Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Funkcionální programování (Haskell, LISP, XQuery, OCaml, F#, Scala, ...) - praxe, teorie a uplatnění
LUDWIG_
A monad is just a monoid in the category of endofunctors, what's the problem? http://vimeo.com/38223410

[http://blogs.discovermagazine.com/loom/files/2008/07/y-combinator.jpg]

All programming languages evolve towards Lisp.

Haskell is faster than C++, more concise than Perl, more regular than Python, more flexible than Ruby, more typeful than C#, more robust than Java, and has absolutely nothing in common with PHP. — Autrijus Tang

There may, indeed, be other applications of the [lambda calculus] than its use as a logic. — Alonzo Church, 1932
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
UETOYO --- 17:36:06 20.8.2017
GitHub - carp-lang/Carp: A statically typed lisp, without a GC, for high performance applications
https://github.com/carp-lang/Carp
UETOYO --- 23:50:17 30.6.2017
LISKNI_SI: Snad to pomohlo a tobě se to v dobrém vrátí :)
LISKNI_SI --- 23:36:38 30.6.2017
UETOYO: Nechceme, ale dalo se tam přihlásit přes google účet, tak jsem to zkusil. Doufám, že tu hrůzu nebudu muset používat nějak víc. :-)
UETOYO --- 16:14:12 30.6.2017
Nechcete mu někdo odpovědět? https://devel.cz/otazka/haskell-v-produkci
UETOYO --- 15:11:32 30.6.2017
GitHub - rvirding/lfe: Lisp Flavoured Erlang (LFE)
https://github.com/rvirding/lfe/
KOJA --- 12:27:18 30.6.2017
Dekuju jeste jednou a uz nebudu dal stourat.

SHAGA: Pravda je ta, ze na zaklade zkusenosti jsem uz take opatrny v nasazovani cizich projektu dokud s nima nemam netrivialni zkusenosti (a muzou byt klidne open source, velke, od zname firmy, popularni), takze asi trochu rozumim. V podstate je to ale slepice-vejce problem, tak proto se takhle ruzne zvedave vyptavam ve snaze dostat aspon trochu zajimave informace i jinak nez na zaklade vlastnich spatnych zkusenosti. A jakozto C++ programator o prilepovani nohou na kone ve snaze stvorit chobotnici take neco vim :-)

LISKNI_SI: Ok, dik za vysvetleni. Z me strany to ani nebyl argument jako spis uvaha, vicemene jsem prezentoval svuj logicky problem a vy jste mi vysvetlili kde uvazuju spatne. Diky.
UETOYO --- 11:17:58 30.6.2017
On pattern matching bude brzo v každém druhém jazyce viz C#, Rust, Java --> http://cr.openjdk.java.net/~briangoetz/amber/pattern-match.html
LISKNI_SI --- 10:57:11 30.6.2017
KOJA: Do debaty Java vs zbytek světa se skutečně takhle po ránu pouštět nechci, tak to zkrátím. Pro ten analytickej engine bych si vybíral jen z jazyků, co maj pattern matching. To Java není, ale Scala by to bejt asi klidně mohla. A argument o počtu lidí na trhu práce je úplně zcestnej, tohle je tak složitý téma, že to stejně můžou dělat jen lidi, kteří se jazyk naučí za odpoledne.
SHAGA --- 9:45:20 30.6.2017
KOJA: Perl se používá na trochu jiné věci a je tam vlastně jen z historických důvodů.

Co se týče technologií - je rozdíl mezi technologií, co vznikla předevčírem a technologií, co je tady přes dvacet let. Už jsem si párkrát poměrně natloukl tímhle opensource, co je ho přece plný internet, stačí stáhnout a nakonfigurovat - jenže ono to pak funguje jen do prvního problému a jen pro jeden a půl konkrétního usecase, který navíc samozřejmě není ten váš.
Další rozměr je ten, že pro spoustu technologií je distribuce, fault tolerancy a concurrency něco, co se tam přivymyslelo, kdežto Erlang s tím byl vynalezený. Rozdíl je to nebetyčný. Tvrdím, že pro use cases, pro které byl Erlang navržen, je neskonale produktivnější než kupříkladu Java. Ta produktivita se ovšem neměří v tom, jak rychle jsem schopný vygenerovat projekt ve spring boot, ale v tom, jak se to pak chová na produkci a jak jsem schopen do systému sahat.
KOJA --- 21:23:57 29.6.2017
SHAGA, LISKNI_SI: Mockrat dekuju!

Chapu, ze nasledujici otazka je tady dost chucpe ale odvazim se.

Muj rozhled je dost omezeny - zivi mne C++ a okolo sebe jsem videl vzdy temer vyhradne dalsi proceduralni jazyky (java, python). Posledni dobou mam pocit, ze komponenty pro distribuovane systemy se komoditizuji (xml-rpc, grpc, zeroMQ, rabbitMQ, kafka, docker, kubernetes, hdfs, cephfs, ...). Prijde mi, ze asi nejvic veci vzniklo v ramci java ekosystemu (videno u sousedu, treba se pletu) byt rozhrani mivaji budto pro vicero jazyku nebo bez vazby na konkretni jazyky (REST API, protobuffery, ...).

Takze pokud jste to nemysleli tak, ze byste i dneska kladli hlavne duraz na to aby engine vznikl ve funkcionalnim jazyce (cemuz mozna trochu odporuje ten perl? nevim), mam to tedy brat tak, ze Erlang ma skvele nastroje a Erlang VM se skvele hodi na ten middleware a v souctu vam to vychazi rozumnejsi volba nez treba (pardon) java (vcetne intellij apod.) a nejaky open-source middleware?

Pro jistotu opakuju - nejde mi o zadny flame ani netlacim nejaky nazor, jsem proste zvedavy a vy mate tu smulu, ze vypadate rozumne :-) Vychazim hlavne z toho, ze programatoru v C++, jave, pythonu jsou plne pracaky a kdejaky Google/Facebook/etc vyviji open source projekty pro "enterprise" distribuovane systemy zatimco Erlang ani Haskell tolik rozsireny asi nebude.

Predem diky za nazory.