Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ERGOSUM --- 13:45:59 18.8.2017
FIN:Čím bych začal?
Když PDF neobsahuje text, ale jen obrázky vypadající jako písmena, můžeš na to buď pustit OCR, nebo to něčím jako Master PDF editor, rozřezat a slepit na požadovanou šířku a srozumitelný útvar.
Pak tu jsou falešné odstavce(často u časopisů, nebo příruček), kdy text musíš číst ob řádku ob dvě. Při přetékání řádků při čtení velmi zábavné. A pak se vrátíš na začátek stránky a proceduru opakuješ.
Situace, kdy text odkazuje na tabulku, graf, nebo obrázek a ten je o 5 stránek dál, patří k těm snadnějším. Půvabnější je, když ti vyjdou čtyři obrázky v náhodném pořadí a kdesi v textu náhodně nacházíš jejich popisky "graf1, graf2, křivka BFLM, tabulka2"
Takových radostí je mnohem víc. A to dělám v epub, které mi dá ve formátování větší svobodu(čti nemusím to ohýbat, aby to zvládlo mobi).

Převést jednoduchý text PDF do e-booku zvládne Callibre přímo. na to není třeba word. Ale zkus například trasu z Google map vytištěnou do PDF převést na knihu. To uvidíš věci. Tedy ne že to nejde :-).
??? --- 10:49:18 18.8.2017
FIN: Je to jak psal JYRKA: v případě tvrdejch mezer, mínusů pro dělení slov a mnoha jiných nešvarů stejně musím celý text projít řádek po řádku a opravovat. Měl jsem na to kupu různejch maker, které mnohé problémy samy identifikovaly o opravily, ale stejně jsem ve finále celý text musel projít. Pokud to vynásobím cca 150 knihami v PDF, které mám (řada z nich jsou studijní texty a učebnice, v některých je i grafika či obrázky, což celou věc ještě více komplikuje), je pro mne jednodušší mít zařízení, ve kterém ty dokumenty mohu číst v tom stavu, v jakém jsou. Už jsme objednal ten Onyx.
FIN --- 10:23:19 18.8.2017
???: proč je takový problém? metodou copy-paste do wordu jsem předělal několik nevhodných dlouhých (mnohadesítek stránkových textů) z PDF, pak to uložil jako rtf, natáhl do calibre, překonvertoval na mobi a naprosto v pohodě...
??? --- 13:31:29 17.8.2017
KAZATELL: Líbí se mi Onyx Boox Max nebo Onyx Boox N96, ale je to pod Androidem :-( a na rozdíl od telefonu s tím na čtečce nemám úplně dobrý zkušenosti.
KAZATELL --- 13:22:11 17.8.2017
???: tak pak jedine Kindle DX ale myslím že podsvícené to neudělali
??? --- 12:30:39 17.8.2017
ERGOSUM: JYRKA: Spoustu knih se mi nepodařilo sehnat jinak, než v PDF. Jednu knihu jsem přesázel a vím, že touto cestou jít nechci :-) je to nesmírně pracné a náročné i časově.
Čtení na šířku znám, pokud kniha nemá široký okraje tak to lze skousnout, i když to čtení jedné stránky nadvakrát úplně příjemný není.
Asi se budu muset podívat, kdo dělá větší čtečky, protože čtení na tabletu (zvlášť ve tmě) mi trhá oči, a to i přesto, že si nastavím černý pozadí, šedý písmo a ještě stáhnu jas.
ERGOSUM --- 11:57:34 17.8.2017
???: PDF je zlo na cokoliv jiného, než přenos dokumentu do tisku. Sebelepší reflow si neporadí s netextovým PDF a zprasený dokument, kde to v tisku, nebo na obrazovce nepoznáš, ale má například v sloupcové sazbě přeházené sloupce, nebo to je jeden řádek rozdělený mezerou, je problém i pro umělou inteligenci.
Tady pomůže jen velká čtečka kde zobrazíš celou stránku.
Zda půjdeš touto cestou, nebo cestou neplacené typografické práce, kde dokument rozsekáš na kousky a uděláš znovu, případně se smíříš s tabletem/monitorem, je už tvá volba.
BTW čtení na šířku jistě znáš.
JYRKA --- 11:36:27 17.8.2017
???: Nejlepší to má asi PocketBook. Tím chci říct, že nejlepší, ale pořád ne dobrý.
Hlavní problém je ale ve zdroji - strašně záleží na tom, jak to PDF bylo vyrobeno, problémem jaou například tvrdé konce řádků.
??? --- 11:20:45 17.8.2017
Potýkám se stále se čtením PDF na Kindle paperwhite. Zkoušel jsem nejrůznější ořezávače a reformátovače, výsledek je většinou tristní (roztrhaný řádky a odstavce apod.), musím pak číst na tabletu. Existuje čtečka, která umí opravdu kvalitní a použitelný PDF reflow ? Pokud ne, má význam jít do čtečky s větším displejem ?