Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
AntiFacebook
TYKVE
Pro lidi, kteří nemají facebook:)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 15:01:03 26.3.2011
ENKIE: koncept DNS je po technické stránce na decentralizaci připravený velice dobře - to, že existuje v podstatě netechnická, čistě administrativní dohoda o tom, že si do konfiguračních souborů lokální DNS serverů všichni poskytovatelé napíší v podstatě přesně ty samé root servery - to je problém na úplně jiném levelu, než u Facebook.

Facebook je nadnárodní korporace, která válcuje snahy o decentralizaci na více levelech - od technické, po ekonomickou, právní a politickou. Dnes tomu tleskáme, protože to napomohlo pádu nesympatických diktátorů v Tunisku a Egyptě - ale faktem je, že dělící čára mezi "nadšeným přijetím" vs. různými formami větší či menší skepse rozdělila do dvou táboru i lidi, kteří by k sobě měli názorově (i jinak) třeba velice blízko.

Lidé, co jsou dnes "mírně skeptičtí" vůči Facebooku, mě připomínají můj vlastní vztah k mobilním telefonům v 90. letech: nebyl jsem z toho nadšený, ale jako podnikatel jsem to potřeboval k vlastní práci. Pak ale přišla další éra, kdy člověk bez mobilu byl naprosto nemožný - a právě toho se bojím u toho Facebooku... už dnes si lidi dávají na svoje webové stránky facebook-only diskuze, apod. To je naprosté zlo.
XCHAOS --- 14:53:19 26.3.2011
TEKKET: ještě před deseti lety by mě byl Apple lehce sympatický a Microsoft hodně nesympatický. Letos by si Microsoft mírně polepšil, ale Apple by si hodně pohoršil: vnímám ho už výrazně hůř. A časem budu muset vzít MS na milost úplně - k čemu to, že Apple je vstřícný k open source, když ho pak Apple používá k svévolnému omezování práva vlastních uživatelů instalovat libovolné aplikace na zakoupený hardware...
ENKIE --- 14:52:31 26.3.2011
XCHAOS: Ja si proste myslim, ze cela ta idea Facebooku je zasadne spatna, a ze ten Facebook pritahuje typ lidi, kteri na nejakou decentralizaci kaslou, no ale je to jen muj nazor.
ENKIE --- 14:50:48 26.3.2011
XCHAOS: DNS neni decentralizovany administracne z hlediska registrovani tech nazvu domen - proto se taky ruzne organizace hadaji nad tim, kdo ho bude kontrolovat. A mel jsem prave dojem, ze ti jde o tenhle problem u facebooku, ne o to, ze by snad facebook bezel na jednom serveru, coz urcite nebezi. Ze je ta DNS databaze unikatnich ids rozkopirovana na vic korenovych serveru a dal se distribuuje prisne hierarchicky je uz nevyznamny detail. DNS je fakt velmi spatny priklad decentralizace.
TEKKET --- 14:39:27 26.3.2011
XCHAOS: u mě by šel trochu dolů microsoft, hodně dolů apple, facebook by šel do averze a třeba linkedin nebo oracle jsou mi úplně ukradený. každopádně nechápu proč tam vůbec linkedin je, žádný velký hráč na světové úrovni to není. narozdíl třeba od adobe, amd, intelu a dalších.
XCHAOS --- 13:31:09 26.3.2011
ENKIE: to je opravdu zásadní nepochopení toho, jak funguje DNS systém :-) především je třeba otevřený - poskytuje informace všem - což tedy Facebook přesně není (uživatelům poskytuje informace dle přísných kritérií, ale sám je má k dispozici ve strojově čitelné podobě všechny).

kromě otevřenosti je DNS systém i slušně decentralizovaný - což Facebook také není.

