Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
LOHAS - Nové životní trendy
LALINA
V TOMTO KLUBU SI BUDEME VŠÍMAT VŠEHO, CO MŮŽEME PRO SVOJE ZDRAVÍ DĚLAT, KDYŽ ŽIJEME VE MĚSTĚ- VE VELKOMĚSTĚ.
Možnosti jsou sice omezené, ale jsou.
Prosím dávejte sem svoje tipy, vychytávky, otázky, úvahy, zkušenosti, rady, odkazy.
Mělo by se tu objevovat cokoli z nejširšího spektra - kromě doporučování léků, stimulátorů a podobnýho chemicko-hormonálního bordelu, který ze zdraví dělá tvrdej byznys.
NEPIŠTE, že nejlepší je odstěhovat se na venkov:))
NEHÁDEJTE se, jestli nějaký způsob je dobrý nebo špatný - každýmu funguje něco jinýho a v tomhle klubu se každý může inspirovat i věcmi, na které by třeba dřív nepřišel, nebo je odmítal.

NĚKTERÉ KLUBY PRO JEDNOTLIVÉ OBLASTI ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU:
[ DETOXIKACE PRO ZDRAVÍ_ ]
[ JÁ A MUJ ČLOVĚK - práce s člověkem snadno a rychle ]
[ Trvale udržitelný rozvoj - Sustainable Development, Trvale udržitelný ekosystém ]
[ FAIR TRADE ]
[ Biotextil ]
[ Biopotraviny a jine bioprodukty - kam pro ně, co nam jak chutna? aktualni tema: dovolena na ekofarme.) ]
Přírodní kosmetika-patlimatli
[ jezdime na alternativni pohon C3H8+C4H10 a dalsi (LPG,vodik,stlaceny vzduch,elektrina....) ]
[ DOMÁCÍ EKOLOGIE / dobrovolna skromnost ]
[ Lesní mateřská škola ]
[ Nepodmíněný Základní Příjem ]

EXTERNÍ ODKAZY JSOU HLAVNĚ NA NÁSTĚNCE, tady jen:
LOHAS-Wikipedia
ekologická stopa
Společnost pro trvale udržitelný život - Stužka
SPOLEČNOST PRO FAIR TRADE
Sdružení Zdravý životní styl
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LALINA --- 12:01:08 12.9.2014
Dnes 12.9. Duše K – o lesních školkách, unschoolingu a neobvyklých způsobech výchovy http://www.inovativnivzdelavani.cz/...lesnich-skolkach-unschoolingu-a-neobvyklych-zpusobech-vychovy/ (19.30, Divadlo Kampa, Nosticova 2a)

12.9. Porod jako cesta sebepoznání -18.00, A centrum, Vítkova 241/10

14.9. Budu vyprávět o své letní cestě Indií, o zajímavých školách a komunitách http://www.inovativnivzdelavani.cz/...9-velka-cesta-indii-o-zajimavych-mistech-skolach-a-komunitach/, zároven bude představen projekt Školy 21.století http://www.inovativnivzdelavani.cz/osobni-doprovazeni-mladych-lidi-ve-skole-21-stoleti/ - 17.00, ZŠ Strossmayerovo náměstí 4 - v této budově sídlí i Přírodní škola

15.9. Setkání EduFórum - Podnikavost ve škole http://www.eduforum.cz/casova-osa/ - 19:00 – 21:00, Hub Praha, Drtinova 10

18.9. Kulatý stůl SKAV a EDUin. Nakolik naplňují jednotné přijímací zkoušky na SŠ Strategii 2020? - 10:30 – 12:00, ZŠ Vodičkova, Vodičkova 22, Praha 1

19.- 21.9. Zážitková pedagogika v praxi v Brně http://www.psl.cz/metoda-zazitkove-pedagogiky-certifikovany-vycvik

26.-27.9. Živá Učebnica http://www.zivaucebnica.org/ v Banské Štiavnici otvára prvý ročník zážitkového programu "Živá učebnica posilňuje učiteľov" . Do 19. septembra prijímajú prihlášky do pilotného ročníka, ktorý ponúka na pozadí troch metodík (procesová práce v programe Empovered Teacher, intuitívna pedagogika a tai - chi) sebaskúsenosť a rozvoj individuálneho potenciálu, zdieľanie a prax. Kapacita programu je 20 miest. Účasť v programe je bezplatná.

