Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Surrealismus & dAdA: proti všemu rozumu. : texty, kresby a malby, kolaze, filmy ...
LEGBA
[http://www.lightcone.org/image/coquille/451_la_coquille_et_le_clergyman_1.jpg]

Surrealismus (výslovnost syrealismus)
je evropský umělecký směr, který usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí. Slova „umělecký směr“ nejsou plně vystihující, neboť surrealismus znamená nejen umělecký směr, ale i životní styl.
První impulsy surrealismus dostal od André Bretona, jeho prudký rozvoj umožnil Salvador Dalí.
Surrealismus je stále aktivní směr, ačkoli se od původních myšlenek značně vzdálil.
MANIFEST SURREALISMU © André Breton, 1924

Spratelene:
[ Dekadence, anarchie, skepse - Gellner, Dyk, Toman, Šrámek, S.K. Neumann, Hlaváček, Karásek (a další) ale i vytv. umeni. ]
[ nejen] Alejandro Jodorowsky . surrealismus a psychedelie ve filmu. ]
[ koláže - fotomontáže - montuju, montuješ, montujeme ;] ]
Last.fm : group : Surreal
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BONDA --- 3:10:29 11.10.2016
Vnitřně provázaný organismus díla Josefa Istlera je v celku k vidění po 27 letech | Výtvarné umění
http://www.rozhlas.cz/...ny-organismus-dila-josefa-istlera-je-v-celku-k-videni-po-27-letech--1658113
BONDA --- 0:53:53 2.10.2016
Budoucí výstavy | Museum Kampa - moderní umění v centru Prahy
http://www.museumkampa.cz/cs/Budouci-vystavy-18.htm
BONDA --- 13:14:57 23.9.2016
BONDA --- 11:33:34 23.9.2016
K výstavě Krása bude křečovitá v Budějovicích - doporučuju tam promítaný ČT film o Štyrském. Ještě tam běží film o posledních letech Toyen. Jinak je tam pár dokumentů, kdo umí francouzsky, počte si třeba v česko-francouzské korespondenci z 30. let. A je tam asi třicet koláží, na nichž se (asi) podílel Breton.

Pokračování výstavy na Hluboké na mě udělalo dost dojem. Je tam přes dvě stě děl a hodně z toho jsou mladší surrealisté mimo skupinu (Janoušek, Hudeček, Zívr, Hák, Wachsman…) samý existencialismus, traumata, brutalita. Pro mě zatím neobjevený svět. Jsou to plátna z let 1936, 1937, možná i 1935 a působí jako poválečná. Docela jsem na to valila oči.
CICHLASOMA --- 13:36:12 8.9.2016
Kateřina Piňosová: Mučenka a jiná místa. Praha 16. 9. 2016 | Analogon.cz
http://www.analogon.cz/akce/katerina-pinosova-mucenka-a-jina-mista-praha-16-9-2016
MOUSEK --- 0:24:36 5.9.2016
Book Launch for The Absolute Gravedigger
https://m.facebook.com/events/390749524382296
MOUSEK --- 15:40:15 31.8.2016
MOUSEK --- 10:50:48 31.8.2016
Surrealismus - avantgarda/Hans Richter -- JJ je to až 9 novembra ale nech sa vie :)
https://www.facebook.com/events/895442383909021/
BONDA --- 11:50:46 21.7.2016
A ještě tohle ze stejného rozhovoru:

Dryje: Lidské vědomí může být pružné, proměnlivé, flexibilní, anebo konzervativní, ztrnulé, rigidní. Jde o to, umožňovat, podporovat onu flexibilitu a tím se paradoxně – v tvůrčím procesu – propracovat nějakému stálému, konstantnímu lidskému základu, fundamentu, o němž přece máme tolik svědectví od Buddhy až k Tereze z Avilly či Charlesu Fourierovi – ať už jej nazveme mýtem, poesií či osvícením. To je cesta směřující ke svobodě, je však obtížná, jako každé úsilí o pravdivost. Banalita? Možná je ono kýžené a věčné osvobozování člověka od vlastních pout, od předsudků, předpojatostí a lží, vskutku nepatetické a banální.

MOUSEK: Viděl jsi (nebo někdo jiný) Trierova Antikrista? Je to hodné doporučení - z hlediska té "pružnosti" imaginace, která se tam projevuje?
BONDA --- 11:44:35 21.7.2016
Tohle mi přijde super!

Otázka: Je surrealismus umění?

Solařík: Vzhledem k tomu, že pod pojem umění zahrnuje ta či ona panující moc vždy buď ideologicky nebo tržně lísavé zmetky, které by v integrálnějších érách této civilizace vypískal poslední pastevec, není snad tak divné nebo směšné, že se surrealisté od takovéhoto pojetí umění distancují.

Typlt: Osobně musím říct, že mi často vadí, jak se surrealisté dovolávají určitých hodnot poněkud majetnickým tónem, jako by na ně nikdo jiný nepřišel. Zaklínají se formulkami a všechny kromě sebe automaticky podezřívají z nepoctivosti a nekalých úmyslů. Působí to tak, jako by si někde zjednali trvalý přednostní přístup k tomu, co přitom nepřichází jinak než darem. Nepředvídatelným a nijak nezaručeným darem z neznáma. Tím myslím inspiraci, přesný tvar, souznění, „magický účinek“ Vydupat se to nedá a je jasné, že surrealistický básník je vůči tomu ve stejně nejisté pozici jako kterýkoliv jiný básník. Přijde to, jen pokud to samo bude chtít.

Dryje: Vydupat se nedá nic. O tom není sporu. Surrealisté se však pokoušejí metodologicky zcela záměrně co nejvíc a doširoka otevřít brány oněm hlubinným zdrojům mentálním, stejně jako přírodním (oné přírodě v nás) a důvěřují jim bez výhrad. Jak s těmito zdroji dál pracují, nebo nepracují, a třeba je i ponechávají v surovém stavu, je jiná věc. V tomto akcentu a v této důvěře v experiment se liší od těch, kdož očekávají dar. Víme, že tvůrčí čin není dar a nepřijde z čistého nebe – to jen křesťané se zaklínají, že víra je dar, tedy něco, co přijde zvnějšku, aniž bychom si jej zasloužili – inspirace povětšinou, pokud nejde o skutečný a výjimečný „stav transu“, přichází zevnitř, z vnitřní duševní přípravy, z koncentrace, jež spočívá v intuitivním prolnutí pojmového a imaginativního diskursu, mám-li to říct sprostě.

Surrealismus hůl nikdy nedržel, hned ji zlomil | Kultura | Lidovky.cz
http://www.lidovky.cz/surrealismus-0dp-/kultura.aspx?c=A110929_155546_ln_kultura_wok