Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
GREEN BUILDERS - Zahrada - návody na zakládání a údržbu zahrad - rady a řešení, ptejte se, podělte se o své zkušenosti
KAZMON
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KAZMON --- 18:51:21 14.1.2017
KUTAS: No a jelikož tady ty příspěvky uz tu vážně nejsou tak to tak nak popisu jak to dělám ja:
Roli hrál rozměr komposteru a bylo myslím důležitý mít výšku min. Dvakrat víc než šířku, štěrbiny na provetravani a větší množství žížal. Ja přidávám trochu zmiňované bakterie a horkou vodu při téměř každé nové varce... dal uz jen měříme teplotu, aby první aktivní část kompostu čili vrchní nižší třetina neměla víc než 40 stupňů, střední část by se neměla min než 30 ani víc jak 70 stupňů( kvůli malé nebo moc velké činnosti mikro fauny) a spodní část ma postupně chladnout na okolní teplotu ... nakonec zaměříme pH spodku, kde absolutní spodní hranice je na 5,5... ideál je neutrál.

Ono hodně taky záleží na co se výsledný produkt použije třeba takovým kyselomilnym rostlinám by vyšší kyselost pomohla ( ale to se bavíme o úzkém kruhu konifer rododendronu a azalek/ na zeleninu chceme pH co nejblíž k sedmi/)

Celá ta sranda mi netrvá déle než šest měsíců. Výsledek na obrázku. Zpracovany kompost nalozim do proderaveneho plastového sudu od piva. Zhruba do poloviny zasypu hrst zizal( k velký nevýhodě přispívá asi ten sud, ze se mi tam ty žížaly nechtějí množit velká vlhkost, takže doplnuju) nakonec proleju hustou směsi ( do menšího hrnce přidám vodu 150g melasy a půl kostky droždí, vše rozpustim při teplotě okolo 60 stupňů).
Ve snaze založit další kolonii bakterii, které vzniknou údajně díky reakci te melasy s drozdim. Bakterie vytváří látky zvané galaktolipidy, které příznivě pusobi na chlorofyl a tudíž usnadňují fotosyntezu.
Nechávám měsíc odlezet, potom vše opatrně vysypu otočím mokrym nahoru a opakuju melasovou zálivku po dalším měsíci je kompost s kyselosti nekde okolo 7,5 a na obrázku je patrný ze jde uz v podstatě jenom o zizali humus, známky slámy a vlákniny jsou uz zanedbatelné....
KAZMON --- 18:18:25 14.1.2017
KUTAS: Jasan, jen ze je tu ta diskuze o kompostu je vedle. U me se dřevem nepochodite. Důvody jsem vysvětloval. Z mého pohledu je ten kompost u vas relativně v pořádku. Jinak bych se nebránil tomu využívat ten potenciál dřeva doplna čili spalovat do nejmenší vetyvky.. nemyslím to úplně doslova snad si rozumíme no a pokud něco prebyde a vyloženě je třeba to zkompostovat tak přidat správný činitel ( nejlepší jsou kobylince ve slame) plus nějakou zásadu... samoze lepší nedávat na jedno místo ale rovnoměrně přidat spolu s dalším.... jelikož proti ostatnimu nemám žádnou výhradu...
KUTAS --- 14:35:01 13.1.2017
KAZMON: mě se ta diskuze líbí a podle mě neškodí, tak to nějak násilně neutínejte... ono se to uzavře samo.

Jinak já ten kompost prostě promíchávám... aneb různé vrstvy se střídají (tráva, kuchyň, hlína) a jsou tam i nějaké zbytky malých větví, skořápky od ořechů apod. větší vrstvu mi teda dělají spíš zbytky po jednoletých kytkách. Ale teda upřímně kvalitu toho kompostu netuším, na pohled je část po 1 roce "hotová" a po prosátí k dispozici, větší zbytky tam zůstanou a jdou zpátky.
KAZMON --- 10:37:03 13.1.2017
Chtěl bych rict, ze sem rad za všechny příspěvky, názory... ale téma kompost bych tímto uzavřel ! Charakter auditka je jinde.. vkládejte fotky a delte se o nápady řešení jednotlivých konstrukčních problému, nebo zahrady jako celku! Diskuze ma fungovat pro lidi, kteří chtějí poradit nebo mají řešení ... polemiky jasných témat jsou vítány, ale neměly by se stát prioritou!!
KAZMON --- 9:33:27 13.1.2017
Celulóza a lingin tvoří cca 80 % všeho dřeva... zbytek jsou usazeniny tam se můžou vyskytovat zajímavé prvky ...
proč se dusík používá při ochranné atmosféře v nádržích s horlavinami první třídy když podle vas vyhori z obyčejného dřeva?? Dusík je nehorlavy prvek stejně jako draslík a hořčík ... nic víc zajímavého se ve dřevě nenajde.

Je to typická vlastnost českého nimroda, ze si vymysli "pravidlo, které platí" v jeho případě a používá ho obecně. Když o problematice neví prakticky nic a příručce mladého kutila píšou ze je to OK!!