26.9. se od 9 h koná Mezinárodní konference o Předškolním vzdělávání http://www.lesnims.cz/iv-mezinarodni-konference-predskolni-vzdelavani-pro-udrzitelny-rozvoj. Letos bude hostit předsedkyni Německé asociace lesních MŠ Ute Schulte Ostermann.
Na konferenci budou představeny Standardy kvality lesní MŠ, které vznikaly v uplynulém roce v Praze, následovat budou prezentace závěrečných prací studentů vzdělávacího cyklu Školka blízká přírodě. Ve svých příspěvcích ukáží, jak ve svých školkách uvedli v život prvky vzdělávání pro udržitelný rozvoj, nebo se podělí o zkušenosti ze zahraničních praxí.

26.-28.9. se ve WŠ v Semilech koná seminář antroposofického historika Markuse Osterriedera: První světová válka a její důsledky pro současnost

9.-15.10. se v Mojmírovcích na Slovensku koná pod vedením Dr. Emila Páleše kurz Angeologie postgraduál - Andělská moudrost v praxi

3.10. se od 15h koná kurz Montessori jako cesta pro Vás a Vaše dítě - Brána k dětem, Náplavní 11, Praha 2

17.-19.10. se v Praze na Opatově koná Waldorfský seminář

25.-28.10. se v Koněprusích u Prahy koná Seminář intuitivní pedagogiky http://www.inovativnivzdelavani.cz/akce/vzdelavani-v-intuitivni-pedagogice/ s Dieterem Schwartzem, Merete Loevlie a Peterem Živým
LALINA --- 8:55:01 18.8.2014
DŘEP - Petr Růžička 03/06/2014

Židle chudého muže Než jsme měli na čem sedět, seděli jsme ve dřepu. Ono v přírodě se nedá moc sedět na zemi - buď člověk nastydne, sedne si na škorpióna nebo přiběhne velký mravenec a kousne vás do citlivých partií. Dřep byl pro člověka relaxační, odpočinková nebo i pracovní pozice. A tak by tomu mělo být.


Dřep je důležitý Bavíme se dneska všelijak - někdo běhá, někdo zvedá železo, jiný se učí vařit a další zase často vyrábí do gauče důlek. V lepším případě se člověk nějak hýbe. Alespoň trochu.Kdybych měl ale každému bez rozdílu naordinovat pohyb nebo pozici, která mu prospěje, tak to bude dřep. Ne shyb, ne kruhy, ne činka, ne kettlebell, ne kliky. Dřep. To ostatní hned v závěsu následuje, ale první bude dřep.

Kdysi se v dřepu relaxovalo V dávných dobách (a tím nemyslím minulé ani předminulé století) byl člověk na dvou končetinách (bojoval, lovil, utíkal z místa nebezpečného A do trochu bezpečnějšího místaB), ležel (když spal a trochu si zaregeneroval) nebo odpočíval. V dřepu. Dokud nevynalezl židle, sedačky, křesílka nebo lavičky - vařil, jedl, povídal si, hrál nebo tesal do kamenné desky nějakou poutavou novelu. Dřep je pozice, která tělu nesmírně prospívá- uvolněná páteř se dostane do příjemné flexe a může díky gravitaci fajn dekompresovat. A ano, je normální mít uvolněnou páteř, když člověk nic nevzpírá nebo nemá na zádech činku (prostě nebuďte v korzetu). Kyčle klesnou pěkně k zemi a hezky se uvolní, kolena se dostanou do úhlu, který se v civilizaci nenosí, ale který kolena posílí. A konečně kotníky - tak často opomínaná struktura, která potřebuje mít dostatečnou dorziflexi (kdy se úhel mezi lýtkovou kostí a nártem pěkně zavírá). Při relaxovaném a uvolněném těle se vaše kolena možná dostanou před špičky nohou, ale nebojte se nevybuchnou, jsou na podobnou zátěž stavěná.
Civilizační choroba? Židle... Jednou ze současných chorob, resp. příčin proč máme dost problémů je fakt, že netrávíme dost času ve dřepu. Tím nás bolí záda, kolena nebo kyčle. Viděli jste někdy starého člověka, jak se zvedá z křesla ? Jakou práci mu to dá ? Myslíte, že mu v tu chvíli chybí vytrvalost (sní o půl maratonu) ? Nebo že ho trápí vrásky a přemýšlí, kam si "lupne" botox ? Nebo o tom, že bude mít vyrýsované břicho a "six-pack" ? Ne, on se chce prostě jenom zvednout. A chybí mu síla se zvednout ze dřepu nahoru do stoje.
V Asii se dřepí všude Kdo z vás byl Asii, ve Vietnamu, v Číně nebo v přilehlých oblastech - tam se takhle sedí pořád - hrají se šachy (to jsem vyfotil někde ve středním Vietnamu, staříkovi bylo asi 90 a mastil šachy. V dřepu...), pije se čaj, čeká se na cokoliv, chodí se na záchod, pracuje se.

