Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Occupy Wall Street 99% Rusko 146%, Spanish indignados , Island constitution
SCHWEPZ

Vyhledávání ve zveřejněných dokumentech z Wikileaks "Cable Gate" : http://cablesearch.org/

[http://teckacz.arachne.cz/xchaos/filez/twaingle.jpg]

Původně založeno jako diskuze o WikiLeaks a obviněních proti Julianu Assangeovi - ale posléze jsme se dohodli zaměření debaty rozšířit i na volně související aktivity a hnutí, jejichž společným jmenovatelem je inovativní využití médií při vynucování větší transparentnosti globálních mocenských struktur různého druhu. Rozumné využívání internetu jako nového média je i zásada, kterou se v tomto klubu pokusíme uplatnovat - experimentujeme zde s demokratickou moderací.

V tomto klubu se prosím snažte dodržovat obecné zásady slušného chování známé jako Netiketa - samozřejmě s přihlédnutím ke specifikům platformy NYX (slovo "e-mail" zaměnte za "příspěvek do diskuze", apod.). Rozhodně platí, že diskuze se účastní lidi s různým světonázorem, (sub)kulturní příslušností, apod. a nikdo by neměl být předem vyloučen. Moderace pomocí palců nahoru či dolů je preferována před odpovědmi typu "meleš sračky", apod. - nevhodné příspěvky nicméně nebudou mazány, protože samy o sobě jsou nejlepším důkazním materiálem, dokazujícím, že jejich autor je idiot. Pravděpodobně bude následovat anketa, jak to uděláme s mazáním offtopiců.

Diskuze je "poloodoborná" - předpokládá se základní politický rozhled (typu že liberál není komunista, konzervativec není neonacista, apod.) a schopnost doložit svá tvrzení nějakým odkazem na alespoň trochu neutrální zdroj (Wikipedia.org je zde považována bez dalších debat za relevantní - zejména anglická nebo německá).

Platí zde zatím jediná regulace, a tou je omezení na 1 příspěvek od jediného přispěvatele během 24 po sobě jdoucích hodin. Toto se počítá počínaje 8.12.2011, 17:00h. Podezření na porušení tohoto pravidla prosím hlaste moderátorovi soukromým vzkazem. Za porušení tohoto pravidla bude následovat R/O přístup do klubu napoprvé na 24h, potom na 7 dnů. Pokud mě narušitel kontaktuje soukromou poštou, že šlo o omyl, dám mu příležitost smazat po sobě příspěvky a spojit jich více do jednoho - pokud mě včas nekontaktuje, tak námatkou smažu ten, který mě bude připadat nejvíc offtopic.

Děkujeme všem, kteří příspějí k tomu, že se tento klub stane místem nejkvalitnější, nejsvobodnější a nejneutrálnější politické diskuze a zpravodajství na celém NYXu !

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHWEPZ --- 15:15:26 13.11.2017
Paradise Papers: who's who in the leak of offshore secrets | News | The Guardian
https://www.theguardian.com/...nteractive/2017/nov/11/paradise-papers-whos-who-leak-offshore-secrets

.... the documents shed new light on how Nike, one of the best-known brands in the world, skilfully reduced its global tax bill using an international array of legal entities. One of the most perplexing, Nike Innovate CV, which holds the company’s intellectual property, is not technically based anywhere. Nike said it fully complied with all tax regulations.
SCHWEPZ --- 9:28:31 19.9.2017
Zajímavej článek od sociologa Prokopa (MEDIAN - Head of Social and Political Research)

Úvod do praktické sociologie: Temné stíny amerického vězeňství – Novinky.cz
https://www.novinky.cz/.../448598-uvod-do-prakticke-sociologie-temne-stiny-americkeho-vezenstvi.html

Američané tvoří 5 % světové populace, ale skoro čtvrtinu všech vězňů. Ve Spojených státech je za mřížemi 2,3 miliónu lidí. Přepočítáno na hlavu je to třikrát více než v dalších nejvíce věznících zemích OECD. Míra věznění se v USA od roku 1980 více než ztrojnásobila.

Jedním z hlavních důvodů je „válka proti drogám“. Právě kvůli drogám totiž sedí zhruba třetina vězňů. Dalším důvodem je velké zpřísňování trestů, k němuž v USA v osmdesátých a devadesátých letech přistupovali především v předvolebním období skoro všichni prezidenti – nejen republikáni. Demokrat Bill Clinton rozšířil počet trestných činů s doživotním trestem, zavedl iniciativu třikrát a dost, odebral vězňům možnost vyššího vzdělávání a za jeho vlády vznikl i zákon, kvůli němuž většina států propouští vězně až po odsloužení minimálně 85 % trestu. Clinton se za část těchto zákonů později omluvil. Tehdejší jejich podpora ze strany první dámy Hillary je však jednou z příčin, proč nebyla Clintonová v roce 2016 schopna získat dost voličů z chudších a nebílých komunit, kterých se zpřísňování dotklo nejvíce.

