Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ochrana přírody
PATISLAV

Ochrana přírody


- klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

V tomto klubu uvítám:

1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHWEPZ --- 11:35:27 17.4.2018
A ještě jednou k zamoření planety plasty SCHWEPZ: SCHWEPZ:

Scientists accidentally create mutant enzyme that eats plastic bottles | Environment | The Guardian
https://www.theguardian.com/...tally-create-mutant-enzyme-that-eats-plastic-bottles?CMP=twt_gu%20%20

* Vědci náhodou vytvořili enzym mutant, který žere plasty
* Objev by mohl vyřešit globální krizi umělých hmot

* Nový enzym naznačuje možnost jak recyklovat PET lahve zpět na nové PET lahve, což by mohlo vést k omezení potřeby vyrábět nové plasty.

* Každou minutu se na světě prodá asi milion PET lahví. Většina z nich končí v oceánech, a zašpinila i nejvzdálenější kouty moří. Poškodila mořskou flóru a faunu a škodí i lidem, kteří jedí mořské plody.
SCHWEPZ --- 10:57:14 17.4.2018
Masivní těžba dřeva v Bělověžském pralese byla nezákonná. Polsko porušilo unijní právo, rozhodl soud
https://zpravy.aktualne.cz/...o-pralesa-porusilo-unijni-pravo-ro/r~53f6405a421711e880d30cc47ab5f122/
SCHWEPZ --- 9:21:31 17.4.2018
SCHWEPZ --- 9:18:22 17.4.2018
Redukce objemu plastů je tématem, kterým se zabývají i další společnosti v Evropě. Novým impulsem je takzvaná Plastic strategy, kterou letos v lednu schválila Evropská komise.

LEGO startuje zelenou revoluci. Plastové kostky mění za cukrovou třtinu - iDNES.cz
https://ekonomika.idnes.cz/...group-cukrova-trtina-dz6-/ekoakcie.aspx?c=A180309_154737_ekoakcie_tanc
KUATO --- 9:01:25 17.4.2018
VODOMERKA: posledni tri roky jsme nemeli medovici az na lokalni vyjimky ani u nas a to sakrzatr nebylo zadne extra sucho ani nemame holosece :o(. ono s tema vysekama je to slozitejsi - samozrejme zmiznou velke stromy a nez dorostou nove tak je to hromada let, ale zase se tam v tomhle mezicase objevi malini a ostruzini, ktere je tez dost medonosne (pripoustim, ze neumim rict, zda srovnatelne se vzrostlym lesem).
VODOMERKA --- 8:12:48 17.4.2018
KUATO: zeptej se včelařů odtamtud. podrost po holosečích vysychá. a není medovice.
KUATO --- 20:54:36 16.4.2018
ANNA_IN: ok, uz mlcim :o).
ANNA_IN --- 20:47:05 16.4.2018
KUATO: Tak v první řadě to není petice, je to výzva. V zákulisí právě probíhá spolupráce s lidmi z lesní správy, ta výzva samotná má posloužit jako jedna z páčiček, jak docílit změny legislativy tak, aby se v lesích dalo hospodařit šetrněji (a co vím, čerpá se právě dost i ze zkušeností lokálních lesáků). Jinak ta zvěř je právě jedním z problémů, protože dokáže rychle decimovat vysázené stromky, přičemž dává přednost listnáčům. Les je prostě v našich podmínkách takový pakulturní výtvor, jehož dynamika imho převzala vrch nad rovnováhou. Na většině místech slouží k produkci dřeva a zvěře, což má následky.
Jinak pořád nevím, proti čemu se vymezuješ, v té výzvě je jen řečeno, že kalamita takového rozsahu vzniká v důsledku nešetrné výsadby v minulosti a že je úsilí nadále zlepšovat podmínky pro pro přírodu ohleduplnější systém hospodaření, k čemuž má sloužit i ta kampaň, aby se i veřejnost dozvěděla trochu víc o lese a že je třeba nějak ovlivňován legislativou (většina lidí neví nic). Nakonec říkáš dost podobné věci, jako jsou v oné kampani, jen furt hledáš, kde je schovanej měšťáckej intelektuál. Což nechápu, bo mám ráda klid.
KUATO --- 20:32:13 16.4.2018
ANNA_IN: nu, ja do Jesenickych lesu jako zaslouzily boruvkar :o) jezdim pravidelne vic jak 20 let a tu katastrofu teda znam dost duverne, nicmene vlastne nechapu, co muze podepisovani petici zmenit. smrky, ktere ted schnou se plosne sadily prevazne pred nejakyma 50-80 lety. kombinaci vichrice+sucho+vaclavka+kurovec, ktera zacala ve velkym decimovat smrkove porosty rekneme tak pred tema 15-20 lety, to tehdy nemohl nikdo predpokladat. myslim, ze ti lidi z lesni zpravy z toho jsou sami dost nestastni a delaji maximum pro to, aby se skody napravily - coz prakticky znamena vytezit vyvracene a schnouci stromy a vysazet novy jinak slozeny porost. coz se deje, co jsem videl, tak ti lidi makaji jak fretky. priznam, ze si osobne nepotrpim prilis na "mestacky aktivismus", kdy se v kavarnach podepisujou petice, jak to ti trumberove spatne spravujou, protoze mi to prijde, ze je po bitve kazdy generalem. jinak ja pochazim z dediny kousek pod Opavou nez zacnou Oderske Vrchy a tam je to velmi podobne - cele pasy smrkovych monokultur lehly a vetsina uz je ted zase obsazena smisenym lesem. v nejstarsich takhle obnovenych porostech, co maji tak tech 15+- let zije zvere, ze by jeden neveril. jelenu, danku, drobne zvere.. takze z tohohle pohledu tyhle obri kalamity vlastne vnimam pro nasi krajinu v dlouhodobem horizontu jako prospesne..
ANNA_IN --- 17:07:06 16.4.2018
KUATO: Asi úplně nechápu, na co přesně poukazuješ. Nic o vysazování smrkových monokultur v současnosti v tom odstavci není.
Hodně se to dotýká dění v Jeseníkách:
Národní park Jeseníky - AKTUALITY
http://www.npjeseniky.info/aktuality/vyzva-pratelum-jeseniku-a-milovnikum-hor-zachranme-lesy-.html