Tak jakoby vedlejší efekt (že nemají židle nebo jsou děsně prťavé) je ten, že 80ti letá stařenka nebo stařík nemá problémy s tím se ze dřepu zvednout. Ze země zvednout. Vidíte tu devizu ? Zvednout se bez pomoci ze země když upadnu ? Mít silná kolena a zdravé kyčle a bedra ? Nemusíte vzpírat železo (i když to rozhodně neuškodí), je prostě fajn být ve dřepu. Současný průměrný civilizovaný člověk hodně sedí, občas postojí, pak si zase sedne, pak zase sedí a sedí a poposedá a sedí. Promítněte si svůj den a zjistíte že mohou uběhnout dny nebo týdny, kdy úhel v koleni dostatečně neuzavře, stehna se nepřiblíží k hrudníku (a mobilita v kyčlích tedy utrpí) a kotník nedostane tolik potřebnou a zmiňovanou dorziflexi (nosíte podpatky ? Fakt ? Hmmmm.... Chápete ale, co to dělá s vaším kotníkem a tím i kolenem a tím i kyčlí a páteří ?).
Nejenom kostra Pokud neděláte dřep, netrpí jenom vaše kostra. Pokud máte někde zkrácené svaly, ne úplně mobilní klouby nebo prostě jste někde zatuhlí - co myslíte, jak v tom místě proudí vaše krev ? Okysličuje a prokrvuje správně svaly v přilehlé oblasti ? A ano, svalovina jsou i ledviny, plíce, játra, srdce a tak. A ztuhlé kyčle a bedra - co se kolem nachází za orgány ? Co chrání velice silná struktura kyčelních kloubů a pánve ? Pozice dřepu je velice důležitá i pro zažívací systém - pokud potřebujete vyřešit zácpu nebo špatné trávení - do dřepu, hodně a často.
Do dřepu! Ido Portal nedávno na Facebooku vyhlásil dobrou výzvu. Nebylo to ani 5 km za jeden měsíc, ani 300 leh sedů do 30 dnů. Je to 30 minut v pozici dřepu na dalších 30 dní -30/30 Squat Challenge. Ido k výzvě natočil výborné protahovací video - Squat Rutine. Doporučuji. Není nutné vydržet ve dřepu 30 minut v celku, ale zkuste si tu dát minutu, tu dvě a tady, když v pátek koukáte na Republiku, dejte 45 minut :). Ne to byl vtip, pro začátek si prostě za celý den nakumulujte 30 minut. Vyfoťte se na začátku. Vyfoťte se na konci za 30 dní. A dejte vědět. Zkuste to - 30 minut, 30 dní. Když na Facebooku vidíte ty fotky "před" a "po" - je to skoro jiný člověk. Já často čekám na tramvaj nebo na metro v dřepu. Koukám se doma na film. Odpočívám v posilovně. V kavárně za rohem jsou už na to zvyklí. Někdy i pracuju u počítače na zemi a v dřepu.

