Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Psychedelická věda v Čechách obraz halucinogenů v české kultuře a vědě
LOWRIDER
[http://www.novakoviny.eu/images/stories/nevole2.jpg]; [http://img.radio.cz/pictures/krajani-web/fric_alberto_vojtech__4.jpg]; [http://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2010/04/Grof_Christina.jpg]
Jak to vlastně bylo a je s psychedeliky v české vysoké kultuře - ve vědě a umění? Jaký vliv měly změněné stavy vědomí v naší historii? Má česká kultura své mocné halucinátory, psychonauty a výzkumníky? Dojde také u nás k renesanci psychedelického výzkumu?
Sledujte také: [ Česká i zahraniční psychiatrická léčba ]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CICHLASOMA --- 14:15:26 18.6.2017
„Co si myslíte o laickém užívání LSD?"

„To naprosto nechápu, protože si myslím, že vzhledem k tomu
kolik my jsme měli nepříjemných zážitků, že to musí být sadistický
masochista, aby si zrovna tohleto přivozoval. My jsme měli čistou LSD,
takže nevím jakou, třeba šmrncnutou něčím, nějakou jinou chemikálií
mají naši narkomani, ale já jsem žádného - a to tady máme oddělení,
které se jim věnuje - žádného narkomana, který by tedy drogoval
LSD neměla" (Respondent č. 10).

Psychosociální aspekty užívání halucinogenů a zpětné hodnocení autoexperimentů s LSD u odborníků na duševní zdraví po přibližně 40 letech
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/84032/
TADEAS --- 13:16:13 31.1.2017
KEIKIN: rozsirovani povedomi se ale deje v dusledku prace nejake organizovane skupiny/instituce, ktera neco zkouma a propaguje. neni proste na jedne strane zkusenost a na druhe pak popis zkusenosti, pripadne 'ciny', to je cele jeden spojeny vice nebo mene koherentni celek, tzn. nejaka inspirace, ktera prichazi urcitym lidem v kontaktu s ayou pak vyzaduje, aby byla vyslovena, zakotvena, zaintegrovana, institucionalizovana. tim se pretavuje do nejaky vyznamovy site, ktera pak nese i vsechny nase ciny, tj. nejakym takovymhle procesem se to psychedelicky integruje do naseho sveta/kultury.
KEIKIN --- 13:05:39 31.1.2017
TADEAS: -) spoustu lidí to sice zajímá, ale výstupy z jejich jednání (rozhodování) pak prakticky nejsou hmatatelné.
Nemyslím, že by měla vzniknout nějaká univerzita, spíše by se mělo rozšířit povědomí v každém z nás a následně bychom pak byli "zdravější". Po četbě ayahuascových zážitků je zcela zřejmé, že tu existuje živá entita, nazvěme ji třeba příroda, která po iniciaci vstoupí do konkrétního jedince a dá mu pocítit její velikost a sílu. A já se ptám, proč se např. na úrovni samospráv kácí vzrostlá zeleň, proč se projektují a schvalují nesmyslné stavby, zabírá se půda apod. Vlastně děláme úplný opak toho než co bychom měli :-(

TADEAS --- 12:55:54 31.1.2017
KEIKIN: kritika je konstruktivni :)

ja myslim, ze to spoustu lidi zajima, akorat psychedelic studies zatim univerzitnim oborem nejsou. zatim neexistuje instituce, ktera by to v cely siri dokazala pojmout, to by byla velmi pokrocila univerzita :)
KEIKIN --- 12:51:36 31.1.2017
TADEAS: no já bych se ke kritice bádání v tomhle oboru nesnížil, naopak si vážím úsilí člověka, který se snaží předávat svoje poznání. V mém postu jsem si spíše tak trochu posteskl nad současným stavem, kdy vlastně dosažené poznání v určitých oborech až tak nikoho příliš nezajímá :-(
TADEAS --- 12:49:46 31.1.2017
KEIKIN: zitra ma v usti krest, bude tam asi i komarek, tak muzes prijit prodiskutovat svoji kritiku
TADEAS --- 12:48:44 31.1.2017
KEIKIN: promin, asi ti uplne nerozumim. nemyslim, ze by mu tam slo o prehodnocovani poznani na zaklade objevu nejake latky, ale spis o cely kontext toho, co to to psychedelicke je, ze to zdaleka nejsou jen nejak uzce chapane 'latky'.
KEIKIN --- 12:43:59 31.1.2017
TADEAS: to propojení (propojování) různých disciplín je myslím pořád dost malém rozsahu. Každý objev nové psychedelické látky a jejich účinků by měl přispět k přehodnocení všeho poznání co čeho člověk na zemi dosáhl. Bohužel cítím, že spíše ty techničtější obory si jedou po vlastní dráze a vůbec nereflektují na nové poznatky v oblasti psychedelie. :-(
TADEAS --- 12:12:14 31.1.2017
KEIKIN: ahoj, vzhledem k tomu, jak formulujes otazku, tak se tam napriklad muzes docist o problematice 'popisu autenticke zkusenosti', coz filosoficky a tedy i v psychedelickem vyzkumu, pokud se ma brat od piky, je neco, co je potreba jeste velmi vyjasnit (i po dvou a pul tisici letech:)

nove je dle meho to, ze se mu docela dari propojovat a nejen stavet vedle sebe ruzne discipliny, ktere se psychedelickemu priblizuji. je to typ textu, na ktery sam nejvic cekam, tzn. nejake strizlive, dlouhodobe zamysleni, ktere je zalozene na kontaktu s latkami, s ruznymi kulturami okolo nich, se snahou o neurobiologicke pochopeni, v kombinaci s dukladnou autoetnograii a filosofii. snazi se spis klast vhodne otazky a stavet temata, nez ze by to byla snaha o teorii vseho, ala ruzne vseobjimajici transpersonalni psychologie, pripadne nejakymi nabozenstvimi a ezoterickymi naukami inspirovane texty vedcu, kterym to jejich domacke paradigma nestacilo.

otevira se tim urcity prostor na co navazovat, pokud se chceme tim psychedelicnem zaobirat v celku, aniz bychom vylucovali jakoukoliv metodu zpristupneni, a zaroven aniz bychom vstupovali do nejakych omezenych linii vykladu-praxe (coz je nedelitelne).

vetsinou na ruznych tech setkanich a konferencich ala beyond psychedelics nebo breaking convention jsou v zasade dve linie, jedna ta soucasna vedecka, ktera ma v ruce kladivo hard vyzkumu, a ta druha, kde se bavime o nejakych jakoze kulturnich, samanistickych a jemnejsich tematech. teprve pomalu do toho vubec zacina pronikat nejake vedeni z antropologie, filosofie, odkud si myslim, ze muzou vzchazet dobre impulzy k tomu, abychom tohle jako spolecenstvi nejak dobre zaintegrovali do naseho sveta, tj. aby to bylo srozumitelne, pouzitelne, aby ty cesty k psychedelii byly sireji otevrene, aniz bychom se museli uchylovat ke zdrojum jinych kultur, prip. k neurobio teoriim, ktere co se tyce smyslu pokryvaji jen malou vysec lidskeho zivota.