES.cz
http://ekonomika.idnes.cz/...ka-sefa-applu-d14-/eko-zahranicni.aspx?c=A160902_164339_eko_profily_rny

Obří korporace a jejich schopnost ohýbat sociální, ekologickou a finanční legislativu národních států v praxi:

"Ačkoli tamní daňová sazba činí 12,5 procenta ze zisku, Apple si na Irsku vymohl už v roce 2003 její snížení na jedno procento. V roce 2014 potom podle komise činila hladina efektivního zdanění evropských zisků Applu dokonce mizivých 0,005 procenta."
SCHWEPZ --- 8:19:40 30.8.2016
Rozhovor s britským antropologem a politickým geografem Davidem Harveym.

Co je vlastně neoliberalismus? | A2larm
http://a2larm.cz/2016/08/co-je-vlastne-neoliberalismus/

(...) Boj na ideologické frontě znamenal řídit se radou člověka jménem Lewis Powell. Tento pán sepsal memorandum, v němž se píše, že věci zašly příliš daleko a že kapitál potřebuje kolektivní projekt. Memorandum pomohlo zmobilizovat Obchodní komoru a Business Roundtable (uskupení ředitelů největších amerických firem).

Pro ideologickou frontu byly také důležité ideje. Tehdy se soudilo, že univerzity nepůjde náležitě organizovat, protože studentské hnutí je příliš silné a profesorský sbor smýšlí příliš liberálně. A proto byly založeny všelijaké think tanky jako Manhattan Institute, Heritage Foundation a Ohlin Foundation. Tyto think tanky pak prezentovaly myšlenky Friedricha Hayeka, Miltona Friedmana a ekonomie strany nabídky.

Představa byla taková, že think tanky budou dělat seriózní výzkumy, což některé z nich opravdu dělaly – třeba takzvaný Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), což byla instituce financovaná ze soukromých peněz. Tyto výzkumy pak byly samostatně publikovány, ovlivnily tisk a kousek po kousku obklíčily a infiltrovaly univerzity. Tento proces trval dlouho. Myslím, že dnes jsme už dosáhli bodu, kdy už nic takového jako Heritage Foundation není potřeba. Univerzity byly skoro úplně obsazeny neoliberálními projekty.

A co se týče zaměstnanců – úkolem bylo učinit domácí práci konkurenceschopnou v globálním rámci. Jedna z cest spočívala v otevření dveří imigraci. Například v šedesátých letech Němci dováželi tureckou práci, Francouzi maghrebskou práci a Britové práci z kolonií. Jenže tohle vedlo k velké nespokojenosti, bouřím a nepokojům. Místo toho si tedy zvolili opačnou cestu: přesunout kapitál tam, kde jsou levné pracovní síly. Avšak pokud chcete, aby globalizace fungovala, musíte snížit cla a posílit finanční kapitál, který je nejmobilnější formou kapitálu. Takže finanční kapitál a věci jako plovoucí měnové kursy se staly pro zkrocení práce zásadní. Ideologické projekty privatizace a deregulace zároveň vytvořily nezaměstnanost. Čili nezaměstnanost doma a přemisťování pracovních míst do zahraničí. Třetím prvkem byla technologická změna, tedy deindustrializace prostřednictvím automatizace a robotizace. Taková byla strategie s cílem rozdrtit práci.

Byl to ideologický a ekonomický útok. Právě v tom podle mě spočívá podstata neoliberalismu: šlo o politický projekt a domnívám se, že firemní kapitalistická třída jej krok za krokem postupně rozjela. Nemyslím si, že začali čtením Hayeka nebo někoho jiného, ale intuitivně si řekli: „Musíme pořádně zmáčknout pracující. Jak to uděláme?“ A zjistili, že tu je po ruce ideologie, která tomu poslouží jako opora.
SCHWEPZ --- 19:44:39 28.8.2016

Jednání o zóně volného obchodu TTIP mezi EU a USA zkrachovala, oznámil německý ministr

http://zpravy.aktualne.cz/...chodu-mezi-eu-a-usa-konci-selhala-o/r~a8a44fa66d1211e682470025900fea04/