Kalhoty si vybírám podle toho, jestli mi umožní udělat dřep. Jestli ne, nemají šanci. Přece si nebudete na sebe brát něco, co vám brání v pohybu ne ? Nebo co mění polohu apozici vašeho těla. Dřep je TAK důležitý.
Bolí vás kolena ? Chcete vědět co dělat, když vás bolí kolena ? Položte si otázku - bolí mě proto, protože dělám hodně dřepy nebo proto, že dělám málo dřepy ? V drtivé většině je B/ správně. Pokud budete kolena (a nejen kolena, ale celé tělo) zatěžovat nějak extrémně, velice často a možná i špatně - kolena utrpí. Pokud je nebudete zatěžovat vůbec nebo málo - kolena utrpí. A kdybych se vrátil k prvnímu odstavci - dřepy nebo pozici dřepu bych doporučil jako cvik číslo jedna snad každému. Až budete starší, oceníte to. Oceníte to už teď, ale začněte. Teď. Tohle jsem kdysi fotil v Kambodži, zahradník se, pravda, pohyboval trochu pomalu, ale byl pružný, jako když je mu 20.


A až budete mít dobrý dřep, až budete v dřepu relaxovat, budete mít možnost jít dál. Mnohem dál.
JAGA --- 11:40:30 21.6.2014
Právě jsme s podporou grantu MŽP naplánovali dvě jedinečné exkurze po zajímavých permakulturních projektech. Obě jsou jednodenní autobusové, první v sobotu 6. září míří z Prahy do jižních Čech, do Gengelu a ke Zdeňkovi Polanskému do Pístiny. Druhá v sobotu 20. září vyjíždí z Olomouce do Těšíkovské Bydliny a Sileziky Supíkovice.
Účastnický poplatek je v obou případech 250 Kč.
Podrobnosti zde:
Exkurze do jižních Čech
http://www.permakulturacs.cz/...tion=com_community&view=events&task=viewevent&eventid=359&Itemid=157
Exkurze na dva moravské permakulturní projekty
http://www.permakulturacs.cz/...tion=com_community&view=events&task=viewevent&eventid=360&Itemid=157
Těšíme se na vaši účast!
JAGA --- 9:10:39 10.6.2014
Úvodní kurz permakultury v Brně
Jednodenní - 14. září
Koná se v Lesním klubu Šiška v Brně-Kohoutovicích.
Vycházíme z celosvětově uznávaného programu permakulturních kurzů.
Po úvodním kurzu je možné pokračovat Úplným kurzem permakulturního designu (PDC).
Dozvíte se, co je to permakultura a jak ji můžete využít v různých oblastech svého života.
Naučíte se, jak fungují přírodní společenství na zahradě, jak s minimem úsilí vypěstovat maximum úrody.
Pochopíte, na jakých principech je možné navrhnout a realizovat udržitelnější domácnosti a soběstačné usedlosti.
Seznámíte se s alternativní ekonomikou a možnostmi, jak se harmonicky zapojit do permakulturní komunity v Brně
Získáte mezinárodně platný certifikát Akademie permakultury o absolvování Úvodního kurzu Permakultury (Introductory Permaculture Course = IPC)
Lektoři: Alena Suchánková, Milan Suchánek, Saša Mateásková
Kapacita: Počet účastníků je omezen na 15
Cena: 1100,- Kč
přihlášky a dotazy:
Milan Suchánek, kurzypermanet@seznam.cz,
+420 606 044 046, www.permanet.cz
Více zde: http://www.akademiepermakultury.cz/news/a14-zari-uvodni-kurz-permakultury-v-brne/
LALINA --- 10:59:53 19.5.2014
ve čtvrtek 22.5.2014 od 18:00 v domě Obce křestanů Na Špejcharu 3 se uskuteční beseda o zdravé výživě se spoluzakladatelkou průkopnické Poljanky Míšou Nuskovou. Možná doveze i ochutnávky.
Vstupné je 50 korun.
Jste vřele vítáni.
LALINA --- 9:05:57 12.5.2014
Milí přátelé,

po sobotní "férové snídani" na Letné máme před sebou další akci hnutí
spravedlivého obchodu: studenti a učitelé Waldorfského lycea Vás zvou na
"férový kafe", odpoledne s besedou, promítáním, pěveckým doprovodem, a
především ochutnávkou výborné kávy pěstované v rámci fair trade v Guatemale,
Hondurasu, Nicaragui a Ugandě a pražené v nedávno otevřené pražírně sociálního
družstva Fair&Bio klienty domova Vyšší Hrádek.

"Férový kafe" se koná v úterý 13. května 2014, od 15 do 20 hodin v budově a na
zahradě SŠ Waldorfské lyceum (Křejpského 1501/12, Praha 4 - Opatov).

