Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Occupy Wall Street 99% Rusko 146%, Spanish indignados , Island constitution
SCHWEPZ

Vyhledávání ve zveřejněných dokumentech z Wikileaks "Cable Gate" : http://cablesearch.org/

[http://teckacz.arachne.cz/xchaos/filez/twaingle.jpg]

Původně založeno jako diskuze o WikiLeaks a obviněních proti Julianu Assangeovi - ale posléze jsme se dohodli zaměření debaty rozšířit i na volně související aktivity a hnutí, jejichž společným jmenovatelem je inovativní využití médií při vynucování větší transparentnosti globálních mocenských struktur různého druhu. Rozumné využívání internetu jako nového média je i zásada, kterou se v tomto klubu pokusíme uplatnovat - experimentujeme zde s demokratickou moderací.

V tomto klubu se prosím snažte dodržovat obecné zásady slušného chování známé jako Netiketa - samozřejmě s přihlédnutím ke specifikům platformy NYX (slovo "e-mail" zaměnte za "příspěvek do diskuze", apod.). Rozhodně platí, že diskuze se účastní lidi s různým světonázorem, (sub)kulturní příslušností, apod. a nikdo by neměl být předem vyloučen. Moderace pomocí palců nahoru či dolů je preferována před odpovědmi typu "meleš sračky", apod. - nevhodné příspěvky nicméně nebudou mazány, protože samy o sobě jsou nejlepším důkazním materiálem, dokazujícím, že jejich autor je idiot. Pravděpodobně bude následovat anketa, jak to uděláme s mazáním offtopiců.

Diskuze je "poloodoborná" - předpokládá se základní politický rozhled (typu že liberál není komunista, konzervativec není neonacista, apod.) a schopnost doložit svá tvrzení nějakým odkazem na alespoň trochu neutrální zdroj (Wikipedia.org je zde považována bez dalších debat za relevantní - zejména anglická nebo německá).

Platí zde zatím jediná regulace, a tou je omezení na 1 příspěvek od jediného přispěvatele během 24 po sobě jdoucích hodin. Toto se počítá počínaje 8.12.2011, 17:00h. Podezření na porušení tohoto pravidla prosím hlaste moderátorovi soukromým vzkazem. Za porušení tohoto pravidla bude následovat R/O přístup do klubu napoprvé na 24h, potom na 7 dnů. Pokud mě narušitel kontaktuje soukromou poštou, že šlo o omyl, dám mu příležitost smazat po sobě příspěvky a spojit jich více do jednoho - pokud mě včas nekontaktuje, tak námatkou smažu ten, který mě bude připadat nejvíc offtopic.

Děkujeme všem, kteří příspějí k tomu, že se tento klub stane místem nejkvalitnější, nejsvobodnější a nejneutrálnější politické diskuze a zpravodajství na celém NYXu !

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHWEPZ --- 10:38:48 10.4.2017
Nerovnost je špatná pro kapitalismus i nejbohatší - ceskapozice.lidovky.cz
http://ceskapozice.lidovky.cz/...mus-i-nejbohatsi-fwn-/forum.aspx?c=A170405_235426_pozice-forum_lube
SCHWEPZ --- 8:52:18 10.3.2017
Kapitalismus parazituje, udeřil německý šéf sociolog – !Argument
http://casopisargument.cz/...italismus-parazituje-uderil-nemecky-sef-sociolog/#.WL1Vso1h2qs.facebook

„Kapitalismus žije z toho, že externalizuje náklady svého způsobu výroby. Na jedné straně si přivlastňuje zdroje, aniž by za to zaplatil skutečnou cenu. A na druhé straně přenáší náklady, jako jsou škody na životním prostředí… A za to zaplatí jiní. Tak tomu bylo už v době kolonialismu ve velmi násilné formě. Analyticky řečeno: kapitalismus žije paraziticky,“ upozornil Lessenich, jenž vede institut sociologie na Ludwig-Maxmiliánově univerzitě v Mnichově.

„Snažím se s konceptem externalizace navázat na ekonomii. V ní jde o přenesení nákladů, které se nezapočítávají do ceny prodávaného zboží. Já se ale neomezuji jen na tuto výseč, jde (i) o sociální a ekologické náklady našeho způsobu života. Co to znamená, když v Německu každý den kolem 7,6 milionu papírových kelímků na kávu obsahujících umělou hmotu skončí v koši? Nebo by tričko namísto 99 centů mělo stát třeba 19,90 eura? Zahrnout všechny tyto náklady do cen zboží naší denní spotřeby by bylo prvním krokem, ale nikoli řešením,“ míní autor knihy Vedle nás potopa: Společnost externalizace a její cena (Neben uns die Sintflut: Die Externalisierungsgesellschaft und ihr Preis).
TLOUDEV --- 13:15:30 12.2.2017
SCHWEPZ: ale to preci neni nic objevneho,Natoz tajneho. vzdyt na tom je politika internacionalismu - tedy zapadniho globalniho kapitalismu - zalozena! doporucuji ku precteni knihu 'Bratri' o bratrech Dullesovych - http://www.rybkapub.cz/rybka/eshop/11-1-Novinky/0/5/186-Stephen-Kinzer-BRATRI
SCHWEPZ --- 17:20:36 7.2.2017
Tři dny po prezidentských volbách zveřejnil jeden všímavý uživatel Twitteru tříodstavcový výňatek z knihy Richarda Rortyho Achieving Our Country, napsané v roce 1998. Tento příspěvek vyvolal obrovský zájem a retweetovaly ho tisíce lidí. Kniha se rázem stala jednou z nejžádanějších knih na Amazonu a hned první den byla beznadějně vyprodaná. Podle mluvčí Harvard University Press se dočkala svého prvního dotisku od roku 2010.
(...)
Richard Rorty, americký pragmatický filosof, zemřel v roce 2007.