Internet na úrovni IP není tak centralizovaný, jak si myslíš ... my jsme si jako firma např. zaplatili autonomní systém - a teď už nikomu není nic do toho, pomocí jaké technologie a s kým přesně se budeme propojovat (zvlášť pokud to bude také autonomní systém) spíše než slovem "chaos" bych to označil jako reálná technická, ekonomická a politická svoboda...

moje plánovaná federace serveru nebude mít "single point of failure" - stejně jako ho nemá DNS systém se svým systém root serverů, mimochodem. Ve skutečnosti DNS systém - se všem svými spekulanty, přeprodejci, spammery, apod. - přeci jen garantuje ve většině TLD (např. v .cz to funguje přijatelně) udržení vlastnictví domény i při změne webhostera, providera, apod. - a to za neustále klesající měsíční poplatek, který fakt nikoho nepoloží.

Facebook vytvořil absurdní pocit příslušnosti k nějaké elitní skupině - ve které je členství je ale současně "zdarma" a současně tam dříve nebo později bude mít účet většina populace planety, (takže není jasné, kde je ta "elitnost"). Můžeme kritizovat "staré struktury" s jejich toporným přístupem ke garanci osobní identity v realitě - jenže přes to všechno, většina "uživatelů reálného světa" požívá určité výhody plynoucí z dělby výkonné, zákonodárné a soudní moci - občanství vám na rozdíl od účtu na Facebooku nemůže nikdo bez soudu zrušit, apod.

Lze polemizovat, že vztah "platící zákazník" vs. "placený dodavatel" není ideální vztah, nevyplývá z něj rovnost - a pouze díky předpokladu konkurence na volném trhu (ta je někdy spíše zbožným přáním, než realitou, ale tak nějak v to jako zákazníci doufáme) jsou práva zákazníka tak nějak ochráněna (levice toto nebude vidět jako problém a bude naopak řešit spíš práva zaměstnanců... ale to je tady vcelku offtopic).

Podstatné je, že nikdo, kdo se Facebooku zastáváte, nejste ani OBČANEM Facebooku (nemáte žádná občanská práva - právo dozvědět se, co na vás Facebooku vlastně vadilo, právo se odvolat k nějakému nezávislému soudu, apod.) a nejste ani ZÁKAZNÍKEM Facebooku (nebyla to nikdy placená služba, takže to musíte brát tak, jak je vám to předkládáno, a nemůžete si stěžovat).

Víceméně - Facebook bych nejspíše přirovnal k informatickému ekvivalentu freeganství a dumpsteringu ("ber nebo nech ležet - ale nestěžuj si")
ENKIE --- 13:05:43 26.3.2011
XCHAOS: Ja myslim, ze je to mnohem jednodussi. Facebook se rozsiril z velmi podobneho duvodu jako DNS system. Inet sam o sobe na urovni IP je vicemene perfektne decentralizovany, s nejakymi omezenimi samozrejme - muzes si snadno vytvarit na sve vlastni siti svuj vlastni internet v internetu atp., dokonaly chaos ;))

Jenze lidi holt nejsou stroje a nechteji pouzivat jen IP adresy pro adresaci zdroju, chteji pouzivat jmena, ktera vychazi a nejake velmi omezene podmnoziny vsech moznych kombinaci pismen. No a na administraci neceho takoveho obecne uz musis mit nejaky centralizovany system. I ta tvoje vysnena federace serveru bude muset mit nejaky single point of failure podle me a ta nehierarchicnost bude jen zdanliva.
XCHAOS --- 13:04:08 26.3.2011
CMAN: zajímavé, že čtverec vlevo dole je prázný. U mě by tam naopak skončili téměř všichni - všechno je mi to mírně nesympatické :) vpravo nahoře by zůstal jen Twitter a velice "zlehka", naopak dolů k Facebooku by se určitě posunul Microsoft a Apple (i když oba dva na méně vyhrocenou pozici)
XCHAOS --- 13:00:48 26.3.2011
CMAN: sice logiku nadpisu nechápu, ale v článku jsou zajímavé informace.
CYBERWOLF --- 17:06:45 25.3.2011
CMAN: dekuju