Proč je vysoký počet vězňů problematický? Zaprvé, je to drahé. Výdaje na vězeňství, v současnosti 75 miliard dolarů ročně, rostou třikrát rychleji než výdaje na školství. Věznění má přitom i obrovské vedlejší náklady spojené s omezením příjmů a s rozpady rodin vězňů.

Zadruhé, v USA jde o výnosný byznys. Asi 7 % vězňů z jednotlivých států a 18 % těch federálních sedí v soukromých věznicích, které se navíc „starají“ o většinu ze 400 tisíc zadržovaných imigrantů. Největší zisky ale pramení z vězeňské práce. V řadě států se za ni vězňům vyplácí okolo dolaru za hodinu, v Texasu dokonce i vůbec nic. Pracovat často musí, buď povinně, nebo pokud nechtějí horší podmínky trestu. Zaměstnávají je přitom velké americké korporace, často ty spojené s organizací ALEC, která od osmdesátých let prolobbovala či přímo napsala řadu zákonů zpřísňujících tresty.
(...)

[https://cdn.static-economist.com/sites/default/files/images/print-edition/20150620_FBD001_0.jpg]
SCHWEPZ --- 10:19:01 13.9.2017
USA jsou spíše oligarchií než demokracií, Trump je ‚světovým‘ zklamáním, říká exprezident Carter | Svět | Lidovky.cz
http://www.lidovky.cz/...chii-nez-demokracii-p9p-/zpravy-svet.aspx?c=A170913_072516_ln_zahranici_ELE
SCHWEPZ --- 11:03:21 8.8.2017
Paul Mason

Trump could be out of office within a year – but the US’s problems would be just beginning | Paul Mason | Opinion | The Guardian
https://www.theguardian.com/.../2017/aug/07/trump-out-in-year-usa-problems-just-beginning-paul-mason
https://blisty.cz/art/87688.html
SCHWEPZ --- 10:14:41 8.8.2017
Kapitalismu dochází dech. Místní i světový řád se hroutí, žádný alternativní však neexistuje. Nastává období velkého chaosu, v němž přestávají být politika i ekonomika předvídatelné. Může se přihodit leccos zlého, varuje v rozhovoru německý sociolog a emeritní ředitel Max-Planck-Institut für Gesellschaftsforschung Wolfgang Streeck.

Zatím se neobjevil nikdo, kdo nahradí staré mocenské struktury - ceskapozice.lidovky.cz
http://ceskapozice.lidovky.cz/...mocenske-struktury-pbq-/tema.aspx?c=A170804_004304_pozice-tema_lube
SCHWEPZ --- 10:41:45 3.8.2017
Kapitalismus umírá na vlastní předávkování - ceskapozice.lidovky.cz
http://ceskapozice.lidovky.cz/...predavkovani-fza-/recenze.aspx?c=A170728_002132_pozice-recenze_lube

Kapitalismus dostaly na smrtelné lože tři trendy. Za prvé, zpomalování ekonomického růstu, zvýrazněné zejména po událostech roku 2008. Za druhé, nárůst zadluženosti kapitalistických zemí – vlád i domácností. Za třetí, ekonomická nerovnost, jež v minulých desetiletích extrémně narůstala. Tyto tři trendy se přitom vzájemně umocňují.
SCHWEPZ --- 10:45:12 2.8.2017
Steve Pejovich: Liberální socialismus a nahrazování kapitalismu
http://www.literarky.cz/...zace/24604-steve-pejovich-liberalni-socialismus-a-nahrazovani-kapitalismu
Přeložil z článku "From socialism in the 1900s to socialism in the 2000s: The rise of liberal socialism"
Autor je emeritním profesorem na Texas A&M University
SCHWEPZ --- 14:10:26 28.7.2017
"není výmluvnější doklad teze, že velký byznys je velký tím, že optimalizuje náklady na úkor veřejných rozpočtů, mezd i životního prostředí národních států globálně: nejvýnosnější činností na světě se dnes stala - přeprava, čili převoz všeho jinam a to celé furt. Ekonomická globalizace tím symbolicky až teď vstoupila do své vrcholné fáze. Hlavní přínos? Většina jednotlivých výrobků je na krámě levnější a tedy ve velkém dostupnější, než kdykoli v dějinách. Hlavní podfuk? Zbytek té ceny ve skutečnosti platíme jindy, než když si kupujeme kterýkoli z těch levných výrobků zdaleka, jenže to není vidět. Bezos to pochopil a zorganizoval (viz servilní kniha The Everything store) nejlíp a tak je nejbohatší. Dotujeme ho všichni"

Nejbohatším člověkem světa je šéf Amazonu Bezos. Z trůnu sesadil Gatese - iDNES.cz
http://ekonomika.idnes.cz/...k-na-svete-fss-/eko-zahranicni.aspx?c=A170727_154430_eko-zahranicni_rts