Stavit se můžete kdykoliv během odpoledne. Od 16.00 do 17.00 a od 18.00 do
19.00 se budete moci zúčastnit promítání a besedy o tom, jak můžeme jako
spotřebitelé prostřednictvím hnutí spravedlivého obchodu pomáhat producentům v
rozvojových zemích (a v případě družstva Fair&Bio též postiženým v České
republice), od 17.20 do 17.40 budete moci vyslechnout koncert školního
pěveckého sboru, ale ochutnávka kávy, informační materiály i lidé ochotní s
Vámi neformálně pohovořit o férové kávě i lecčems jiném budou k dispozici po
celou dobu.

Letáček s pozvánkou a programem najdete například zde:

http://mmh.cz/sklad/lyceum/ferovy_kafe_loga_sm.jpg
http://mmh.cz/sklad/lyceum/ferovy_kafe_program_sm.jpg

Pro přeposlání pozvánky přátelům můžete použít též událost na Facebooku:

http://on.fb.me/ferovykafe

Na shledanou v úterý ve Waldorfském lyceu se těší
Váš Milan Horák
JAGA --- 8:56:04 6.5.2014
Milí přátelé,
ráda bych vás upozornila na dvě zajímavé nabídky.

Kurz kosení v pražském Ekodomově 30. - 31. 5. má ještě volná místa!
Zúčastnit se můžete buď celého programu v pátek a v sobotu, nebo přijít jen v sobotu odpoledne. Pokud něco sami pokosíte, můžete získat slevu! Bližší info o kurzu nalezete tady:
Kurz kosení v Ekodomově
http://www.permakulturacs.cz/...tion=com_community&view=events&task=viewevent&eventid=313&Itemid=157
Nemáte vlastní kosu? Nevadí, můžete si ji objednat tady:
kosimesnadno.cz
Nebo si na kurzu zapůjčíte kosu organizátorky.

Nový minikurz o přírodních městských zahrádkách 24. 5. je v nabídce tady:
Kurz Praha: Přírodní bezúdržbová zahrádka / Eva Hauserová | Naučmese.cz
http://www.naucmese.cz/kurz/prirodni-bezudrzbova-zahradka
LALINA --- 14:50:48 25.4.2014
Mili pratele,
pokud vas zajima problematika trojclennosti socialniho organismu, uplatneni volnosti, rovnosti a bratrstvi, otazka práce jako zbozi, vlastnictvi pudy apod., pak jste srdcne zvani
na besedu ke knize "Trojclennost jako inspirace - podnety k reseni socialni otazky", kterou jsem sestavil z textu a prednasek Rudolfa Steinera a kterou nedavno vydalo nakladatelství Fabula.

Beseda se kona v pondeli 28. dubna 2014 v 18.30 v klubu Amabila na Vinohradech, Praha 3, Slezska 72. - Besedovat budou Tana Fischerova, ja a samozrejme vy, kteří prijdete.

Pozvanku lze najit zde: http://www.klicovehnuti.cz/cs/novinky/16

Srdecne zve Radomil Hradil
.
LALINA --- 14:49:50 25.4.2014
Mili pratele biodynamickeho zemedelstvi,

v cervnu si pripomeneme 90 od konani Zemedelskeho kurzu Rudolfa Steinera a od pocatku biodynamiky!

Chceme si toto vyroci pripomenout a oslavit ho v klastere sv. Vorsily v Kutne Hore, sidle biodynamickeho podniku pana Rudolfskeho Vinne sklepy Kutna Hora, a to v sobotu 14. cervna 2014, od 10 zhruba do 16 hodin.
Popovidame si, vyslechneme nekolik referatu k tematu, spolecne pojime, prohledneme si podnik a mozna si uzijeme i nejakou kulturu :-) Detailni program doladime s prihlasenymi.
Mate-li zajem zucastnit se, dejte mi prosim v nejblizsi době vedet na mou mailovou adresu.

Srdecne zdravi
Radomil Hradil
radomil.hradil@seznam.cz
LALINA --- 12:59:09 16.4.2014
kupujte férové zajíčky:)))))))))))))))) (fakt vtipný heslo:)))

Make Chocolate Fair! | Evropská kampaň za férovou čokoládu
http://cz.makechocolatefair.org/