Richard Rorty – Wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Richard_Rorty

„Světová ekonomika se brzy stane vlastnictvím kosmopolitní vyšší třídy, která nepociťuje s jakýmikoli dělníky kdekoli víc sounaležitosti, než pociťovali velcí američtí kapitalisté kolem roku 1900.“
(...)
Ale stalo se, že právě v době, kdy ustupoval „sociálně tolerovaný sadismus“ – jak výstižná fráze –, vzrostla ekonomická nejistota a nerovnost v důsledku globalizace.

Jennifer Senior: Jak Richard Rorty v roce 1998 předvídal americkou budoucnost - Deník Referendum
http://denikreferendum.cz/clanek/24588-jak-richard-rorty-v-roce-1998-predvidal-americkou-budoucnost
SCHWEPZ --- 17:15:52 7.2.2017
Norským a americkým analytikům se podařilo doložit, že součet úroků z půjček chudým zemím, zisků zahraničních firem odváděných do jejich domovských států a úniků do daňových rájů z Jihu převyšuje sumu rozvojové pomoci až dvacetinásobně.

Z chudého Jihu na bohatý Sever teče daleko více peněz než opačně, dokládá studie - Deník Referendum
http://denikreferendum.cz/...o-jihu-na-bohaty-sever-tece-daleko-vice-penez-nez-opacne-doklada-studie

„Obvyklá představa bohatých zemí pomáhajícím těm chudým se rozvíjet zde bere za své. Ve skutečnosti směřuje podpora opačným směrem: chudé země pomáhají těm bohatým,“ shrnul v recenzi studie Jason Hickel, antropolog z London School of Economics, pro list The Guardian.

Autoři studie přitom upozorňují, že právě únik prostředků zůstává jednou z hlavních příčin ekonomické stagnace Jihu obecně, upadající životní úrovně i stálého růstu sociálních nerovností.

Pokud jde o váhu jednotlivých faktorů, v rámci úrokových plateb jsou podle autorů studie nejpodstatnější platby od vlád rozvojových zemí velkým bankám, jež sídlí většinou v New Yorku nebo v Londýně. Od roku 1980 bylo z Jihu na Sever odesláno touto cestou 4,2 bilionu dolarů.

V rámci odtékajících zisků korporací jsou podle autorů nejvýznamnějším zdrojem investice do velkých těžařských projektů jako je těžba ropy v Nigérii nebo zlata v Jihoafrické republice. Vůbec největší podíl na celkovém toku má ovšem už zmíněné ulévání peněz do daňových rájů. Jen v roce 2012 ztratily takto dle odhadů citovaných ve studii rozvojové země přes 700 miliard dolarů – víc než pětinásobek obdržené rozvojové pomoci.

[http://blogs.ubc.ca/jackiesarvini/files/2014/10/rich-north-poor-south.png]
SCHWEPZ --- 11:54:31 30.1.2017
Co znamená mít privilegia? | A2larm
http://a2larm.cz/2017/01/co-znamena-mit-privilegia/
SCHWEPZ --- 10:19:43 25.1.2017
Kauza Panama Papers změnila vnímání globálního kapitálu - ceskapozice.lidovky.cz
http://ceskapozice.lidovky.cz/...lobalniho-kapitalu-pkp-/tema.aspx?c=A170123_094747_pozice-tema_houd
SCHWEPZ --- 10:04:05 19.12.2016
Goldman Sachs, ředitelé zeměkoule. Jen konspirační teorie? | Týden.cz
http://www.tyden.cz/...i/amerika/goldman-sachs-reditele-zemekoule-jen-konspiracni-teorie_410047.html
SCHWEPZ --- 20:35:47 30.10.2016
Why Is the Foreign Policy Establishment Spoiling for More War? Look at Their Donors.
https://www.thenation.com/...oreign-policy-establishment-spoiling-for-more-war-look-at-their-donors/

As a former member of the House of Representatives, I remember 16 years of congressional hearings where pedigreed experts came to advocate wars in testimony based on circular, rococo thinking devoid of depth, reality, and truth. I remember other hearings where the Pentagon was unable to reconcile over $1 trillion in accounts, lost track of $12 billion in cash sent to Iraq, and rigged a missile-defense test so that an interceptor could easily home in on a target. War is first and foremost a profitable racket.

How else to explain that in the past 15 years this city’s so called bipartisan foreign policy elite has promoted wars in Iraq and Libya, and interventions in Syria and Yemen, which have opened Pandora’s box to a trusting world, to the tune of trillions of dollars, a windfall for military contractors. DC’s think “tanks” should rightly be included in the taxonomy of armored war vehicles and not as gathering places for refugees from academia.