Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
SliTaz - linuxová mikrodistribuce
COLBEN

http://www.slitaz.org/en/

SliTaz je zdarma dostupná linuxová mikrodistribuce jejímž cílem je do malé velikosti nacpat co nejvíce funkcionality. Hlavní výhodou je čistota systému (není postaven na žádné distribuci) a velká uživatelská základna. Primárně je zamýšlen jako bootovací LiveCD či USB, ale obsahuje i jednoduchý nástroj, který ho nainstaluje na pevný disk. Vejde se do prostoru kolem 30 MB a obsahuje velmi funkční sadu programů - internetový prohlížeč, přehrávač audiosouborů, diskový editor, pdf prohlížeč, poštovní klient, BitTorrent klient, IRC klient, FTP klient, Kalendář a organizér, program na Malování (lepší než windowsácké malování :) ), vypalovací program, program na vytváření ISO souborů, poznámkový blok a další.
Rovněž obsahuje sadu jednoduchých prográmků, ve kterých můžeme systém nastavovat - je dostupný program pro správu síťových připojení včetně bezdrátových, nastavení služeb spouštěných při startu, nastavení uživatelů, času apod.
SliTaz obsahuje i vlastní balíčkovací systém, ve kterém je v aktuální chvíli 2321 programů mezi nimiž jsem zatím našel vše co používám .. opera, gimp, java runtime, open office ... v aktuálních verzích.
Jako desktopové prostředí je použit openbox, který je už od začátku velmi pěkně zkonfigurovaný s dalšími programy jako je například lxpanel.

Cílem tohoto klubu by měla být výměna zkušeností a propagace SliTaz, protože věřím, že jeho koncepce je zajímavá a své fanoušky si najde mezi adminy, kteří potřebují mít s sebou na flashce funkční systém, kterým můžou opravovat např. poškozené instalace Windows, přes lidi toužící mít vedle svých půl hodiny startujících Windows Vista i systém "na net, filmy, maily", který je připraven za 5 sekund (můj 5 let starý počítač startuje se SliTaz 7 vteřin), až po nadšence, pro které je jednoduchost a přehlednost systému dobrým výchozím bodem k pochopení, jak takový linuxový systém vlastně funguje.

poslední stable verze 4.0 je ke stažení na http://mirror.slitaz.org/iso/4.0/slitaz-4.0.iso

Také si můžete prostřednictvím programu Unetbootbin jednoduše vyrobit bootavací USB klíčenku se SliTaz přímo z Windows: http://unetbootin.sourceforge.net/

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NEKROMANT --- 13:43:25 18.9.2012
Jak je to s českým prostředím?
??? --- 12:10:18 29.4.2012
nemá českou klávesnici a nedaří se mu spustit se na mém hw. Smůla.
??? --- 11:14:25 29.4.2012
ten odkaz na stažení stable nefunguje
COLBEN --- 0:01:29 16.6.2010
lol, uz me ten slitaz nebavi, smula... ale vyse zmineny splnuje celkem dobre:))
COLBEN --- 21:05:01 22.5.2010
Vitam Vas v klubu o SliTaz.

Filozofie SliTaz se mi natolik zalibila, ze ji mam nainstalovanou na svem pevnem disku a v soucasne dobe ji pouzivam jako svou jedinou distribuci. (instalace je velmi jednoducha, autori s touto moznosti pocitaji)

Zamerem tohoto klubu je sdileni informaci o Slitaz, reseni problemu, tuneni systemu, pripadne vypracovani navodu jak zprovoznit vice rozlozeni klavesnice, klavesy jako POWER, SLEEP, notebookovske specialni klavesy, dale napr. skalovani frekvenci procesoru atp.

Pouzivate nekdo? S cim jste spokojeni nebo naopak nespokojeni? Nemate k dispozici nejake postupy jak napr. rozjet vice rozlozeni klavesnice vcetne nejakeho indikatoru, ktery by fungoval s lxpanel? Nyni jsem trochu v casovem spechu a tak je hotova jen kostra klubu, kterou v dohledne dobe doplnim.